Skocz do zawartości

Nasze retro zestawy


Recommended Posts

Ja sobie sprawiłem starego retro laptopa "Actina n341c2" do retro gierek. 

 

JQz2Q5q.jpg

 

ipKJjD2.jpg

 

oCKyzp9.jpg

 

Do tego 640MB RAMu, 60GB HDD Fujitsu i W98 z nieoficjalnym SP3.

 

Zdjęcia dołożę później bo stan wizualny laptopa jest jaki jest (polepiłem obudowę taśmą dwustronną i jest ok), ale jak na 20 letni sprzęcik jest ok. Gierki dosowe nadal cieszą, a jeszcze bardziej starocie wymagające W9xxx. Z DOSem jest ten problem, że Audio wymaga uaktywnienia trybu "SB Legacy" w biosie, który tej opcji... nie ma:cenzura:, ale nie tak się grało! :lol: 

I szczerze : bardziej mnie kręcą te starocie od nowych gierek.:peace:

Link to post
Share on other sites
49 minut temu, dulu1 napisał:

co ten nieoficjalny sp3 daje? bo nie słyszałem o tym chyba

 

Nie ma problemu z obsługą 512MB RAMu i więcej - na wersjach bez tego "packa" są problemy (takie jakby freezy, przymrożenia systemu).

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dulu1 napisał:

hmm serio? miałem załadowane 768 na testbenchu i nic takiego nigdy nie zauważyłem, no ale może fart :P

 

Fart - ja pamiętam, że miałem problemy z 1GB pamięci dawno, dawno temu właśnie z W98SE bez tego packa.;)

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

A to pierwsze słyszę, że jakieś problemy były jeśli chodzi o pamięć?

Od SP1 miałem 2x512, potem chyba nawet dołożyłem kolejną parkę ale nie pamiętam czy 2x256 czy 2x512.

Jest jakiś oficjalny link z tym problemem czy po prostu jeden retro rabin powie "u mnie działa", a drugi "a u mnie nie działa" :P

Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, buszi napisał:

A to pierwsze słyszę, że jakieś problemy były jeśli chodzi o pamięć?

Od SP1 miałem 2x512, potem chyba nawet dołożyłem kolejną parkę ale nie pamiętam czy 2x256 czy 2x512.

Jest jakiś oficjalny link z tym problemem czy po prostu jeden retro rabin powie "u mnie działa", a drugi "a u mnie nie działa" :P

Chłopie MS już dawno zakończył jakiekolwiek wsparcie dla tego systemu i jakiekolwiek oficjalne wspisy od MS już dawno od istnieją. Jednakże w sieci na największych stronach jest pełno info o tym problemie. 

 

A z tym 2x512 to raczej miałeś na myśli XP.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich, taki sprzęcik ostatnio złożyłem i mam pytanie

 

Abit BH6 v 1.01 + Celeron 300 Mhz / 66

Karta dźwiękowa Labway A301G50 (Yamaha Y724)

Grafika ATI Radeon 9200SE 128 MB

HDD 80 GB Maxtor, 40 GB WD)

RAM 512 MB ( 2 x 256 ) 133 MHZ 

CD/DVD 2 x LG 

Floppy Sony

 

Pytanie o tego PIII czy pójdzie na adapterze do Slot 1 i jaki adapter to musi być ?

ABH6.jpg p310.jpg

 

EDIT

Chyba nie pójdzie bo rewizja płyty 1.01 i tylko do 700 Mhz :(

https://soggi.org/motherboards/abit/BH6.htm

 

 

  • * Coppermines over 700 MHz officially only with BH6 V1.1/V1.2

 

 

 

Matko Bosko !

Na zdjęciu kondensatory wyglądają jakby były walnięte, aż się poderwałem żeby to sprawdzić !

Ufff, to był tylko brudek :) he he

kond.jpg

 

 

 

Edytowane przez Bartin
Link to post
Share on other sites

Takiego typu, ale chyba najlepiej byłoby wrzucić jakiegoś proca z FSB 100. BX nie ma dzielnika 1/2 AGP, a nie wiem, czy Radzio da radę z 89 MHz. Może pomyśl o jakimś GF 2 MX 400?

 

Co do Tualatina, to może to Cię zainteresuje (chociaż na tej akurat płycie może nie do końca działać - problemem chyba był regulator napięcia) https://www.tomek.cedro.info/bx-mod/

Edytowane przez luk1999
Link to post
Share on other sites

Dzięki !

Tak dukam i dukam i chyba raczej nie będę się tak zagłębiał i finalnie siadam na DOS, nie mam wystarczająco silnej psychiki na win 98 ;)

To i tak pierwsze co zrobiłem po dwóch dniach z win 98 to ładowanie bez GUI i instalacja Norton Commander.

Może jakiś Pentium na slot 1 wjedzie.

 

Grafika to hmm muszę się podnieść i zobaczyć co tam mam.

 

MX4408X 64MB czyli GEFORCE4 MX440 z urwanym kondensatorem, już kupiłem tylko nie ma kiedy wlutować.

gf4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta naprawiona, jeszcze drugą dorwałem 128 MB z DVI i też kondensatory do wymiany, popuchnięte i popękane, nie świeciła wcale a po wymianie działa.

Jednak Geforce jest dużo lepszy od tych Radeonów, bardziej przyjazny panel i sterowniki są świeższe i nie wyświetla się w menedżerze urządzeń jako dwie pozycje he he.

