Skocz do zawartości

Radeon RX7800XT jaka topowa wersja warta kupna ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kawabonga,

Recommended Posts

Napisano (edytowane)

Coś w tym memie jest ale bez takiej piany :P.

W 2020 zmieniłem rx5700 na RTX3060ti. Wszyscy tak chwali ten RT a DLSS to już miała być sam miód. To po trzech latach mogę z czystym sumieniem powiedzieć że nie warto dopłacać do tego na kartach ze średniej półki. 

Jak 4070super kosztował by tyle ile rx7800xt to bym miał większy dylemat bo i tak dalej jest wolniejszy w niektórych grach bez RT. 

Zamówiłem ASRock Radeon RX 7900 GRE Steel Legend za 2667zł brutto.

https://videocardz.net/asrock-radeon-rx-7900-gre-16gb-steel-legend-oc 

Nie ma niestety Avatara w gratisie.  Nie ma też nigdzie na necie testów tej wersji ale mam 14 dni na testowanie ;)

Chcecie jakiś unboxing ? Bo chyba nikt na tym forum nie będzie posiadał tej wersji . 

 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

x-kom - Asrock steel legend 2399zł:

https://www.pepper.pl/promocje/asrock-radeon-rx-7800-xt-steel-legend-oc-16gb-gddr6-788026

 

Sferis - XFX 7900 GRE 2559zł - nie wiem czy to już dłużej wisi czy weszło dopiero:

https://www.sferis.pl/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-7900-gre-gaming-16gb-gddr6-3-fan-bulk-i352675

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jak na razie tylko x-kom rzucił taką cenę za wersję dobrą wersję z 3 śmigłami, w innych sklepach ceny od 2399zł za 2 śmigła i od 2500zł za podstawowe wersje z 3 wentylami. Jeszcze chwilę pewnie trzeba będzie poczekać na efekty obniżki MSRP o ile w ogóle coś się zadzieje, NV musiałaby najpierw 4070/super puścić jeszcze ze 200zł niżej niż obecnie to by AMD zareagowało prawdopodobnie. Ficzery DLSS, FG marketingowo robią robotę więc raczej na sprzedaż nie narzekają :)

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Co z tego że rtx 4070 ma DLSS i fg jak działa to jak kupa ;)

Muszą popracować nad sterownikami. 

Czytałem że od jakiegoś czasu nvidia ma z nimi problem, a do tego konflikt z msi afternurner i problemy . 

 

 

 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Karta kupiona :)  , jednak nie topowa RX7800XT ale średnia półka RX7900GRE .

Karta cicha, chłodna, cewki póki co lekko słyszalne ale TYLKO w całkowitej ciszy w pokoju , w słuchawkach totalnie nie słyszalne.

Krótka prezentacja z zamiany mojego RTX3060Ti na RX7900GRE ;) . 

RTX poszedł do drugiego mojego kompa .

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.01.2024 o 09:36, Kawabonga napisał:

Co z tego że rtx 4070 ma DLSS i fg jak działa to jak kupa

Zaraz, skoro tam jest 40 FPS z FG, to znaczy że goła gra wyciąga ledwie ~20 FPS.  Ta karta nie jest przeznaczona do grania w takiej rozdzielczości w takie gry.  Czy ta gra w 4K + RT nie potrzebuje trochę więcej jak 12 GB VRAM? Stąd to całe rwanie. 

 

Tak przy okazji, to ten człowiek testuje jakość obrazu na monitorze 1440P zeskalowany z 4K przeskalowany z 720p i dziwi się, że gra wygląda jak kupa. To jest efekt spodziewany przy wielokrotnym skalowaniu. Potem mówi jak to wiele lepiej wyglądało na karcie AMD.

Just look right here:

image.png.6b65a3753fac008094a29e4c64170d32.png

 

Bum, much better, more dense:

image.png.4225a37f924f607daac46fa3a6c55b25.png

 

@Kawabonga Czy oglądałeś ten film i słuchałeś tego co ten koleś mówi?  Cały ten filmik to jakieś PCVOODO, na wzór magicznych audiofilskich kabelków. 

 

Kupiłeś kartę, która Tobie odpowiada. Gratuluję, życzę udanej zabawy. 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Adames napisał:

 

@Kawabonga Czy oglądałeś ten film i słuchałeś tego co ten koleś mówi?  Cały ten filmik to jakieś PCVOODO, na wzór magicznych audiofilskich kabelków. 

