Skocz do zawartości

i5 750, Asus P7P55D.


Recommended Posts

Szkoda tylko, że STG-2 ciężko się nakłada. :P Na początku próbowałem ją "wypalcować", ale nie chciała się ładnie rozprowadzić, więc zastosowałem metodę na ziarnko.

 

Myślę, że wentylator nie jest winny. U mnie na Quietcie nie było różnicy pomiędzy standardowym, a Magmą pod względem temperatur.

Link to post
Share on other sites

teuton, a co sądzisz o wentylatorze (http://www.tacens.com/ventus.php) - może on jest winien?

Przepływ powietrza ma prawie identyczny jak moja noctua.

Ale jeśli chodzi o ciśnienie, to w specyfikacji podają w jakiś innych jednostkach i nie wiem jak to przeliczyć, a to jakby ważniejszy parametr. Moja Noctua ma cisnienie 1,68 mm H2O, a tutaj podają chyba w calach, więc po przeliczeniu wyszłoby 0,86 mm H2O. Ale nie jestem pewien. Zapytaj na priv kolege kamyk155 - on się na tym dobrze zna.

Link to post
Share on other sites

Luko80

Ok. Chłodzonko nie jest złe, ale ma ciutkę za duże temperatury jak na taki procek.

Moje propozycje (niestety będzie wydatek):

- wyczyszczenie proca

- wymiana pasty

- wymiana wentylatorów

 

Czyszczenie procka - Arctic Silver ArcticClean Kit - Zestaw do czyszczenia procesorów 2x30ml - cena ok 22zł (wyczyszczenie płynem nr.1 a po chwili to samo płynem nr.2). Jeden czyści starą pastę, drugi przygotowuje pod nałożenie innej.

 

Pasta - Gelid Solutions GC Extreme Thermal Compound (bardzo dobra i nowa pasta porównywalna nawet do Coollaboratory Liquid Ultra), łatwo nakładalna bo ma łyżeczkę do rozsmarowywania - ok 30zł

Możesz także kupiuć Coollaboratory Liquid Ultra, ale jest on dosyć trudno nakładalna mimo, że dołączony jest pędzelek - ok 35zł

 

Wentylatory - jak największy przepływ powietrza i jak największe ciśnienie.

Biorąc pod uwagę także ciszę - może 2x Scythe 120mm GentleTyphoon 1850 RPM (28dB), albo na upartego 1450 RPM (21dB) - ok 2x 48zł. Polecam 1850 RPM, bo ma takich 6 sztuk i nie są głośne, a cena taka sama.

 

Podsumowując - zdejmujesz radiator, czyścisz procka i część przylegającą radiatora.

Nakładasz nową pastę - rozsmarowana cienka warstwa na całego procka, jak coś zostanie na łyżeczce lub pędzelku, wytrzyj to w radiator (część przylegającą do proca). Na Flexa zakładasz 2x Gentle Typhoon. Jeden jako nawiew, drugi z przeciwnej strony jako odsysanie. <---I flex I<---

Na koniec zostają tylko testy czy poprawnie nałożyłeś radiator i jak wygladają tempy.

Aby rezultaty były jak najlepsze, warto także wentylować dobrze obudowę, a kierunek przepływy powietrza przez Flexa ustawić tak, aby np ciepłe powietrze z niego uciekające szło odrazu za obudowę lub odwrotnie - zimne powietrze prosto zza obudowy do Flexa, a później wyrzucenie go np w góre obudowy wentylatorem - kominem (wyciąg ciepła ze środka obudowy).

Link to post
Share on other sites

Hm.. podchodzisz profesjonalnie do sprawy :hahaha: ..dzięki. To może ja w takim razie opiszę, co oprócz Zalmana chłodzi mi obudowę - może zaproponujesz inne ("tańsze" ;)) rozwiązanie.

Otóż mam obudowę Thermaltake Soprano. Ma miejsce na 3 wentylatory:

- 120mm od frontu, na dole CoolerMaster SilentFan Sl1 44CFM, 1.83 ciśnienie. Wtłacza powietrze do środka.

- 120 mm z tyłu w górnej części (pod zasilaczem) - Thermaltake (brak szczeg. danych, był od nowości w obudowie). Wyciągający powietrze.

- 92 mm na bocznej ścianie na wprost coolera. Ze względu na hałas, nie używam go.

