Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

 

 

Co do myszy - laduj tylko jeden sterownik. (...) Wymontuj kartę dźwiękową i wytestuj bez niej. 

Wywaliłem ten drugi sterownik. Wyciągnąłem kartę dźwiękową - bez zmian, nadal "Microsoft mouse not found".

 

 

Jak z tą drugą myszką?

Sprzedawca ostatnio logował się wczoraj rano, więc jeszcze nie odczytał mojej wiadomości. Na razie czekam na odpowiedź, kiedy ostatnio była testowana.

 

 

Do sprawdzenia portu trzeba użyć jakiegoś terminala ustawionego na odczyt. 

Nie mam nic takiego. Chodziło mi raczej o sprawdzenie napięć na samej myszce ze zdjętą obudową.

 

Co w biosie masz na temat COM? Port jest załączony? Opcje ustawione na auto czy inaczej? Spróbuj:

COM1 - 3F8/IRQ4

COM2 - 2F8/IRQ3

Nie widzę w biosie opcji do tego. Sądząc jednak z tego zdjęcia:

https://i.ibb.co/KD1HFGx/20201106-232727.jpg

Jest ustawione chyba tak jak piszesz ("Serial Port(s): 3F8, 2F8". Ale czy IRQ też się zgadzają, nie wiem.

Jeszcze jeden szczegół odnośnie CD-Romu - ładowanie sterownika do niego wydłuża troszkę proces uruchamiania komputera. Niedużo, ale jednak. Czy można przenieść linijki kodu od cd-romu do osobnego pliku, żebym odpalał sterownik tylko wtedy, gdy chcę używać CD-Romu? Czyli - Norton Commander startuje bez obsługi cd-romu, ale gdy będę chciał go użyć, to otwieram plik uruchamiający sterownik (exe lub bat) i wtedy już mogę go używać do czasu restartu? Oczywiście wiem, że mogę sobie sam stworzyć osobny plik bat z linijkami kodu, ale uruchamianie sterownika cd-rom jest rozbite na plik autoexec i config.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Trudno powiedzieć, czy to przetarcie izolacji, czy po prostu czymś się ubrudziło - mam lutownicę i cynę. Myślisz, że profilaktycznie zdjąć izolację w tym miejscu i zlutować?

Zrobiłem jeszcze zdjęcie samego złącza - słabo widać, ale w środku te dziurki wydają mi się być trochę brązowe i zardzewiałe? Można to jakoś wyczyścić? Bo może przez to nie łączy?

https://i.ibb.co/9WVF4J7/20201107-230156.jpg

Link to post
Share on other sites

Wyczyściłem to na tyle, na ile potrafiłem - nadal wydaje mi się, że jest tam sporo rdzy, ale nie zrobię tego lepiej. Zmierzyłem miernikiem - nie wiem dokładnie, jak to ustawić i w którym miejscu zmierzyć, ale w jednym miejscu udało mi się złapać pomiar:

https://i.ibb.co/fHvrDcQ/20201108-001629.jpg

Jak widać pokazuje wartość 10,4. Nic to jednak nie dało, bo sytuacja wcale się nie poprawiła. Cóż, nie mam więcej pomysłów...

Link to post
Share on other sites

Ok, spróbuję to kupić i zobaczymy. Jeśli zadziała, to tą poprzednią myszkę może wystawię za 30 złotych.

Cooper - podpowiesz, jak się mierzy napięcie w kablu? Miernik ma dwie elektrody, jedną przykładam do kabla, a drugą gdzie?

Patrzę w Googlach, ale pokazują zupełnie inne mierniki do mierzenia rezystancja kabli.

Link to post
Share on other sites

Źle mierzysz. Miernik ustawiasz na "WiFi" (symbol diody i głośnika). Przy zwarciu sond ma pikać. Sprawdzasz w ten sposób ciągłość przewodów. Jedną sondę dajesz do gniazda w którym jest pin (jakiś gwoździk), a drugą dajesz do miejsc lutowniczych wtyczki w myszce.

