Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

11 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Polecam recenzję R7 7800 X3D autorstwa Rauf Zero z simrace.pl

 

https://simrace.pl/forum/index.php/topic/4217-król-wydajności-w-simracingu-ryzen-7-7800x3d/?fbclid=IwAR2qSzj4tJQQ1NxDRMgk_o7jxrWqqeiWTffzqXHEAvi1h00x8agLC37SuhI

 

Przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno w aspektach merytorycznych jak i niezwykle ważnego komponentu włożonego ogromu pracy, pasji i serca. Dbałość o szczegóły pozwalająca w szerszym aspekcie spojrzeć na zależności sprzętowe oraz to co naprawdę istotne w kwestii przedstawienia mocnych jak i słabszych stron danego sprzętu - istna esencja. Nic dodać nic ująć. Mnóstwo konkretów, przykładów potwierdzonych bezdyskusyjnymi faktami, brak lania wody, brak zabobonów odnośnie realiów sprzętowych, czysty konkret. Fenomenalna robota, sam bym lepiej tego tematu nie przedstawił, coś pięknego po prostu.  Serdecznie polecam recenzję Raufa gdyż jest to gwarant najwyższej jakości dostarczonej profesjonalnie wiedzy.

 

Oby więcej takiego materiału w sieci.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem bios  i chyba wszystko inne, do  7950X3D, i skubany bierze więcej prądu i bardziej się grzeje. Power ze niecałych 120w skoczył do 130w. Temperatury z 67 do 80c. To normalne?
Ale za to komputer chyba mniej muli..

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, leto87 napisał:

Zaktualizowałem bios  i chyba wszystko inne, do  7950X3D, i skubany bierze więcej prądu i bardziej się grzeje. Power ze niecałych 120w skoczył do 130w. Temperatury z 67 do 80c. To normalne?
Ale za to komputer chyba mniej muli..

Zrób mu underwolta. Ja w swoim strixie wgrałem najnowszy bios i zrobiłem UV ogarnąłem pbo i jest dużo lepiej.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Rebelmind napisał:

Asus strasznie sobie w kule leci :/

Jestem zdania, że sprzęt Asusa można kupować tylko na dobrej promocji, a nie w cenie regularnej. Oni zawsze zrobią coś, żeby swoim klientom "dogodzić". Ja się do nich zraziłem po olaniu podstawowych płyt Z490 (nie dali biosu z obsługą 11. generacji Intela). Teraz trwa cyrk z AM5. 

Link to post
Share on other sites

Już wieki nie miałem mobo od Asusa. Widać nie tylko w gpu obniżyli loty (piszczące RTX'y). Dobrze wiedzieć na przyszłość. 

 

Zaprawdę powiadam Wam - słowa proroka Rebelstramusa do serca warto brać (AMD tylko >2 generacji na gniazdo) :D 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Generalnie jaja są niezłe. Dobrze, że ASUS w kwestii Inteli na dłuższą metę nie zawodzi, chociaż w przeszłości mieli różne wpadki, a to kondensatory źle wlutowane w batchu Z690 Hero, czy też wadliwe sloty A w Z690 APEX. Sporo mobasów miałem różnych i używam do konfigów obecnie na przemian mobasy ASUS oraz EVGA. Przy czym na AM5 nic nie buduje gdyż zanim wyszła drama z tą platformą to miałem do niej wiele zastrzeżeń i uważam ją za niezbyt udaną, jak widać bardzo trafnie. Mobasy dla Inteli w segmencie high endowym, topowym ASUS ma świetne nie licząc pomniejszych wpadek jakie każdemu producentowi się zdarzają. Niestety z AMD jest jak jest, tutaj GIGABYTE jaki na Intelach jest lipny, z AMD lata solidnie. MSI jak to MSI, raz lepiej raz gorzej, ale ogólnie mobasy spoko. Na minus na pewno to, że jakieś zmiany w kadrach ASUSa miały miejsce bo ich support obecnie jest mocno problematyczny. Czas pokaże jak to się będzie toczyć, jeśli nic się nie zmieni na lepsze, a będzie gorzej to finalnie pozostanę przy mobasach EVGA jedynie pewnie, zobaczymy. Oby obecna sytuacja była początkiem zmian, które zaowocują poprawą tych aspektów ASUSa, jakie wymagają poprawy, korpo to korpo więc mogą wniosków nie wyciągnąć jeśli nadal będą mieli na oczach klapki z $$$.

