Skocz do zawartości

Radeon RX7800XT jaka topowa wersja warta kupna ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kawabonga,

Recommended Posts

Witam

Zbliża się dzień wymiany mojego ponad 3 letniego RTX3060Ti Aorus Master LCD.

Po zobaczeniu premier nowych RTX 4000 Super, podjąłem decyzję że jednak RX dla mnie będzie lepszą opcją.

Budżet 2600zł 

Moje opcje które rozważam :

- ASUS Radeon RX 7800 XT TUF OC

- PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound

- ASRock Radeon RX 7800 XT Phantom Gaming

Jest jeszcze ciekawy :

PowerColor Radeon RX 7800 XT Red Devil , ale póki co nie widziałem poniżej 2600zł ale jest tylko 50 zł droższy , może warto dołożyć te 50 zł ?

Inny pomysł to RX7900GRE w Polsce jest opcja od XFX ale wydaję się trochę głośna i średnio wygląda. Oraz wersja Sapphire RX 7900GRE Pulse ale w Polsce chyba niedostępna i cena może być wyższa .

Ważne aby była bardzo cicha i chłodna , fajne podświetlenie też mile widziane gdyż komp stoi na biurku ;) 

Te 4 opcje które wymieniłem wydają się spełniać te oczekiwania , piszczące cewki to chyba loteria ? Chyba że któraś wersja ma standardowy z tym problem to tez bym odrzucił. 

TUF oraz Red Devil mają dodatkowo w zestawie podstawki do potrzymania karty, ale nie jest to jakoś konieczne gdyż moja płyta ma coś takiego wbudowanego .

 

Link to post
Share on other sites

Najcichszy i nachłodniejszy z 7800XT jest Hellhound, Red Devil zapewne wypada podobnie, aczkolwiek jest dość mało testów w sieci. Tufa miałem i poza uszkodzonym łożyskiem był dość cichy, alczkolwiek porównując do Hellhounda, to on jest cichszą kartą. Hellhound też występuje w białej wersji, więc jest wybór.

Edytowane przez Mirinda
Link to post
Share on other sites

W przypadku 7800 XT dopłata Hellhound vs Devil 50 PLN symboliczna faktycznie ale imho niewarta rozważenia (jedyny jakkolwiek sensowny argument, który przychodzi mi na myśl, to że Devil da Ci odrobinę wyższy zwrot przy odsprzedaży za te kilka lat, bo to topowa konstrukcja. 

 

Inni kandydaci: Pure od Szafira za 2539 https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-pure-radeon-rx-7800-xt-16gb-gddr6-11330-03-20g-13117802/

 

Lepszy od Pulse ale gorszy od Hellhound. 

 

Mój faworyt: Merc za 2499 https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/xfx-karta-graf-xfx-merc-319-rx7800xt-b-16gb.bhtml

 

Lub za 2639 jest Nitro+ https://www.krsystem.pl/sapphire_nitro_amd_radeon_rx_7800_xt_16gb-item-72164.html i jeśli @Artokby rzucił kodem na wyrwanie tych 20 PLN nawet to bym się nie zastanawiał na Twoim miejscu. 

Link to post
Share on other sites

Oglądałem testy nitro i odpuściłem tą kartę, wydają mi się że ma jakieś wysokie temperatury hot spot w porwaniu z innymi. 

Hmmm... A co do merca to nie wiem, jakoś nie brałem pod uwagę... ;)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

@Artokby rzucił kodem na wyrwanie tych 20 PLN nawet to bym się nie zastanawiał na Twoim miejscu

Jedyne co mogę zaproponować to czajenie się na outlet. Euro Rtv Agd w ubiegłym tygodniu rzuciło 7800 XT Pulse za 1875 zł, a Merca za 1955.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Kawabonga napisał:

Witam

Zbliża się dzień wymiany mojego ponad 3 letniego RTX3060Ti Aorus Master LCD.

 

 

A nie chcesz poczekać kilka tygodniu dłużej? 7900xt staniało oficjalnie o 150 dolarów.

Czyli spokojnie możemy założyć ze beda lecieć na pysk, ceny znaczy się.