 

Nie wiem jak masz połączone porty com w komputerze, bo nie dałeś zdjęcia tylnego panelu (portów). Są to gniazda na taśmach? No to możesz sprawdzić przewodność odpinając taśmę w środku, wtedy upewnisz się, że wszystkie konektory dobrze łączą.

 

Kupowanie innej myszki nie ma dla mnie sensu bez upewnienia się, że obecna jest niesprawna. Już lepiej kupić tą przejściówkę COM-ps/2.

 

Lokalizujesz GND (masę), sprawdzasz czy na nóżce 40 układu scalonego Genius masz napięcie ok. 5V podczas pracy. Mogę wysłać data scheet tego układu, ale nie wiem czy sobie poradzisz. Tylko pamiętaj, że to już są pomiary podczas pracy podłączonego urządzenia, więc sonda nie może się omsknąć.

 

Za to bez problemu poradzisz sobie przy sprawdzaniu mikro-styczników (przycisków). Sprawdzenie jest tak proste, że chyba nie muszę pisać.

Link to post
Share on other sites

Ok, kupi drugą myszkę i dalej nie będzie widoczna...

 

A w czym rdza przeszkadza? Miernik do ręki, sprawdzenie ciągłości połączeń i już wiadomo czy przeszkadza czy nie. Widzę, że niektórzy preferują porady "jak nie działa, to kup inną, bo ta na pewno zepsuta". W sumie można otworzyć jakiś serwis i naprawiać na zasadzie podmiany po kolei części. Jak nowa część też nie działa, to klient zapłaci, a tymczasem proponujemy mu kolejną część do kupna i podmiany. Na tej zasadzie kiedyś się trafi na część, która była niesprawna. A w tej niesprawnej np. wtyczka była źle dociśnięta.

 

Ja preferuję porady: sprawdź, bo sprawdzenie nie kosztuje. Jednak żeby coś sprawdzić, jakąś wiedzę trzeba mieć.

Link to post
Share on other sites

To jest jeszcze opcja, że autor wątku może nałożyć nową wtyczkę COM bo jest to możliwe jak się ma lutownicę. Nie wiadomo skąd ta rdza się wzięła, czy nie była ta wtyczka zalana. Nie zapominaj, że nie każdy ma w domu miernik (na szczęście autor wątku ma).

Zresztą szukamy problemu w myszce a to może być równie dobrze walnięty port szeregowy w kompie.

Link to post
Share on other sites

Po co robić zupełnie niepotrzebne rzeczy? Żeby utrudnić sobie życie? Wymiana wtyczki COM nie ma kompletnie sensu jeśli bardzo łatwo jest ją sprawdzić. Wtyczka, to wtyczka, nie ma filozofii ani żadnej elektroniki w środku. Albo piny przewodzą abo jest przerwa.

 

Dzięki niepotrzebnej wymianie wtyczki retro myszka stanie się retro śmieciem z rozprutym kablem okręconym izolacją. Naprawdę zacne porady dajesz pewnie na zasadzie: nie mój sprzęt i nie moje pieniądze, to co się będę przejmować.

Link to post
Share on other sites

 

 

Miernik ustawiasz na "WiFi" (symbol diody i głośnika). Przy zwarciu sond ma pikać. Sprawdzasz w ten sposób ciągłość przewodów. Jedną sondę dajesz do gniazda w którym jest pin (jakiś gwoździk), a drugą dajesz do miejsc lutowniczych wtyczki w myszce.

Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem - jedną sondę wsadzam do każdej z dziurek w gnieździe myszy, a drugą do miejsc lutowania kabli, tak? Kabli jest 5, a dziurek 9 - testowałem na zasadzie "każdy z każdym", czyli na każdej dziurce przykładałem do każdego miejsca lutowania. Tylko przy dwóch "parach" dziurki i miejsca lutowania udało mi się uzyskać piszczenie miernika - to chyba niedobrze, bo domyślam się, że każda dziurka powinna zapiszczeć, a nie tylko dwie...

