Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

Intel podobno ma rekordowe straty, obstawiam że w razie wu pierwszy do odstrzału pójdzie dział GPU, który patrząc po cenach jedzie na minimalnych marżach. Brakowałoby wtedy jeszcze żeby AMD zwinęło żagiel z uwagi na słabą sprzedaż i będziemy mieli zielony monopol, sytuację jaka była z procesorami w zeszłej dekadzie. Może wtedy się niektórym oczy otworzą. Z mojej strony koniec dyskusji.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Intel podobno ma rekordowe straty, obstawiam że w razie wu pierwszy do odstrzału pójdzie dział GPU

Intel ma straty i myślę, że byli na to gotowi decydując się by na poważnie wejść na ten rynek. Nie spodziewam się by pozbywali się rynku GPU przed trzecią generacją, tym bardziej, że tak na prawdę to "gejming" to tylko doklejony jest i prawdziwy biznes jest gdzie indziej. Owszem do konkurowania w zastosowaniach AI / GPU data science to jeszcze im trochę zostało do tego co robi Nvidia, ale wcale taki niebieski to intel nie jest w te klocki bo siedzi w tym od dawna i niektóre produkty ma naprawdę super (intel modivus). 

 

Co do AMD, to moja przygoda zakończyła się na RX 480 i jak na razie nie widzę potrzeby kupowania ich kart. Nawet więcej zastosowań mam dla karty Intela niż dla AMD, taka prawda. AMD od dłuższego czasu nie wprowadziło jak dla mnie żadnej znaczącej innowacji do ich kart, niczego co by sprawiło, że warto by kupić kartę choćby na testy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Adamesa karty z serii Instinct nie mają żadnego dedykowanego softu pod Twoje zastosowania?

 

Kolejny news nt 7600 XT: https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-7600-wyciekla-europejska-cena-karty-graficznej-gracze-moga-byc-nieco-rozczarowani#comment-1174175

 

~1600 PLN w kraju kwitnącej cebuli, 175W TDP. Dużo, ale nie tragicznie - w takiej sytuacji po miesiącu/max dwóch cena spadnie o 200-300 PLN, bo inaczej nikt tego nie ruszy. 

Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Rebelmind napisał:

@Adamesa karty z serii Instinct nie mają żadnego dedykowanego softu pod Twoje zastosowania?

 

Kolejny news nt 7600 XT: https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-7600-wyciekla-europejska-cena-karty-graficznej-gracze-moga-byc-nieco-rozczarowani#comment-1174175

 

~1600 PLN w kraju kwitnącej cebuli, 175W TDP. Dużo, ale nie tragicznie - w takiej sytuacji po miesiącu/max dwóch cena spadnie o 200-300 PLN, bo inaczej nikt tego nie ruszy. 

Stonoga Zbigniew GIF - Stonoga Zbigniew Pis - Discover & Share GIFs

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

Mają. Problem jest inny - próg wejścia, nie można wziąć konsumenckiego radeona, zrobić na nim wszystko a potem wrzucić na serwer / stację z instinctem. Musisz od razu mieć instincta i wejść na całego w AMD. Jakbym nawet kupił taką kartę i na niej popracował, to co potem? Nie przeniosę tego na nic innego. 

https://github.com/ROCm/ROCm.github.io/blob/master/hardware.md

 

Nvidia? Kupuję RTX - pracuję na stacjonarce, mam potrzebę małego systemu - jest Jetson, potrzeba wydajnego serwera - jest wtedy Tesla. Nie muszę od razu kupować tesli i tylko się jej trzymać. Niedawno kupiłem lapka z RTX 3050 - tylko po to bym mógł wyjść w teren z AI :)  - mam fajną kamerę, której API jest dla CUDA. To po prostu działa. Hmm, instinct w lapku? Wsparcie? Nvidia ma dobrą, publicznie dostępną dokumentację, fora, publikacje, sample, manuale.

 

A teraz Intel - Intel oneAPI - wsparcie ARC, integry w cpu, Movidius,  FPGA, Xeon Scalable ... . Serwerowe karty do data center - to dopiero na końcu drogi. 

Dokumentacja i sample też są, chodź community nie tak duże jak dla zielonych. 

