Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Z jednym nie można się nie zgodzić, RT to marketingowy strzał w 10 i tutaj należą się gromkie brawa dla zielonych.

 

Gier jak na lekarstwo - jak już coś jest to połowiczna implementacja bo żadne konsumencie GPU z obecnych by inaczej tego nie uciągnęło. W Exodusie to imo miejscami wygląda to lepiej bez niż z DRX.

 

Jedna gra na horyzoncie, która ma wyjść za rok już ustawia cały rynek, cementując i tak już  prawie monopolistyczną pozycję NV co przykłada się ofc do dalszego wzrostu cen ich kart który to przekroczył o zgoła 50% ceny całego zestawu w segmencie średnim.

 

No cuda na kiju.

 

Nawet jeśli miałbym kupować RTX-a dla Cyberpunk z DRX to wstrzymałbym się do pierwszych testów tej gry żeby zobaczyć jak to balanga na danym modelu karty. 

 

Owszem śledzenie promyków to będzie fajny bajer ale za 2-3 lata i nie na obecnej generacji RTX

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

szczególnie w śledzeniu promieni.

 

Myślę, że nie pomyliłeś się ani trochę. RT to nie hairworks, czy physx, to technologia, którą warto jest rozwijać za wszelką cenę (i dobrze, bo się coś w kwestii grafiki komputerowej wreszcie ruszy do przodu). Zapewne zieloni właśnie na tym się skupią, a może za kilka lat w ogóle konwencjonalny rendering odejdzie do lamusa na zawsze.

 

Tak sobie myślę, że obecnie najlepiej mieć coś na poziomie 1060 (lub odpowiednika amd) i sobie spokojnie poczekać (do 1080 na razie jest OK).


 

 

 

 

 

Fajna jednak ta karcioszka. Zastanawia mnie dlaczego producenci kart tak zawsze plują tą pastą termoprzewodzącą, nie można tego w sposób cywilizowany posmarować, tylko trzeba za#@$ć wszystkie rezystory wokoło rdzenia?

Link to post
Share on other sites

Czekam na NAVi 2, może NAVI BIG Junior będzie następcą 2070S.  :D Lubie rotacyjnie latać pomiędzy producentami i oby tak zostało. 

 

Atm 5700 XT to kiepska klucha a nie dobry deal. Chyba że referent pod wodę. Natomiast 5700 jako killer 2060S, jest git.

Link to post
Share on other sites

Czy ja dobrze słyszałem, że wersja bez OC tego złotego MSI ma być 20$ tańsza? Czyli wychodzi poniżej 2000 pln... Zacnie, MSI się ogarnia.

 

Swoją drogą cooler strasznie przypomina ten z Nitro+ (Rx 580, 590).

Link to post
Share on other sites

 

 

7/8 dB

 

Update BIOSa będzie do złotej:

 

 

Update August 14 - a few hours for the release. As explained I have contacted MSI last week to address the fact that this is a too noisy product. MSI, as a result, today contacted us that based on out feedback they will release a more silent BIOS for people that would like to install it. That BIOS will become available on the MSI website.

We've quickly tested the BIOS and several things will happen after installing it. Your temperature will rise with roughly 2-3 degrees C in the 69 Degrees C marker. The fan RPM with the default BIOS reached almost 2300 RPM, the new Silent BIOS has that lowered with roughly 10% towards a 2000 RPM domain.  The end result is that the product now runs 2 DBa lower at 43 DBa. That's still moderately noisy, however far more acceptable to being a normal ' acoustic' level and definitely better than the reference blower-style cooler.


 

 

Tę linkujesz?

 

Tę, tylko na innym portalu.

Link to post
Share on other sites

Bez kitu EVOKE wygląda jak Sapphire...

A MECH wygląda jak dobry (pozytywny) recykling TwinFrozr'a z nowszymi wentylatorami. 

 

Obie karty powinny być wypas. O ile mają chłodzony vrm i vram. 

 

 

Btw. raczej dziadowo z tymi Radeonami jeżeli chodzi o ciszę i temperatury... powiedziałbym że jest bardzo źle. :( 

Gdzie te czasy gdy to nvidia była gorąca i jajecznice się na niej robiło (480, 580 itp). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

 Atm 5700 XT to kiepska klucha a nie dobry deal. 

 

Ta klucha ma wydajność kilka procent mniejszą niż 2070s kosztująca 500-700pln więcej

 

 

 

Obie karty powinny być wypas. O ile mają chłodzony vrm i vram. 

 

 

Jak do teraz tylko sapphire pulse ma chłodzone wszystkie 4 regulatory zasilania, reszta chłodzi tylko vrm. W połączeniu z dual biosem to mój faworyt na dziś. 

 

Swoją drogą ciekawe do czego służy ten trzeci mały regulator koło dolnego lewego rogu GPU.  

