Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

Co do klawiatury Zenith to ona jest uszkodzona :P Chyba, że szykujesz kolejną paczkę dla cooger'a :P

 

"Klawiatura jest z 1990 roku  uszkodzenia widoczne to wtyczka i brak podpórek "

Edytowane przez BlackCoffe
Link to post
Share on other sites

A co ja napisałem? :)

 

 

Gdyby nie była tak zniszczona i stan nieznany, to chyba bym się na nią zdecydował. 

Ja tymczasem wczoraj sobie przypomniałem, że mam na płycie oryginał starej gry Fields of Glory z 1993 roku. Już się ucieszyłem, że ten cd-rom wreszcie się na coś przyda, ale niestety gra chodzi z prędkością jakieś 4 fps, więc raczej nie pogram. Trochę dziwne, bo wymagania spełniam (na opakowaniu piszą komputer 386, 4 mb ram).

Link to post
Share on other sites

Nie podali. Jest napisane "Minimalne wymagania: komputer IBM PC, 386, 486, Pentium lub w 100% zgodny, cd Rom, 4 mb ram, klawiatura, mysz".


No trudno, może minimalne wymagania to właśnie 4 fps :P Zamówiłem też na Allegro grę Ecstatica na oryginalnej płycie, jedna z moich ulubionych gier. Nie mam wielkich nadziei, że będzie idealnie chodzić, bo to dość zaawansowana gra, ale zobaczymy. W każdym razie oryginał zawsze chciałem mieć.

Link to post
Share on other sites

Z myszką to się postarales zeby mi utrudnić :D kable odcięte przy samotnych konektorach. Próbuje zrobić reverse engineering żeby ustalić gdzie co ma iść, ale to nie takie proste niestety, chyba że ktoś całe życie myszy naprawiał. Niby coś wykombinowalem, ale nie działa. Najgorsze że nie wiem czy to kwestia błędnego połączenia czy coś jest uszkodzone oprócz kabla. Cześć rzeczy pomierzylem i nie znalazłem wadliwego komponentu.

Link to post
Share on other sites

Kabel i tak był popsuty - część kabelków powodowała zwarcia, a część wcale nie reagowała, więc chyba nie pogorszyłem aż tak bardzo :) Starałem się to zostawić tak, żeby przynajmniej było widać, który kabelek do której dziurki powinien iść. Ale jeśli nie uda się nic z tym zrobić, to trudno.

Najprościej, gdybyś miał po prostu drugi taki sam kabel, albo ewentualnie możesz spróbować przelutować sam wtyk. Nie martw się długością, bo dokupiłem przedłużacz.

Pamiętaj też, że jedna blaszka mi wyleciała z jednej z dziurek.

Najlepiej chyba wydłubać te kabelki z gumowej masy i wlutować do nowego wtyku. Sam chciałem to zrobić, ale nie byłem właśnie w stanie ich wydłubać z tej gumy.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Wtyk przelutowalem na samym początku. Zwarcia nie ma, napiecia z kompa sa ok. Problem tylko taki że nie wiem czy przelutowalem odpowiednie przewody w odpowiednie miejsca. Kolorów nie było widać od strony wtyku bo wtyczka była luzem. Zwarcia na kablu nie stwierdziłem, pewnie mierzyles go bez odpiecia od myszy?

Link to post
Share on other sites

Wtyk przelutowalem na samym początku. Zwarcia nie ma, napiecia z kompa sa ok. Problem tylko taki że nie wiem czy przelutowalem odpowiednie przewody w odpowiednie miejsca. Kolorów nie było widać od strony wtyku bo wtyczka była luzem. Zwarcia na kablu nie stwierdziłem, pewnie mierzyles go bez odpiecia od myszy?

Mierzyłem i tak i tak. Po odpięciu wyniki były takie same, ale może coś było pordzewiałe w tej wtyczce i dlatego przekłamywało. Szkoda, że wtyczka odpadła, ale w tej gumie były dziurki, do których wtyczka pasuje. Więc po tych dziurkach powinno być widać, jak wtyczka była ułożona i gdzie szły kabelki. Bo na górze jest 5 dziurek, a na dole 4, więc łatwo dopasować.

