Skocz do zawartości

Kolekcja, zdjęcia nowych retro fantów, relacje z psucia


Recommended Posts

Godzinę temu, Odoo22 napisał:

 

Powiedz co w końcu zrobiłeś z bloczkiem wodnym? :) 

Gotowałem w occie %-)

 

Później kupiłem złączki pod gwint 3/8 (chociaż jakby mnie naszło założyć jakieś współczesne czarne to będzie problem)

 

Później to

 

dsc06427b9i50.jpg

 

dsc06428k1drq.jpg

 

bo przedtem było tak:

 

20210205_14511442cyr.jpg

 

img_0009g1ipi.jpg

 

Dodam że ten obecny bloczek wcale mi jakoś specjalnie nie leży wizualnie. No ale przynajmniej nie są to trytki. Docelowo poszukuję niebieskiego bloku od resseratora. Raz nawet był za 50zł ale myślałem że poczekam aż sprzedawca zejdzie z ceny. no i ktoś mi go zwinął sprzed nosa.

 

Zwieńczeniem tego czegoś ma być to:

 

https://www-tntrade-cz.translate.goog/produkty-h2o-add-on-coolers-innovatek-cool-matic-ati-rev-1-5-gpu-ram-cooler-for-radeon-detail-6099?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

 

Gdybym nie odejmował sobie od gara żeby uciułać na upatrzoną furę to pewnie już dawno bym go miał. Gdyby nie ten sklep, nawet nie wiedziałbym o istnieniu tego bloku. Nie znalazłem ani jednego zdjęcia potwierdzającego że w ogóle istnieje.

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Odoo22 napisał:

Czy zdejmowałeś z niej chłodzenie? Ja próbowałem zdjąć z mojej 9700 i niestety jest jak przyspawane :D

Glut robiący za pastę chyba powiązał się z rdzeniem na dobre... a chciałem wyciąć ramkę z rdzenia żeby karta nie zdechła.

 

A właśnie miałem pytać - co dokładnie masz na myśli z tym wycinaniem ramki? :co:

Chłodzenia nie zdejmowałem, czuje że się "ślizga", czyli wiadomo że pasta nie wyschła.

7 minut temu, buszi napisał:

Na tych czarnych jakiś nalot jest?

Taka faktura lakieru po prostu. A czarne są cewki, nie kondensatory :P

Link to post
Share on other sites

No to masz fart że ktoś kiedyś wymienił glut na pastę :D

Radeonów 9700 jest na rynku tak mało głównie właśnie przez tą felerną ramkę osłaniającą rdzeń.

 

16-default.jpg

 

Klej pod nią z biegiem czasu pęczniał i osłabiał kontakt rdzenia z chłodzeniem, przez co karty padały. 

 

Co do kondensatorów to wg. mnie wyglądają normalnie, na każdej mojej karcie z R300 takie są. 

Co do tych czarnych to cewki a nie kondensatory :) 

Edytowane przez Odoo22
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, dulu1 napisał:

A właśnie miałem pytać - co dokładnie masz na myśli z tym wycinaniem ramki? :co:

Chłodzenia nie zdejmowałem, czuje że się "ślizga", czyli wiadomo że pasta nie wyschła.

Taka faktura lakieru po prostu. A czarne są cewki, nie kondensatory :P

 

Spok z tel oglądam, widzę plamę i tyle :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Porównywałem w sieci po zdjęciach czym się tak właściwie różni hercules 8500LE od 9100. Coś tak czułem że wzięli leżaki magazynowe i zmienili naklejkę. Ciekawostką jest, w jaki sposób próbowali to ukryć %-)

Biorąc pod uwagę że prawie na pewno były produkowane w tym samym okresie, to po podmianie biosu to to nie będzie nawet oszustwo (mowa o kryterium daty produkcji)

 

20230111_162422a5cvu.jpg

 

20230111_162834u6c0b.jpg

 

Szkoda że nie działa. To już mój trzeci hercules z serii 8500 który okazał się trupem, a z mayą to będzie ogólnie czwarty radek 8500. Karta która jest w topie moich "must have" w kolekcji, ale mam do niej strasznego pecha :(

Przynajmniej wentylator działa to sobie zostawię na podmiankę.

Edytowane przez dulu1
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Relacja z psucia. Miałem nie kupować zepsutych rzeczy bo wiadomo jak to się kończy, ale znowu mi odwaliło. Jednak tym razem się udało.

Zagadka:

1: Kto wie co to jest?

2: Kto wie co zostało tu (jakimś cudem) naprawione?

3: Tego raczej nikt nie będzie wiedział - co w tej naprawie jest "nietypowego"?