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrze że ta afera wyszła na jaw, może w końcu producenci płyt zaczną się trzymać specyfikacji zamiast żyłować napięcia by uzyskać parę procent przewagi nad konkurencją. To nie pierwszy raz, na AM4 też były podobne cyrki.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Wymieniłem dziś 5600X (4.85GHz all-core boost) na 5800X3D.
Bios zaktualizowany do F17c (odblokowuje krzywą uV w biosie dla 5800X3D). 

W CB R23 -100pts na single core, 1483 vs 1580 (jednak te 400MHz różnicy jest). Ale... cep śmiga na -30uV (5600X chodził na -22, -15, -28, -28, -28, -17).

 

  • W WoWie odwalił się cud, full stable 60fps nawet w Valdrakken. :) Redukcja dropów o 99% włącznie z world bossami i epic battlegrounds, full płynność.
  • Hell Let Loose nie odnotowałem szarpnięć podczas ostrzału artylerii. 
  • HOI4 z modem Millennium Dawn trochę (odczuwalnie) mniej zamula na cotygodniowym podliczeniu danych. 

Jeszcze nie przetestowałem innych gier. W kolejce jest TW:WH3 oraz Cyberszrot. 


Co ciekawe:
Temperatura w grach:
5600X - 70-74*c (pasta noctua stock NH-D15s, idealna aplikacja)
5800X3D - 51-53*c (pasta SYY, idealna aplikacja)
Ten sam profil CPU-Fan, przy czym na 5800X w ogóle się nie rozkręca (do 60*c mam flatline  +-820rpm). NH-D15s.

 

W Cinebenchu R23 temperatura to max 77.3*c (3 próby, hottest core). Przy 5600X było to 75,5*c (3 próby). 

 

Założenia:
1) Mam już dobrą platformę, szkoda hajsu na AM5. (po sprzedaniu 5600X dopłaciłem ok. 700-720zł - bez kosztów całej nowej platformy...)

2) Gram w 4K@60. Więc chcę zminimalizować fps-dropy (walka o 1% low i maksymalizację GPU-utilization). 
3) Korzyści z 3D Cache są takie same w przypadku 4K jak przy Zen4 3D Cache. Jakiekolwiek korzyści z top-fps są tutaj guzik warte (nawet jak kupię monitor 120Hz to raczej i tak nie będą mnie interesować walki po 180, 400 czy 700fps jak przy FHD bo karta jako pierwsza się udławi). 

4) Nawet przy dobrej sztuce 5600X i OC+UV czułem dropy (1% low, 0.1% low) w 4K. Niestety u AMD jest to odczuwalne czego nie powiem o np. Intelach 12gen, które macałem (składałem i testowałem). Na 5800X3D atm. w końcu jest święty spokój i max płynność. 

5) Nie będzie bottleneckiem dla 7900XT ani raczej następnej generacji (przy 2160p). 

 

Bonus feature: Nie mogę nic podkręcić. W końcu będę więcej grał a mniej dłubał. :peace: Chyba że... pobawię się z timingami ramu. :evil:

I trochę płynniej się pracuje w Resolve przy składaniu i edycji. Co do kompilacji nie wiem - pewnie wolniej od 5800X ale i tak mnie to wali bo wtedy wychodzę z pokoju. A power used per job pewnie lepiej wypada 5800X3D przy tym chorym uV. 

