Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Moim zdaniem nie. Nokaut cenowy będzie przy AM5, jeżeli Ryzen 4000 okaże się takim sukcesem jak się zapowiada, a Intel nadal będzie udawał, że nic się nie dzieje :/

 

 

 

Ostatnio czytałem fajne porównaniem, które pozwala zrozumieć trochę lepiej o co chodzi z tym zrzucaniem zegarów przez Ryzena:

 

Wyobraź sobie, że masz samochód wjeżdżający pod górę. Jeżeli każesz mu utrzymać stałą, wysoką prędkość (powiedzmy 100 km/h) i zostawisz go na najwyższym biegu to jeżeli podjazd będzie odpowiednio długi i stromy to możesz nawet zarżnąć silnik (nie mówiąc już o tym, jakie będziesz miał spalanie podczas takiego podjazdu). 

 

A teraz weź ten sam samochód i każ mu z tej samej góry zjechać - ponownie z prędkością 100 km/h i na najwyższym możliwym biegu.... Żaden problem, a spalanie wyjdzie jakieś absurdalnie małe. I nawet jeżeli ten zjazd miałby być baaardzo długi to dla silnika nadal żaden problem (ot, wakacje :D). 

 

 

Czyli taki Ryzen, żeby nie "zarżnąć silnika podczas wjazdu pod stromą górę" (obciążenie wypalarkami np z instrukcjami AVX) musi zredukować sobie bieg, a i tak będzie potrzebował zauważalnie większej ilości "paliwa" (VCore) żeby dojechać. Gdy zaś puścisz tego Rysia z górki (obciążenie w grach), to nie dość że będzie on miał mniejsze spalanie, to jeszcze bez trudności utrzyma wysoki bieg (wyższe zegary turbo i/lub PBO).  

 

Zazwyczaj też robię analogie do świata motoryzacji :D

Ja to doskonale rozumiem ;) Ryzen jest dla mnie czymś nowym i nie wiedziałem co jest dla niego bezpieczne, a co ewentualnie mogłoby mu zaszkodzić. Oczywiście zostawiłem go na 4.3. Czy wystarczy mu włączyć C-state, aby zrzucał napięcie/zegary w bezczynności ? 

BTW - Jak wszystko było na auto prócz pamięci, to w CB20 w multi miał poniżej 4700 pkt. :o

 

Edytowane przez Fikuzi
Link to post
Share on other sites

Po coś wynaleziono LLC. :P

 

I bloki wodne na sekcje zasilania  :evil:  :evil:  :evil:

Glupio sie tam wyrazilem:

2600 auto - koszmarnie dawal po napieciu, ciagnal ogromne ilosci watow przez co wydzielal duzo ciepla i wysokie temperatury - NIE bylo to optymalne rozwiazanie

3600 - nie moglem ustabilizowac go nawet na sztywnym 1.4V LLC auto, czyli sobie dobieral powyzej tego a tu nagle napiecia na auto spowodowaly stabilnosc (nie wiem, czy pelna ale po wlaczeniu small fft juz bym mial crasha, a tu pare minut nie mialem - nie chcialem dluzej tego testowac bo nie wiem czy bezpieczne) jezeli wierzyc temu, co reportuje hwinfo to w idle zjezdzal na 1.45-1.5V jak to u mnie, ale pod obciazeniem juz okolice 1.33V. I to mnie dziwi - ja na sztywno nie moglem ustabilizowac, a on na auto uzywajac mniejszego napiecia moze? Moze wlasnie 3000 trzeba zostawic na auto :o

Link to post
Share on other sites

Bo w "wypalarkach" Ryś z automatu postępuje bardzo zachowawczo - i tak samo było już przy 1. i 2. generacji. Jeżeli zamierzasz go katować przez dłuższy czas obciążeniem podobnym do tego wypalarek to nie polecam zostawiać go nawet na 1.3, bo zjedzą Cię temperatury w ciągu lata. Jeżeli zaś sprzęt jest do gierek / CAD'a to spokojnie 1.3V może zostać. 

