Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Rok 1987, sąsiad ma KOMPUTER i River Raid (Oczywiście Atari 800xl) ... od czasu do czasu wpadnę i pogram , siedziałbym godzinami ….magia

 

Rok 1988 lub 1989, kupiliśmy magnetowid (OTAKE w Baltonie). Starszy kolega podchwycił temat i proponuje zamianę na weekend, my mu video on nam Atari 800xl. Temat był już znany więc jak najbardziej za… I leci Donkey Kong , River Raid Buggy boy , Karate coś tam i…. self testy, wgrywanie gier bez turbo. 200 lub więcej jednostek… Wychodziliśmy z pokoju by nie przeszkodzić wgrywać się grze. Były oczywiście kluby gier tzw. automaty. Legendarny Luk (którego, jeśli czyta pozdrawiam), który miał wszystkie „wpisy” jeśli chodzi o rekordy. Galagi , Frogi , Asteroids . Pac-many i złowieszcze diody, które rzekomo miały podnosić poziom trudności w grze. No i : „kierowniku … nie zaliczyło”

 

W międzyczasie do szkoły przychodzi Pan i mówi, że jest kółko nauki języka programowania LOGO w domu kultury. Komputery to Amstrad CPC 6128 z dyskietkami 3 cala. No to jazda i po szkole dwa razy w tygodniu wieczorami i „programowanie” : fd 40 , rt10 itp. Koła, rozety , rekurencja … Jednak tak naprawdę wszyscy czekali na ostatnie pół godziny bo można było zagrać : Sabateur , Tomahawk , Dragon Lore , Grand Prix . Zielone monitory. Tyko jeden był w kolorze, kto siedział ten mistrz.

 

Wracałem do domu z wypiekami na twarzy…

 

Decyzja jest. Męczę rodziców o komputer. W baltonie kupiony magnetofon, potem używka C-64 (wersja „polift” J ) . No i jedziemy. Prawa autorskiego brak, więc kasety można było kupić legalnie , pocięte wersje gier dyskietkowych . Można było wgrywać od dowolnego levelu. Gier nie wymienię, bo było wszystko. Pamiętam tylko mały śrubokręcik do regulowania głowicy. Turbo , co było skokiem w porównaniu do atari. Podpinanie do telewizora rodziców (to od święta, bo na co dzień czarno-biały neptun) . Mama po latach przyznała, że pożyczyła kasę od sąsiada by, móc mi go kupić (1,5mln starych zł , koło 150zł ). Wojny z atarowcami . Kupiłem pierwsze Top Secret , potem Secret Service itp. Pierwsze cheaty itp.

 