 

Trochę pokrywa się to z tym: 

 

Edytowane przez Revenant
  • Lubię to 4
Link to post
Share on other sites

@Revenant

Całkiem podobnie jak moja przesiadka z 3700x na 5800x, w 3440x1440 raczej średnie fps nie poszło w górę ale dropy/stabilność tak, ale ja już raczej jak zmienię to zen5 bo 5800x3d to chyba tylko jak się trafi jakaś okazja albio jakaś gra mnie wciągnie gdzie zobaczę różnicę z rtx3080. Ciekawe że zamiana 5600x na x3d w 4k z rx6800 też coś Ci dała w 4k, ja na razie nie widzę za bardzo cięć w grach ale gram teraz w god of war/ diablo 4 testowałem czy Wieśka 3 bez RT.

Co do płyt to ja ostatnio głownie biorę MSI, b450 a-pro max - super płytka była, b550 torpedo tez wszystko śmiga,. Na Intelu jak składaliśmy dla programisty 12600k na Gigabyte B660M DS3H i też bez problemów. Wiec jak dla mnie MSI/Gigabyte najpewniejsze, co nie znaczy, że nie ma wpadek:)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Gdyby wyszło w końcu to desktopowe APU Phoenix, z Zen4 i mRDNA3 to bardzo chętnie bym wziął na testy - ale tu absolutna cisza... 

 

Nawet te totalnie nieistotne mobilki (Dragon Range, Phoenix Point), o absurdalnie pojednanych oznaczeniach kodowych, niespecjalnie rzucają się w oczy w laptopach. A tu przecież za mniej niż pół roku nadleci meteor i Refresh Raptora. 

 

RoadMapa AMD na H2 2023 wygląda jakby firma miała zaraz zbankrutować. 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, wrobel_krk napisał:

@Revenant

Całkiem podobnie jak moja przesiadka z 3700x na 5800x, w 3440x1440 raczej średnie fps nie poszło w górę ale dropy/stabilność tak, ale ja już raczej jak zmienię to zen5 bo 5800x3d to chyba tylko jak się trafi jakaś okazja albio jakaś gra mnie wciągnie gdzie zobaczę różnicę z rtx3080. Ciekawe że zamiana 5600x na x3d w 4k z rx6800 też coś Ci dała w 4k, ja na razie nie widzę za bardzo cięć w grach ale gram teraz w god of war/ diablo 4 testowałem czy Wieśka 3 bez RT.

Co do płyt to ja ostatnio głownie biorę MSI, b450 a-pro max - super płytka była, b550 torpedo tez wszystko śmiga,. Na Intelu jak składaliśmy dla programisty 12600k na Gigabyte B660M DS3H i też bez problemów. Wiec jak dla mnie MSI/Gigabyte najpewniejsze, co nie znaczy, że nie ma wpadek:)

 

Z top-fps raczej nic się nie zmieniło. GPU jest hard bottleneckiem. 
Ale w większości gier, w które gram zdecydowanie poprawiły się 1% & 0.1% low. Szczególnie World of Warcraft Dragonflight, który ma upośledzony i przestarzały engine. 
W TW:WH3 w benchmarku niby zero zmian, ale już in-game mając "mini-doomstack" z 5 Dreadquake Cannonami od razu widzę poprawę bo przy salwie fps'y spadają mi do 50-40 a nie 5fps (na 12700k też spada do dna wtedy). Tak więc w niektórych grach zmiany są raczej zależne od scenariusza ale to jest kolejna poprawa "quality of life". 

Jeżeli w wakacje 7900XT spadnie do 3500zł to będę szarpał upgrade. :) Bo raczej nie liczę na to, że 4080'tka spadnie do 4000zł :/  
Przy 5600X miałbym trochę wyrzuty sumienia ale na 5800X3D już nie. I zawsze mam te 2 dodatkowe rdzenie (po co - jeszcze nie wiem). 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...