Skocz do zawartości

i5 750, Asus P7P55D.


Recommended Posts

Kamyk, trochę z innej beczki..

Co sądzisz o paście Arctic Silver 5? Swego czasu bardzo chwalona.. chodzi o to, że mam na oku wentylator w innym sklepie niż Angela, ale tam nie mają tego Gelida..

PS. Zerknij jak możesz na ofertę past w Proline..

PS2. Czy STG-2 (tę akurat mam) jest naprawdę taka kiepska?

Link to post
Share on other sites

W sumie chyba jednak zdecyduje się na tego Gelida..trudno, będę musiał wybrać wentyl. z oferty Angeli..niestety wciąż nie wiem który :P

 

- update:

Czytam o tych wiatrakach i w końcu chyba zdecyduję się na SilentiumPC Sigma EVO ^^ ..z resztą kiedyś ktoś też mi go polecał, tylko ja wybrałem Tacensa.

Link to post
Share on other sites

A więc tak - poleciłem ci pasty i wiatraki, napisałem co i jak zamontować i co jest ważne przy tych elementach.

Widzę, że masz w to wbite i szukasz jakiś padlin o których "coś od kogoś" słyszałeś.

Nie mam więc zamiaru produkować się więcej na ten temat.

Kup: coś - gdzieś, a jak nie to - tamto z tamtąd.

Ja mam dość.

Link to post
Share on other sites

Kamyk, nie denerwuj się.. naprawdę jestem Ci wdzięczny za pomoc.. dostałeś nawet ode mnie pochwałę :] .. zauważ, że Ciebie też mogę traktować jako "kogoś" kto "coś tam mi powiedział". To chyba normalne, że szukam najlepszego, optymalnego rozwiązania pod względem kosztów a także pozostałych parametrów. Tymczasem traktuję Cię jako fachowca i dlatego szukam u Ciebie opinii na temat tego czy tamtego produktu.. a odnoszę wrażenie, że polecasz to, co sam masz, a wszystko poza tym się niewiele liczy ..chyba, że się mylę. Szkoda, że tak zareagowałeś..

Link to post
Share on other sites

@teuton

Znam ten test, ale dzięki za zainteresowanie i link! :)

M.in. na podstawie tego testu..wytypowałem sobie dwa modele, nad którymi się zastanawiam i dziś do 16. muszę podjąć decyzję (jadę do sklepu):

- Enermax TBSilence UCTB12 (z hałasem niemiałbym problemu i wg autora testu, polecany jako wentyl na radiator. Ja kupuję dwie sztuki, więc może nie bedzie tak źle w połączeniu z tą pastą, którą zaproponował kamyk (mam nadzieję, że się nie obraził :) )

- SilentiumPC Sigma EVO (dobra wydajność, polecany na cooler, ale boję się hałasu, tym bardziej, że jak autor wspomniał, zdarzają się jakieś trefne sztuki)

Hałas u mnie ma o tyle znaczenie, że mało gram, głównie to siedzenie w ciszy.. ale jak juz zagram, to mam jeden taki tytuł, że muszę podkręcić procesor i w konsekwencji dać dobre chłodzenie :)

 

Poza tym wiesz, ja oprócz wydajności i hałasu, biorę pod uwagę także budżet (nie mam 50 zł na 1 szt.).. no i trochę także wygląd.

Link to post
Share on other sites

Witam po przerwie,

 

bawiłem się wczoraj w lekką przebudowę w komputerze. Wymieniłem pastę pod FLEX'em, położyłem polecanego przez kamyka Gelida GC Ext., położyłem ją w inny sposób niż poprzednio (rozsmarowałem po całości na CPU; a bawiłem się z tym chyba z pół godziny :] .. mój pierwszy raz).

Taka dygresja - gdy zdjąłem FLEX'a, aby oczyścić jego oraz procesor z poprzedniej pasty, to faktycznie pasta nie była rozłożona na całym CPU, chociaż w większości powierzchni go pokrywała - nadmienię, że nakładałem trochę na środek i pasta została rozprowadzona pod ciężarem coolera).

Co do wentyli - tu pewnie kamyk zaraz zareaguje :) - założyłem 2 Enermaxy UCTB12 Silence. Mam nadzieję, że dobrze je nałożyłem, bo na ramce wentyla nie ma oznaczeń, w którą stronę dmucha :menda:, ale chyba to jest tak jak w każdym innym wentylu..?