 

dsc06794pxivy.jpg

Edytowane przez dulu1
Link to post
Share on other sites

Z chłopem z pracy zaczęliśmy jakoś znikąd gadać o pegazusie i... uznałem że znowu muszę mieć pegasusa w szafie. Takiego żebym mógł z nim pogrzebać z lutownicą i pobawić się w jakieś wieśniackie mody. Mam co prawda konsolkę na rpi w obudowie na wzór snes mini, ale wiadomo - to nie to.

Myślałem o naszym rodzimym pegazie od bobmarku/microgenius, ale skoro i tak teraz nikt nie ma telewizorów crt to pomyślałem że lepsza będzie konsola NTSC, bo wtedy mamy równo 60Hz odświeżanie. Padło na famicoma AV, bo:

- ma odpinane pady na wtyk od nesa, w przeciwieństwie do oryginalnego famicoma który ma je przymocowane na stałe

- ma wyjście AV (pierwszy famicom oryginalnie go nie posiada, nes top loader też (sic))

- famicom powinien odpalać wszystkie gry z pegasusa, dodatkowo z prawidłową prędkością

 

Jak zobaczyłem po ile to chodzi to się nie zdziwiłem jakoś, zdziwiło mnie natomiast że pojawiają się regularnie od jednej osoby. Zapytałem czy nie ma jakiegoś w ładnym stanie, tylko żeby nie był sprawny. No i kupiłem takiego co się nie włącza za bardzo fajną kase. Zasilanie tej konsolki to w zasadzie regulator i kondensator. Wymienię za grosze i będzie działał, nawet miałem taki regulator na stanie - z aukcji ze złomem za 30zł gdzie było chłodzenie mostka z thermaltake był regulator obrotów wentylatora i tam były 4 takie. No deal życia :v

 

Oczywiście rzeczywistość nie była taka fajna i okazało się że upaliły się dwie najdroższe części - CPU i PPU %-). Ściąganie oryginałów jest nieopłacalne, natomiast z zamiennikami NTSC chciałem poczekać zanim nie będę pewny że to te elementy nie działają. Kupiłem zamienniki w wersji PAL, ale żeby działały to trzeba było jeszcze podmienić kwarc. Z taką modyfikacją, ten famicom stał się... pegasusem :)

 

Teraz elementy są na podstawkach więc można je bez lutowania podmienić żeby zmienić region konsoli. Ostatecznie fajnie, bo nawet za młodu chciałem coś podłubać przy pegazie, tylko nie wiedziałem co, żeby to w ogóle miało jakiś sens %-) A przy lutowaniu popsułem kilka padów które nie miały połączenia z żadną ścieżką od dołu, do tego wylazła mi jedna przelotka i "uzupełniałem" ją drucikami z taśmy FDD. Wszystko łączy i w sumie to bardzo schludnie wyszło.

 

Teraz rozkminiam jak zrobić nieinwazyjnie moda, żeby konsola mogła być zasilana z portu USB-C. Najwięcej awarii jest spowodowana podłączaniem zasilacza o niewłaściwej polaryzacji, w Japonii było odwrotnie niż u nas a wtyczka taka sama.

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie żebym przerzucił się na zbieranie konsol (to już ostatnia, przysięgam XD), ale przy okazji zabawy z famicomem przypomniało mi się że kolega taty miał w garażu stare poobijane ps1. Kiedyś go nie chciałem, bo wyglądało jak gruz i nie wierzyłem że cokolwiek z niego będzie. Tym razem je zabrałem z dwiema grami za 20zł.

 

20230411_2139285gft0.jpg

 

 

- najwcześniejsza wersja ze wszystkimi portami

- nieprzerabiana

- okazała się w pełni sprawna, za wyjątkiem standardowego przycinania przy filmikach, które rozwiązuje... postawienie konsoli na boku

 

Nie mogę pojąć dlaczego ludzie na wszystkich forach sugerują podkręcanie mocy lasera skoro po postawieniu konsoli na boku przycinanie całkowicie znika. Dla mnie to na 100% oznacza problem ze smarowaniem, ale wolałem z tym poczekać aż pożyczę smar teflonowy. Zobaczymy czy pomoże.

 

Obudowa wyglądała jak na nadającą się na śmietnik. Tymczasem po dokładnym myciu/czyszczeniu wszystkiego efekt jest taki:

 

dsc06806d2i13.jpg

 

@coogerpodobno te pierwsze plejki przerabiali na audiofilskie odtwarzacze CD, słyszałeś o tym? %-)

 

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Piąte przez dziesiąte kojarzę. Ona ma wyjście cyfrowe czy tylko analog? Bo nie pamiętam czy chodziło o transport czy, że dobry DAC był na pokładzie.

 

Jedynkę w ładnym stanie planuję upolować, tylko ostatnio to nawet na przeglądanie ogłoszeń nie mam czasu.