Bo to 4070 Super to całkiem przyzwoita karta jak za te pieniądze , oczywiście ilość Vram nie powala ale większość ludzików kupuje nazwę firmy i ficzery jak RT PT itp.

A to oznacza ze Amd będzie musiało jeszcze bardziej  uciąć ceny bo ich sprzęt nie powala na łopatki, zwłaszcza ze RT kuleje i to bardzo. Do tego dochodzą duzi sprzedawcy z pełnymi magazynami i oni beda ciąć jeszcze więcej.

Oczywiście taki 4070S powinien kosztować qora pincet dolców ale mamy świat jaki mamy.

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites

Ficzery nvidii przez ostanie 3 lata mnie nie zachwyciły. Karty rtx super są nie opłacalne, pisałem wcześniej że taki tuf rtx 4070 super jest 1000zl droższy od rx7800xt tuf, cena z kosmosu. 

Gram w gry gdzie rx7800xt jest i tak szybszy niż 4070super. Warzone, apex legends itp, czy rdr2. 

Muszę złożyć kompa max do końca tego miesiąca, czym szybciej tym lepiej. Chyba że zostanę na integrze bo mój RTX3060ti idzie właśnie do innego kompa :D

Link to post
Share on other sites

Ja pisze o ludzikach aka masy. 

Do końca tego miesiąca masz jeszcze 13 dni :) Poczekaj aż duzi gracze na rynku zaczną robic w spodnie, może ci się uda kupić to co chcesz za troche mniejsze pieniądze. Bo msrp zostały obniżone sporo, a to oznacza ze w detalu spadnie jeszcze więcej.

Wracając do ficzerow to mnie akurat pasują, RT jest fajnym uzupełnieniem reszty i jako dodatek mi pasuje, nie liczę na pincet klatek w 2K, 60 jest ok dla mnie jeśli mogę suwaczki popchnąć do końca w prawo :) 

 

Link to post
Share on other sites

Też mam outletowego RX`a 6800 challenger pro (czerwiec 2023), która wg. opisu była po 15 dniowym zwrocie i naprawie w serwisie producenta i do dziś się z nim nic nie dzieje i żadnych niepokojących dźwięków z siebie nie wydaje. Plus takiego zakupu poza dużo niższą ceną w niektórych przypadkach to pełna gwarancja i możliwość zwrotu do 15 dni gdyby coś było nie tak.

Od czasu do czasu tam zaglądam i tak od połowy grudnia nie widziałem za bardzo ciekawych opcji ale też trzeba regularnie sprawdzać bo szybko zazwyczaj znikają.

 

Poza tym płytę główna też w tym samym outlecie kupowałem w październiku 2022 i też jest wszystko ok (również zwrot 15 dniowy i po naprawie w serwisie).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@EtrangerTo mam teraz zagwozdkę z tą obniżką cen RX7900XT :mlotek: 

BTW mi też w grach single player 60-90FPS wystarcza, często blokuje tak FPS w RivaTuner, ale w multi musi być ogień w FPS :D

RTX leżą i kwiczą w CoD niestety. O ile jeszcze w 1080p w CoDa Warzone1 dało się grać bardzo przyjemnie na RTX3060Ti to teraz w 1440p karta niedomaga, a DLSS to jedna wielka kupa i mydło. Nie wiem jak ludzie się tym jarają, zachwalają jakość obrazu. Pamiętam jak wchodziło DLSS i nie przeszkadzało ludziom DLSS w 1080p . Zobaczyłem na własne oczy i nie mogę uwierzyć jakie mydło. Myślałem że w 1440p będzie lepiej, ale za bardzo się nic nie zmieniło . Może w 4K jakoś to wygląda ? Wątpię ;) 

 

 

CoD RTX4070Super.png

Edytowane przez Kawabonga
literówka
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Kawabonga napisał:

To mam teraz zagwozdkę z tą obniżką cen RX7900XT

 

poczekaj do końca stycznia i kup 7900 XT, będziesz jeszcze bardziej wniebowzięty :)

 