Ok, do rzeczy:

Zrobiłem od razu test linxem ze sprawdzeniem temperatur CoreTemp (przypomnę, że CPU pracuje 20x165 (3.3 GHz), CPU volt. 1.08125, IMC volt. 1.16250, RAM volt. 1.65 (1650 MHz)).

Nie wiem czy to dobry wynik, ale w tych samych warunkach co poprzednio (taktowanie, ten sam pokój i podobna temperatura otoczenia) temperatura pod obciążeniem spadła o 6 st. (obecnie jest 56 st.) ..wydaje mi się, że to cały czas trochę za dużo, ale może się mylę. Może pasta musi troszkę się wygrzać. C-state cały czas wyłączony. Muszę też chyba pomyśleć nad dodatkowym wentylatorem wdmuchującym pow. z zewnątrz, z przodu obudowy, chyba ten jeden to za mało.. może coś by to dało. Aha, Tacensa Ventus, który był dotychczas na Zalmanie wrzuciłem na tył, jako "wyciąg".

Tak to wygląda po zabiegu.

Teuton, chyba pokusiłbym się o dalsze OC, ale delikatnie.. może do 3.6 GHz. Tylko może zaczekać kilka dni, niech to się wszystko dotrze po wczorajszej zabawie - jak myślisz?

Link to post
Share on other sites

O ile dobrze rozumiem, aby dalej podkręcać bez ruszania pamięci, mogę podnieść mnożnik do 21 lub chyba nawet do 22 (w przypadku i5 760) .. byłoby wtedy 22x165, czyli 3.6 GHz. Dodatkowo oczywiście napięcia CPU oraz IMC, ale nie wiem za bardzo o ile.. Domyślam się, że C-State zostawić na razie na Disabl.?

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak.

Jesli chodzi o napięcia, to najlepiej podniesc o troche więcej, a potem tak jak poprzedniio, czyli stopniowo obniżac , robić testy Linksem i szukac najniższej mozliwej i stabilnej wartości.

Najlepiej na czas prób wyłączyc EIST, C1E i C-State.

 

Napięcia spróbuj podniesc na:

CPU: 1.20

IMC:1.19

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co jest, ale dziś dla ciekawości puściłem znowu Linx'a i w stresie było już 60 st. :D (nie kręciłem CPU dalej). Chociaż wiem chyba dlaczego..tamten test zrobiłem zaraz po włączeniu komp. kiedy jeszcze w budzie było w miarę chłodno.. a dziś Linxa odpaliłem po godzinie od włączenia.

Coś jest nie tak z tym chłodzeniem.. nie jestem pewien, ale chyba powinienem dać dodatkowe źródło powietrza z zewnątrz (tak na wysokości coolera), bo ten jeden wiatrak nisko z przodu chyba niewiele daje (tylko nie mam za bardzo jak wstawić drugiej "120-tki").. no albo i te Enermaxy na coolerze są za słabe (mogę jeszcze zrobić test i na cooler wrzucić tego CM, który mam z przodu obudowy, ma rzekomo ciśnienie coś ok. 1.:); a może i bardzo bliskie sąsiedztwo karty graficznej powoduje podwyższenie temperatury (ok. 0.5 cm od coolera).

No nic.. zrobię OC do 3.6 i zobaczymy co będzie działo się z temperaturami.

 

Edit.

Może wstawię jeszcze fotki:

 

1. wentyle na coolerze (a może źle założone? - chociaż nie sądzę)

http://www.fotoszok.pl/out.php/t224862_dsc06191.jpg

 

2. wentylator z przodu obudowy (w połowie przysłonięty dyskami)

http://www.fotoszok.pl/out.php/t224863_dsc06192.jpg

 

Edit 2.

OC do 3.6: napiszę kilka słów jak to wygląda - poniżej opiszę zmiany napięć jakie kolejno wykonałem w biosie i podam temperatury przy danych ustawieniach napięć oraz wynik pracy Linx'a.

Uwaga: (XX/YY/ZZ), gdzie XX to VCore, YY=IMC, ZZ=temp. Mnożnik jest 22, BCLK=165. Pamięci pracują na 1.65V, 1650MHz.

