Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

Witajcie,

stałem się posiadaczem retro komputera. Poniżej filmik prezentacyjny:

Niestety, są 2 problemy - nie działa myszka i cd-rom. Poprzedni właściciel, od którego go kupiłem, nie używał tych elementów, więc nie jest w stanie mi pomóc. Kupiłem osobno od innego sprzedawcy myszkę Genius GM-6000, co do której właściciel twierdzi, że kilka lat temu działała bez zarzutu, ale od tamtego czasu leżała bezczynnie w szufladzie.

Próbowałem instalować rozmaite sterowniki do myszy i cd-romu, bezskutecznie. Sterowniki albo się instalują, ale nic nie dają, albo twierdzą, że myszka nie jest wcale podłączona. CD-Rom z kolei otwiera się i zamyka po naciśnięciu przycisku, ale nie widzi zawartości płyt - po wybraniu dysku D: otwiera się pusty folder, a CD-Rom nawet nie próbuje wtedy pracować. Ale CD-Rom to mały problem, bo pewnie i tak nie będę go za bardzo używać, bardziej niepokoi mnie ta myszka, bo dałem za nią sporo kasy (to prawdziwy antyk, ale chciałem właśnie mieć naprawdę stary sprzęt), więc byłoby fajnie, jakby jednak zechciała zadziałać. Sprawdzałem ją w grze Solitile, to taka prosta układanka na myszkę, niestety nie działa ani ruch kursora, ani naciśnięcia guzików na myszce. Rozkręciłem myszkę i w środku jest czysta, wszystkie kabelki są na swoich miejscach. Pytanie, o co może chodzić i co mogę z tym zrobić? Nie wiem, czy wina leży w podłączeniu, sterowniku, czy w samej myszce. Próbowałem przepinać mysz z portu COM 1 do COM 2 i obracać taśmę do góry nogami, nic to nie dało. Pomyślałem, żeby kupić przejściówkę z serial na PS/2, wtedy mógłbym podłączyć myszkę do nowego komputera i sprawdzić, czy tam zadziała. Pytanie, czy w ogóle nowy komputer będzie potrafił używać tak starej myszy? Nie mam drugiej myszki na port serial, żeby jsprawdzić, czy inna zadziała.

W komputerze na początku nie było wcale plików config.sys - ściągnąłem go z internetu - ani żadnych sterowników myszy. Nie było też pliku edit.com, przez co nie mogłem edytować plików, ale jego też ściągnąłem z internetu i teraz już da się edytować.

Jak widać na filmie - nie mam Windowsa, jedynie Norton Commandera. Nie potrzebuję Windowsa, dlatego go nie instalowałem. Myślicie, że na Win3.1 miałbym większe szanse uruchomienia myszki? Czy nie ma to znaczenia? Sprzedawca myszki twierdzi, że trzeba było zainstalować jakiś dodatek w Dosie, żeby myszka zadziałała, ale nie pamięta co to mogło być.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

W niektórych programach i grach w dos mysz działała. Jeśli nie masz to potrzebujesz sterownika mouse.com. poczytaj o ustawieniach pamięci bo będziesz miał walka o pamięć podstawową na pewno :)

 

Co to za cdrom? Nikla szansa że masz niewłaściwy sterownik, chociaż na sterowniku oakcdrom.sys szło praktycznie wszystko.

Link to post
Share on other sites

Zainstalowałem Windows 3.11 i wybrałem w nim sterownik myszy "Genius na COM1". Pojawił się kursor, ale ani drgnie... Coraz bardziej się obawiam, że myszka może być zepsuta, choć sprzedawca zapewniał o jej sprawności. W środku myszka jednak wygląda dobrze, więc nie wiem o co chodzi. Może w biosie coś jest wyłączone? W komputerze na początku nie było plików, które wydają mi się podstawowe - config.sys, edit.com, himem.sys - tego wszystkiego nie było, dopiero ściągnąłem to z internetu. A w autoexec.bat była tylko jedna linijka dotycząca odpalenia Norton Commandera, nic poza tym. Może czegoś jeszcze brakuje?

Co myślicie o pomyśle kupienia przejściówki z serial na ps/2, żeby sprawdzić mysz w nowym komputerze? Zadziała na Windows 10?

