Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

https://wccftech.com/amd-ryzen-5000-cpu-smart-access-memory-support-for-x470-b450-motherboards/

Tu jest o tych Biosach

  • Asrock wypuścił na b450 - 1.1.0.0
  • Gigabyte x470 i b450 - 1.1.0.0
  • Asus x470 i b450 - 1.1.80
  • Msi oczywiście w styczniu

Do tego SAM ma działać w przyszłości też na b450/x470

Dodatkowo wszyscy planują nieoficjalne wsparcie dla Ryzen 500 nawet na x370, a320

 

Link to post
Share on other sites
https://wccftech.com/amd-ryzen-5000-cpu-smart-access-memory-support-for-x470-b450-motherboards/
Tu jest o tych Biosach
  • Asrock wypuścił na b450 - 1.1.0.0
  • Gigabyte x470 i b450 - 1.1.0.0
  • Asus x470 i b450 - 1.1.80
  • Msi oczywiście w styczniu
Do tego SAM ma działać w przyszłości też na b450/x470
Dodatkowo wszyscy planują nieoficjalne wsparcie dla Ryzen 500 nawet na x370, a320
 
SAM działał na x570 i x470, pewnie na słabszych chipsetach też od dawna, również ze starszymi procesorami i biosami, tylko opcja w biosie się inaczej nazywała (above 4GB support albo podobnie). Było to pięknie widać w logach linuksa - przed włączeniem opcji w biosie BAR 256MB, po włączeniu BAR 8GB (tyle ile VRAM). A że "marketing" (cudzysłów zamierzony) AMD opowiada pierdoły, jaka to nowa, rewolucyjna i "ZEN3/RDNA2/X570 exclusive" technologia... cóż, pierdoły właśnie.
Link to post
Share on other sites

Tak wygląda marketing, użyli od dawna dostępnej technologii w nowy sposób zmienili nazwę i odtrąbili sukces, a za jakiś czas wszyscy będą tego używać.

Ściema że tylko będzie działać na Ryzen 5000 b500/x570 całkiem beznadziejna, wiadomo że takie rzeczy szybko wyjdą.

Link to post
Share on other sites
Asus zaczął wypuszczać betabiosy do B450 z obsługą Zen3, może kogoś zainteresuje.
1292864132_Zrzutekranu2020-11-27085708.thumb.png.42c121890178a0e31e4d5008276db53b.png
Trochę nie za fajnie myślałem, że tylko Zen (1xxx) plus pierwsze APU wylecą by dodać nowe Zen3.
Link to post
Share on other sites
27 minut temu, zbiku90 napisał:

No i nie ma odwrotu więc nie można zainstalować na chwilę żeby sprawdzić czy są jakieś nowe funkcje.

Chyba, że masz bios flashback, bo to chyba nie używa obecnego biosu, więc nie będzie wiedziało z jakego biosu na jaki flashujesz, prawda?

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.11.2020 o 17:32, uberas napisał:

Widzisz zbiku o tym mówiłem, jak się obudzisz już nie będzie a trzeba mieć czlonkowstwo itp. Po prostu fizycznie nie obciazysz znajomego z uk czymś takim, ja miałem iść fizycznie, już od jakiegoś tam krewniaka mam te kartę ale udało się online (nie było to pewne) 

W PL ten black friday to totalna bryndza, mało realnych promocji. Wziąłem dla znajomej Asusa TUF Gaming 17" z R5 3550H, GTX 1650, 8GB, 512GB i win10 za 4299zł. I to nie dlatego że to jakaś okazja bo we wrześniu był poniżej 4k, ale po prostu boję się że za tydzień będzie jeszcze drożej. W elektronice u nas inflacja już galopuje, o normalnych cenach można zapomnieć. W innym sklepie był MSI z i5 9300H, reszta ta sama i lepsza matryca za 4099zł ale stwierdziła że nie kojarzy firmy i woli asusa :D No w sumie to MSI budżetowych laptopów nie robi, nie każdy musi znać.

Dla siebie kingstona 512GB na M.2 za 229zł ale też chyba niezbyt okazyjna cena, po prostu pod wpływem impulsu.