 

AMD RCOm? No mogę to odpalić na jakiejś karcie, której już nie produkują. Ponoć też na nowych konsumenckich kartach też się da, ale po co mam wyważać drzwi, skoro samo AMD nie wspiera tego i nie pofatygowali się by przygotować jakieś intro? Nawet jak uda mi cię odpalić to na nowym Radeonie, to co dalej? Aktualizacja drivera może mi wszystko zepsuć, a AMD nie wspiera tego oficjalnie ... . To dlatego na chwilę obecną nawet nie mam siły by badać temat wykorzystania Radeonów do moich celów, to po prostu nie rokuje, a koszty wejścia są ogromne.

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
15 minut temu, Adames napisał:

@Rebelmind

Mają. Problem jest inny - próg wejścia, nie można wziąć konsumenckiego radeona, zrobić na nim wszystko a potem wrzucić na serwer / stację z instinctem. Musisz od razu mieć instincta i wejść na całego w AMD. Jakbym nawet kupił taką kartę i na niej popracował, to co potem? Nie przeniosę tego na nic innego. 

https://github.com/ROCm/ROCm.github.io/blob/master/hardware.md

 

Nvidia? Kupuję RTX - pracuję na stacjonarce, mam potrzebę małego systemu - jest Jetson, potrzeba wydajnego serwera - jest wtedy Tesla. Nie muszę od razu kupować tesli i tylko się jej trzymać. Niedawno kupiłem lapka z RTX 3050 - tylko po to bym mógł wyjść w teren z AI :)  - mam fajną kamerę, której API jest dla CUDA. To po prostu działa. Hmm, instinct w lapku? Wsparcie? Nvidia ma dobrą, publicznie dostępną dokumentację, fora, publikacje, sample, manuale.

 

A teraz Intel - Intel oneAPI - wsparcie ARC, integry w cpu, Movidius,  FPGA, Xeon Scalable ... . Serwerowe karty do data center - to dopiero na końcu drogi. 

Dokumentacja i sample też są, chodź community nie tak duże jak dla zielonych. 

 

AMD RCOm? No mogę to odpalić na jakiejś karcie, której już nie produkują. Ponoć też na nowych konsumenckich kartach też się da, ale po co mam wyważać drzwi, skoro samo AMD nie wspiera tego i nie pofatygowali się by przygotować jakieś intro? Nawet jak uda mi cię odpalić to na nowym Radeonie, to co dalej? Aktualizacja drivera może mi wszystko zepsuć, a AMD nie wspiera tego oficjalnie ... . To dlatego na chwilę obecną nawet nie mam siły by badać temat wykorzystania Radeonów do moich celów, to po prostu nie rokuje, a koszty wejścia są ogromne.

 

Intel cuda obsługuje ? Obiło mi sie gdzies ze ma wsparcie.

Link to post
Share on other sites

@r1023 Nie, intel nie obsługuje CUDA, ta technologia jest zarezerwowana dla Nvidii. Intel wspiera za to OpenCL - opracowany przez AMD konkurent dla CUDA, który w wielu miejscach jest podobny.  Głównym interfejsem Intela jest jednak oneAPI

https://en.wikipedia.org/wiki/OneAPI_(compute_acceleration)

 

Dodatkowo stricte do odpalania AI jest OpenVino, które pozwala uruchomić to samo AI na różnych produktach Intela. 

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Adames napisał:

@r1023 Nie, intel nie obsługuje CUDA, ta technologia jest zarezerwowana dla Nvidii. Intel wspiera za to OpenCL - opracowany przez AMD konkurent dla CUDA, który w wielu miejscach jest podobny.  Głównym interfejsem Intela jest jednak oneAPI

https://en.wikipedia.org/wiki/OneAPI_(compute_acceleration)

 

Dodatkowo stricte do odpalania AI jest OpenVino, które pozwala uruchomić to samo AI na różnych produktach Intela. 

 

 

 

Czyli też odpada.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

~1600 PLN

Cena prawie jak RX 6700 (nonXT)

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

175W TDP

Pobór jak 6700, moja 6800 dokładnie tyle samo bierze po UV na fabrycznych zegarach. 2GB VRAM mniej, jeszcze niech ma podobną wydajność do 6700 i można zakreślać bingo. Średnia półka tej generacji to porażka, zamiast postępu jest refresh poprzedniej z pozmienianymi cyferkami i cyk, pora na CSa :D

Link to post
Share on other sites

Dobra Panowie. Temat jest taki.