 

https://www.pcgameshardware.de/Geforce-RTX-4070-Super-Grafikkarte-280116/Tests/Release-Preis-kaufen-Specs-vs-RTX-4070-vs-7800-XT-1437772/2/

Edytowane przez serafin1
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Aktualna cena 7800xt jest nieakceptowalna, patrząc na obnizki nvidii, te karty będą miały sens jak zejdą w okolice 2000, 2200 za lepsze modele wtedy będzie ok, co do hellhounda, jakość wykonania hellhoundów jest bardzo nierówna są problemy z cewkami na nich dość spore(sam mam 7900xtxa hellhounda i dopiero po miesiącu się dobrze wygrzały i przestały piszczeć a wiem ze u znajomych co kupili jest gorzej), mam do tego prywatne podejrzenie że powercolor do testerów wysłał bardzo dobrej klasy selekty bo wyniki były zdecydowanie za dobre jak na to co sobą karty reprezentowały w porównaniu z innymi podobnymi... Zdecydowanie unikaj szafira nitro bo coś im nie wyszło akurat w 7800xt za gorące i głośne...

Ogólnie radzę miesiąc się wstrzymac z zakupem nim całe to piekiełko cenowe się opanuje teraz 

GRE unikaj referenta(generalnie kultura jest ok ale ta karta wyglada jak po uv) szafir juz zapowiada się lepiej, a jeszcze czytałem ze asus ma tufa GRE wydać.

Inną ciekawa opcja jest kupienie 6800 z mediaexpertu za 1800zł w sumie spokojnie ci do 1440p wystarczy

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Kawabonga napisał:

@EtrangerTo mam teraz zagwozdkę z tą obniżką cen RX7900XT :mlotek: 

 

 

 

 

https://www.techpowerup.com/317929/amd-radeon-rx-7900-xt-drops-to-usd-710-on-newegg-msrp-lowered-to-usd-749

to się dzieje na naszych oczach ;)

Mnie multi wszelkiej maści nie rajcują absolutnie, przeżywam w porywach do kilku sekund, ciągle to samo, nudy, wrzaski w słuchawkach. 

Natomiast solo misje lubie, zwłaszcza jak sa dobrze napisane, to w zasadzie interaktywny film, relaksuje się przy tym, dla tego tez nigdy nie ustawiam trudności wyżej niż normal a często schodzę do łatwy.

Swojego czasu próbowałem grać z dzieciokami w Beyond All Reason, ale jaki sens jest grać 10 minut w taka grę? Swojego czasu kiedy byłem jeszcze półbogiem ;) graliśmy  po sieci lokalnej w AOE gdzie reguła była taka ze przez 2-3 godziny się budowaliśmy a potem mass attack z kilku kierunków naraz, a w miedzy czasie male akcje zaczepne. Tak można grać. A im się wszystkie rts kojarzą z Starcraft, którego nie cierpię.

Edytowane przez Etranger
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Puzoniusz napisał:

Ogólnie radzę miesiąc się wstrzymac z zakupem nim całe to piekiełko cenowe się opanuje teraz

 

Na dwoje babka wróżyła, teraz się pojawia kolejny czynnik mający wpływ na ceny:

https://www.rp.pl/transport/art39689191-ceny-frachtu-drastycznie-w-gore-czy-czeka-nas-kolejna-fala-drozyzny

 

Na tą chwilę 50/50, u producenta ceny spadną o kilka dolarów, a finalnie może będzie drożej ze względu na ceny frachtu do Europy z Azji. Jak wstrzymają dostawy to obecne ceny się utrzymają albo też wzrosną żeby mieć coś na półkach. Ciężko przewidzieć co się wydarzy, a w ostatnich latach dzieje się sporo dziwnych rzeczy na świecie.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Kawabonga napisał:

Ficzery nvidii przez ostanie 3 lata mnie nie zachwyciły. Karty rtx super są nie opłacalne, pisałem wcześniej że taki tuf rtx 4070 super jest 1000zl droższy od rx7800xt tuf, cena z kosmosu. 

Gram w gry gdzie rx7800xt jest i tak szybszy niż 4070super. Warzone, apex legends itp, czy rdr2. 

