Skocz do zawartości

Kolekcja, zdjęcia nowych retro fantów, relacje z psucia


Recommended Posts

aymjuekq.jpg

 

Pierwszy z czterech potrzebnych. Poszukiwania na całego, tj. zakładki porobione itd. rozpoczęte 2 tygodnie temu. U sprzedawcy brak badów, u mnie jeden bad, relokowane sektory. Dostałem zwrot kasy. 2 lata sobie dawałem na skompletowanie czterech sztuk, ale w tym tempie to chyba optymistyczny wariant :/

 

Druga rzecz - GA-7zxr. Sprawdziłem w tym temacie, 2 strony wcześniej jak wstawiałem zdjęcie tej płyty po zakupie 2 lata temu. Pisałem że to rev 1.0 i obsługuję FSB 133, później cooger napisał że dla roku 2000 najlepszy będzie athlon 1200C, a ja odpowiedziałem że akurat takiego nie mam.

Po dwóch latach się zabrałem za zabawę tą płytą i po pierwsze - był w nią włożony athlon 1200C, którego za cholerę nie wiem skąd mam, a po drugie - ta płyta nie odpala na FSB133.

 

Porąbało mi się to już to kompletnie. Był chipset VIA KT133 i KT133A, wydawało mi się że któryś z nich natywnie obsługuje 133 ale wychodzi na to że jednak nie. Nie pamiętam który był który, ale w tej płycie którą teraz mam, wg strony gigabyte i recenzji powinien być KT133, a CPU-Z pokazuje KT133A. Radiatora nie zdejmę bo jest przyklejony fabrycznie i nie widzę oznaczenia. Tak czy inaczej, w starych recenzjach pisali że żadna z płyt z tymi chipsetami nie miała problemu z odpaleniem fsb133 jeżeli procek był 133, a ta - nie odpala. Czyli muszę zamienić na athlona B.

Z drugej strony pomyślałem że mógłbym podkręcić mnożnik ołówkiem, żeby na fsb100 osiągnąć nominalne taktowanie. Nigdy tego nie robiłem, zacząłem czytać, próbowałem na athlonie 1200 i 1400. W żadnym z nich nie udało mi się zmienić mnożnika, próbowałem różnych wartości. Wiem że ołówek dawał połączenie, bo na jednym i drugim procesorze jak próbowałem ten mnożnik obniżyć do 5 lub 6 - to płyta nie wstawała

 

 

 

Edit: Dobra ogarnąłem to, KT133 nie działa fsb133  a KT133A działa. Zmyliło mnie to, że w poprzedniej płycie-GA-7ZX były dwie rewizje z chipsetem KT 133. Czyli na tej płycie o fsb 133 można zapomnieć.

Pozostaje pytanie, dlaczego mnożnik nie chcę mi się zmienić po zaołówkowaniu, chociaż jak zamalowuję jedno połączenie, żeby zmniejszyć mnożnik z 9 na 6, to ewidentnie łapie bo płyta mi nie wstaje. Jakbym wiedział jak to ogarnąć to nie dość że mógłbym go przerobić na athlona B to jeszcze podbiłbym napięcie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

@dulu1 KT133 obsługuje RAM 133, FSB 100, max ile daje się podkręcić to jakieś 112MHz. KT133 obsługuje FSB 133. Mam dwie bliźniacze płyty solteka na tych chipsetach (SL-75KV+ i SL-75KAV). Dobre w tych płytach jest to, że to w zasadzie ostatnie "cywilne" chipsety do AMD posiadające ISA. No i oba obsługują Bartony (niektóre z pewnymi problemami, ale...).

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Navier napisał:
3 godziny temu, luk1999 napisał:
@Navier sprawdzałeś może, jak 75KV+ zachowuje się po przełączeniu DIP switcha na płycie na FSB 124 lub 133?

Nie działa. Dawno ją podłączałem, moja KV+ żadną siłą nie daje się zmusić do POST powyżej 112MHz.

I to raczej nie kwestia konkretnej płyty, KT133 kończyła się właśnie przy takich częstotliwościach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...