Skocz do zawartości

Temat o religii - za/przeciw - wchodzisz na własne ryzyko


Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...

jest tylko megawonsz9 i latający potwór spaghetti oraz niewidzialny różowy jednorożec resztę bogów nie będziecie mieć przed nimi oni są wszechpotężni.

Nie ma "reszty bogów". Bóg to archetyp reprezentacji struktury rzeczywistości. Ludzie biorący udział na przełomie wieków w kolektywnym procesie tworzenia tych traktatów filozoficznych - które przez pierwsze tysiąclecia były przekazywane ustnie - potknęli się o pewne fundamentalne prawdy na temat struktury rzeczywistości. Prawdy przedstawiane przy pomocy literackiego języka. Prawdy innego typu niż wiedza współczesnej nauki, ale nie mniej fundamentalne. Prawdy, które po tych tysiącach lat dalej niezwykle precyzyjnie opisują współczesnego człowieka. A współczesny człowiek nie potrafi nawet dostrzec, że zachowuje się kropka w kropę według tych szablonów. The jokes on You.

 

Wystarczy spojrzeć na przypowieść o strąceniu Szatana do piekła. Szatan był na szczycie w hierarchii aniołów. Anioł o nazwie "niosący światło". To archetyp reprezentujący intelekt, racjonalny rozum. Problem z intelektem jest taki, że ma zwyczaj zakochiwać się w owocach swojej produkcji i popadać w postawę totalitaryzmu: "Wiem wszystko co można wiedzieć, znam kompletną naturę struktury rzeczywistości, i nie ma już niczego co mógłbym się dowiedzieć - moje rozumienie rzeczywistości jest omniscjencyjne". Intelekt zostaje wyniesiony do statusu nowo czczonego, fałszywego Boga. Jakie są tego efekty? Prawdziwy Bóg strąca Szatana do "piekła". Prawdziwy Bóg = archetyp reprezentujący strukturę rzeczywistości. Piekło? Wiem, że współczesny, wszystkowiedzący człowiek ma problemy z czytaniem dłuższych tekstów, więc wszystko to sprowadzam do uproszczonych definicji. Piekło to w uproszczeniu wypaczona inkarnacja rzeczywistości, której wynikiem jest produkcja cierpienia dla samego celu produkcji cierpienia.

 

Fast forward. XX wiek. Ultra racjonalni ateiści podejmują próby tworzenia utopijnych systemów totalitarnych. Efekt? Piekło. Masowe ludobójstwo, tortury, eksperymenty na ludziach.

To jedna z wielu ze starożytnych nauk, którą współczesny człowiek zignorował. Ignorujmy dalej w naszej ignorancji i pysze tą destylację wiekowej mądrości. Podważmy fundament moralności, na której zbudowana została nasza cywilizacja i czekajmy na efekt domino, powolne runięcie stabilnej i sprawdzonej od wieków struktury, na której opieramy dzisiaj wszystkie aspekty naszej interakcji społecznej. Nietzsche przewidział to już setki lat temu, podobnie jak nadejście nazizmu i komunizmu. Teraz, w tym nowym, progresywnym i oświeconym społeczeństwie możemy oczekiwać dwóch efektów, występujących często jednocześnie obok siebie: nihilizmu lub zaadaptowania totalitarnych ideologii społecznych. Coś zastąpi duchowe filozofie, i nie będzie to przyjemny ekwiwalent, bo obecni ateistyczni aktywiści nie mają do zaoferowania niczego poza filozofią negacji. A samą negacją człowiek nie potrafi żyć - nie jest wystarczająca by oprzeć na niej nowy system hierarchii wartości. Nauka? Nauka jest dziedziną wiedzy opisowej, a nie wartościującej. Nie mówi w jaki sposób wykorzystać tą wiedzę.

