Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

A dla osób które nie wiedzą o co cmon i jaka jest róznica między POSCAP a MLCC polecam art. Igora:

https://www.igorslab...ahinter-steckt/

https://www.igorslab.de/en/nvidia-geforce-rtx-3080-und-rtx-3090-and-the-crash-why-the-capacitors-are-so-important-and-what-are-the-object-behind/2/

 

Jest po prostu wersja angielska

Link to post
Share on other sites

Nie mam żadnego terminu , X-kom napisało dzisiaj po moim zapytaniu że czekają na dostawę .

No to w dostawach pewnie pojawią się już wersje z nowym pcb, niemniej pewności mieć nie możesz. Zrobiłbym na Twoim miejscu tak jak @r1023 napisał, niech zmienią w zamówienia na TUFa. Trio nawet na nowym pcb (chyba, że VRM rozbudują) nie poszaleje. Albo szarpnij się na 3080 STRIX to będziesz miał jeszcze pole do zabawy z OC większe niż na TUF.

Link to post
Share on other sites

Igor Wallossek w podsuwaniu pisze, że problemy są powiązane z jakością chipa jaki się trafił, i mogą nie występować w kartach bez MLCC jeśli waflek ma bardzo dobrą jakość. Wini też NVIDIA, ze nie dała czasu na porządne testy, bo nawet nie dostali sterowników.

Jak sie trafi słaby chip to i z samy MLCC moga być problemy.

NVIDIA nie dostarczała sterowników, teoretycznie po to żeby nie był przecieków a kartach.

 

Z tego co wiem ten MSI z 5+10 MLCC był według specyfikacji NVIDIA przygotowany, winić ich można o to, że nie dali żadnego info i potajemnie zmienia zdjęcia:)

 

Zotac robi sobie jaja:

ZOTAC-Malaysia-RTX-3080-Trinity.png

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

4300 zł Asus strix LUL , poczekam na moją kartę , jak dostanę wadliwą to wtedy wysle do serwisu MSI .

No to zmieniań na RTX 3080 TUF, nie masz co się zastanawiać. Ta karta będzie i tak lepsza od 3080 MSI Trio.

 

https://www.x-kom.pl/p/590075-karta-graficzna-nvidia-asus-geforce-rtx-3080-tuf-gaming-10gb-gddr6x.html

 

https://www.overclock.net/threads/official-nvidia-rtx-3080-owners-club.1753932/

 

120443044_401758924146903_21148915138205

 

120335828_324953128730524_10851921403639

 

TUF bez dopisku OC ma naturalnie to samo pcb, vrm oraz limity. Pomimo posiadania 3x8 PIN, TRIO ma lipne pcb generalnie.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

przecież pewnie do zamówień pójdą już nowe PCB, teraz właśnie jest sens zamówić. EVGA też dała ciała ten xc3 to bieda jest. Najlepiej wypada TUF.

 

XC zazwyczaj (zawsze) bazują na wersjach referencyjnych, czyli to co nvidia nakazała zrobić. W FTW3 gdzie sami wkraczają jest już okej. Dla tego też widocznie mieli obsuwy. To co mieli poszło do recenzentów a do sklepów poprawione wersje ze świeżej produkcji. 

Pytanie ile naprodukowali "złych" wersji (czyt. ile stracili pieniędzy netto). Pewnie odbije się to na cenach w małym stopniu. 

Link to post
Share on other sites

Sam zamówiłem MSI Gaming X Trio i zastanawiałem się nad zmianą / anulowaniem zamówienia. Jednak chyba poczekam, która wersja płytki przyjdzie i ewentualnie zwrócę kartę jeśli będą z nią problemy. Niestety mimo informacji, które otrzymujemy z różnych źródeł to ASUS-y też dotknęły crash-e.

 

Rozmawiałem z konsultantem z X-kom i stwierdził, że kart ASUS-a w ogóle jeszcze nie dostali w przeciwieństwie do innych producentów.

 

 

Tak jak już ktoś wspomniał wyżej, myślę, że nie dowiemy się jaka sytuacja ma na prawdę miejsce i po prostu musimy czekać.

Link to post
Share on other sites

A, część przez nieoptymalne podpinanie PCI-E z PSU do GPU. Osób które 2x8 PIN wpinają z jednej wiązki jest od groma.

Z zagranicznego forum, tutaj akurat gość zmienił w Corsair Link linie z multi na single w PSU.  Problemy z niestabilnością na 3080 FE ustały.

 

"I have 3080 FE I have been experimenting with. The card was very unstable until I switched my power supply (Corsair HX1000) from multi-rail 12V to single-rail 12V, so the very high short term power draw seems to be an issue."

