Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

Trochę narobiłeś mi tym roboty :D żartuję oczywiście, ale teraz trzeba wszystko od nowa instalować i ustawiać. Na szczęście jestem przewidujący i wszystko mam na dyskietkach, łącznie z kopiami autoexec i config. Brakuje mi tylko Windowsa, ale może uda się go nagrać na płytę, bo znalazłem ISO i z tego zainstalować. 

Pozostaje nadal kwestia myszki i telewizora, ale zobaczymy - może zmiana typu dysku naprawi obsługę myszy? Dopiero wieczorem będę miał czas się tym zająć. 

 

Dobra, poinstalowałem część rzeczy. Sprawa z myszką rozwiązana, ale trochę naokoło - stary sterownik szwankował tak samo, jak opisałem wcześniej (co jest dziwne, bo przed awarią działał bez zarzutu), ale ściągnąłem inny, dedykowany do myszki Genius, czyli tej, którą mam i zadziałał doskonale. Teraz pokombinuję jeszcze z telewizorem.

Na starcie nadal od czasu do czasu pojawiają się błędy HDD Failure i "non-system disk", ale wtedy wystarcza restart. Ten drugi błąd - "non-system disk" - jest chyba zarezerwowany do sytuacji, gdy w stacji jest dyskietka, ale czasem błąd pojawia się nawet gdy dyskietki nie ma - pewnie jakieś zakłócenia w stacji, ale na szczęście restart pomaga, a błąd pojawia się raz na kilka uruchomień. Tak samo było przed awarią.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witam ponownie,

komputerek śmiga, ale naszły mnie wątpliwości co do nazwy mojej karty graficznej. Mam skopiowany opis z aukcji, z której go kupiłem i tam nazwa karty brzmiała tak:

Cirrus Logic GD540/542

Szukając jednak w Googlach... Nie ma takiej karty. Jest karta Cirrus Logic GD5440, a nie GD540. Jednak... Wygląda ona inaczej niż moja. To fotki z wnętrza mojego komputera:

20201029-111703.jpg

20201029-111652.jpg

Natomiast tutaj są zdjęcia karty GD5440: https://www.vgamuseum.info/index.php/cpu/item/143-cirrus-logic-cl-gd5440

No wygląda zupełnie inaczej, nie da się ukryć. Może więc mam GD5442? Jej zdjęć nie udało mi się znaleźć.

Tu jeszcze informacje o mojej karcie z informacji o systemie:

20201129-133840.jpg

Nie ma tu dokładnej nazwy. Wiem, że zdjęcia powyżej nie są szczególnie wyraźne i pewnie nazwa karty jest tam, gdzie akurat jest zasłonięte, ale są to stare zdjęcia, a komputer jest obecnie pod magnetowidem i dvd, więc ciężko go będzie wyciągnąć w celu rozkręcenia - czy na tej podstawie jesteście w stanie stwierdzić, co to jest za karta? Albo może jest jakiś program, który poda mi jej dokładną nazwę?

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...