Link to post
Share on other sites

Ta klucha ma wydajność kilka procent mniejszą niż 2070s kosztująca 500-700pln więcej

 

 

No chyba nie, skoro większość AIB powyżej 2000zł a np. Gigabyte'a 2070 Super masz za 2400zł.

I więcej niż parę procent w co najmniej kilku ważnych tytułach. :| 

 

@Rebel, czekaj na Nitro+  :D Chociaż mam nadzieję cichą na reanimację Vapor-X'a. 

Link to post
Share on other sites

Dziwi mnie wynik Metro Exodus w 4K trochę. Aż tak bottleneckuje tą kartę przy 4K?

Swoją drogą te AIB też nie ratuje za bardzo... czytając te newsy o uber OC spodziewałem się dużo więcej... bo przyrost wydajności względem ceny jest z d...

 

Dziwne jest to że AMD na własnym API - Vulkanie nie potrafi się odbić od RTX'ów... spodziewałem się że NAVI rozszarpie tam RTX'a. :| 

 

Spodziewałem się niskiej ceny, wtedy byłoby git.

Ale skoro ceny są zauważalnie wyższe... to już nie jest git. Bardzo nie jest. 

Za 420-450 euro AIB byłby ŚWIETNYM interesem. Ale w okolicach 500 to już lepiej dorzucić 20 euro do RTX'a...

 

metro-exodus-3840-2160.png

shadow-of-war-2560-1440.png

devil-may-cry-5-2560-1440.png

the-witcher-3-3840-2160.png

Link to post
Share on other sites

Nie ma szans, nie z tymi NAVI. A na pricedrop nie ma szans po tym failu ze startem. Akcjonariusze dali by im od razu popalić sprzedażą akcji.

 

Ale są już bardzo blisko. Nast. gen mam nadzieję że podgryzie zielonych, bo ci głupieją i w ciula sobie lecą.  


EDIT: Jay dorwał się do Diabła

 

https://www.youtube.com/watch?v=DzCOvZEH318

Link to post
Share on other sites

A tu Steve dorwał się do Devila

 

https://m.youtube.com/watch?v=hpyE0S2yKJY

 

@Revan tak narzekasz na te Navi (głównie przez cenę chyba) a typ z Hardware Unboxed mówi, że ten konkretny Rx 5700 XT Red Devil właściwie przekreślił sens 2060S oraz 2070S (przy obecnych cenach za modele z porównywalnym "topowym" chłodzeniem jak u chińczyka). Szok :o

 

Fanboy czy jak?

Link to post
Share on other sites

@Revan tak narzekasz na te Navi (głównie przez cenę chyba) a typ z Hardware Unboxed mówi, że ten konkretny Rx 5700 XT Red Devil właściwie przekreślił sens 2060S oraz 2070S (przy obecnych cenach za modele z porównywalnym "topowym" chłodzeniem jak u chińczyka). Szok :o

 

Fanboy czy jak?

 

Dobrze wiesz że wolę AMD i nienawidzę zielonych (i ich g... sterowników i panelu z przed epoki krzemu łupanego). Nie, jestem rozczarowany bo chciałem kupić NAVI tak jak pisze Artok i sporo na to czekałem siedząc na RX'ie 580 - gdybym to przewidział to po prostu już w Q1 kupiłbym 2080 najpewniej. Ta konstrukcje bez obniżek cen po prostu nie ma racji bytu, żadnych zalet. 

Cieplejsze, głośniejsze, mniej wydajne, więcej prądu żrą. A jedyne wersje, które mnie interesują czyli STRIX i NITRO+ bankowo podejdą cenami pod tańsze 2070 Super.

Różnica w 4K  w wielu grach dodatkowo się powiększa. :< Zazwyczaj to AMD mniej cierpiało przy 4K, a przy tej konstrukcji NAVI jest odwrotnie - nie podoba mi się to. Oby z BIG NAVI było lepiej.

 

Jestem realistą i nie zaznam ani grama litości dla czerwonych, zielonych czy niebieskich. Przed zakupem czegokolwiek zawsze wyliczam sobie perf per € itp.

 

Ba, wolałem AMD bo mógłbym kupić monitor FreeSync, a tak mam do wyboru tylko 27GL850 oraz powrót do Momentuma 326M6 bo muszę kupić coś co wspiera i G-Sync oraz FreeSync jednocześnie.

 

Jak to bywa z Radeonami od kilku lat i w sumie nvidią - oboje ta sama para kaloszy. Slajdy, zapowiedzi WOOOOOOOOW przychodzi co do czego i zderzenie z rzeczywistością i jeszcze gorszą dostępnością (2 miesiące czekania?!)

RTX 2070S lata mi przy 1100rpm i nie przebija 65*c na 100% stresie), w 4K by utrzymać 65*c wystarczy 1450rpm. 

 

Raytracingu w obecnej formie nie uznaje więc nie będę stosował tego pseudo argumentu. Ale do 1080p taki 2070S styka z palcem w nosie, ale kto normalny wyda 2400-3000 na kartę do full hd @ 60hz? No raczej nikt normalny.