Wszystko było by *****iście gdybym nie poszedł na giełdę nagrać kilku gier … Tam zobaczyłem demo gry: It Came from Desert na Amigę … To już był kosmos. Wróciłem zmasakrowany do domu , nie chciałem już Commodora … Byłem załamany … Zniszczony . Zniszczony dźwiękiem i grafiką prezentowaną przez 16 bitowca … Zaczęło się meczenie rodziców. Kwota wówczas ogromna (coś koło 10mln złotych , teraz koło 1000zł : 500 na Amigę i 500 na Monitor 1084s) . Rodziców było stać, ale wciąż pytali czy na pewno itp… W końcu wyjazd do legendarnego już sklepu DABI w Rzeszowie i nowiutka A500 + monitor kolor był u mnie. Powoli pojawiały się PCety ale były to XT i 286 . Kilku kumpli mówiło : Pc przyszłościowy itp. Miałem to gdzieś liczyła się tylko Amiga . Rozgrywki z kumplami TV Sports basketball , Lotusa , Sensible soccer , Speedball 2… dosłownie wszystko . Lata mijały gry zajmowały coraz więcej dyskietek. Fanatyc PC się mnożyli a my z kumplem ostro broniliśmy Amisi . To były najlepsze lata . Coś tam programowałem w Amosie, Deluxe paint, RSI demomaker i gry gry gry !!!! . Wytrwałem tak do liceum, gdzieś do 2 klasy . Klasa oczywiście profil informatyczny, jedna z pierwszych w Rzeszowie. Kompy w szkole to jakieś marne 386SX bez koprocesora z monitorami mono. Nauczyciel miał 386Dx40 z kolorowym monitorem. Więc jeszcze Amiga dawała radę. Niestety coraz częściej wychodziły bolączki A500 : brak dysków twardych, wachlowanie dyskietkami itp. Wybór był : albo A1200 ew. A3000 lub A4000 albo Pecet … Commodore jako firma kończyła się i to było widać . PC atakował. Podczas wyjazdu do Niemiec wyprosiłem ojca o jednostkę centralną. Pamiętam jak dziś jak sprzedawca wyciągał Dx2/80Mhz i wkładał DX4/100Mhz , dysk 540MB Conner , 8MB RAM i grafika MIRO SD12 z 1MB . Potem w Polsce dokupiłem monitor 15 cali (płaski ,ale nie LCD tzw. Cyfrowy ). Też było git … spotkania z kumplami, wyciąganie dysków do przegrywania. Config.sys-y i autoexec.bat , ustawianie pamięci EMS i XMS pod konkretne gry . Windows to wtedy była jakaś nakładka włączana poleceniem WIN . Rządził Norton Commander. Podkręcanie: kumpel podkręcił swojego Cyrixa dx40 z 40Mhz na 50 Mhz. W szkole szydera z kompów w pracowni. Turbo Pascal , jakieś programowania , ale z informatyki chyba tylko 4 bo nauczyciel wiedział że umiemy dużo więcej od niego i nas łapał na jakiś bzdurach… Miałem to gdzieś …Potem AMD K90 (bo pentium intelamiał błąd he he) , AMD K133 , studia, Duron 600Mhz ,AMD Thunderbird 1Ghz . Wyjechałem do Anglii, kasa była, mogłem wszystko każdy komp , każda grafa – jednak magia minęła. Podzespoły leżały niezłożone, bo nie miałem czasu i ochoty … Powrót do PL, własna firma (komputerowa) obcowanie z nimi, na co dzień, praca na nich. Grafika, dokumenty, umowy, maile. Dziś 3570K , SSD , IPS 24 cale , niedługo wskakuje 7950 lub 660Ti , jednak takiej magii jak kiedyś już nie ma i nie będzie… Spędziłem tysiące , jeśli nie dziesiątki tysięcy godzin przed ekranem różnych komputerów , niektórych nawet nazw nie pamiętam. Moje życie jest związane z komputerami, z tego żyję i mimo wszystko relaksuje się grając… Niedawno udawałem chorobę by uciec od partnerki do drugiego mieszkania by w spokoju skończyć Deus Exa J .

 

W piwnicy leżą A500 i idealna A600 ale to raczej z sentymentu ….Lub dla potomnych

 

Na koniec dodam że nie byłem no-lifem , byłem wysportowanym młodym człowiekiem bez nałogów, bez nadwagi. Nie miałem problemów z dziewczynami… Jak trzeba było napier… to się napier… Pozostali kumple komputerowcy też dawali radę . Dziś większość ma firmy z branży IT , sklepy komputerowe , ogólnie dobrze sobie radzą. Jak przy partnerkach siądziemy i zaczynamy nawijać o grach czy komputerach to reakcja jest jedna: „Oni znów o tym samym”…

 

 

Ps. Mógłbym tak pisać godzinami ale właśnie wyszła Black Mesa , więc wybaczcie.

 

Ps2. Moja 21 miesięczna córka ma ulubioną zabawkę – laptopa (prawdziwego, ma się rozumieć)

Edytowane przez tramall
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@tramall - i takich klimatów już dziś nie ma :/ aż miło się czytało bo to też moja "młodość" ;)

ale oprócz gier również scenowe klimaty i swap dyskietkami, kiedy wracało się ze szkoły i ciągle zerkało do skrzynki z nadzieją na nowy stuff.

C64 pełny komplecik w szafie i chyba trzeba będzie znowu pospinać i zrobić retro-days :D

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli ktoś nie wie jeszcze o takiej inicjatywie to uprzejmie informuję ;) :

 

http://www.zabytkiinformatyki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=57

 

http://www.facebook.com/events/324033291043327/

 

mają naprawdę wiele starego dobrego sprzętu i to na chodzie :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość effendi360

Pytanie do znawców tematu bo szukam gry a nie pamiętam jak się nazywała. Na MAME jest z automatów 16bit. Chodzi się po dżungli w bok grafika ładna 2d panienką i kolesiem, coś ala metal slug. Panienka blondyna z kucykiem. 