Link to post
Share on other sites

Tutaj narysowałem, jak to szło:

https://i.ibb.co/DbTmRmX/Bez-tytu-u.png

Na zielono zaznaczyłem skosy, po których łatwiej się połapać.

I tak już była nieżywa :P

Wydaje mi się, że te kabelki i tak były jakoś źle zlutowane, bo ta wtyczka sobie luźno wyszła i te kabelki jej chyba nawet nie trzymały.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.11.2020 o 15:43, kamiledi15 napisał:

O, no proszę. Działa? Tylko czemu tak kwadratowo?

Za część mechaniczną myszy nie odpowiadam :) Trochę wzmocniłem mechanizm - klejem na gorąco (duża zaleta jest taka, że da się tę operację odwrócić) bo wszystko tam luźno latało. W pionie mysz chodzi w miarę płynnie, w poziomie niestety kwadratowo. Pomaga jej lekkie uniesienie więc zapewne trzeba wymienić zużyte ślizgacze - trzeba je dorobić z teflonu. To już zostawiam Tobie. Kabel od strony myszy wlutuję bezpośrednio na płytę, nie mam skąd zdobyć takich malutkich konektorków. Wtyk i gniazdo Ci spowrotem, może kiedyś takie znajdziesz to sobie przywrócisz.

Link to post
Share on other sites

Super, dzięki. Czy da się zmienić nazwę tematu na bardziej ogólną? Bo problemów narobiło się trochę więcej, więc nie dotyczą już tylko myszy i cd-romu, a zgodnie z twoją sugestią nie chcę spamować w sąsiednich tematach.

"Formatowanie oznacza bady automatycznie, scandisk robi to samo na już sformatowanej dyskietce."

Wytłumaczysz, jaka to różnica? Jeśli Scandisk działa na danej dyskietce, to jest potrzeba jeszcze ją formatować? Mam też parę dyskietek, które już przy próbie otwarcia zawartości wywalają błąd i Scandisk też nie chce ich odczytać, więc im może format by pomógł. Czytałem też, że dyskietki HD są mniej trwałe niż DD - moje są chyba wszystkie HD i niestety 80% z nich ma bad sectory. Ale jeszcze nie wszystkie sprawdziłem. Z kolei dyskietki 3,5 cala w 99% są sprawne - może ze 3 były zepsute, a mam ich chyba z 50, 5,25 też mam dużo. 

Niestety ostatnia awaria stacji 5,25 zepsuła mi kolejne dwie dyskietki - gdy zaczęła warczeć, to włożyłem na próbę sprawne dyskietki, żeby sprawdzić, czy je odczyta. Na nich też warczało, a dziś już się nie otwierają. Wolałbym, żeby to się nie powtórzyło. Spróbuję chyba zamienić te stacje miejscami (tą starą 5,25 i nową 5,25), ale najpierw sprawdzę, czy na tej nowej da się formatować. Zamiana ich będzie dość problematyczna, bo jest przykręcona z obu stron, więc będę musiał pewnie wyjąć dysk twardy i stację 3,5, żeby dostać się do śrubek od 5,25.

Link to post
Share on other sites

Nowe dyskietki, z fabryki mogły ale nie musiały być formatowane (zazwyczaj pod DOS). Jeśli nie są to wtedy trzeba je sformatować pod dany system plików, nanieść wszystkie elementy takie jak tablica plików, znaczniki sektorów itd. Do tego służy format. Scandisk bazuje na tej strukturze. Jeśli jest z nią problem to wiele problemów potrafi naprawić, bez usuwania całości informacji. Format robi po prostu orkę, leci równo po wszystkim i ustawia wszystko od nowa.

Swego czasu modne było przeformatowywanie na nieco większą pojemność. To to dopiero było awaryjne.