 

Współczesny, przepełniony ignorancją w równym stopniu co arogancją, człowiek czyta te ostrzeżenia rzucane mu prosto w twarz jak książkę kucharską i jedyne co potrafi wydedukować to: "Hehe. Gupie pastuchy napisały se książkę o brodatym dziadku w niebie i aniołkach". Kimkolwiek byli Ci ludzie, nie byli głupcami. Może... może jednak przyjmiemy realne prawdopodobieństwo, że istnieje inne wytłumaczenie braku dostrzegania sensu w tych tekstach, i nie leży ono po stronie autorów tylko odbiorców? The jokes on You x2.

Już nawet nie wspomnę o tym, że współczesny człowiek w ogóle nie rozumie swojego zachowania, a w pierwszej kolejności w ogóle nie jest świadomy jego irracjonalności. Dlaczego konsumujesz formy sztuki? Czy to jest czynność wynikająca z potrzeby Twojego racjonalnego umysłu? Dlaczego marnujesz czas na gry, filmy, muzykę? Bo sprawia Ci przyjemność? Ok, dlaczego czynność pozbawiona racjonalnej użyteczności materialnej sprawia przyjemność człowiekowi, który wyznaje wyłącznie racjonalizm? Może szukasz doznań, hm... jakby to ująć, duchowych?

Teraz odizoluj człowieka od wszystkich form sztuki i skonstruuj jego środowisko tak, by opierało się wyłącznie na chłodnym racjonalizmie skupionym na wymiernych produktach aktywności materialnej. Jak sądzisz, jak szybko taka osoba oszaleje i zacznie się paradoksalnie zachowywać zupełnie irracjonalnie?

W avatarze masz obrazek z gry Diablo II. Wiesz dlaczego gra jest klasyką? Bo jest reprezentacją archetypowego monomitu "Hero's Journey" z silnymi motywami filozofii religijnych. Bierzesz udział w czynnościach "ożywiających" ten mit w Twoim życiu za pomocą "rytuału odprawianego" z udziałem symulacyjnej reprezentacji jaką jest gra komputerowa - podobnie jak tysiące lat temu ludzie zbierali się w celu odprawiania swoich rytuałów. Taki racjonalny, taki oświecony...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wolałbym to wstawić do tematu pokroju "co teraz oglądasz?", ale takowego na forum chyba nie ma. Wstawię go tu.

 

Ciekawa interpretacja artystyczna przejścia człowieka do lepiej ogrzewanego miejsca. Przyznam, robi wrażenie - świetnie się bawiłem oglądając (lepiej niż przy niejednym pełnometrażowym horrorze).

 

Link to post
Share on other sites

Oglądałem ostatnio stary film "stygmaty" film słaby/nieudany, ale ciekawy wątek o ewangelii która nie jest zamieszczona w biblii.. Są takie ewangelie które się nie znalazły w biblii, mówią co innego niż chciałby kościół..
Kościół to bida i nędza, umysłowa.. Pedofilia to najmniejszy problem jaki trapi tę organizację, oni oszukują miliony ludzi.

Link to post
Share on other sites

Problem z intelektem jest taki, że ma zwyczaj zakochiwać się w owocach swojej produkcji i popadać w postawę totalitaryzmu: "Wiem wszystko co można wiedzieć, znam kompletną naturę struktury rzeczywistości, i nie ma już niczego co mógłbym się dowiedzieć - moje rozumienie rzeczywistości jest omniscjencyjne".

 

Współczesny, przepełniony ignorancją w równym stopniu co arogancją

 

To brzmi bardzo zabawnie, patrząc na to, że Twój cały post jest przepełniony zarówno ignorancją jak i arogancją.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może słyszy głosy i to one podpowiadają jak i co pisać. :evil:  Jeśli pisze sam, to ma w tym lekkość no i spore oczytanie w temacie - bo tak od czapy się nie da po prostu tego pisać. Dla mnie to wiedza bezużyteczna, ale może niektórych to kręci.

 

oni oszukują miliony ludzi.

 

Fajnie, że to dostrzegasz. Mam nadzieję, że się odpowiednio przed tymi oszustwami bronisz ...