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, zbiku90 napisał:

W PL ten black friday to totalna bryndza, mało realnych promocji. Wziąłem dla znajomej Asusa TUF Gaming 17" z R5 3550H, GTX 1650, 8GB, 512GB i win10 za 4299zł. I to nie dlatego że to jakaś okazja bo we wrześniu był poniżej 4k, ale po prostu boję się że za tydzień będzie jeszcze drożej. W elektronice u nas inflacja już galopuje, o normalnych cenach można zapomnieć. W innym sklepie był MSI z i5 9300H, reszta ta sama i lepsza matryca za 4099zł ale stwierdziła że nie kojarzy firmy i woli asusa :D No w sumie to MSI budżetowych laptopów nie robi, nie każdy musi znać.

Dla siebie kingstona 512GB na M.2 za 229zł ale też chyba niezbyt okazyjna cena, po prostu pod wpływem impulsu.

No ja szukalem low endu dla siebie ale wyszło tak ze dopłacając 700 zł już mam mid end. Dziwne czasy wszyscy się pchają na tanie ryzeny to i bardziej się opłaca brać średniaki. Znaczy No 1660ti mobile to już bardziej low w sumie..

Link to post
Share on other sites

Parę dni wolnego... granie w HOI4... no i single core performance need.

Pękło 4.3GHz na 1.406v na R5 2600 (stable). Ale na 4C/4T (SMT OFF, 2 najsłabsze rdzenie off). Max temp 52*c (20m cinebench), single core max 40*c. W HOI4 napięcie oscyluje przy 1.36-1.37v. 

4107pkt MC w cinebenchu R23. Taki chyba trochę Skylake bez MT. :rotfl:

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Revenant napisał:

Parę dni wolnego... granie w HOI4... no i single core performance need.

Pękło 4.3GHz na 1.406v na R5 2600 (stable). Ale na 4C/4T (SMT OFF, 2 najsłabsze rdzenie off). Max temp 52*c (20m cinebench), single core max 40*c. W HOI4 napięcie oscyluje przy 1.36-1.37v. 

4107pkt MC w cinebenchu R23. Taki chyba trochę Skylake bez MT. :rotfl:

I tak to nic nie da bo zen1 i zen+ maja skopana architekture i bedziesz mial slabe low fpsy. 

Link to post
Share on other sites
47 minut temu, uberas napisał:

I tak to nic nie da bo zen1 i zen+ maja skopana architekture i bedziesz mial slabe low fpsy. 

Skopane to były Bulldozer, bo te od początku nie prezentowały sobą nic przyszłościowego. To, że wyszły lepsze 3xxx, 5xxx nie znaczy, że pierwsze Ryzeny są skopane.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, CrisPell napisał:

Skopane to były Bulldozer, bo te od początku nie prezentowały sobą nic przyszłościowego. To, że wyszły lepsze 3xxx, 5xxx nie znaczy, że pierwsze Ryzeny są skopane.

Są, miałem. 1600 2600 i 3600 - dopiero od 3600 pozbywasz się micro stutteringu w grach i tyle 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, uberas napisał:

I tak to nic nie da bo zen1 i zen+ maja skopana architekture i bedziesz mial slabe low fpsy. 

W HOI4 mam więcej FPS. Gra żre z 1-2 rdzeniów (najważniejsze na 1). Podobnie widzę na WOW MOP. Teoria o low fps w ogóle nie trzyma się kupy.

I co to niby znaczy "skopana architektura"? Bo mi sie  wydaje że to jakis najnowszy wymysł. Po prostu jest "stara", ale nie skopana... Na pewno na plus jest jeden CCD i temperatury...

PS: nigdy nie miałem żadnego stutteringu na 2600... więc albo cos nieumiejetnie skopałeś albo miałeś jakiś inny HW problem. :) A jestem na to mocno wyczulony + mam nawet wykresy na OSD (m.in) z frametime, fps i usage). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, uberas napisał:

Są, miałem. 1600 2600 i 3600 - dopiero od 3600 pozbywasz się micro stutteringu w grach i tyle 

Stuttering jak się już zdarzał to było to winą sterowników lub moich błędnych nastaw. Nigdy procesora xD

  

18 minut temu, Revenant napisał:

A jestem na to mocno wyczulony + mam nawet wykresy na OSD (m.in) z frametime, fps i usage). 

Ja również praktycznie każdą gierkę pykam z włączonym OSD z tymi parametrami.

 

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...