Skocz do zawartości

Czym sie rozbijasz?


Recommended Posts

 

 

10tyś za rozrząd

 

Sporo :roll:


 

 

Zmieniam co 10kkm czyli praktycznie co roku. I 10w40 to już mam czarny na koniec, a 5w30 wygląda świeżo.

 

Ja się tam na olejach nie znam. Mogę Ci opowiedzieć jak robię u siebie od lat. Generalnie trzymam się tego, co zaleca producent auta.

W moim przypadku od praktycznie 30 lat są to benzynowe autka Suzuki. Producent zaleca Shell Helix (ultra do nowszych bodaj po 2010), a oznaczenia, to przeważnie tak:

 

sijavupki9rq.jpg

 

Interwał czasowy / przebieg - to raz na rok / 15k km. Tego się trzymam, czasem wymieniam nawet częściej - bo jak jestem akurat z czymś innym (np jakiś przegląd, czy wymiana klocków, tarcz itd), to nawet jak upłynie 5k km, czy pół roku - profilaktycznie też zawsze zlecam, aby wymienili - dla silnika na pewno wyjdzie to tylko na dobre :)

Link to post
Share on other sites

Kiedyś gdzieś był test jakiegoś Polskiego laboratorium i większość sławnych olejów poległo przy około 6 tys. kilometrów przebiegu. Niestety śladu po tym nie ma bo pewnie się ecoterror do pupy im dobrał.

 

Te już są fajne.

 

 

Edytowane przez AudiAWX
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad zakupem padniętego subaru diesla, i przekładką mojego silnika. Mój motor jest po remoncie, w aso, powinien jeszcze trochę pociągnąć. Za to buda (legacy IV) wymaga poprawek lakierniczych i blacharskich, niestety auto miało ciężki żywot. Naprawy wycenili mi na 6k pln lekką reką..
Ta "zabita" impreza kosztuje niecałe 10k pln. Stan ma być jak nowy. Na blacie niecałe 120k (austria), u mnie 180k, 70k od remontu, a raczej wymiany short blocka.


935529699_;slot=3;filename=eyJmbiI6ImM2N

Link to post
Share on other sites

Papiery znam doskonale. Tak naprawdę lał bym dalej ori olej mazdy gdyby moje ASO nie podniosło kretyńsko cen. To już wolę za te pieniądze zalać coś lepszego. Myślałem o RAVENOL EFS SAE 0W-20, RAVENOL DFE SAE 0W-20 lub Shell Helix Ultra SN 0W-20. Amsoil trochę drogi a parametry ma gorsze od Shella z tego co czytałem kartę ale głowy nie dam (średnio z moim zaufaniem do parametrów na kartkach). Może ktoś handluje olejami i ma jakieś większe pojęcie? 
 

Link to post
Share on other sites

 

 

Amsoil, Ravenol?

 

A czemu nie oryginalną suprę?


Teraz zobaczyłem drugą odpowiedź dopiero. W takim razie nie pomogę, ja do mojej leję w ASO to co mają lać. Skończy się gwarancja to będę rzeźbił za czymś innym/lepszym.

Link to post
Share on other sites

Dlaczego 0W20?

Producent widząc po manualu dopuszcza 5W30 spełniającego norme ACPI SN albo ACEA A5/B5. W nasze temperatury 0W20 nie jest IMO szczęśliwym rozwiązaniem. To przy wysokich temperaturach będzie zapewniało znikome smarowanie.

 

Ravenole w teorii są w pełni syntetycznymi olejami, niestety też bardzo drogimi. Ja w dotychczasowych autach jeździłem na Shellach (mam kumpla pracującego u dystrybutora więc oleje miałem za free), niestety do asterixa nie maja butelek z Dexos 1g2 (tylko beczki 209L). Na forum Astry temat z olejami ma kilkadziesiąt stron, podawali tam też linki do for w PL/RU gdzie wykonują testy olei, wychodzi z tego, że nie ważne co byś nie zalał to pod koniec okresu przewidzianego do zmiany to oleje w mniejszym lub większym stopniu nie trzymają norm i lepiej wymieniać częściej na tańszy niż jak książka przewiduje na topowy.


 

 

Chyba że jeździmy z pedałem w podłodze niemieckimi autostradami to wtedy olej zrobi różnicę.

Ale to też nie 0W20, do upalania są inne oleje :P

Link to post
Share on other sites

"Ale to też nie 0W20, do upalania są inne oleje :P"

 

No wiem, dlatego leję ostatnio 5w40 motula, wcześniej jeździłem na 5w50 valvoline vr1.

 

Te oleje głównie dlatego że są łatwo dostępne u mnie w hurtowni.

 

Ow20 to chyba tylko dlatego leją aby ograniczyć emisję co2.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...