Dobra już mam :D top hunter

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Ja nie tyle wspominam komputery, co konsole, a raczej 'gry telewizyjne' :) 

Z komputerow, bedac w wieku hmmm, 5 lat pamietam, ze ojciec przywiozl z Niemiec Atari. Bylo ok. 1990 roku. Niestety, nikt w rodzinie nie mial pojecia o obsludze takiego sprzetu, wiec zamienilismy szybko Atari na C64, bo to miala polowa znajomych. Oczywiscie z magnetofonem, bo gier duzo i latwo sie kopiowalo :) Dopiero po jakims czasie zobaczylem u kolegi stacje dyskietek. To bylo cudo! 

Na C64 grywalo sie w setki gier, z Test Drive 1 i 2 wlacznie, milo wspominam gry LK Avalon, bo to polskie, a ze oryginalne, to pudeleczka i okadki cud-miod, jak na tamte czasy... 

Pozniej gra telewizyjna Rambo - setki mniej, lub bardziej ciekawych gierek pod TV, do tego straszne, lamiace sie bez przerwy joystick'i, wolalem podpiac te od C64. 

U wujka, ktory pracowal w wypozyczalni video (to dopiero retro) z kuzynem grywalismy w boks na Super Nintendo. Tak ok. 1994 roku. 

U drugiego kuzyna pojawilo sie w tym czasie cudo - konsola AmigaCD 32. Przesiadywalismy przy niej godzinami, dniami, tygodniami. Gralismy przede wszystkim w Oscara i Diggers, do dzis mam do nich sentyment... Godziny kopania tuneli. Wspominam to, gdy gram ze znajomymi w gre planszowa 'Saboteur' :) Do tego Amiga to byl szpan - odtwarzala muzyke z CD, miala wygodny pad, wszystko w czasach, gdy w Polsce ludzie nie marzyli o PSX. 

Potem juz szybko to poszlo, rozne sprzety, rozne gry.

Pierwszego PC dostalem dosc pozno, w 2001 roku. Byl to Celeron 700 MHz, 64 MB SD RAM, dysk 20 GB i Riva TNT2 M64 z 32 MB pamieci. Do tego 15 calowy baniak od LG. Probowalo sie na tym grac w wiele gier - Black&White zmusilo do dokupienia kolejnych 128 MB RAM, a Microsoft Train Simulator zmusil do kolejnych 128 MB RAM... Pierwsze gry na dwoch plytach - Medal Of Honor i wlasnie MTS. Niesamowita grafika w Project IGI, potem Max Payne.

Dzis w zasiegu reki sa dziesiatki gigabajtow, gigahercow, monitory po 30 cali, a frajdy takiej nie ma, nawet polowy tego, co kiedys...

 

Zaluje tylko, ze dawno temu, komus oddalem mojego C64 ze wszystkim, co do niego mialem.

I zaluje, ze AmigaCD 32 od kuzyna nie przezyla do dzisiaj. bo odkurzyloby sie sprzet i jakis stary 21calowy TV, by poczuc klimat lat 90.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dzięki uprzejmości Łukasza znanego na forum jako CougarV6, mam przyjemność poinformować o następującym wydarzeniu:

 

PIXELHEAVEN - pixelheaven.pl


„Czujesz przyjemną nostalgię związaną z kultowymi komputerami lat 80. i 90 ubiegłego wieku?


Nazwy ZX Spectrum, Atari, C64, Amstrad, Amiga budzą w Tobie miłe wspomnienia?


Pamiętasz czasy Wyścigu Pokoju rozgrywanego w kapsle z przyjaciółmi pod blokiem?


Spędzałeś czas w kultowych salonach arcade, grając w Moon Patrol i flippery?


Twoimi ulubionym bohaterami byli Kajko i Kokosz? A może Tytus, Romek i A’Tomek?


Ciągle lubisz spędzać czas przy grach na swoim współczesnym komputerze i konsoli?


Jeżeli tak – masz tyle lat co my, a PIXEL HEAVEN 2013 to idealne miejsce dla Ciebie!