Co do portów - tak wyglądają:

https://i.ibb.co/XWRLMZx/20201105-214246.jpg

https://i.ibb.co/4PVWLvm/20201105-215441.jpg

Link to post
Share on other sites

Po co robić zupełnie niepotrzebne rzeczy? Żeby utrudnić sobie życie? Wymiana wtyczki COM nie ma kompletnie sensu jeśli bardzo łatwo jest ją sprawdzić. Wtyczka, to wtyczka, nie ma filozofii ani żadnej elektroniki w środku. Albo piny przewodzą abo jest przerwa.

 

Dzięki niepotrzebnej wymianie wtyczki retro myszka stanie się retro śmieciem z rozprutym kablem okręconym izolacją. Naprawdę zacne porady dajesz pewnie na zasadzie: nie mój sprzęt i nie moje pieniądze, to co się będę przejmować.

Jak sobie rozmyślamy to podałam kolejną możliwość. 

 

 

******************

A teraz może zamiast szukać problemów w myszy może sprawdźmy czy port szeregowy w ogóle działa bo może tu jest pies pogrzebany. 

Link to post
Share on other sites

Podałem sprzedawcy adres i zgodził się na wysyłkę za pobraniem, ale gdy ponownie spytałem, kiedy ostatnio myszka była sprawdzana, to zamilknął. Kiedy pierwszy raz go o to spytałem, to odpisał tylko "działa na 100%". Trochę podejrzane, ale zobaczymy. Żeby znowu się nie okazało, że 10 lat temu mu działało i od tamtego czasu nie sprawdzał.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem - jedną sondę wsadzam do każdej z dziurek w gnieździe myszy, a drugą do miejsc lutowania kabli, tak?

Dobrze. W myszce masz 6 aktywnych przewodów, bo wtyczkę masz 6-cio pinową. Powinno w takim razie być 6 dziurek "piszczących", a są dwie. Sondę przykładasz w miejsca lutowania tej wtyczki.

 

Wyciągnij wtyczkę z myszki. Wkładaj szpilkę w gniazdo wtyczki (tej białej sześcio-pinowej), do szpilki przyłóż sondę, a drugi koniec do gniazda COM (z gwoździkiem czy co tam masz). Musisz uzyskać na każdym przewodzie piknięcie. Rozrysuj sobie które gniazda są dobre, a nad którymi musisz popracować. "Popracowanie" polega na grzebaniu we wtyczce COM, żeby zdrapać nalot z rdzy czy co tam jest i uzyskać przejście.

 

 

A teraz może zamiast szukać problemów w myszy może sprawdźmy czy port szeregowy w ogóle działa

No porada na miarę porady dnia, jak większość Twoich porad. Podaj zatem konkretnie jak autor ma sprawdzić port szeregowy, kiedy miernik dla niego jest nowością, a o terminalu nie słyszał.

 

Aaa... już wiem:

- Musisz kopić nową kartę z portami COM. Już podaję linka...

 

Autorze, porady @BlackCoffe traktuj jako rozrywkę, nie bierz tego poważnie. Choć nie powiem, na 100 porad tak z 5 trafi:

http://forum.benchmark.pl/topic/295732-spadek-taktowania-procesora/?p=2713716

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites

 

 

No porada na miarę porady dnia, jak większość Twoich porad. Podaj zatem konkretnie jak autor ma sprawdzić port szeregowy, kiedy miernik dla niego jest nowością, a o terminalu nie słyszał.
 

Ty jesteś tym co we wszystko wsadza miernik więc możesz mu wytłumaczyć jak. Poza tym nie tylko mysz się podłącza pod ten port a autor wątku nie pisał czy czegoś jeszcze nie posiada. 


 

 

Autorze, porady @BlackCoffe traktuj jako rozrywkę, nie bierz tego poważnie.
 

Za to twoja porady jak na razie sprawiły, że autor wątku zgłupiał i nie wie co ma robić z miernikiem. 

Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Moje przygody z retro komputerem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...