Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

7800 XT, 7700 XT,7 600 XT w drodze! ETA faktycznie już za miesiąc (coraz więcej przecieków mówi o tym). 

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/nowe_plotki_na_temat_specyfikacji_radeona_rx_7800_xtx_rx_7800_xt_i_rx_7700_xt-26994.html

 

7800 XT ma mieć wydajność ±6950 XT (+15% vs 6800 XT) , 60CU, 250W TBP, 16GB VRam i ma być to konkurent dla 4070 nonTi. Zważywszy na fakt, że 7900 XT oficjalnie już zjechał poniżej 3800 PLN jest szansa, że najmocniejszy średniosegmentowy RDNA3 będzie tańszy od zielonego konkurenta (~2800 PLN?) 

 

7700 XT ma być zbudowany na tym samym rdzeniu Navi32, lecz głębiej cięty: 54 CU, 225W TBP, 16GB VRam, wydajność z moich szacunków trochę powyżej 6800 XT, czyli +22% vs 6700 XT, konkurent 4060 Ti w cenie lekko powyżej 2000 PLN.

 

Nie wiem jak wam, ale 7700 XT dla mnie wygląda bardzo ciekawie! 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

najmocniejszy średniosegmentowy RDNA3 będzie tańszy od zielonego konkurenta (~2800 PLN?) 

otoz-nie-tym-razem_2016-10-24_07-28-39.j

 

Gainward 4070 Ghost spadł dzisiaj do poziomu 2759 zł. 

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Nie wiem jak wam, ale 7700 XT dla mnie wygląda bardzo ciekawie! 

Jeżeli dadzą 16 GB VRAM to rzeczywiście będzie to atrakcyjna opcja. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

7800 XT ma mieć wydajność ±6950 XT (+15% vs 6800 XT) , 60CU

jest szansa, że najmocniejszy średniosegmentowy RDNA3 będzie tańszy od zielonego konkurenta (~2800 PLN?)

Tu mi się coś nie spina bo z 60CU nie ma prawa dorównać 6950xt, bardziej coś pomiędzy 6800xt a 6900xt. Wygląda raczej na 7800 zwykłe. Jeśli ma konkurować z 4070 to musi być od niego tańszy.

 

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

7700 XT ma być zbudowany na tym samym rdzeniu Navi32, lecz głębiej cięty: 54 CU, 225W TBP, 16GB VRam

Nie wiem jak wam, ale 7700 XT dla mnie wygląda bardzo ciekawie! 

12GB 192bit, to prawie pewne. Przecież nawet w podlinkowanym artykule tak jest :D Ale reszta specyfikacji i tak niezła jak na "średnią" półkę, powinien śmiało pobić 6800.

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

ETA faktycznie już za miesiąc (coraz więcej przecieków mówi o tym). 

Tylko zapowiedź, faktycznej premiery nie spodziewałbym się wcześniej niż za 2 miesiące.

 

Co do samego artykułu:

Cytat

64 MB nieskończonej pamięci podręcznej Infinity Cache

To w końcu 64MB czy nieskończona? :rotfl: Chyba się komuś tłumaczenia po DeepL nie chciało poprawiać ;)

Cytat

70 jednostkami CU i 8960 rdzeniami cieniującymi

składający się z 60 jednostek CU z 7680 rdzeniami cieniującymi

składającą się z 54 jednostek CU, 6912 rdzeni cieniujących

Ludzie cud, shadery się rozmnożyły! Przypomnę że 7900xt ma 84CU i 5376 rdzeni. Ktoś chyba przysypiał na matematyce albo nie wypił kawy przed pisaniem artykułu.