 

Co do 3080 TUF to po za mną znam jeszcze trzy osoby (w tym Lipton) które 3080 TUF mają i nic nikomu się nie sypie, nawet po OC. Każdy ma podpięte PSU należycie ;-) Naturalnie to, że my nie mamy problemów nie oznacza, że ktoś inny ich mieć nie może. Natomiast obstawiam albo typowy niefart i wadliwe GPU po prostu (nie związane z kondensatorami) albo coś z PSU / steram. Trzeba więcej info zebrać.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Jak tylko karty zaczną "spływać" do użytkowników to na pewno będziemy mieli więcej informacji. 

 

@up

 

W zasadzie tak jak napisałeś... wiele osób korzysta z jednej linii i na dodatek potrafią ją jeszcze przedłużyć chińską przedłużką - taki scenariusz to trochę prośba o kłopoty :)

Link to post
Share on other sites
Sam zamówiłem MSI Gaming X Trio i zastanawiałem się nad zmianą / anulowaniem zamówienia. Jednak chyba poczekam, która wersja płytki przyjdzie i ewentualnie zwrócę kartę jeśli będą z nią problemy. Niestety mimo informacji, które otrzymujemy z różnych źródeł to ASUS-y też dotknęły crash-e.

 

Rozmawiałem z konsultantem z X-kom i stwierdził, że kart ASUS-a w ogóle jeszcze nie dostali w przeciwieństwie do innych producentów.

 

 

Tak jak już ktoś wspomniał wyżej, myślę, że nie dowiemy się jaka sytuacja ma na prawdę miejsce i po prostu musimy czekać.

Też poczekam i jak nie będzie ta nowsza poprawiona płytka to zwrócę lub wymienię .

 

Link to post
Share on other sites

A, część przez nieoptymalne podpinanie PCI-E z PSU do GPU. Osób które 2x8 PIN wpinają z jednej wiązki jest od groma.

 

True, sam to przerabiałem. Niby 2070S ma 225W jakoś... ale jedno ale jest takie że moja FTW3 z jej powerlimitem i pod 2160p zjada 300W... Po podpięciu po ludzku (a nie via daisy chain) np. przestałem słyszeć cewki i zyskałem ok. 15Mhz stabilniejszy zegar turbo pod max obciążeniem. Ale czy to powodowało by crashe? Technicznie rzecz biorąc nie. Prędzej doprowadzi to do spadku wydajności (turbo), piszczenia cewek lub w skrajnych przypadkach (tanie płyty główne) wypalenia slotu PCI-e na płycie głównej (slot burn-out). 

 

Technicznie rzecz biorąc kable daisy-chain Seasonica (single-rail), które oparte są na AWG 18 (+ kondensatory anti-ripple) powinny dać radę puścić 250-300W bezpiecznie. Pytanie tylko jak z napięciami oraz ciągłością. Bo na pewno w większym stopniu obciąża to układ zasilania karty (stąd np. piszczące cewki). 

 

 

Też poczekam i jak nie będzie ta nowsza poprawiona płytka to zwrócę lub wymienię .

 

Zwrot bez podania przyczyny. W takich sytuacjach się przydaje. O ile nie zamówiłeś na fvat (firmę) lub z odbiorem stacjonarnym (mogą robić problemy - ale zależy od ludzi). 

Link to post
Share on other sites

@up

 

True, sam to przerabiałem. Niby 2070S ma 225W jakoś... ale jedno ale jest takie że moja FTW3 z jej powerlimitem i pod 2160p zjada 300W... Po podpięciu po ludzku (a nie via daisy chain) np. przestałem słyszeć cewki i zyskałem ok. 15Mhz stabilniejszy zegar turbo pod max obciążeniem. Ale czy to powodowało by crashe? Technicznie rzecz biorąc nie. Prędzej doprowadzi to do spadku wydajności (turbo), piszczenia cewek lub w skrajnych przypadkach (tanie płyty główne) wypalenia slotu PCI-e na płycie głównej (slot burn-out). 

 

Technicznie rzecz biorąc kable daisy-chain Seasonica (single-rail), które oparte są na AWG 18 (+ kondensatory anti-ripple) powinny dać radę puścić 250-300W bezpiecznie. Pytanie tylko jak z napięciami oraz ciągłością. Bo na pewno w większym stopniu obciąża to układ zasilania karty (stąd np. piszczące cewki). 

 

 

 

Zwrot bez podania przyczyny. W takich sytuacjach się przydaje. O ile nie zamówiłeś na fvat (firmę) lub z odbiorem stacjonarnym (mogą robić problemy - ale zależy od ludzi). 

 

Jeśli karta nie będzie nosić znaczących śladów użytkowania to w przypadku normalnego sklepu nie powinno być problemu ze zwrotem nawet jeśli zakupiłeś kartę na firmę. Pozostaje tylko temat księgowania i faktury korekty.

Edytowane przez mattpia
Link to post
Share on other sites

Tylko panowie żeby się koniec końców nie okazało, że na tego TUF-a z uwagi na popyt to trzeba będzie czekać jak na dużego fiata, smród poszedł i teraz już nikt nie będzie słuchał tłumaczeń, że finalnie produkt został poprawiony. Tak to niestety działa. 