 

Miałem przez prawie 10 m-cy 3700x (ostatnio sprzedałem) i u mnie przez dobre pół roku spokojnie siedział właśnie na 4.35 GHz bodajże na 1.35V --- ale to głównie gierki panie, to co to za problem dla niego :P


Moze wlasnie 3000 trzeba zostawic na auto :o

 

Tak radzi samo AMD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bo w "wypalarkach" Ryś z automatu postępuje bardzo zachowawczo - i tak samo było już przy 1. i 2. generacji. Jeżeli zamierzasz go katować przez dłuższy czas obciążeniem podobnym do tego wypalarek to nie polecam zostawiać go nawet na 1.3, bo zjedzą Cię temperatury w ciągu lata. Jeżeli zaś sprzęt jest do gierek / CAD'a to spokojnie 1.3V może zostać. 

 

Miałem przez prawie 10 m-cy 3700x (ostatnio sprzedałem) i u mnie przez dobre pół roku spokojnie siedział właśnie na 4.35 GHz bodajże na 1.35V --- ale to głównie gierki panie, to co to za problem dla niego :P

 

Tak radzi samo AMD.

W cine r20 podobne zachowanie, nie zamierzam wypalac. Ale to odnosnie OC tak zalecali? Myslalem, ze 1.325V jako granice podali, i to tyle (przy all core boost)

Link to post
Share on other sites

Nie, po prezentacjach premierowych wylał się trochę hejt, że "nowe, wspaniałe Ryzeny kręcą się jeszcze gorzej niż miało to miejsce wcześniej" (większość sztuk okołopremierowych R5 3600 właśnie kończyła się PONIŻEJ wartości BOOST (która do tej pory była zazwyczaj granicą osiąganą przez OC). Wtedy zaś AMD się wypowiedziało, że te procki nie są budowane tak samo jak wcześniej, stąd 1-2 rdzenie spokojnie będą boostowac sporo wyżej niż reszta. Wtedy też padło info z zaleceniami, żeby zbytnio się nie przejmować temperaturami w syntetycznych testach, bo w typowym zastosowaniu temperatury bedą sporo niższe. 

Link to post
Share on other sites

Nie, po prezentacjach premierowych wylał się trochę hejt, że "nowe, wspaniałe Ryzeny kręcą się jeszcze gorzej niż miało to miejsce wcześniej" (większość sztuk okołopremierowych R5 3600 właśnie kończyła się PONIŻEJ wartości BOOST (która do tej pory była zazwyczaj granicą osiąganą przez OC). Wtedy zaś AMD się wypowiedziało, że te procki nie są budowane tak samo jak wcześniej, stąd 1-2 rdzenie spokojnie będą boostowac sporo wyżej niż reszta. Wtedy też padło info z zaleceniami, żeby zbytnio się nie przejmować temperaturami w syntetycznych testach, bo w typowym zastosowaniu temperatury bedą sporo niższe. 

No tak, byly tez problemy z samymi boostami i urocza agesa ABBA, na auto zbija rzeczywiscie w prime, czy innych "syntetykach" - podobnie jak karty w furmarku.

Ale w CB wszystko powinno byc normalnie, bardziej mi chodzi o to "tak radzi AMD" - czy AMD radzi zostawic napiecia na auto przy manualnym OC?

Link to post
Share on other sites

Auto, tak samo temat przetaktowania rdzeni również zostawić w kwestii PBO + autoOC.

Nie no, przeciez Jezus testowal PBO i mu tam slabe wyniki powychodzily, sam ustawial manuala 4.2 czy tam 4.3 o ile dobrze pamietam. Ja mam takie same doswiadczenia, PBO w moim przypadku podwyzsza napiecia ale nie wplywa to zbytnio na taktowanie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja Ci tylko piszę jakie są zalecenia AMD :D To, że praktyka pokazuje co innego (szczególnie przy ostatnich batch'ach) to osobna kwestia ;)

Nie No, właśnie przy nowych batchach może i by zadziałało to autoOC - widać ze jest to ostrożniejszy algorytm i nadal można więcej osiągnąć manualnie - jak czip może zrobić 4.6 manualnie to i 4.4 wg mnie na PBO+autooc powinien wykręcić przynajmniej w grach.