Muszę złożyć kompa max do końca tego miesiąca, czym szybciej tym lepiej. Chyba że zostanę na integrze bo mój RTX3060ti idzie właśnie do innego kompa :D

 

Wedlug wielu testow 4070ti jest szybszy albo sporo szybszy od 7800xt to tez zalezy od gry

Nvidia dodatkowo wspiera najnowszego dlss ktory mocno podbija klatki, fsr nie jest tak dobrze rozwiniety.

Zgodze sie z tym ze bardziej oplaca sie kupic tanszego 7800xt ale jak chcesz miec wydajniejsza karte to wybor jest prosty nvidia.

 

 

Link to post
Share on other sites
35 minut temu, Artok napisał:

I pomyśleć, że w grudniu xkom sprzedawał 7900 XT za 2850 zł. I to z avatarem gratis. 

Hehe, serio? Jakie to wersję była? Jakaś bieda wersja? 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Genghis Khan napisał:

 

Wedlug wielu testow 4070ti jest szybszy albo sporo szybszy od 7800xt to tez zalezy od gry

Nvidia dodatkowo wspiera najnowszego dlss ktory mocno podbija klatki, fsr nie jest tak dobrze rozwiniety.

Zgodze sie z tym ze bardziej oplaca sie kupic tanszego 7800xt ale jak chcesz miec wydajniejsza karte to wybor jest prosty nvidia.

 

 

Nie jest szybszy w tych grach które gram lub zamierzam grać ;) , w tz czystej rasteryzacji nie ma sensu dopłacać do RTX4070 (Ti)  bo albo jest wolniejszy albo minimalnie szybszy . 

W Apex Legend mam ponad 800godzin , CoD Warzone też kilkaset . Teraz gram w Call to Arms - Gates of Hell Ostfront, będę grał w RDR2, RE4 . Nie opłaca się dopłacać do RTXów.

 

 

 

apex legends .png

10 godzin temu, bmi86 napisał:

 

Na dwoje babka wróżyła, teraz się pojawia kolejny czynnik mający wpływ na ceny:

https://www.rp.pl/transport/art39689191-ceny-frachtu-drastycznie-w-gore-czy-czeka-nas-kolejna-fala-drozyzny

 

Na tą chwilę 50/50, u producenta ceny spadną o kilka dolarów, a finalnie może będzie drożej ze względu na ceny frachtu do Europy z Azji. Jak wstrzymają dostawy to obecne ceny się utrzymają albo też wzrosną żeby mieć coś na półkach. Ciężko przewidzieć co się wydarzy, a w ostatnich latach dzieje się sporo dziwnych rzeczy na świecie.

No właśnie też czytałem o tym , ciężko powiedzieć jak będzie z cenami , chyba poczekam mimo wszystko do końca miesiąca i jeśli RX7900Xt nie potanieje o te 100$ to kupie RX7800XT w takiej cenie jak jest .

 

A i jeszcze używam DaVinci Resolve, gdzie RX7800Xt też lepiej sobie radzi od RTX . Choć nie ma dla mnie to dużego znaczenia bo minuta w tą czy w tamtą nie robi mi dużej różnicy, ale miło że dawał by sobie radę i tu . ;)

DaVinci Resolve

 

 

 

davinci resolve.png

Edytowane przez Kawabonga
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobrze, że rozważasz 7900 XT i nie dałeś się wciągnąć ten kit oferowany od strony EH_Gosu, który doradzał ci RTX 4070 SUPER :D

 