 

Co najlepsze ponoć w turingach już bazowo montowane były kondensatory ceramiczne lepszej jakości, widocznie tutaj nv nie postawiła sprawy dostatecznie jasno, więc większość chciała przyciąć i właściwie gdyby producenci mieli więcej czasu na testy to nie wyszło by to na jaw. Tu chodzi o filtrację przy wysokich taktowaniach, problem na lichych kondensatorach pojawia się szczególnie na średniej jakości zasilaczach, dlatego karty przeszły wstępne testy - no niestety jak mawiał poeta - szkłem tyłka nie podetrzesz.

Link to post
Share on other sites

A, część przez nieoptymalne podpinanie PCI-E z PSU do GPU. Osób które 2x8 PIN wpinają z jednej wiązki jest od groma.

Z zagranicznego forum, tutaj akurat gość zmienił w Corsair Link linie z multi na single w PSU.  Problemy z niestabilnością na 3080 FE ustały.

 

 

 

 

Podpinanie i same zasilacze też mają pewnie wynalazki :D

Tylko panowie żeby się koniec końców nie okazało, że na tego TUF-a z uwagi na popyt to trzeba będzie czekać jak na dużego fiata, smród poszedł i teraz już nikt nie będzie słuchał tłumaczeń, że finalnie produkt został poprawiony. Tak to niestety działa. 

 

 

Fajnie by było juz mieć ampera ale mogę poczekać, zostawiłem sobie starą kartę, spodobało mi się to chłodzenie w TUF, chłodno i cicho.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:

 

1) Co zrobić w przypadku gdy zasilacz ma tylko jeden kabel/wiązkę z 2x6+2pin do zasilania karty. Obecny Seasonic ma 2 modularne wyjścia i zawsze tak jechałem , ale poprzedni zasilacz który służył mi 10 lat (Corsair TX 650) miał tylko jedne kabel z 2x 6+2 pin. Czy posiadacze takich mniej mocarnych ale bądź co bvądź wystarczających mocowo zasilaczy skazani są na niestabilnośc GPU?

 

2) Skoro TUF jest taki dobry to co zaoferuje Strix za cenę jednak około 400-600zł większą? Power limit 400W i zegary 2100MHz?? :)  :evil: 


Nie wiem o, której godzinie i skąd zamawiały osoby, które mają już karty.

Ja mam zamówienie z 17 września o godz. 15:08 i nadal czekam :)

 

Nie ty jeden :( Na maile i "gwałcenie" konsultantów na infolinii Xkom lakonicznie informuje że czeka na dostawy...

Link to post
Share on other sites

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:

 

1) Co zrobić w przypadku gdy zasilacz ma tylko jeden kabel/wiązkę z 2x6+2pin do zasilania karty. Obecny Seasonic ma 2 modularne wyjścia i zawsze tak jechałem , ale poprzedni zasilacz który służył mi 10 lat (Corsair TX 650) miał tylko jedne kabel z 2x 6+2 pin. Czy posiadacze takich mniej mocarnych ale bądź co bvądź wystarczających mocowo zasilaczy skazani są na niestabilnośc GPU?

 

Opisywałem to ostatnio w temacie o Turingu. Miałem tą samą sytuację i wklejałem zdjęcie jak powinno być podpięte.

W przypadku kart 225-250W+.

 

1) Kabel 2x(6+2pin) to tzw. kabel daisy-chain

2) Podpinasz wtedy kdwa kable daisy-chain do zasilacza (masz 4x(6+2pin))

3) Końcówki główne obu kabli podpinasz do karty. 

 

Patrz swoją instrukcję, na bank jest o tym adnotacja. 

Link to post
Share on other sites

No tak - ale co w przypadku gdy zasilacz ma tylko taki jeden kabel daisy chain i nie mas zinnej możliwości niż podpiąć 2x8pin z jednego rozgałęzienia (jak mój poprzedni zaisilacz)?

 

Jeżeli zasilacz jest bardzo dobrą jednostką kupujesz nowe kable direct-psu (nie przedłużacze) od np. Cablemoda (one też są chyba AWG 18 z tego co się orientuje). 

 

Jeżeli to odpata to jedziesz na jednym kablu z daisy-chain z power-limitem spiętym pod np. 250W-275W by nie nadwyrężać PCI-e (75W ale jak trzeba to da więcej). Np. w laptopach miałem ok. 120W limit przez slot MXM, ale na custom vbiosie karty jechały na 180W+-, lapek z mobo żyje do tej pory u drugiego właściciela. Tylko że słabe/tanie mobo lub przegięty pobór prądu przez PCI-e może serio uszkodzić slot PCI-e oraz kartę (przypalenie pinów).

 

Sam będę sobie robił prezent na mikołaja w postaci cablemoda. Tylko mam dylemat czy 2x8pin czy 3x8pin... Ale Hopper na pewno będzie miał dużo mniejsze TDP (5nm TSMC). 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...