Skocz do zawartości

Jaki dysk M2 do ASUS P8Z68-V/GEN3 Z68 ATX s.1155


Recommended Posts

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, wodego napisał:

Nie da się. Przeniesienie dysku na nowy komputer, to instalacja windy od nowa.

 

hm a to Win10 nie wykryje nowej plyty, procka i niezainstaluje nowych sterowników? :D

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites

Licencja windows podczas aktywacji zapisuje identyfikator sprzętu, a konkretnie powiązane jest to z płytą główną. Dlatego przeniesienie dysku na inny komputer będzie powodować problemy z działaniem systemu czyli wieszanie się i BSoD-y.

 

Na forum od groma było (i będą) tematy: "przełożył ja dysk na nowy komputer i się wiesza. Co robić?".

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, wodego napisał:

Bo trzeba go zainicjować.

 

no ok ale teraz patrze a nie widzi mi go w Biosie...,
masz taki sam bios (tan samą plyte) moze gdzies trzeba go wlaczyc ten dysk M2 na tym PCIe 3.0 w Biosie?

W dniu 27.10.2022 o 20:14, kokosnh napisał:

Czyli podobna konfiguracja do mojej. 
Sam SSD będzie działać, ograniczony do PCIe 2.0 x4 (realnie jakieś 1450-1600MB/s, bo kodowanie 8b/10b)

 

Zadziałać na 100% zadziała, problem będzie jedynie z bootowaniem systemu, więc przemyśl to przed zakumem.

tzn. @kokosnh ma taka samą, 
kokosnh - nie wiem czy cos jeszcze robiles ale wogogle nie widzi mi dysku w biosie :(
 

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-lexar-nm790-1tb-m-2-2280-pcie-x4-gen4-nvme-lnm790x001trn9ng-14734679881
i
https://allegro.pl/oferta/ugreen-adapter-karta-przejsciowka-pcie-3-0-x4-do-m-2-nvme-14427372313

Link to post
Share on other sites

no przecież o tym cały temat jest tak naprawdę... 
Resztę wyjaśniłem w pierwszych postach 
O To właśnie chodzi, że nie dasz rady bootować systemu bezpośrednio, bo UEFi nie ma wsparcia NVMe, więc nie widzi SSD, więc nie da się bootować systemu... 

 

  

W dniu 26.10.2022 o 18:35, kokosnh napisał:

Nie da rady bezpośrednio bootowac systemu na NVME na tej płycie. 

trzeba kombinować z modyfikacja UEFi, bootowaniem nie wprost jak clower, czy zostawiając menedżera bootowania windowsa na starym SSD.


 

  

W dniu 27.10.2022 o 20:14, kokosnh napisał:

Pomyśl co z tym bootowaniem systemu, bo to nie tak chop siup. 
Nie da się na tej płycie bez modyfikacji UEFi, bootowac bezpośrednio na SSD NVMe.
Więc albo modyfikacja UEFi (niestety płyta nie ma podwójnego BIOS-a, więc na tobie odpowiedzialność, jak nie wstanie)
Lub bootowanie nie wprost, za pomocą clover, lub innego SSD SATA AHCI 2.5" gdzie musisz mieć zostawiając menedżera bootowania windowsa (najlepiej tej samej wersji, aby wspierał NVMe i w nim przekierowywać na ten SSD NVMe)

Ja u siebie używam jeszcze innego sposobu, ale wymagane są specjalne i dość rzadkie SSD z legacy boot ROM do tego, które bardzo ciężko kupić obecnie (plextor m8peg, samsung 950 pro, był jeszcze jakiś SSD intel-a z tym, ale nie pamiętam modelu).   



Najprościej, zrobić menadżera bootowania na którymś z starych SSD AHCI co masz, od bólu można to na czymkolwiek zrobić nawet HDD... 
I później z menadżera bootowania, wskazać system na tym SSD. 

Pamiętam, SSD inicjujesz w GPT, lub nie inicjujesz, i bootujesz instalator win 10 w trybie UEFi i powinno zrobić. 
Oczywiście później musisz dograć jeszcze menadżera bootowania, lub skorzystać z tego co masz obecnie, jeśli to windows 10... 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ale wiesz nie o to bootowanie mi teraz chodzi, to moge potem, chce żeby nowy dysk SSD Lexar NM790 1TB M.2 2280 PCIE x4 Gen4 NVMe był chociaż na dane zwykle, tylko ze komp go nie widzi a jest wsadzony w Kontroler Ugreen CM302 PCIe 3.0 x4 do M.2

wiec nie wiem czemu go nie ma.

W dniu 31.10.2022 o 19:43, wodego napisał:

System instalujesz na SATA (bo po co windzie więcej?), a m.2 dajesz na PCIe. Masz szybki odczyt i zapis plików i robisz co tam chcesz. Dodatkowo podajesz ścieżki patch od temp-ów itp. na szybszy dysk i gra muzyka. Komputer chodzi tak szybko, że sąsiedzi się dziwią, zauważasz, że z szacunkiem kłaniają się na ulicy. Oczywiście odpowiadając na zapytania mówisz, że sam to wymyśliłeś, nie zdradzasz, że na forum fachowcy pomogli.

wodego kiedys pisal

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites

Janek20 To żart z tymi cenami.

 

Nie wiem co zrobić a ktoś mi radzil tu ze ssd M2 NVMe Gen4 ruszy na kontrolerze PCie 3.0,
hm może coś w Biosie przełączyć trzeba?

W dniu 27.10.2022 o 21:15, wodego napisał:

Przerabiałem bios do płyty Asus P8Z68-V PRO. To nie jest jakiś wyczyn, trzeba robić zgodnie z instrukcją. Mam dysk samsung 950 Pro, do którego jak piszesz nie trzeba biosu przerabiać, ale zrobiłem to i spokój.

a jaki masz model dysku samsung 950 Pro - konkretnie (Gen3 czy Gen4) ?
bo mi
Lexar SSD NM790 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4 wogole nie dziala

@wodego

Link to post
Share on other sites

Ale co masz na myśli że nie działa? 
Jaki masz system?
Co się w menadżerze urządzeń pokazuje, i w zarządzaniu dyskami? 
w który port PCIe x16 masz wpięty ten adapter? Próbowałeś przekładać między drugim, a trzecim PCIe x16, licząc od CPU?

U mnie na ASUS P8Z68-V pro, dosłownie na wszystkich portach działały SSD M.2, na adapterach PCIe, i nawet na switchu PCIe. 
Nawet na PCIe x1 miałem SSD wpięte i działały. 
Nie miało znaczenia że porty były PCIe 2.0, bo PCIe jest wstecznie kompatybilne obustronnie. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Nie widać go w zarządzaniu dyskami - w ogóle, jest wpięty w PCIe 3 - ten szary drugi PCIe 3 - po karcie graficznej.

Mam Windows 7Pro 64bit.

Jedyny ślad że coś jest wpięte to Menedżerze urządzeń- wyświetla się - urządzenie PCI? - z wyrzyknikem.

 

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...