Te dziwne zalecenia amd to znam, pytam bardziej jak to wyglada od strony technicznej - auto to jedyna opcja na stabilne 4.2, mogę to tak zostawić? Czy HWinfo mi złe odczytuje, nie wiem jest jakiś haczyk? Wyglada to bardzo dziwnie według mnie

Link to post
Share on other sites
większość sztuk okołopremierowych R5 3600 właśnie kończyła się PONIŻEJ wartości BOOST

 

Heh, i gdzie tu sprawiedliwość? Ludzie którzy kupili wcześniej mają takie kiepskie sztuki, które nawet deklarowanych wartości Boost potrafią nie osiągać (pamiętam jak się pisało ze nowych Ryzenów nie ma co podkręcać bo są wymaxowane ne def. ustawieniach), a teraz nowsze batche pozwalają wyciskać z proca o wiele więcej. Ale AMD i tu zwęszyło biznesa i widząc jak dobre są te nowe batche postanowili przemianować je na XT i sprzedawać drożej. W sumie logiczne, bo jak procesory mają rożne osiągi nie powinny być sprzedawane jako takie same.

Edytowane przez sznib
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Do 4.4GHz - 1.175V (bios + płyta lekko podbija) do 4,5GHz - 1.315V. Próbowałem 4.6 na 1.38V - być może to mało, być może wcale nie da rady ale w każdym razie chłodzenie niedomaga.


Tylko pogratulować. Macie wersje XT, ale z czasów kiedy jeszcze AMD nie zdecydowało się ich tak nazwać ;)

Pewnie z czasów jak się do tego przymierzali.

Link to post
Share on other sites

Tylko pogratulować. Macie wersje XT, ale z czasów kiedy jeszcze AMD nie zdecydowało się ich tak nazwać ;)

Ciekawe jak w ogóle sobie z tym poradzili - zaczęli wrzucać najgorszy sylikon do 3600 a 3600xt selekt? Czy nadal 3600 będą osiągały 4.4-4.6 a xt po prostu będzie dla lewniwych
Link to post
Share on other sites

Wszystko było by fajnie gdyby na auto trzymał zegary w okolicach 4.2-4.3 przy niskim napięciu.

 

Czego życzę.

Ale.. to chyba działa troszke inaczej niż nam się wydaje - te napiecia są wysokie ale procesor pobiera tyle samo watów = mniej amperow jest pchane na wyższe napiecia i POWINNO to być bezpieczne, nie powodować degradacji
Link to post
Share on other sites

 

 

Ale AMD i tu zwęszyło biznesa i widząc jak dobre są te nowe batche postanowili przemianować je na XT i sprzedawać drożej. W sumie logiczne, bo jak procesory mają rożne osiągi nie powinny być sprzedawane jako takie same.
  No tak właśnie jest.

 

Ale to już jest chyba norma przy tym procesie, że nowsze partie lepiej się zachowują, ja mam 1700 z okresu kiedy już był zen+ i siedzi w nim kontroler który pozwala na OC ramu do 3600.... gdzie wszyscy twierdzą że nawet na zen+ taki wynik to rzadkość robi też 4.0 ale przy wysokim napięciu wiec zostało na 3,9.

 

4.5-4.6 na 3600 to już jest właściwie krzem XT.

Link to post
Share on other sites

No tak właśnie jest.

 

Ale to już jest chyba norma przy tym procesie, że nowsze partie lepiej się zachowują, ja mam 1700 z okresu kiedy już był zen+ i siedzi w nim kontroler który pozwala na OC ramu do 3600.... gdzie wszyscy twierdzą że nawet na zen+ taki wynik to rzadkość robi też 4.0 ale przy wysokim napięciu wiec zostało na 3,9.

 

4.5-4.6 na 3600 to już jest właściwie krzem XT.

Zobaczymy jakie XT będzie prezentował osiągi, może się uda 4.7-4.8 all core?
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...