Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

1. W Nortonie spróbuj CTRL+O

2. Skieruj wynik do filtra more czyli <komenda> | more

Co do gry to jakie masz aktualne ustawienia pamięci? Z tego co pamiętam na szybko to dla DOS4GW pamieć EMS powinna być wyłączona. W DOSie musisz znać nie tylko ile pamięci wymagają globalnie ale ile której (base, EMS, XMS) i jak ma być skonfigurowana.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, będę w domu o 22:00 to posprawdzam wszystko. EMS na pewno jest włączone, spróbuję dopisać REM, bo wtedy taka linijka jest pomijana w Dosie. 

Nawiasem mówiąc bardzo podoba mi się nadruk na tej płycie:

20201126-225345.jpg

Mam podobny nadruk też na płycie z  Little Big Adventure, teraz chyba już się takich nie robi. 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
Cytat

Skieruj wynik do filtra more czyli <komenda> | more

Ehm... Nie wiem czy dobrym klawiszem robię tą pionową kreskę, to jest \ z takim jakby dwukropkiem na górze? Dos reaguje na to "bad command or file name". Nie tworzy się pionowa kreska, tylko taki jakby wielki dwukropek. Czy czegoś mi brakuje w systemie, żeby tego używać?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Udało mi się uruchomić Ecstaticę! Musiałem zablokować te 2 wpisy w config.sys:

DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE NOEMS

DEVICE=C:\DRIVERS\HIMEM.SYS

Blokada pierwszego umożliwiła instalację i uruchomienie gry - bez dźwięku. Próba wybrania Sound Blastera kończyła się komunikatem, że brakuje pamięci. Zablokowanie himem.sys pozwoliło uruchomić grę z Sound Blasterem. Niestety - o ile bez dźwięku gra działa jeszcze na granicy grywalności, choć i tak jest mało płynna, to z dźwiękiem już robi się niegrywalny pokaz slajdów. A granie w to bez dźwięku nie ma zbytnio sensu. WIęc pytanie do was, czy da się poprawić płynność gry, czy raczej gra do skasowania?

Link to post
Share on other sites

Chyba nie, bo wystarczy skopiować niektóre pliki. Teraz chyba już mam wszystko, nie wiem czego jeszcze może brakować. Jedynie dźwięk w Windowsie nie działa, ale nie wiem, czy w ogóle będzie mi tam potrzebny. Nie wiem też czemu nie mogę ustawić polskich znaków w Dosie, ale mogę się bez tego obyć. 

No i ten CD-ROM. Nie odpowiedzieliście, czy zbyt nowa nagrywarka też może mieć znaczenie? Bo wydam 50 złotych na te CD-R Gold i też mogą nie działać. 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Większość gier działa bardzo dobrze. Z tych, które wydają się dość zaawansowane - Flashback I Prehistorik 2 działają idealnie. Tylko Ecstatica i Fields of Glory się tną. Ecstatica chodzi nawet lepiej niż Fields of Glory... W FOG mam może ze 2 klatki na sekundę i nawet przesuwanie ekranu jest fatalne, tylko kursor chodzi płynnie. Nie za bardzo wiem dlaczego. Może chodzi o to, że to dość nowe wydanie? Kupiłem je chyba w 2010 roku na płycie i ma już wbudowanego Dosboxa dla nowych sprzętów. Na nowym kompie chodzi ok.

Na razie na tym komputerze przetestowałem jakieś 10 gier i tylko z tymi dwoma jest problem. Ecstaticę rozumiem, bo to dość zaawansowana gra, ale żeby chodziła lepiej niż Fields of Glory, to już trochę absurd. Ecstatica też jest niegrywalna, ale w niej bez dźwięku mam na oko jakieś 8 klatek, więc na upartego da się grać, choć bez dźwięku nie ma to sensu. Z dźwiękiem to jakieś 4 klatki, więc już niegrywalne. Ale Fields of Glory - 1-2 klatki.

Tymianek, nie mam takiego programu. Jaki polecasz?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Hmm, sprawdź w ustawieniach FOG czy nie ma opcji szybkości scrollowania ekranów. Nie wiem czy config.sys jest poprawny - muszę to sprawdzić u siebie. Norton z lat 90.  Prehistoryk czy Flashback to gry 2D i bez problemu można grać, bo nie obciążają procesora. Może procesor masz w trybie LOW czyli działa z mniejszą częstotliwością lub w BIOSie coś jest źle skonfigurowane.

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale FOG to też jest gra 2D :) A o tamtych napisałem, bo graficznie raczej biją FOG na głowę. W opcjach jest możliwość wyboru szybkości gry, ale nie widzę żadnej różnicy między nimi. Zresztą nie chodzi tylko o przewijanie ekranu, jednostki też ruszają się skokowo i w spowolnionym tempie i cała rozgrywka trwa ze 2 razy dłużej niż powinna. Jeśli chodzi Ci o tryb Turbo w komputerze, to jest wyłączony.

Zdjęcia z biosu:

https://i.ibb.co/jTjCG64/20201108-114746.jpg

https://i.ibb.co/2K6pVBs/20201108-114712.jpg

https://i.ibb.co/8j3v2Vy/20201108-114717.jpg

https://i.ibb.co/0K6Yrbf/20201108-114728.jpg

A czy to możliwe, że to nowsze wydanie gry, przystosowane do nowszych komputerów i przez to wymagania mogą być zawyżone? 

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Moje przygody z retro komputerem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...