 

Kupiłeś kartę, która Tobie odpowiada. Gratuluję, życzę udanej zabawy. 

 

 

 

To nie chodzi o to co lepsze, grunt ze znalazł sie spec na na youtubie który się nie zna ale wytłumaczył ;) i potwierdził wybór :D

Link to post
Share on other sites

Decyzja była podjęte przed obejrzeniem tego filmu. RT PT poniżej rtx 4080 nie ma sensu. 

Jak pisałem wcześniej gdyb rtx był 150 zł droższy to bym się zastanowił nad rtx ale nie 800- 1000 zł :rotfl:

 

14 godzin temu, Adames napisał:

Zaraz, skoro tam jest 40 FPS z FG, to znaczy że goła gra wyciąga ledwie ~20 FPS.  Ta karta nie jest przeznaczona do grania w takiej rozdzielczości w takie gry.  Czy ta gra w 4K + RT nie potrzebuje trochę więcej jak 12 GB VRAM? Stąd to całe rwanie. 

 

Tak przy okazji, to ten człowiek testuje jakość obrazu na monitorze 1440P zeskalowany z 4K przeskalowany z 720p i dziwi się, że gra wygląda jak kupa. To jest efekt spodziewany przy wielokrotnym skalowaniu. Potem mówi jak to wiele lepiej wyglądało na karcie AMD.

Just look right here:

image.png.6b65a3753fac008094a29e4c64170d32.png

 

Bum, much better, more dense:

image.png.4225a37f924f607daac46fa3a6c55b25.png

 

@Kawabonga Czy oglądałeś ten film i słuchałeś tego co ten koleś mówi?  Cały ten filmik to jakieś PCVOODO, na wzór magicznych audiofilskich kabelków. 

 

Kupiłeś kartę, która Tobie odpowiada. Gratuluję, życzę udanej zabawy. 

 

 

Robienie wycinków z jakości youtube nie ma sensu. Widzę na żywo na swoim rtx jakość DLSS z RT i mocno przereklamowane. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Kawabonga napisał:

Decyzja była podjęte przed obejrzeniem tego filmu. RT PT poniżej rtx 4080 nie ma sensu. 

Jak pisałem wcześniej gdyb rtx był 150 zł droższy to bym się zastanowił nad rtx ale nie 800- 1000 zł :rotfl:

 

 

 

za darmo to nie dają nic dobrego.

 

3 godziny temu, Kawabonga napisał:

Robienie wycinków z jakości youtube nie ma sensu. Widzę na żywo na swoim rtx jakość DLSS z RT i mocno przereklamowane. 

 

Ile miałes fps w dog town albo w alan wake 2 z PT i max ustawieniach na tym 3060? 5 ? 15 ?

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej mało grałem w gry z RT bo nic ciekawego na rynku nie ma. Grałem w CB2077 z RT bez PT w 1440p DLSS balanced aby mieć w okolicy 60fps. Lepiej ta gra wygląda bez RT na detalach max bez DLSS. Wszystko klarowne, nie rozmyte, bez mydła. W dobrych grach RT nic nie zmieni, dalej będą dobre a ze złych gier RT nie zrobi dobrej gry. ;). Przyjdzie taki czas że RT będzie w większości gier ale to jeszcze dużo czasu minie. I wtedy to będzie dobrze działać i wyglądać na kartach nawet low end. Tak jak to było z każdym nowych DirectX. 

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, r1023 napisał:

Wystarczyło napisać że nie widziałeś, porządnego DLSS i RT PT.

Jak nie widziałem , jak widziałem . Przecież odpalę PT na RTX jak i na RX. Tylko mylisz pojęcia. Co innego jest płynność obrazu a co innego jakość. 

Dla mnie zawsze obraz z DLSS będzie ROZ-MY-TY , nie będzie tyle szczegółów co natywnie. Nie będę kupowała karty za ponad 6tys aby gry ledwo działały z PT.

Polecanie kart RTX (4070s itp)zamiast RX (RX7800XT RX7900XT)bo działa płynniej w kilku grach z RT bo ma dlss, fg jest dla mnie śmiesze , bo obraz i tak będzie gorszej jakości niż natywnie bez rt .