 

Powtórzę się ale ta generacja wygląda biednie, przynajmniej na papierze. RDNA2 konkurowały chociaż efektywnością, w tym przypadku AMD może wygrać z Adą tylko cenami. Co już pomału widać bo 7900 zaczęły z absurdalnych cen, a teraz tanieją w oczach. Segment "budżetowy" który tradycyjnie należał do czerwonych może niedługo Intel zdominować, bo wydajność ich kart poprawia się z każdą wersją sterowników. Druga sprawa to niech ogarną nazewnictwo bo w przyszłej generacji doczekamy się RX 8990XTXD :rotfl:

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Chyba się komuś tłumaczenia po DeepL nie chciało poprawiać

To jest akurat tłumaczenie by Google Translate. 

 

Wkleiłem sobie tekst źródłowy w DeepL i dużo lepiej sobie poradził tj. nie tłumaczył nazw własnych. Gógiel to nawet Total Board Power przetłumaczył jako całkowita moc płyty. 

 

Aczkolwiek gdybym ja takie coś odwalił, to na drugi dzień redaktor naczelny by mi podziękował i dał krzyżyk na drogę. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, zbiku90 napisał:

Tylko zapowiedź, faktycznej premiery nie spodziewałbym się wcześniej niż za 2 miesiące.

Może coś się jednak pokaże w maju

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7600-xt-reportedly-launches-on-may-25th

Czyżby faktycznie przestraszyli się Alchemista? Bo RTX 4050 z 6GB 96bit za miliony monet będzie raczej tylko dla zagorzałych fanów marki, 4060 poniżej 2000zł się nie spodziewam.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Czyżby faktycznie przestraszyli się Alchemista? Bo RTX 4050 z 6GB 96bit za miliony monet będzie raczej tylko dla zagorzałych fanów marki, 4060 poniżej 2000zł się nie spodziewam.

A może to atak przed premierą Battlemage? A może po prostu stary towar udało się wypchać z magazynu i pora wsadzić nowy?

 

Jeżeli plotki się potwierdzą, jeżeli dalej zieloni będą tak skalowali swoje produkty, to taki RTX 4050 nie będzie miał szansy na bycie szybszym od RTX 3060 - podobnie jak to było dawniej z 1650, który był wolniejszy od 1060. Tak samo też RTX 3050 był wolniejszy od RTX 2060.  W skrócie, zieloni dla niskiego segmentu nie mają nic do zrobienia upgrade starszego sprzętu.  Czerwoni mają tyle samo i taki 7600 podejrzewam, że nie będzie wcale lepszą opcją od 6700 ( a tym bardziej XT)

Link to post
Share on other sites

Wątpliwe prawdę mówiąc.  Owszem patrzę ciągle na historię, ale ona też wiele mówi. 6600XT nie za bardzo był szybszy od 5700XT, czemu miałoby tym razem być inaczej?

 

Jedni i drudzy zlewają średni segment ciepłym moczem. Jedyna nadzieja to Intel :)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Adames napisał:

Wątpliwe prawdę mówiąc.  Owszem patrzę ciągle na historię, ale ona też wiele mówi. 6600XT nie za bardzo był szybszy od 5700XT, czemu miałoby tym razem być inaczej?

 

Jedni i drudzy zlewają średni segment ciepłym moczem. Jedyna nadzieja to Intel :)


Nie istniał 5800XT, 5700XT było flagowcem RDNA.
6700XT nie jest flagowcem RDNA2.
Taka jest różnica i dlatego nie ma porównania.

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Rebelmind napisał:

RX 7600 XT ma być przede wszystkim tani i energooszczędny

Obyś miał rację.

 

19 godzin temu, Adames napisał:

6600XT nie za bardzo był szybszy od 5700XT, czemu miałoby tym razem być inaczej?

Miałem obydwie, różnica w fps nie była jakaś duża ale efektywność już tak. W gierkach 140 vs 200W, obydwie niby 7nm proces.

Link to post
Share on other sites

Ktoś coś że niby Czerwoni jeszcze mieliby zaatakować TOP, z pomocą RX 7950 XT/X.... 