Brać Radeona 6900XT lub 6950XT czy nie ?

Temat RT średnio mnie ciekawi, raczej ciupie w Total War Warhammer 3 i podobne.

Oczywiście jak mam czas.

3 tysiaki spoko mogę dać.

Pytanie jak to się sprawuje w okazjonalnym graniu?

Nie potrzebuję 200fps ponieważ gram na TV 4K 60hz 

Liczy się dla mnie koszt zakupu.

Obecnie w kompie siedzi 1080ti oraz 13700K 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kanadyjski sklep z kolejnym info nt cen RX 7600:

 

https://wccftech.com/amd-radeon-rx-7600-custom-model-prices-leak-canadian-retailer-304-to-315-usd/

 

Najtańszy XFX Swift za 304 USD (po przeliczeniu) - cena netto bo w zależności od prowincji mają tam 5, 11 lub 16% VAT. Piszą, że est szansa na referenty 7600 poniżej 300$ (275 lub nawet 249!) ale uwierzę jak zobaczę. Z drugiej AMD bardzo aktywnie czyści magazyny od kilku m-cy.... 

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Rebelmind napisał:

Z drugiej AMD bardzo aktywnie czyści magazyny od kilku m-cy.... 

Wietrzenie magazynów chyba pomału będzie się kończyć, bo w PL z 6800/6950 już tylko po kilka niereferentów na krzyż zostało w "normalnych" cenach, jeszcze parę tygodni temu można było przebierać w modelach. 7600 wg wycieku z videocardz pomiędzy 6650xt a 6700 więc w tej cenie DOA jak cała reszta generacji. Jak ktoś szuka czegoś niedrogiego z dobrym perf/$ to radzę brać RDNA2 póki jeszcze są.

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, zbiku90 napisał:

7600 wg wycieku z videocardz pomiędzy 6650xt a 6700 więc w tej cenie DOA jak cała reszta generacji.

I jak cała reszta generacji w 2-3 m-ce ta karta stanieje o 15-20% i lądując w okolicach 1200 PLN zacznie w końcu schodzić. 

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj premiera RX 7600, czyli oficjalnie następcy RX 6600 (nonXT). Wydajność 30% wyższa w tej samej cenie (bo AMD w ostatniej chwili zrobiło korektę w dół!), w której debiutował poprzednik te prawie dwa lata temu (~1350 pln). Imho nie jest źle, bo głównym konkurentem będzie dla tej karty praktycznie 6600/6600 XT kosztujący podobne pieniądze - a są to konstrukcje wolniejsze. Jeśli RTX 4060 (nonTi) ma kosztować te 1550 PLN a nie będzie zauważalnie szybszy to nie wróżę najtańszemu Lowelasowi sukcesu. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

Imho nie jest źle, bo głównym konkurentem będzie dla tej karty praktycznie 6600/6600 XT kosztujący podobne pieniądze

Tymczasem dziś Radełon 6600 potaniał do 900 zł, a Radełin 6650 XT do 1150 zł :-> Będzie zacięty pojedynek w tej półce cenowej. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, Rebelmind napisał:

Jeśli RTX 4060 (nonTi) ma kosztować te 1550 PLN a nie będzie zauważalnie szybszy to nie wróżę najtańszemu Lowelasowi sukcesu. 

Aktualnie można wziąć RX 6700 XT za 1539 zł, gdyż ASUS daje 180 zł cashabcku. Kto ma półtora tysiąca pod ręką to raczej nie ma co czekać na zwykłego RTX 4060. Ten 7600 to też cienka oferta w obliczu ww. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Artok napisał:

Tymczasem dziś Radełon 6600 potaniał do 900 zł, a Radełin 6650 XT do 1150 zł

 

1 godzinę temu, Artok napisał:

Aktualnie można wziąć RX 6700 XT za 1539 zł, gdyż ASUS daje 180 zł cashabcku

Jako karty typowo gamingowe odpowiednio do 1080 high, 1080 ultra i 1440 high dobre opcje. Na 7600 powyżej 1200zł nawet nie ma co patrzeć tak jak Rebel pisał. No i unikać referentów, zrobili za małe wcięcie w backplate i nie wszystkie kable zasilające się mieszczą :facepalm:

cablefail1_small.jpg

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...