 

1. 1,1875/1,175/68 - bez błędów (linx)

2. 1,175/1,175/67 - bez błędów

3. 1,1625/1,175/67 - bez błędów

4. 1,15/1,175 - błąd linx'a

5. 1,15625/1,175/67 - bez błedów -> zatem zabieram się za obniżanie IMC

6. 1,15625/1,625 - błąd linxa

7. 1,15625/1,16875 - błąd

wychodzi zatem na to, że optymalne ustawienia to 1,15625/1,175

Robię zatem ostatni test linxem

8. 1,15625/1,175 - błąd (dziwne, wcześniej przy tej konfig. było bez błędów) -> podnoszę więc VCore

9. 1,1625/1,175 - znów błąd - (tym bardziej dziwne bo daję wyższe Vcore, wcześniej przy tej konfig. było bez błędów) - zaczynam się gubić. Jak to jest.. było dobrze a teraz jest źle?

Tu się zatrzymałem i postanowiłem napisać :P ..no i temp. rzędu 67/68 chyba też ciut za wysokie..?

Link to post
Share on other sites

Bardzo ci dziękuję =)

BIOS - wersja 1207. Konfig dla CPU 2.66GHz@3,81GHz i RAM 1600MHZ.

 

Menu - Ai Tweaker:

 

strona 1

strona 2

 

Menu - Ai Tweaker -> DRAM Timing Control

 

timmingi

 

Menu - Advanced -> CPU Configuration:

 

opcje procka

 

Reszta na auto

 

Mam nadzieje, ze trochę pomogłem.

 

Pozdro Szem

 

Ja to sie zastanawiam jak robicie te taktowania na takich niskich napieciach. Moj i5 750 na P55-UD3 musi miec 1,28Vcore i 1,15Vtt zeby stabilnie przeleciec kilka godzin OCCT. Jakies instrukcje dla mnie?

Też się tak zastanawiam jakim cudem mogą mieć stabilnie... chwila...

@szemhazejBardzo ci dziękuję. Ustawiłem wszystkie parametry zgodnie ze zdjęciami. Po zalogowaniu się do Windows 7, system pracuje stabilnie, nawet przy dużych obciążeniach (Prime95). Niestety BSOD nadal się pojawia - tylko jak uruchamiam PC po raz pierwszy -, w trakcie ładowania systemu.@Saiya-jinDostałem dzisiaj nowe kości pamięci: Corsair 2x2 GB DDR3 XMS3 1333 MHz, CAS9. I... ta sama sytuacja. Więc pamięcią Sector5 nie można nic zarzucić. Jeśli nadal jesteś zainteresowany mogę ci je sprzedać. 50 zł taniej niż w sklepie.

Teraz już wiem, że to raczej stabilnie nie jest :)

Mój i5 3.8 GHz chce robić dopiero gdy dostanie 1.312V i IMC powyżej 1.6V, niestety na Linxie temp. strzelają w kosmos nawet i 74 stopnie :] (Config taki jak w sygnaturce) (Różne wartości 20 x 190 lub 21 x 181) (Bios rev. 0209)

 

OCCT i Prime95 też testowałem, spróbuj Linxem, ten dopiero podgrzewa procesor - średnio o 2-3 stopnie więcej niż w/w programy, poza tym o wiele szybciej wyłapuje błędy.

Obecnie 3.61 GHz udało mi się osiągnąć stabilne w Linxie dopiero na 1.275V CPU, IMC 1.118V, Oczywiście pamięci ustawione 9-9-9-27 1.65V 1800MHz. Reszta standard.

 

To są wartości przy których komputer chodzi stabilnie na Linxie 12h bez wysypywania błędó a na codzień 100% uzycia procesora i grafy przy liczeniu w projekcie Boinc.

Dlatego śmieszą mnie uzyskiwane pseudo wyniki 3.8 GHz już na 1.21V :wariat: Wystarczy odpalić Linixa by się przekonać że nawet 1 pętli nie zrobi... Chyba że siedzimy cały czas na pulpicie z ewentualnym przeglądaniem Onetu, to można nawet i 4 GHz na takich napięciach osiągnąć :hahaha:

 

Na chwilę obecną mnie niestety blokują temperatury, ergo nie tak wydajne jak miałem nadzieję chłodzenie, nawet po zabiegu dodania kolejnego wentylatora 120mm :-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...