 

https://videocardz.com/newz/amd-confirms-mainstream-radeon-7000-gpu-launch-this-quarter-rx-7950xt-spotted-in-rocm-pull-request

 

Przy czym IMHO to będzie zwykły Refresh 7900 XTX (bo tylko droższy wariant ma jakąkolwiek rację bytu, analogicznie do 6900 XT i 6950 XT). Wyższe zegary, szybszy Ram, deko większy Power limit, co przełoży się na sumaryczne +10% w wybranych tytułach - na co Jensen łaskawie rzuci RTX 4080 Ti z deko mniej ciętym rdzeniem (wydajność 4090 -5% za 90% najdroższego Lovelasa). 

 

Koniec zebrania Partii, można się rozejść Towarzysze. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.05.2023 o 20:41, Rebelmind napisał:

Przy czym IMHO to będzie zwykły Refresh 7900 XTX (bo tylko droższy wariant ma jakąkolwiek rację bytu, analogicznie do 6900 XT i 6950 XT)

Ja bym się nie obraził, gdyby Radeoniarze symbolicznie obcięli 100 dolarów z ceny 7900 XT(X), a tego 7950 XTX dali za 999 USD. Wtedy będzie jakieś zainteresowanie wśród graczy. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, emilstw napisał:

Obaj wybraliście 4070 Ti, a nie wybraliście 7900XT bo?

Mój egzemplarz 4070 Ti kupowałem na początku marca, udało się ustrzelić za 3699 zł. Wtedy kupno Radeona 7900 XT poniżej 4000 zł pozostawało w strefie marzeń, a realne ceny to 4500 zł i więcej. 

 

Cena to oczywiście niejedyny argument. Gdzie mogę to włączam RayTracing, a jak wiadomo karty czerwonych są pod tym względem gorsze. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Artok napisał:

Ja bym się nie obraził, gdyby Radeoniarze symbolicznie obcięli 100 dolarów z ceny 7900 XT(X)

Ponad 100$ z ceny XT to już zostało ucięte i stabilnie spada, z XTX dużo mniej ale też coś. Dziwne czasy nastały że na ceny poniżej MSRP nie trzeba czekać 2 lata co nie? Z resztą RTXów to też dotyczy, oni chyba serio liczyli że ludzie się na to rzucą w premierowych cenach :D Jak ktoś nie potrzebuje na już to czekać albo brać używki, rynkowi to wyjdzie na dobre.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, emilstw napisał:

Gdybyście mieli brać jeszcze raz co byście wzięli i czemu?

Ja kupilem uzywke za bodajze 3500 PLN. Gdybym teraz mial wybrac to bym polowal na uzywke 4070 nonTi, ale to jak na razie zbyt swieza karta by sie trafila. W moich tytulach EjEMDi ma jakies problemy ze sterownikami, poza tym gryzie mnie ten pobor mocy. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Rebelmind napisał:

Ja kupilem uzywke za bodajze 3500 PLN. Gdybym teraz mial wybrac to bym polowal na uzywke 4070 nonTi, ale to jak na razie zbyt swieza karta by sie trafila. W moich tytulach EjEMDi ma jakies problemy ze sterownikami, poza tym gryzie mnie ten pobor mocy. 

4070 Ti to obecnie dla Ciebie overkill? Ja mam monitor 1440p 75Hz i tak się zastanawiam nad tymi trzema, tylko wlaśnie dla mnie obecnie 7900 XT i 4070 Ti to trochę za dużo (no ale na przyszłość), a 4070 to mam wrażenie kasztan. Czekam na premierę 7800 XT i pewnie koło lipca coś się chwyci.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Rebelmind napisał:

teraz mial wybrac to bym polowal na uzywke 4070 nonTi

Nie ma potrzeby czekać na używkę, za chwilę w sklepach będą lądować 4070-tki po zwrocie (na zachodzie już się pojawiają). W cenie 2500 zł to będzie bardzo dobry wybór. Najtańsza nowożytnia karta z 12 GB VRAM. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Artok napisał:

Najtańsza nowożytnia karta z 12 GB VRAM. 