Od początku.... Nvidia reklamowała serię 4000 z pomocą DLSS 3.5 i FG więc o jakim RT i PT my rozmawiamy jeżeli chodzi o marketing? Pokazywane wykresy, wzrosty klatek, te szalone liczby, a RT czy PT to tam "ssseee" było gdzieś z boku. RTX 4000 miały stać generatorem klatek, bo tylko tym chcieli przekupić posiadaczy starszych generacji. Jeżeli faktycznie AMD leje na RT i PT to mam podejrzenia dlaczego. Skoro do tak naprawdę oszukanych efektów trzeba mieć kartę za 5500, a najlepiej za 10000, na którą stać tylko jakiś promil graczy to po co w to inwestować większe pieniądze? Najpierw wypadałoby dać finalna wersję tej technologii, nie co generację podnosić wymagania i przymuszać do zmiany sprzętu. Posiadacze 4070 raczej też nie za bardzo są skorzy do włączania tych efektów, skoro przy okazji muszą posiłkować się skalerem czy wręcz generatorem. Na ten moment tłum jest po prostu głupi i kupuje bajeczki o nextgenowej grafice, którą co najwyżej sobie lizną, bo ich karty nie dadzą rady. Zaraz będą problemy z wydajnością w rasteryzacji patrząc na trend, a gdzie tam jeszcze RT czy PT? Jedyne co AMD tym osiągnie to wytrąci Nvidii kolejny argument przemawiający za zakupem ich karty, a raczej za zakupem ich najnowszych kart, bo teraz będzie można równie dobrze kupić RTX 3000 i sobie włączyć FG. Zostaje jeszcze tylko walka na RT, ale jesteśmy w takim miejscu, że włączanie tego na karcie słabszej niż 4080 czy 4070Ti trochę mija się z celem. Przeciętny gracz, casual ma w pompie pogoń za RT i PT. Nie jarają go te klimaty. On widzi spadki (no chyba, że ludzkie oko nie widzie więcej niż 30 FPS), gdzie jeszcze musiałby sam to włączyć. No jeszcze jest kwestia siłowego wymuszania DLSS w grach co skutecznie robi CP2077 jak korzystasz z presetów co jest dla mnie bardzo tanią zagrywką. Trochę oglądam co poszukujący kart od nich chcą i głównie to nie RT jest tym czego chcą. Ba nawet nie za bardzo interesuje ich DLSS. Często po prostu chcą karty Nvidii, bo dalej ludzie żyją przekonaniem, że inaczej się nie da. Nie ważne co karta ma do zaoferowania. Ma być to NVidia i nawet kij z tym czy to RTX 4060 czy 4070. Tylko trochę bardziej techniczni jakoś te plusy rozważają na poważnie. Kuriozum tego jest taki, że póki RT nie będzie domyślnie włączonym ficzerem na pełnych, możliwych obrotach to ludzie kupują bajeczki nawet niespecjalnie wiedząc co to znaczy. Niestety. NVidia też niespecjalnie podniosła wydajność RT w serii 4000. Poprzesuwali tylko półki. Mam wrażenie, że co by AMD nie zrobiło w kwestii RT to w mentalności ludzi zostanie już tylko Nvidia i "olaboga, sterowniki AMD są złe". Obstawiałbym tu bardziej klakierstwo niż faktyczną wiedzę co jest na topie i najlepsze. Brniecie w generatory to jest tylko udawanie, że wsio gra i mamy ogromne pokłady mocy. I na koniec. Widzę, że ludzie usilnie w RT szukają rewolucji, ale mamy trzecią generacje kart, a dalej działa to podle. Czekam na nowe dane GPU market share, bo na ten moment nie ma konkretów. Są tylko dane z Mindfactory gdzie od wielu tygodni dominuje 7800XT sprzedając się niemal dwukrotnie lepiej od 4070. Ogólnie to Radeony w suchych liczbach od tygodni sprzedają się lepiej niż Geforce

 

A tutaj, Jakie gpu , Niemcy  kupują u siebie karty:

 

 

Warto, żebyś dołożył do 7900 XT 20 GB. Będzie ci dłużej służyła niż RTX3060Ti. Trzeba naprawdę mieć głowę na karku, żeby nie dać się omamić jednej i drugiej stronie (amd i nV). Dobrze, że wiesz czego oczekujesz i co chcesz. Jakbyś miał gotówkę (może i masz, nieważne, to bym ci zaproponował 4080S albo byś może stwierdził, że za mniejszą kase (-1200zł) masz po obniżce 7900 XTX 24GB. 

 

Fajna strona obrazująca  hierarchie kart graficznych ( w rasteryzacji i z RT):

 

https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

Edytowane przez serafin1
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...