Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

 

 

Ty jesteś tym co we wszystko wsadza miernik

Tak się diagnozuje i naprawia sprzęt. Wiem, to dla Ciebie zupełnie nieznana dziedzina. Przecież znacznie wygodniej jest proponować wymianę wszystkiego po kolei. Wiedzy do tego żadnej nie trzeba, a można błyskać "fajnymi" poradami przed niezaawansowanym użytkownikiem.

 

Kasa wyrzucona w błoto przez kogoś to nie moja kasa - takie motto wpisz sobie w stopkę.

Link to post
Share on other sites

Proszę się nie kłócić, doceniam każdą radę :)

Przeczyściłem dodatkowo, ale bez większych różnic. Rysunek poglądowy:

https://i.ibb.co/c2hngCr/Bez-tytu-u.png

Dziurka 1 - na A, C i E nie piszczy, ale pokazuje bardzo duże wartości (ponad 1000). 

2 - piszczy na F (mała wartość - 001).

4 - piszczy aż w trzech miejscach - A, C i E (wartości 002-003).

8 - kilka razy zapiszczało na D, ale gdy za chwilę próbowałem to powtórzyć, to już nie chciało piszczeć i mimo dodatkowego czyszczenia nic z tego.

Pozostałe - brak reakcji.

W 6 po intensywnym czyszczeniu, niestety, wyleciała mi blaszka. Chyba się urwała. Ale za to mogłem zobaczyć, że nie ma na niej żadnych śladów rdzy, jedynie rysy po moim czyszczeniu. Pytanie, czy to oznacza koniec, bo nie da się jej przylutować wewnątrz dziurki.

 

 

Wyciągnij wtyczkę z myszki

Jaką wtyczkę? Końcówkę kabla, czyli gniazdo, które wchodzi w port? Nie da się tego wyciągnąć, chyba, że rozetnę to nożem.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Myślę, że zamiast zajmować się atakowaniem innych lepiej byś zrobił gdybyś czytelnie wyjaśnił autorowi wątku jak ma sprawdzić myszkę za pomocą miernika. Bo jak na razie on nie wie jak ma to zrobić. Zrób szkic czy coś. 

Link to post
Share on other sites

To białe oznaczone A...F, to wyciągalna wtyczka, nikt tu nie każe niczego rozcinać! (nie patrz na "super porady" obcinania wtyczki i lutowaniu nowej). Wyciągnij ją i wtedy testuj kabelki. Na wyciągniętej wtyczce nie będzie żadnych wartości rezystancji innych niż 001 (lub okolice), tylko powinno być piszczenie.

 

Może być sytuacja, że zniszczona blaszka jest z nieużywanego pinu, zobaczymy co wyjdzie z pomiarów.

 

 

 

Myślę, że zamiast zajmować się atakowaniem innych lepiej byś zrobił gdybyś czytelnie wyjaśnił autorowi wątku jak ma sprawdzić myszkę za pomocą miernika

No nie, jeszcze porady co mam robić!

 

A ja radzę opuścić temat jak nie masz nic do powiedzenia. Nie siej zamętu, idź udzielaj się w tematach na luzie, a nie w tematach technicznych, na których się nie znasz!

Link to post
Share on other sites

Jaki metal? Ta wtyczka jest wyciągalna i nieklejona. Wyciąga się to palcami...

 

Chyba nie masz na myśli tej metalowej osłony portu COM? Masz wyciągnąć plastykową wtyczkę z gniazda na płytce drukowanej! Żadne kombinerki, tylko palce.

 

Do takiego plastyku prowadzą kabelki, ten plastik składa się z dwóch części, widać lutowane nóżki, pod spodem są 3 przyciski...

 

Chyba ja wysiadam...

Link to post
Share on other sites

Już zamówiłem tą nową mysz, więc poczekajmy aż dojdzie. Jak zadziała, to będziemy mieć pewność, że to problem w poprzedniej myszy. Facet twierdzi, że dziś ją sprawdzał i działa. Kabel i tak jest już raczej do wyrzucenia, bo po moim czyszczeniu dziury się sporo powiększyły. Ty masz cały kabel od takiej myszy jak moja, czy przelutowałbyś samą końcówkę? Bo jeśli masz taki sam kabelek i wystarczy go przepiąć, to mogę go od Ciebie odkupić. No chyba że kabelki były uniwersalne, wtedy mogę przepiąć kabel z tej nowej myszy do starej, ale nie wiem czy tak było wtedy.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Skoro piszczy w trzech miejscach i jest zwarcie i skoro urwałem jedną z blaszek to raczej nic z nim nie zrobimy oprócz przelutowania całej końcówki :) Choć nie wiadomo też, w którym miejscu jest zwarcie, bo to chyba może być na całej długości kabla. Zobaczymy, na oko kabel wygląda tak samo, tylko wpina się w innym miejscu. Nadal nie wiadomo, czy to tylko kabel, może w samej myszce i porcie w komputerze też coś być nie tak.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Wiem, różnie może być. Nadal nie jest wykluczone, że to jednak problem w komputerze. Ale jest różnica między "parę lat temu działała bez zarzutu" (poprzedni sprzedawca), a "dzisiaj ją testowałem i działa" (nowy sprzedawca). Nadal priorytetem jest dla mnie uruchomienie starej myszki, więc jeśli kabel nie da się przepiąć to pewnie skorzystam z pomocy Coogera. Ta stara to prawdziwy antyk z 1989, a ta nowa z 1996 nie ma już tej zabytkowej prezencji, no i jest jednak sporo nowsza, a wolałbym starszą :) Pisałaś jednak, że może to być problem z kompatybilnością myszki z komputerem, a wtedy żadne wymiany nie pomogą - nikt inny nie skomentował, czy to jest możliwe?

Dodam, że ta stara myszka niestety cuchnie trochę papierosami - nie wiem czy to mogło mieć wpływ na jej działanie, ale może coś się pozatykało dodatkowo.

Dam znać jak paczka dojdzie.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Różnica nie jest chyba aż tak duża - rok produkcji myszy to 1989, a komputera na oko 1993. Ale czy faktycznie może mieć to znaczenie, to nie wiem.

Wczoraj rano sprzedawca spytał, czy wysłać mysz, potwierdziłem, że tak. Na razie ogłoszenie jednak nadal wisi chyba jako aktualne, więc czekam co dalej.

Link to post
Share on other sites

Może zapomniał zdjąć?  Zobaczymy jak przyjdzie ta myszka czy komputer ją zobaczy :)


A swoją drogą, tak przy okazji, coś mi się po głowie tłucze, że dwa rodzaje portu szeregowego RS-232 i RS-232C, ale czym one się różnią [poza C] to nie wiem, tutaj @cooger by się musiał wypowiedzieć. 

Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Moje przygody z retro komputerem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...