Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Corsair H100i Pro XT.

wentylatory 1750, pompa 2300, temp cieczy 26 stopni max.

 

Corsairy Pro XT są bardzo dobre (dobra pompa i coltplate). Do tego fajne wentyle.

Ale te obroty to istny żart, ustaw max 1200rpm (po ludzku), bo to jest cały sens chłodzenia wodnego. Ja u siebie mam na sztywno 800rpm (daily) i 2000rpm na pompie.

 

Zazwyczaj AIO najlepiej ustawić na sztywno wentylatory na 800-1200rpm (zależnie od akustyki) i tylko powyżej jakiejś określonej temperatury wzrost (np. powyżej 75*c).

 

Czyli np. do 75*c wentylatory i pompa mają płaski wykres, a dopiero potem robisz krzywą. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Mam ustawione na 1100 do 70 stopni (i ponad to wchodzą na 1700). Pompy przy 2300 w ogóle nie słychać. Buda jeszcze nie zamknięta, finalny tuning zrobię po.

 

Tymi wyższymi obrotami chciałem wymusić trochę większy obieg powietrza, bo po zdjęciu chłodzenia powietrznego słabo jest w okolicach chipset'u i ten cholerny wentylator się często załącza (generalnie najgłośniejszy element całego zestawu).

 

Lepiej ustawić odczyt temperatury z sensora AIO (płyn zakładam) czy CPU?

Link to post
Share on other sites

czy wymiana 3600 na 5600 typowo do gier ma sens ?

 

Do 2160p@60Hz absolutnie nie.

Przy 1440p@120Hz raczej nie, ale przy @165Hz już bym się zastanowił. Ale tak po 3-5 miesiącach (ceny pójdą w dół i będą lepsze biny). 

 sensora AIO (płyn zakładam) czy CPU?

 

Z sensora AiO. Bazowanie na temperaturze płynu w układzie jest najlepszym rozwiązaniem, poczytaj na ten temat. 

Link to post
Share on other sites

Pany, ktoś wie gdzie można jeszcze dorwać x570 tomahawk za niejanuszowe pieniądze? al.to wycofało mi zamówienie, dostawa 30 listopada i cena pewnie w górę.

Ja z Xkoma brałem za 999 3.11, miałem u siebie 4.11.

Ale al.to to xkom więc zakładam że po przerwie technicznej też tam nie będzie.

 

 

Wróć, morele ma ukryty produkt, ale dostępność 9 dni (zwykle od nich wcześniej graty dostawałem jak były na 10 dni ogłoszone):

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-x570-tomahawk-wifi-6934796/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

 

Maja 4 sztuki na tą datę zamówione z tego co widzę.

 

 

Jakby ktoś był szalony, to Sferis ma 5950x tray dostępne :P

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites

 

Lepiej ustawić odczyt temperatury z sensora AIO (płyn zakładam) czy CPU?
Nie wiem co na ten temat piszą znawcy, ale na logikę z temperatury płynu. Jako iż ma pewną pojemność cieplną nie występują nagłe skoki temperatur tj chwilę potrzeba zanim się rozgrzeje lub wystudzi o 5-10*C, dzięki temu unikasz sytuacji gdzie jesteś blisko granicy zmiany prędkości wentyli i przez skoki na odczycie ciągle przyspieszają i zwalniają.
Link to post
Share on other sites

 

 

Z sensora AiO. Bazowanie na temperaturze płynu w układzie jest najlepszym rozwiązaniem

 

 

 

na logikę z temperatury płynu

 

Tak też ustawiłem i jest dobrze. Pierwsze AIO, więc troche trzeba pozanać ten sprzęt. Po początkowym "mini rozczarowaniu" teraz jestem w pełni zadowolony.

 

Z racji wymiany CPU mam na sprzedaż 3600X + stock cooler + Prism. Zapraszam na priv, jeżeli ktoś byłby zainteresowany.

Link to post
Share on other sites

Sklep X wczoraj wieczorem niby wysłał paczkę, albo dostali jakieś dostawy, albo zwyczajnie zapierdziel taki, że nie wyrabiają się z wysyłkami.

Od dzisiaj w związku z nowymi obostrzeniami musieli przekierować wszystkie odbiory osobiste na zamówienia wysyłkowe.

https://www.x-kom.pl/aktualnosci/7189-7-listopada-zamykamy-nasze-salony.html

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

czy wymiana 3600 na 5600 typowo do gier ma sens ?

Zależy do jakiej karty graficznej. Jak nie masz nic mocniejszego niż RTX 2070, a trzeba Ci tylko 60 fps to nie bardzo. Myślę, że najwiecej odczują różnicy np posiadacze RX 5700/XT, narzut się zmniejszy w mocno procesorowych grach, choć ten i tak nie jest wysoki na 3600.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Zależy do jakiej karty graficznej

 

Nie zależy od karty graficznej tylko rozdzielczości i częstotliwości odświeżania ekranu.

Od dawna narzut jest małą kwestią, która nie obchodzi żadnego "śmiertelnika".

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo. Przy słabej grafice nie ma potrzeby wrzucania tak dobrego procka, bo i tak różnicy nie będzie. Ja sobie do testów kiedyś wziąłem Ryzena 3900XT, do niego też 1060 GTX i nie było ani 1 fps więcej w porównaniu z Ryzenem 1600.

ale frametime na pewno byl lepszy na 3900xt. ja mam wlasnie 1600 po przesiadce z 3600 i sie nie da, no po prostu sie nie da

Link to post
Share on other sites

A wiecie panowie, że obaj macie rację? :D

 

Narzut na sterownik przy ostatnich Radeonach był praktycznie pomijalny więc tutaj nie ma się co martwić - szczególnie, że autor rozważa przesiadkę w obrębie ostatnich procesorów. Jeżeli jednak Cpu miałby być zmieniany do słabej grafiki (ergo brak monitora z wyższą częstotliwością odświeżania) to przyrostu nie powinno być żadnego w praktyce, bo to nie Cpu jest tu ograniczeniem.

Link to post
Share on other sites

Jak miałbyś B550/X570 to ma być ten cache boost w połączeniu z nowymi RXami, więc tutaj bym jednak brał procka 5xxx.

Smart Access Memory to już stara technologia, która jeśli AMD niczego nie zablokuje w sterowniku będzie również działać na zestawach z Intelem. Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...