Ale te dywagacje i tak jak mówiłem nie mają dla mnie sensu bo 95% gier jakie gram nie ma RT i nie będzie mieć , a te które mają działają świetnie z RT np Resident Evil4 który w tym roku może zagram i CB2077 jak kupie DLC .

Apex Legend , Warzone działa szybciej niż na 4070Ti super wiec nie będę dopłacał .

Call to Arms - Gates of Hell Ostfront ,Red Dead Redemption 2, Fort Solis, i jeszcze parę gier które w tym roku będę ogrywał działa świetnie na RX, nie mam potrzeby dopłacać 1000zł do RTX. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Kawabonga napisał:

Jak nie widziałem , jak widziałem . Przecież odpalę PT na RTX jak i na RX. Tylko mylisz pojęcia. Co innego jest płynność obrazu a co innego jakość. 

Niestety ale to nie jest prawda. Płynność gry wpływa także na odczucia jakościowe, w tym także na odczucie ostrości obrazu.  DLSS 2.0 jak dla mnie przy 1440p i ustawieniu "Quality" daje obraz nieodróżnialny od natywnego, w większości sytuacji. Jak ustawisz balanced i masz monitor 27 cali, który jest 35 cm od oczu, to tak, obraz staje się niewyraźny, dodatkowo potęgowany przez okazjonalnie pojawiające się mrugające detale. Przy monitorze 1080p i wielkości 27" taki dlss nawet przy "jakości" powoduje widoczne niedoskonałości. Ta technologia nie jest magiczną odpowiedzią na brak detali w obrazie.

 

Godzinę temu, Kawabonga napisał:

Nie będę kupowała karty za ponad 6tys aby gry ledwo działały z PT.

To jest Twój świadomy wybór, podobnie ja jako że mam ostatnio ochotę czasem pobawić się Intel OneApi, to teraz mam ARC A750 pod maską :) Może za jakiś czas wsadzę coś mocniejszego. Może nawet AMD jakiegoś, jak okaże się, że te nowe jednostki AI da się sensownie wykorzystać.

Żeby było zabawniej PT służy także do tego, by deweloperom było łatwiej szybko uzyskać dobry efekt. CP77 ma ogólnie dobrze zrobione światełka standardowe, więc RT + PT nie jest aż tak silnie widoczny jak w niektórych innych grach. Są miejsca, gdzie jest to bardziej widoczne, a są miejsca, gdzie mniej. Powiew świeżości z PT w takim Portal wynika nie z tego jak cudowna jest ta technologia, a z tego, że samo wykonanie "tradycyjnego" cieniowania jak na dzisiejsze czasy się zestarzało. 

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, Genghis Khan napisał:

Ja jestem lekko w szoku bo myslalem ze amd ma wiekszy kawalek tortu a wedlug badania steam, pierwsze 11 pozycji to karty nvidii

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

co ciekawe na 14 pozycji jest intel

Potem znow kilka pozycji nvidii i dopiero rx580

Nic się nie zmieniło od wielu lat, i wszyscy odpalają pewnie gry z RT i PT tak promowane tu na forum przez posiadaczy  rtx4090 :D 

21 minut temu, Adames napisał:

Niestety ale to nie jest prawda. Płynność gry wpływa także na odczucia jakościowe, w tym także na odczucie ostrości obrazu.  DLSS 2.0 jak dla mnie przy 1440p i ustawieniu "Quality" daje obraz nieodróżnialny od natywnego, w większości sytuacji. Jak ustawisz balanced i masz monitor 27 cali, który jest 35 cm od oczu, to tak, obraz staje się niewyraźny, dodatkowo potęgowany przez okazjonalnie pojawiające się mrugające detale. Przy monitorze 1080p i wielkości 27" taki dlss nawet przy "jakości" powoduje widoczne niedoskonałości. Ta technologia nie jest magiczną odpowiedzią na brak detali w obrazie.

 

To jest Twój świadomy wybór, podobnie ja jako że mam ostatnio ochotę czasem pobawić się Intel OneApi, to teraz mam ARC A750 pod maską :) Może za jakiś czas wsadzę coś mocniejszego. Może nawet AMD jakiegoś, jak okaże się, że te nowe jednostki AI da się sensownie wykorzystać.