- zasilacz ma również swój wentyl. 120mm który odprowadza powietrze ze środka.

 

Wentylacja, chyba jest dobra w obudowie.. kable poupychane tak, aby nie zakłócały przebiegu powietrza z dołu, z przodu do tyłu. Chociaż przepływ świeżego powietrza od frontu, mogą blokować trochę 2 dyski twarde i karta graficzna (vide zdjęcie). Może to jakoś powinienem rozwiązać.. ale za bardzo nie mam jak ;)

 

http://www.fotoszok.pl/out.php/t207909_dsc06174.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t207916_dsc06173.jpg

 

Co myślisz kamyk o takim rozwiązaniu.. ? Aha, ten wentyl z tyłu obudowy (wyciągający) muszę zmienić, bo zaczyna warczeć :) (trochę już przeszedł).

Link to post
Share on other sites

Najmocniejszy wentyl (najszybszy i o największym CFM i ciśnieniu) powinieneś dać na Flexa. Skoro zasilacz i ten wentyl 120mm z tyłu obudowy pod zasiłką wyciągają powietrze to daj tam jakiś słabszy wentyl.

Nadal jednak nalegam na zastosowanie 2 mocnych wentylatorów na zalmanie.

Widziałem np wentylki :

- CoolerMaster 120mm SickleFlow Red Led R4-L2R-20AR-R1

- CoolerMaster 120mm SickleFlow Green Led R4-L2R-20AG-R2

Są one po 27zł za sztukę i niby: 19dB, 2000obr, 69.69 CFM (118.41 m3/h).

Nie wiem jak jest faktycznie z głośnością oraz ciśnieniem powietrza.

Niby zawsze taniej. Czyścidełko możesz także sobie darować i wyczyścić procka metodami tradycyjnymi. Pastę jednak polecam tą Gelid Solutions GC Extreme Thermal Compound.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy myślimy o tym samym sklepie :hahaha: ..również znalazłem po 27 zł tego CM i nawet tę pastę tam mają.

Ten mój Tacens (obecnie na Zalmanie) mam CFM 50 - w sumie więcej niż ten CM z przodu obudowy, ale nie wiem jak jest z jego ciśnieniem.. tauton przeliczył (z resztą i mi tak wyszło), że ma on 0.86; to sporo słabiej niż CM, który ma 1.83. Tak może być, że CM ma gorsze CFM a lepsze ciśnienie? Chyba, że coś źle przeliczam..

 

Cóż, to może dałbym tego CM, którego proponujesz (R4-L2R-20AR-R1) na Zalmana, na tył obudowy (wyciągający) poszedłby Tcens.. a z przodu zostałby może ten CM, który jest teraz (44CFM i 1.83 ciśnienie) - co myślisz?

 

Co do ilości wentyli na coolerze.. czy dwa to nie za dużo? Ten wentyl na tyle obudowy jest blisko Zalmana i on wyciąga powietrze.

 

Co do pasty - skoro twierdzisz, że ten Gelid będzie lepszy niż STG-2, no to wypada chyba go nabyć.

 

Jeszcze w kwestii czyszczenia procesora.. jakie tradycyjne metody masz na myśli.. ja kiedyś czyściłem zmywaczem do paznokci (żona była niezbyt zadowolona ;) , ale wiem, że niektórzy czyszczą też spirytusem lub jakimś jego roztworem.. mam akurat spirytus ok. 70% - nada się?

Link to post
Share on other sites

Tradycyjne czyszczenie - alkohol izopropylowy, zwykła srajtaśma ;) spirycik a nawet tradycyjny zmywacz do paznokci np ziołowy :hahaha:

Co do 2 wentylatorów na chłodzonku to jak najbardziej zalecane, nawej jak wyciag jest blisko. Ja miałem kiedyś Thermala 120 extreme i na nim 2 wentylatory, a tuż za nim na tyle obudowy 3-ci wentyl jako wyciąg mimo, że był ok 3cm za chłodzeniem.

2 wentyle na chłodzeniu powodują zwiększenie ciśnienia między żeberkami wentyla i ciut inne własności chłodzenia. Ogólnie wiele testów chłodzeń typu TOWER takich jak np ten flex zawsze robiło niższe temperatury z parą wentylatorów (takich samych) w systemie push-pull. Najczęściej były to wartości 2-3*C, ale należy do tego jeszcze dodać jakość wentylatorów, a więc różnice mogą być jeszcze lepsze.