Link to post
Share on other sites

Pytanie które zadawałem sobie prawie 2 lata temu. Jaki procesor będzie najlepszy pod GA-8ITXE? Miałem 2 typy.

 

- P4 Northwood 3.0/512/400

- P4 HT Northwood 3,06/512/533

 

Prescotty odpadały ze względu na większe FSB, do tego zegar w zegar ponoć mogły być nawet gorsze. Rozkmina polegała na tym, że ta płyta z pudełka oferuje FSB 400, a FSB 533 to już w zasadzie OC. HT oficjalnie też nie wspiera, ale to że działa już wcześniej sprawdziłem. W końcu wpadł za 30zł z przesyłką P4 HT. Rzadki nie jest, ale szkoda mi było na niego 8 dych wydawać.

 

20230425_1305372oe9y.jpg

 

Nie zauważyłem na zdjęciu z aukcji, że ma 2 bardzo mocno "sprasowane" piny,

 

20230425_130516u1efu.jpg

 

które momentalnie złamałem.

 

Teraz wpis robię bardziej po to, żeby pochwalić się że.. wlutowałem nowe. I jest to operacja stosunkowo prosta. Cienkim grotem trzeba usunąć z wgłębienia resztkę pinu, oczyścić gniazdo z nadmiaru cyny a następnie przyłożyć pensetą nowy pin (dawca celeron) i rozgrzać pad. Pin łatwo sam się układa, a wizualnie nie da się go odróżnić od "fabryki" (widoczne nierówności to tylko topnik). Zaznaczyłem 3, bo przy pierwszych próbach jeden mi się odlutował i trzeba go było wstawić ponownie : )

 

To bardzo ważna lekcja, bo kiedyś widziałem chociażby tualatina 1400 za 8 dych z ułamanym pinem i nikt go nie chciał. Może kiedyś EE uda się zdobyć za dobre pieniądze z taką wadą? :menda:

 

20230425_145249z3d3f.jpg

 

Stawiam XP żeby dokładnie sprawdzić czy procesor faktycznie działa na tej płycie przy podkręconym FSB, ale przy pierwszych próbach na 98 miałem niestety jakieś błędy pod obciążeniem. Zobaczymy.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez dulu1
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Fajnie wyszło lutowanie pinów.

 

Cytat

To bardzo ważna lekcja, bo kiedyś widziałem chociażby tualatina 1400 za 8 dych z ułamanym pinem i nikt go nie chciał. 

 

Z tego co pamiętam to wisiał on na Allegro, ale miał jeszcze jedno kuku w postaci wyrwanego pada lutowniczego :D co już odrobinę podnosiło poprzeczkę. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety wygląda to tak, że prime wywala błąd po kilku sekundach. Na vogonsach pisali że i850 powinien spokojnie pracować na FSB533. Do tego w temacie o skalpowaniu P4 EE, ktoś napisał że akurat ten cpu który mam na pewno ma pastę pod czapką.

 

Dlatego muszę dorwać jakiegoś nisko taktowanego pentiuma/celerona żeby wykluczyć że winą jest temperatura. Mógłbym to też zrobić na innej płycie no ale nie mam takiej. Dalej myślę że problem może leżeć w temperaturze, bo w biosie wskazania strasznie się bujają, nawet 10 stopni na sekundę. Po włączeniu na fsb 100 i taktowaniu około 2,2 temperatura skacze między 50 a 70 stopni.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 9.12.2022 o 21:38, dulu1 napisał:

Gotowałem w occie %-)

 

Później kupiłem złączki pod gwint 3/8 (chociaż jakby mnie naszło założyć jakieś współczesne czarne to będzie problem)

 

Później to

 

dsc06427b9i50.jpg

 

dsc06428k1drq.jpg

 

bo przedtem było tak:

 

20210205_14511442cyr.jpg

 

img_0009g1ipi.jpg

 

Dodam że ten obecny bloczek wcale mi jakoś specjalnie nie leży wizualnie. No ale przynajmniej nie są to trytki. Docelowo poszukuję niebieskiego bloku od resseratora. Raz nawet był za 50zł ale myślałem że poczekam aż sprzedawca zejdzie z ceny. no i ktoś mi go zwinął sprzed nosa.

 

Zwieńczeniem tego czegoś ma być to:

 

https://www-tntrade-cz.translate.goog/produkty-h2o-add-on-coolers-innovatek-cool-matic-ati-rev-1-5-gpu-ram-cooler-for-radeon-detail-6099?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

 

Gdybym nie odejmował sobie od gara żeby uciułać na upatrzoną furę to pewnie już dawno bym go miał. Gdyby nie ten sklep, nawet nie wiedziałbym o istnieniu tego bloku. Nie znalazłem ani jednego zdjęcia potwierdzającego że w ogóle istnieje.

Wiesz gdzie dorwać bllok wodny pod socket 462?

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...