Link to post
Share on other sites

Ok, bo po prostu zastanawiam się, co mogę zrobić - jeśli na prawie każdej dyskietce jest średnio po 5-10 bad sectorów, a niektóre wcale się nie otwierają, to czy format coś zmieni? Boję się też trochę, że wczorajsza awaria się powtórzy, więc chyba dobrym pomysłem będzie profilaktyczna zamiana tych stacji? Bo tak jak piszę, ta wczorajsza awaria zniszczyła mi kolejne dwie dyskietki...

Na tej stacji i tak nie da się formatować - może pomoże wyczyszczenie tej głowicy, ale spróbuję wieczorem jeszcze sformatować na drugiej stacji - zobaczymy, czy na niej się uda.

Pomijam już fakt, że na moim dysku nie było wcale pliku format.com i próba formatu wywalała błąd "bad command or file name", więc musiałem ten plik ściągnąć z internetu i nie wiem, czy ściągnąłem dobrą wersję. Teraz format teoretycznie się uruchamia, ale wywala błąd "Formatting... Track 0 bad - disk unusable, format failure" na każdej dyskietce.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Przecież to nie dyskietki są istotne tylko dane na nich, formatując się ich pozbywasz. Najważniejsze to zgrać dane na sprawdzonej stacji a później robić eksperymenty. Sprawdź czy ta stacja nie rysuje Ci po prostu tych dyskietek.

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, cooger napisał:

Nowe dyskietki, z fabryki mogły ale nie musiały być formatowane (zazwyczaj pod DOS).

Z tego co pamiętam to w większości dyskietek nie było sformatowanych, tak samo było z pierwszymi pendrive'ami.

 

36 minut temu, kamiledi15 napisał:

Ok, bo po prostu zastanawiam się, co mogę zrobić - jeśli na prawie każdej dyskietce jest średnio po 5-10 bad sectorów, a niektóre wcale się nie otwierają, to czy format coś zmieni?

Bierz jedną rzecz pod uwagę, te dyskietki są bardzo stare i mogą się szybko rozmagnesowywać, dodatkowo ich dyski mogą się kruszyć, uszkadzać mechanicznie przy każdej próbie odczytu.

Link to post
Share on other sites

Cooger, dane są mało ważne, bo ja tam po prostu nagrywam gry z internetu. Nie mam tam nic ważnego. Po prostu chcę mieć retro kolekcję gier na dyskietkach. Oczywiście fajnie byłoby mieć oryginalne gry, ale kupno ich graniczy z cudem - bardzo rzadko na aukcjach pojawiają się oryginalne gry na 5,25 cala, przynajmniej na polskich portalach, bo na Ebayu trochę ich jest, ale cena łącznie z przesyłką raczej zniechęca. 

Te dyskietki są w naszej rodzinie od kilkudziesięciu lat i były używane, więc raczej powinny być sformatowane. 

Patrzyłem, czy stacja nie porysowała dyskietek, ale na oko nie widzę żadnych zadrapań. Mam jedną podrapaną dyskietkę (akurat jak na złość jedyną oryginalną - grę Blues Brothers) i ona oczywiście nie działa, ale te zadrapania są na niej już od dawna i trzymam ją tylko dlatego, że to mój jedyny oryginał na tym nośniku.

"Bierz jedną rzecz pod uwagę, te dyskietki są bardzo stare i mogą się szybko rozmagnesowywać, dodatkowo ich dyski mogą się kruszyć, uszkadzać mechanicznie przy każdej próbie odczytu."

No i właśnie stąd pytanie, co mogę zrobić. Zastanawiam się nawet nad kupnem paczki dyskietek DD, bo podobno są bardziej trwałe - wiem, że mają niską pojemność (360 kb), ale pewnie nagrywałbym na nich głównie gry z lat 80-tych.

Wieczorem przetestuję jeszcze pozostałe dyskietki, bo mam ich z 50, a sprawdziłem tylko z 10. Niestety to, że prawie na każdej są jakieś błędy, nie wróży dobrze.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Moje przygody z retro komputerem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...