Edytowane przez Succubus
Link to post
Share on other sites

Nie trzeba być religioznawcą, żeby dopatrzeć się (fakt, całkiem wyszukanej) manipulacji i zakrawającej o absurd generalizacji. Abstrahując już od faktu, że niektóre tezy są zwyczajnie wyssane z palca.

Długie jak książka posty mają jedną, niepodważalną zaletę - w takiej sytuacji mało komu chce się wdawać w polemikę. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@Succubus,
Ja dostrzegam, ale inni mają klapki na oczach.. Na lekcjach religi i w kościele nie ma mowy o tych ewangeliach które przekreślają instytucję kościoła.
Zresztą nie trzeba znać tych tekstów by się domyślić że bóg ani Jezus nie chcieli żeby tak to wyglądało.. Obecnie w księdze jest tylko parę fragmentów pokracznie przeinterpretowanych..

Link to post
Share on other sites

"Anna Samboj Od 30 lat co roku z budżetu Państwa przekazywanie jest kościołowi 20 MLD PLN.
Jeszcze raz podkreślam - jest 20 miliardów
(20 000 000 000 zł.) a nie milionów, gdzie wybudowanie nowego szpitala wraz z wyposażenie to około 2 MLD.
(źródło: Facebook/KubaWatlyTV3 i Halo.Radio).
Piszę o najbardziej dotowanej przez Państwo instytucji kościelnej, a nie o religii.
Jako obywatelka mam prawo interesować się wydatkami Państwa oraz zadawać pytania:
dlaczego co roku przekazywane jest 20 miliardów złotych na kościół a nie na Ochronę Zdrowia i inne inwestycje?
Jakakolwiek wiara jest przede wszystkim intymną i prywatną sprawą a osoby religijne powinny utrzymywać z własnych pieniędzy swój kościół.
Właścicielem kościoła jest Watykan czyli obce państwo.
Interesuje mnie dobro Polski a zwłaszcza naszej Polskiej Ochrony Zdrowia która jest permanentnie nie dofinansowana.
Jestem Polką  a nie watykanką."

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Ja to się tak czasem zastanawiam, ile jeszcze tysięcy lat kościół będzie udowadniał, że nie ma z Bogiem nic wspólnego ?

Kościół nic nie musi udowadniać "Kościół jest święty, choć tworzą go grzesznicy" jak to powiedział Papież Franciszek rozumiesz jarrino.

Link to post
Share on other sites

To nie kościół udowadnia ze nie ma nić wspólnego z Bogiem, tylko ludzie w nim. Odsiej ziarno od plew niby proste. To jak z sędziami, Policją, lekarzami. Wszyscy są źli, pewnie nie. Dla wielu ludzi sąd nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, dla wielu Policja nie ma nić wspólnego z ochroną i prawem, lekarze z ratowaniem życia, urzędnicy, POLITYCY ;) itd.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem nadzieję, że każdy zrozumie. Kościół tworzą ludzie (budynki też) i jest tak, jak napisałeś wyżej. To jednak nie zmieni mojego spojrzenia i stosunku do kościoła jako takiego. Zła nie da się wymazać, zapomnieć. Powiem więcej, powinno się o tym pamiętać i wyciągać wnioski. To nie Bóg stworzył kościół, tylko człowiek, stąd tyle w nim zła...

 

Im dalej jestem od kościoła, tym wydaje mi się, bliżej Boga....

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Teraz znieważę część narodu. RÓŻAŃCE ŻOŁNIERZY. CHRYSTUSA produkują firmy zajmujące się produkcją militariów.

Wykonane są one z ekstremalnie wytrzymałej linki używanej w armii do produkcji spadochronów. Na lince-ciężkie 1cm średnicy kulki ze stali, a krzyż, jest tak wykonany i wyprofilowany, by wbijał się w ciało. To broń.
Niech mi ktoś powie co ten fanatyzm ma wspólnego z wiarą?
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...