Dokładnie, z bardzo przyjemnym stosunkiem wydajności do poboru mocy. Śledzę hobbystycznie @Artoknajwiększe sklepy w Se i no kurde nie widziałem ani jednego zwrotu 4070. Ma to jednak sens, bo wychodzi na to że praktycznie nikt nie kupił najtańszego Lowelasa w Se za te 7500 Sek (oficjalna i nadal najniższa cena tutaj), szczególnie gdy używki 3080 z gw są do wyrwania poniżej 6000 Sek (wersja 12GB!). 

 

16 godzin temu, emilstw napisał:

4070 Ti to obecnie dla Ciebie overkill?

Pomimo monitora 5120x1440 240Hz nie gram w nic, czego nawet RTX 3070 by nie ogarnął (lub nie gram NA TYLE, żeby to miało znaczenie. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Ma to jednak sens, bo wychodzi na to że praktycznie nikt nie kupił najtańszego Lowelasa w Se za te 7500 Sek (oficjalna i nadal najniższa cena tutaj), szczególnie gdy używki 3080 z gw są do wyrwania poniżej 6000 Sek (wersja 12GB!)

U nas ceny najtańszych 4070 ze sklepu i używanych 3080(ti) 12 z gwarancją praktycznie takie same, w okolicach 3000zł. I choćby ze względu na pobór IMO ta pierwsza opcja lepsza. Oczywiście pomijając 6950xt którego cena też się ustabilizowała na tym poziomie. Mam silną nadzieję (wiem, matka głupich :D ) że premiery nowych kart coś namieszają i latem będzie się dało już wyrwać 4070ti/7900xt w tej cenie.

 

Link to post
Share on other sites

Ja natomiast myślę, że jeśli oferta AMD zacznie się robić wyraźnie ciekawsza (cenowo, bo zarówno RDNA3 jak i RDNA2 tanieją szybciej niż zielona konkurencja) to Jensen prędzej zastąpi obecną ofertę minimalnie szybszmi wersjami Super niż zejdzie z marży. Tak samo gadanie, że RTX 4060/Ti będą "wyraźnie tańsze" -> uwierzę jak zobaczę, analogicznie do JAKIEJKOLWIEK karty RDNA3 poniżej 3000/2000 PLN. 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

Jensen prędzej zastąpi obecną ofertę minimalnie szybszmi wersjami Super niż zejdzie z marży

Odstępy pomiędzy modelami są tak duże że chyba prędzej czy później zobaczymy Superki w tej generacji.

10 minut temu, Rebelmind napisał:

Ja natomiast myślę, że jeśli oferta AMD zacznie się robić wyraźnie ciekawsza

Jak ktoś ma wywalone w RT/upscaling/CUDA/FG jak np. ja to już od dawna jest. Powiem więcej, od czasów GTX 1000 żadnej zielonej karty (no może oprócz 2070s) nawet nie brałem na poważnie pod uwagę do zakupu dla siebie.

17 minut temu, Rebelmind napisał:

Tak samo gadanie, że RTX 4060/Ti będą "wyraźnie tańsze" -> uwierzę jak zobaczę, analogicznie do JAKIEJKOLWIEK karty RDNA3 poniżej 3000/2000 PLN. 

Ja też, napisałem że mam nadzieję, a ona umiera ostatnia :D Pożyjemy, zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Ja przypomnę tylko, że mamy dzisiaj 7. maja a jedyne karty RDNA3 zaprezentowane i dostępne na rynku kosztowały niedawno 5000/6000 PLN. Fakt, odrobinę do tego czasu zdążyły stanieć, ale oferta Czerwonych będzie wyglądała jeszcze bardziej komicznie z dziurą na ~2000 PLN (bo zakładam, że 7600 XT zacznie się w okolicach 1850 PLN). 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

oferta Czerwonych będzie wyglądała jeszcze bardziej komicznie z dziurą na ~2000 PLN

Komicznie to wygląda sytuacja rtx 3070 obecnie. Sensowne modele zaczynają się w okolicach 2400zł a za 600 więcej można już mieć przyzwoite 4070.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...