Jaki to cd-rom - trudno powiedzieć. Z przodu nie ma żadnych oznaczeń, a z tyłu jest taka plątanina kabli, że nic nie widać. Spróbuję jeszcze dziś wgrać sterownik do cd-romu w Windowsie, bo na razie robiłem to tylko w Dosie.

Znalazłem jeszcze artykuł dotyczący mojej myszki:

https://books.google.pl/books?id=kggOZ4-YEKUC&pg=PA253&lpg=PA253&dq=Genius+gm+6000+switch+mode+pc+mag&source=bl&ots=gXDkQEdKl0&sig=ACfU3U0MfwobcJ2B96yAA_RNSSRfsjIAYg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjZ9a_6pevsAhVjpYsKHYiPCsIQ6AEwAXoECAsQAQ#v=onepage&q=Genius+gm+6000+switch+mode+pc+mag&f=false

Wynika z niego, że myszka ma 2 tryby działania, które wybiera się przytrzymując jeden z guzików przy starcie systemu. Próbowałem to robić, ale nie zrobiło to żadnej różnicy.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Spróbuję wieczorem. Potrzebuję samego mouse.com? Bo z tego co kojarzę on występuje w parze z mouse.sys. I w jaki sposób go odpalić? Rozumiem, że z poziomu Windowsa?

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale z tego co sprawdziłem mam wgranego Dosa 6.22.

Próbowałem też wgrać sterownik Cutemouse, który podobno pasuje do większości myszek, ale on też twierdził, że żadne urządzenie nie jest podłączone i odmówił instalacji. Ale to robiłem jeszcze w Dosie, zanim wgrałem Windowsa.

Link to post
Share on other sites

Jedno lub drugie. Mouse.com możesz odpalić nawet ręcznie a typowo to dopisz do autoexeca. W3.1 to zwykła nakładka na dos.

 

Jeśli nie wiesz czy to w ogóle kiedyś działało to trzebaby jeszcze sprawdzić czy nie ma konfliktu irq. Ale to jeśli mouse.com nie zadziała. Odpisałem na yt. Tutaj mi się słabo pisze bo do forum mogę się zalogować tylko z telefonu. Taki ficzur foruma.

Link to post
Share on other sites

Dodaję odpowiedź co do Twojego komentarza na Youtube:

Wczoraj próbowałem zainstalować oakcdrom.sys (ale jeszcze w Dosie, przed instalacją Windowsa) , dopisałem go do plików autoexec i config, ale wywala błąd odczytu, nawet nie próbując czytać płyty. Ustawiłem go na dysku E, bo dysk D jest zajęty przez jakiś pusty dysk None, który się otwiera, ale nie zawiera żadnych plików - to chyba jakiś błąd w konfiguracji? Spróbuję wieczorem sprawdzić te zworki, choć przez plątaninę kabli ciężko się tam dostać. Nazwy cdromu od góry też nie zobaczę, bo jest pod stacją dyskietek, ale może uda mi się go wysunąć, żeby przeczytać.

Co do ustawień pamięci - ustawiłem wczoraj himem.sys, bo z tego co czytałem jest potrzebne do obsługi cdromu. Dodam tylko, że gdy tacka cdromu jest otwarta i w tym momencie wcisnę reset komputera, to sama się zamyka, więc CDrom wydaje się być sprawny, tylko źle skonfigurowany. Myszka natomiast nie reaguje w żaden sposób. Nie jestem pewny, co jeszcze jest mi potrzebne, a co nie, w internecie jest masa różnych parametrów do dodania, ale które z nich powinienem dodać, tego nie wiem. Komputer działa, gry działają, nawet dźwięk przez kartę dźwiękową działa (co mnie mocno zaskoczyło, bo sprzedawca nie dawał gwarancji czy będzie działać, bo nie mógł tego sprawdzić), mimo, że w plikach autoexec i config nie ma nawet jednej linijki na temat dźwięku. W każdym razie wieczorem powalczę jeszcze.

