Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Nie wiem czy też to nie od BIOS-u zależało, u mnie stabilność OC się poprawiła jak zaktualizowałem bios, a mam b450 a-pro max.

To nie jest tak, że LLC ma stabilizować napięcie potrzebne by utrzymać daną częstotliwość pod danym obciążeniem, i te poziomy różnią się stopniem jak to agresywnie się dzieje i dlatego np przy undervoltingu dają wyższe napięcia a przy overvoltingu zależnie od potrzeb wyższe/niższe niż ustawione vcore?

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy też to nie od BIOS-u zależało, u mnie stabilność OC się poprawiła jak zaktualizowałem bios, a mam b450 a-pro max.

To nie jest tak, że LLC ma stabilizować napięcie potrzebne by utrzymać daną częstotliwość pod danym obciążeniem, i te poziomy różnią się stopniem jak to agresywnie się dzieje i dlatego np przy undervoltingu dają wyższe napięcia a przy overvoltingu zależnie od potrzeb wyższe/niższe niż ustawione vcore?

z tego co sie orientuje LLC powstalo aby wyeliminowac vdroop - znaczy dac kontrole uzytkownikowi 

Link to post
Share on other sites

U siebie musiałem ustawić z auto na co najmniej LLC3, bo vcore rozjeżdżał się prawie o 0.5V od ustalonego. Teraz pływa w zakresie 0.1-0.2V.

 

 

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Żeby u mnie stabilnie działało na LL3 musiałbym w biosie ustawić 1.075V, wtedy miałem zjazdy pod obciążeniem do 1.069V czyli takie jakie teraz mam skoki.


Zauważyłem, że stabilność lub jej brak w przypadku 3600 to kwestia 6mV. (SVI2 TFN)

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Takie ustawy mam od marca. Wiosna, lato minęły, teraz mamy jesień i takie nastawy działają bez najmniejszych problemów. Po prostu zabawa LLC i różnice właśnie 6mV decydowały o tym czy był stabilny czy się wysypywał przy OC.


Szczerze to ja zen2 totalnie nie ogarniam - 1.325v na sztywno niestabilne ale volty na auto tj 1.305v czy coś takiego pod obciążeniem i stabilnie? XD

Ja też tego nie ogarniam. Na stock 1.35- 1.4V i zegar do 4.2 a OC 4.4GHz i napięcie w okolicy 1.175V.

Link to post
Share on other sites

23_amd_ryzen_5_5600x_szybszy_od_i9_10900

 

Źródło: https://www.purepc.pl/amd-ryzen-5-5600x-szybszy-od-i9-10900k-w-tescie-jednego-watku

 

Przejście 2600 na 3600 takie meh. Ale jeśli 5600 się sprawdzi w takiej formie to już się napalam na wymianę gdy tylko kasa pozwoli i b450 BIOS dostanie ;p

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

zen2 ma b. bliski perf na 1core. tj taki 3950x z jego boostem 4.6 czy ileś + IPC = intel 5ghz. A że go tu nie ma w passmarku, widocznie również się rozchodzi o memory latency. A tu zen3 dostał potężnego boosta o +100%. Więc ten wynik aż tak nie szokuje.... 11gen intela powinien go dogonić jeśli zegary będą bez zmian;P Lisa raczej by nie wyceniła zena3 tak, gdyby nie był lepszy/równy intelowi w każdym aspekcie oferując przy tym jeszcze pci4+niższy tdp.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

O co chodzi z tymi procesorami czy do gier nie wystarczy zwykły 3600 jak to jest gram np w Shadow of the tomb raider użycie procesora pokazuje np 20 % co  zmieni wymiana na mocniejszy np  Ryzen 9 ?

jakbys wlozyl 64 rdzeniowego threaddrippera to bys mial i pewnie 2% zuzycia ale mniej fps - nie o to tutaj do konca chodzi, bo 2% "ogolnego" zuzycia procka nie pokazuje Ci jak sie to rozklada po poszczegolnych - pewnie cztery by pracowaly na maksa a reszta w ogole bo nie moga byc wykorzystane etc. dochodzi wiecej chipletow, opoznienia rozne takie smieszne rzeczy - dlatego do tej pory amd teoretycznie ma podobny single core w benchmarku, ale gorszy fps w grach.

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...