 

Przykłady (trzeba czymś uargumentować, nie będę wysysał nic z palca jak psychol):

Wrzucę tutaj gry, w które sam gram i jest to z mojej perspektywy. Do tego należy podchodzić jako subiektywnej wypowiedzi z mojego punktu widzenia.

 

Witcher 3 4K: 2070S jest o 15,2% szybszy

Metro Exodus 4K: 2070S jest 24% szybszy

GTA V 4K (bardzo dobra optymalizacja): RTX 2070S jest tylko 5% szybszy

AC Odyseja 4K (gram w nią od wczoraj, BEZNADZIEJNA optymalizacja jak to ubiszrot i to widać): RTX 2070S jest szybszy o 16%

 

w3_4k_3.png

metro_4k.png

gta5_4k.png

 

 

 

Jeżeli chodzi o pobór prądu, to referent 5700 XT był mocno ograniczony przez słabą referencyjną konstrukcję. Potworki na custom PCB sporo podniosą poprzeczką, bo ta karta się po prostu dusiła.

 

Na chwile obecną 2070S z 5700 XT jest porównywalne, ale FE ma dobry power limit, gdzie Referent AMD jest zduszony przez słabe chłodzenie i pcb.

 

Dodatkowo jak wiadomo z obecnych już recenzji, AIB 5700 XT ciągle są bardzo ciepłe... dużo cieplejsze od RX. Czyli z automatu karty będą pracować na większych RPM i będą głośniejsze by utrzymać turbo. Ja np. mam silent kompa i jest to dla mnie czynnik dyskwalifikujący. Mamy erę "pecetów na biurkach", nikt nie chce słuchać suszarki zamiast głośników.

 

power_load.png

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Widziałeś testy Devila, Pulsa - ja już tylko z czystej ciekawości czekam na Nitro+, XFX i może Aorusa (Xtr najlepiej) - i tam wcale temperatury nie są tragiczne. Steve z HU nawet tego Red Devila nie sprawdzał na silent biosie, bo na tym podstawowym karta była super cicha.

 

A że niestety nie jest to jeszcze poziom wypas - EVGA... :( No szkoda, chętnie bym zobaczył takiego FTW3 5700 XT :D

Link to post
Share on other sites

Pulse i Devil to jedyne dobre AIB imho na chwile obecną. Ofc. jako fan metalu i pentragramów dla mnie wybór byłby prosty...  8-) zawsze lubiłem ich backplate, ale trochę shroudy mi się nie podobają, są za mało jednolite tak jakby, ale to subiektywna sprawa.

A ten MSI EVOKE to tragedia wg. Techpowerupa... głośny i gorący. Marna podróba szafira.

 

Weź pod uwagę że EVGA to zupełnie inna liga cenowa. :P a jej dostępność to... tak jak z praworządnością w Polsce.   :rotfl:

Zamiast FTW3 będzie Nitro albo Vapor-X! I ja chcę zobaczyć tego potwora. W tych kartach nie chodzi już o opłacalność (o czym głównie się rozbijałem, tzn tani 2070s vs rozsądny aib 5700x) tylko o wydajność + kulturę pracy. 

Oby tylko Sapphire dawał już normalnie 3 lata gwarancji, zamiast 2...

 

Czytałem dokładnie recenzje tych kart, i na Silent Biosach jest cichutko jak na RTX 2070 Super (30, 31, tam 32dB - jedno kopyto). Ale kurdę temperatury już mi się mniej podobają. 70, 75*c itp. Ponad 10*c więcej od zielonych.

 

I teraz czemu jestem taki sceptyczny. Karty wieją na na płytę główną. I tutaj rozbijmy się o dwa scenariusze, sam podbijał bym pod ten pierwszy:

1) Pod kartą graficzną slot M2 (sata/nvme) i dysk SSD. Gorętsze powietrze wiejące na SSD = większe temperatury. Większe temperatury = większe ryzyko throttlingu. 

2) Znany już problem, dość poważny i irytujący. Dotyczy płyt X570 ze słabo zaprojektowanym chłodzeniem chipsetu. Znów większa temp powietrza z GPU = większa temp chipsetu. Nawet jeżeli uda się uniknąć throttlingu to w płytach z wentylatorami bardzo prawdopodobne są większe obroty... 

 

Na początku sobie z tego nie zdawałem sprawy jak się jarałem 5700 XT. 

 

Swoją drogą czekam na dzień, gdy będę mógł kupić 3-4 slotowego blowera z full miedzianym chłodzeniem jak miałem w Radeonie HD 4870x2 (full dwa miedziane bloki, ciężkie jak diabli, zero "amelinium").

Największym błędem AMD było postawienie na blowera. Mogli zastosować 2 slotowego braciszka coolera, znanego z Radeona VII... I gdyby cena MSRP odnosiła się do droższego w produkcji coolera (j/w) ceny AIB także byłyby trochę niższe. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...