Jeśli to coś pomoże, podaję link do aukcji, z której kupiłem komputer:

https://allegro.pl/oferta/stary-komputer-386-w-super-stanie-40-mhz-unikat-9784683988

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

No właśnie te nowsze retro komputery - z Windowsem 98 - są zdecydowanie tańsze od tych totalnych staroci. A ja chciałem naprawdę stary komputer dosowy, a nie windowsowy, więc od biedy mogę przeboleć tego Win 3.1, jeśli dzięki niemu zadziała mysz (bo CD-ROM tak jak pisałem to mniejszy problem, i tak będę korzystać głównie z dyskietek, ale myszka powinna działać np. w grach przygodowych). Zaraz skopiuję tamtą odpowiedź na YT.

Co do baterii - teraz jestem w pracy, ale może umiecie ją ocenić na podstawie fotek z wnętrza? Zrobiłem je parę dni temu:

https://i.ibb.co/LNwppky/20201029-111638.jpg

 

https://i.ibb.co/mHgNGkp/20201029-111648.jpg

 

https://i.ibb.co/n6WXkwk/20201029-111703.jpg

 

https://i.ibb.co/ryPRqWt/20201029-111709.jpg

 

https://i.ibb.co/L5bNkD4/20201029-111716.jpg

 

https://i.ibb.co/ZxbHYMT/20201029-111652.jpg

Na zdjęcia nie widzę tej baterii, może jest zakopana gdzieś pod kablami, ale może się gdzieś dopatrzycie. Lubię system Dosa i umiem mniej więcej się po nim poruszać, choć nie znam się na jego konfiguracji. Dlatego wybrałem aukcję z gotowcem, który już ma po instalowane podstawowe rzeczy. Niestety jak widać nie wszystko działa tak jak powinno, choć i tak jest nieźle. Byłoby jednak super, gdyby udało się uruchomić tą mysz i CDrom. Dobra, na razie biorę się za pracę, a wieczorem podziałam.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Będzie pasowała taśma od dvd? Bo nie mam drugiej zapasowej, ale mogę przepiąć na próbę z nowego komputera.

Albo mogę na próbę podłączyć CDrom do nowego komputera? Zaskoczy od razu, czy jakoś się go instaluje w nowym komputerze? Mam gotowca, więc nie wiem dokładnie.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Może on być przykręcony do obudowy. Jest też jeszcze opcja z ustawieniami zworek Master/Slave, ale tutaj @cooger lepiej będzie wiedział.

[pamiętam, że jak dorzucałam nagrywarkę do swojego pierwszego pc to musiałam z tym kombinować]

Link to post
Share on other sites

Opis zworek jest na obudowie. Niemniej jeśli sterownik widzi napęd to nie ten problem. Jak mysz pod sosem nie zadziała to pod 3.1 również. 3.1 to tylko graficzna nakładka na dos. No chyba, że sama dorzuci mouse.com do autoexeca. Nie pamiętam.

 

Co do baterii to ta zielona beczulka na płycie od strony zasilacza. Zobacz czy nie ma wycieków.

W 2016 to juz ide dawno nie bylo.

Link to post
Share on other sites

Ale sterownik chyba nie widzi napędu, ja mu ręcznie w autoexec wpisałem to co kazali wpisać na stronie ze sterownikiem, ale CDrom nie reaguje na polecenia dosa i klawiatury. Tak samo mysz, instalator sterownika twierdzi, że żadna mysz nie jest podłączona.

Co do myszy - czytałem, że Windows 3.1 ma swoje osobne sterowniki, niezależne od dosa, dlatego pomyślałem, że jego instalacja pomoże. Chyba na początku już próbowałem z tym mouse.com bezskutecznie, ale spróbuję jeszcze raz. Nie odpowiedzieliście mi na pytanie - co gdybym kupił przejściówkę z serial na ps/2 i podłączyłbym w ten sposób myszkę do nowego komputera z Windows 10? Powinna zadziałać? Bo w ten sposób bym sprawdził czy działa, a przejściówka kosztuje 10 złotych.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Na filmie widać, że sterownik znajduje napęd. Możesz wejść na dysk e:?

 

Oryginalnie nie używało się przejsciowek w ta stronę wiec nie pomogę. Natomiast wiele myszy natywnie na ps/2 nie działało z adapterem na COM.

 

Gdzie Ty w ogóle jesteś zlokalizowany kolego?

Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Moje przygody z retro komputerem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...