 

Ale Geforce też miewał problemy, pamiętam jak dziś serię 7000 na AGP a konkretnie 7800GS którą miałem i BUG ze sterownikami pod Win XP i dalej.

Wszystkie sterowniki powyżej 175.19 (o ile dobrze pamiętam) powodowały że karta miała 1/4 wydajności i sypała artefaktami, sporo ludzi myślało że karta im padła a to tylko kwestia sterowników była i chyba do końca tego nie naprawili.

 

graf-1.jpg graf-4.jpg graf-5.jpg graf-6.jpg

 

 

Edytowane przez Bartin
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Athlon XP 2600+ 1.9GHz, Gigabyte GA-7VA rev 1.0, 2GB RAM DDR 333MHz, 80GB PATA WD800, Sapphire Radeon 9600 Pro AGP 8X

Przydałoby się mocniejsze GPU, a mam w gratach jeszcze Palit Radeon X1300 PRO 256MB DDR2, ale cóż po wejściu do systemu po jakimś czasie znika obraz. Spróbuję ją jeszcze wygrzać może ożyje.

vWY2NoQ.jpg

svE2AWe.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Konfig przyzwoity, chociaż pewnie masz Semprona 2600+, a nie Athlona XP 2600+ (on ma > 2 GHz).

 

Sama obudowa kasztan straszny :D

 

  

W dniu 4.04.2022 o 22:44, Bartin napisał:

Karta naprawiona, jeszcze drugą dorwałem 128 MB z DVI i też kondensatory do wymiany, popuchnięte i popękane, nie świeciła wcale a po wymianie działa.

Jednak Geforce jest dużo lepszy od tych Radeonów, bardziej przyjazny panel i sterowniki są świeższe i nie wyświetla się w menedżerze urządzeń jako dwie pozycje he he.

 

Ale Geforce też miewał problemy, pamiętam jak dziś serię 7000 na AGP a konkretnie 7800GS którą miałem i BUG ze sterownikami pod Win XP i dalej.

Wszystkie sterowniki powyżej 175.19 (o ile dobrze pamiętam) powodowały że karta miała 1/4 wydajności i sypała artefaktami, sporo ludzi myślało że karta im padła a to tylko kwestia sterowników była i chyba do końca tego nie naprawili.

 

 

Do takich kart jak GF4 to pod Win 98 najlepiej używać starych driverów. Coś w rodzaju Dentek 4x.xx pewnie będzie sensownym kompromisem między dobrą kompatybilnością, a wydajnością. Drivery typu 7x.xx czy 8x.xx robią różne dziwne problemy w starszych tytułach (< 2002 roku).

U siebie do FX5700 mam chyba 51.xx (po "zadrutowaniu" pliku inf).

Dla Radeonów 9550/9600 używałem bodajże Omega drivers na bazie 4.12 IIRC i nie kojarzę jakiś problemów (chociaż nie grałem na nich w zbyt wiele gier).

 

Edytowane przez luk1999
Link to post
Share on other sites
Teraz, luk1999 napisał:

Konfig przyzwoity, chociaż pewnie masz Semprona 2600+, a nie Athlona XP 2600+ (on ma > 2 GHz).

 

Sama obudowa kasztan straszny :D

 

 

https://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-Athlon XP 2600+ - AXDA2600DKV4D.html

To ten CPU. A obudowę wziąłem taką jaką miałem pod ręką i mi zbywała z zestawu, który sprzedałem. Już sobie daruję branie kolejnej bardziej wiekowo odpowiedniej.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Z ciekawości wsadziłem coopermine 1ghz z blaszką i nie ruszył, może za stary bios bo chyba pierwszy, jest z 2000 roku.

Nic nie wiem na temat tej płyty.

AGP w istocie uniwersalne GF6600GT ruszył i stary FX też.

Chłodzenie procka okrutnie hałasuje, 4000 obr z hakiem a w biosie nic nie znalazłem.

Chłodzenie intel amelinium.

 

Ma jakiś nieznany mi slot na końcu.

 

Jutro jak znajdę czas to postawię win98.

 

20220506-212328.jpg 20220506-212357.jpg 20220506-212407.jpg 20220506-212415.jpg 20220506-212612.jpg 20220506-212810.jpg

 

Edytowane przez Bartin
Link to post
Share on other sites

 

winda98.jpg

 

Jedyny komentarz jaki przychodzi mi na myśl do tej sytuacji:

 

Stanęło przez USB, bo najpierw zainstalowałem stery te od płyty USB 2.0 (oczywiście już po INF i reszcie) a kiedy wsadziłem pena to go chciał instalować, no to zarzuciłem te nieoficjalne sterowniki do USB (które na BH6 poszły i działają) no i po restarcie du*a. Usuwałem tak jak każą wcześniejsze w menedżerze urz. no ale nie poszło coś.

Także reinstalka będzie.

 

Nie mniej już GF6600GT (GV-N66T128D) był i sterowniki oficjalne łyknął.

Kurde to chyba jedna z najmocniejszych kart pod WIN 98 ?

 

BIOS też poszedł najnowszy z 2002 roku i procka wsadziłem PIII 1.0 Ghz na szynie 100 SL5QV czyli Cooper

 

Ehhh...

 

setup.jpg

Edytowane przez Bartin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...