Żeby było zabawniej PT służy także do tego, by deweloperom było łatwiej szybko uzyskać dobry efekt. CP77 ma ogólnie dobrze zrobione światełka standardowe, więc RT + PT nie jest aż tak silnie widoczny jak w niektórych innych grach. Są miejsca, gdzie jest to bardziej widoczne, a są miejsca, gdzie mniej. Powiew świeżości z PT w takim Portal wynika nie z tego jak cudowna jest ta technologia, a z tego, że samo wykonanie "tradycyjnego" cieniowania jak na dzisiejsze czasy się zestarzało. 

Po zakupie RTX3060ti ucieszyłem jak murzyn blaszką. Jakie te RT będzie super, jakie to gry będą wychodzić ... Odpalałem CB2077 tylko z RT i DLSS, nawet nie myślałem aby wyłączyć RT. Ale kiedy zacząłem robić sobie benchmarki w budowanym benchmarku bez RT i DLSS . I  lekko się zdziwiłem, kr...a co jest grane, przecież to wygląda jakoś lepiej, zero jakiegoś ghostingu, obraz taki wyraźny... Od tego czasu wyleczyłem się z DLSS:->. Czy tylko mi ten obraz przeszkadza? Ale mi przeszkadza nawet jak mam na monitorze kilka plamek, zaraz lecę po ścierkę aby wytrzeć :D

Link to post
Share on other sites

Bo AMD to spier***iło totalnie marketingowo... 7800 XT powinien wyjść jako 7800 (nonXT), następca 6800. A 7900 GRE jako 7800 XT. Byłyby przyrosty przyzwoite i zachowanie cen. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, joker5513 napisał:

(btw głupszej numeracji produktów to już wymyśleć chyba było nie sposób

4070 Ti Super to wymyślił na pewno jakiś geniusz.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Bo AMD to spier***iło totalnie marketingowo... 7800 XT powinien wyjść jako 7800 (nonXT), następca 6800. A 7900 GRE jako 7800 XT. Byłyby przyrosty przyzwoite i zachowanie cen. 

Dokładnie, RX7900GRE to powinien być pełnoprawny RX7800XT a 7800XT jako non XT . Coś jak u nvidii superki powinny być jako podstawowy model a nie po roku odgrzewany kotlet.

Tu różnica w specyfikacji :

https://videocardz.net/asrock-radeon-rx-7900-gre-16gb-steel-legend-oc

https://videocardz.net/asrock-radeon-rx-7800-xt-16gb-steel-legend-oc

 

8 godzin temu, bmi86 napisał:

Odjeżdżając od marketingowych ficzerów, w ramach ciekawostki w outlecie dzisiaj w fajnej cenie się pojawiła 7800XT:

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-sapphire-radeon-rx-7800-xt-pure-16gb-gddr6-15140953887

Ten model chyba miał dość wysoki hot spot , może komuś temperatury nie odpowiadały i oddał ;)  ale cena dobra .

Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod wątek. Chce wymienić RX5700xt na 7800xt.
Nie mieszkam w Polsce więc nie patrzymy za bardzo na ceny.
Sapphire Nitro, Pulse oraz Pure
ASUs TUF
XFX MERC319

Najtaniej wychodzi obecnie Pure ~ 2600 zł
Pulse około 2700 a reszta prawie 2900 zł.

Ceny jakie są takie są. Do tego wymieniam zasilacz. Pewnie corsair RM850x V3.

Komputer używany zarówno z UWHD jak i telewizorem 4K. Zależy mi na 70-80 fps w jak najwyższych detalach.

Główne gry to Assassin, od Orygins do Mirage. CP2077, GTA V, Forza 5, Forza Motorsport, RDR2, Farming simulator czy ETS2. Z gier online od czasu do czasu WOT.

Wiem, że procesor też już wypadało by wymienić. Ale to musi trochę poczekać. W większości tych tytułów raczej karta jest ograniczeniem. Jeśli będę miał wymienić Procka za jakiś czas to pewnie na Ryzen 7 5800 X3D aby nie zmieniać płyty i RAMu.

Za wszelką pomoc z góry dzięki

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem w pierwszym poście . Ja bym polecił :

 

- ASUS Radeon RX 7800 XT TUF OC

- PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound

- ASRock Radeon RX 7800 XT Phantom Gaming

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...