Co do sklepu gdzie są te wentyle (CM) i pasta to angela.pl

Kupowałem tam już wiele razy - szybka wysyłka, spory wybór - pomoc przez GG więc sklep jest ok.

Link to post
Share on other sites

Kurczę, to jak dam dwa takie czerwone CM na Zalmana, Tacens świeci na biało (poleciałby na tył obudowy) - kolorowo się zrobi... i jasno w pokoju (obudowa z okienkiem :hahaha:)

Napisz jeszcze, czy zostawiłbyś tego CM na przodzie obudowy (44CFM i 1.83 ciśnienie) biorąc pod uwagę, że w połowie jest zasłonięty przez dwa dyski (patrz zdjęcie wyżej).

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj tylko o jednym - jak będziesz zakładał spowrotem to chłodzonko to dokręcaj śrubki równomiernie po przekątnych. Tzn na X. Np. po 2 obroty każda, aby chłodznie równomiernie się dociskało do procka. Tuż przed oporem śrubek mocujących złap za chłodzonko i tak jakby pokręć nim na boki, jakbyś chciał je obracać na procu do okoła w lewo i prawo, aby pasta ładnie się rozjechała i następnie do końca dokręć śruby.

Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki. O przykręcaniu po przekątnej wiem, ale o obracaniu przed ostatecznym dokręceniem nie wiedziałem :hahaha:

Pozdrawiam.

 

PS. Tak się zastanawiam, czy muszę wyciągać płytę aby wykonać ten cały zabieg.. ale chyba nie - śruby są przecież od przodu a backplate o ile dobrze pamiętam jest przyklejone na taśmę dwustronną od spodu płyty, tak, że po odkręceniu coolera nie powinien spaść..

Link to post
Share on other sites

Kurcze, brak mi zdecydowania.. poczytałem trochę w sieci o tych "ledowych" CoolerMasterach i opinie są mieszane z przewagą negatywnych :)

Kamyk, przepraszam, że tak męczę, ale doradź jeszcze kolego.. co myślisz o SilentiumPC Sigma EVO?

Powiem tak.. skoro mam mieć dwa wiatraki na Zalmanie to oprócz tego, że muszą być wydajne, to muszą być ciche, nie ma to tamto :) ..i tak poza nimi mam jeszcze 4 inne wentyle.

Może masz jeszcze jakieś inne typy oczywiście cenowo w granicach rozsądku.. 30-40 zł.

 

Edit:

...a może:

- Enermax 120mm T.B.Silence UCTB12

- Phobya 120mm Nano-G 12 Silent Waterproof 1500rpm Multioption

Link to post
Share on other sites

No to może kolejne 2 takie jak masz na przodzie obudowy ?

To chyba takie:

 

http://angela.pl/p5951,coolermaster-120 ... ak-gp.html

 

Na Flexa najbardziej liczą się te paramatry:

Przepływ powietrza: 44.03 CFM/74.81 m3/h (rozsądnie)

Ciśnienie statyczne: 1.83mm H2O (dobrze)

 

No i niby cichy:

Głośność: 19.8 dBA.

I koszt jak widać bardzo mały - 16zł.....aż dziwne.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, to jest to co mam na froncie obudowy..

 

Hm, tak myślę, a może dołożyć jeszcze jeden Tacens Ventus, który mam obecnie (50 CFM, ale nie wiem jakie ma ciśnienie..producent podaje w innych jednostkach 0,034 inch H2O)

 

Rozumiem, że w/w Enermax nie wchodzi w grę - za słaby?

Link to post
Share on other sites

Po tych filmach to ciężko ocenić czy są głośne czy nie..

..a pewnie jeszcze dodatkowy szum daje przepływające między żeberkami coolera powietrze :)

 

No ale nic.. w grę wchodzą chyba tylko te Coolermastery: Sl1 (16 zł) albo z coś tych kolorowych.

 

Jeszcze wynalazłem coś takiego: Tacens Aura (45 CFM, ale nie wiem jak z ciśnieniem)

 

..wiem, wymyślam :)

 

Edit:

Eh, tak czytam ..i chyba odżałuję i wezmę te Scythe Gentle Typhoon. Kamyk, Ty je masz... ciche są? Dwa na tym moim Zalmanie nie stworzą helikoptera?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...