W ciągu całego dnia, wieczora (a nawet nocy) zaplanowaliśmy szereg niepowtarzalnych atrakcji, wśród nich:



A to nie wszystko! Szereg atrakcji, konkursów i niespodzianek
przygotują dla Was Partnerzy wydarzenia, a my ciągle myślimy co jeszcze
dodać do i tak już napiętego planu.


Oczywiście przez cały czas do dyspozycji pozostaje bar i wyśmienita kuchnia w przystępnych cenach:)


Powiadom znajomych, przyprowadź dzieci, żony, mężów i pokaż im, na czym polega prawdziwa rozrywka!


Albo przyjdź sam, oderwij się na chwilę od codziennych spraw i poczuj
ponownie niepowtarzalny klimat rozrywki lat 80. i 90., spędzając czas w
przyjaznej atmosferze w gronie wielbicieli komputerów 8/16 bit.


To z pewnością będzie najlepsza sobota w całym roku 2013!

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość effendi360

Pamiętacie TO ? :D

 

 

http://img407.imageshack.us/img407/9555/swsm.jpg



http://img194.imageshack.us/img194/6563/47605817.jpg



Człowiek, który dla graczy w Polsce zrobił naprawdę WIELE.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Pobrałem to kompendium z chomika, bo oryginał przepadł. Czytam te śmieszne teksty pod tipsami i padam tu z krzesła. Młodzi ludzie to byli kiedyś kreatywni, nie ma co hehe. Fragmencik.

 

http://img843.imageshack.us/img843/9348/12480166.jpghttp://img198.imageshack.us/img198/9025/93130326.jpghttp://img89.imageshack.us/img89/2839/27389864.jpghttp://img812.imageshack.us/img812/8828/29398883.jpg



Przepis na wigilijny bigos z atari. :hahaha::rotfl:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój egzemplarz zachował się do dziś w całkiem niezłym stanie, podobnie jak stosik Top Secret'ów, SS'ów i całkiem pokaźna kolekcja Bajtków. Idealne do poczytania, jak zapowiada się dłuższy seans na tronie :P

Link to post
Share on other sites

http://www.amigahistory.co.uk/magazines/amiga_magazyn.png

 

Dawne dobre dzieje, podobnie jak życie na giełdzie komputerowej na Grzybowskiej w Warszawie, kilkugodzinne nagrywanie gier i programów na dyskietki klientów, budowanie stoiska, tworzenie obszernych katalogów ze zdjęciami itd. heh ;).

Edytowane przez Szarik_Komputerowiec
Link to post
Share on other sites

Do tej pory gdzieś mam swój katalog :] 14000 za dyskietkę :D Miałem stoisko w bydgoskim Bartoszu, późniejsza giełda na Chemiku w czasach PC to już nie było to, bo konkurencja ze strony hurtowników ze wschodu była nie do przebicia.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość usunięty

 

 

w czasach PC to już nie było to, bo konkurencja ze strony hurtowników ze wschodu była nie do przebicia.

Tak było - chodziło się na targowisko i kupowało dyskietki oraz płyty od sprzedawców zza wschodniej granicy. Oczywiście sprzedawali oni w ukryciu od momentu, gdy częste stały się naloty policjantów z PG (czy też innej sekcji), którzy chcieli się wykazać - czyli od momentu wprowadzenia ochrony praw autorskich. Teraz to kupuje się oryginały, często w wersji elektronicznej (choć wolę pudełka) ale wtedy, 20 lat temu było zupełnie inaczej - człowiek dorasta i odrzuca piractwo komputerowe jako coś, co niszczy branżę. Kto jednak o tym myślał w ten sposób w czasach ZX Spectrum, Amigi czy pierwszych PC?

Link to post
Share on other sites

Jako dzieciak nie miało się tej świadomości "piracenia".

Poza tym oryginałów to wtedy na oczy nie widziałem z wyjątkiem takich rozprowadzanych np.w konkursach w gazecie C&A.

W Gliwicach w trzech sklepach były normalnie pirackie dyskietki i kasety sprzedawane :) kupowałem np.5 kaset i do domu, dniówka z głowy :D

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

 

 

W Gliwicach w trzech sklepach były normalnie pirackie dyskietki i kasety sprzedawane

 

... i to było z tego co pamiętam zupełnie legalne.

 

Zatem, że nabrało mnie dziś na retro wspomnienia, taki oto filmik:

 

 

Pasowałby do tematu :menda: 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...