Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Siemka, potrzebuje pomocy. Jakie z490 brać pod 10600K? Zastanawiam się pomiędzy Gaming Plus, a Tomahawk. Jaka jest różnica? Obie są bliźniacze, a Gaming jest tańszy o stówkę - z czego wynika ta różnica?

 

 

Tomahawk to bliźniacza konstrukcja do gaming EDGE. Gaming plus to bliźniacza konstrukcja do pro-a. 

Link to post
Share on other sites

raczej nie bardzo

A-Pro

VRM

7 rzeczywistych faz (6+1), 13 wirtualnych faz (12+1), kontroler PWM: RT3609BE (max. 8 faz)

MOSFETs CPU

12x 46A 4C029N/​4C024N

MOSFETs SoC

1x 46A 4C029N/​4C024N

 

Gaming Plus

VRM

7 rzeczywistych faz (6+1), 13 wirtualnych faz (12+1), kontroler PWM: RT3609BE (max. 8 faz)

MOSFETs CPU

12x 46A 4C029N/​4C024N

MOSFETs SoC

1x 46A 4C029N/​4C024N

 

Tomahawk

VRM

7 rzeczywistych faz (6+1), 13 wirtualnych faz (12+1), kontroler PWM: NCP81229 (max. 8 faz)

MOSFETs CPU

12x 55A NCP302155

MOSFETs SoC

1x 55A NCP302155

 

Gaming EDGE

VRM

7 rzeczywistych faz (6+1), 13 wirtualnych faz (12+1), kontroler PWM: RAA229001 (max. 8 faz)

MOSFETs CPU

12x 60A ISL99360

MOSFETs SoC

1x 60A ISL99360

 

Carbon ma to samo co EDGE, unify ma to samo co Ace i Godlike

Link to post
Share on other sites

Trzeba tylko pamiętać, że sam układ dźwiękowy to nie wszystko bo liczą się również komponenty na płycie głównej ;)

 

Przy zintegrowanym układzie, jego jakość, choć znacznie lepsza niż kilka lat temu, jest nadal niska i komponenty dużo w tym nie zmieniają. 

Link to post
Share on other sites

Przy zintegrowanym układzie, jego jakość, choć znacznie lepsza niż kilka lat temu, jest nadal niska i komponenty dużo w tym nie zmieniają. 

 

Po między ALC892 a ALC1200 zarówno na głośnikach Microlab Solo 6C jak i starych słuchawkach Panasonica zbudowanych na podzespołach Technicsa jest olbrzymia różnica w jakości dźwięku!

Link to post
Share on other sites

Bardzo popularne kostki ALC887, 892 nijak się mają do ALC1150, ALC1200, ALC1220. Ta ostatnia jest taką swoistą legendą, bo zapewnia jakość dźwięku na naprawdę przyzwoitym poziomie.

 

Różnice pomiędzy pierwszą grupą, a drugą są spore i fakt, że to są zintegrowane układy nie ma tutaj znaczenia. Właściwie najlepsze kodeki wcale nie są gorsze niż wiele dedykowanych kart dźwiękowych, a ALC1220 ze względu na 2,1Vrms daje możliwość napędzenia nawet słuchawek 600Ohm w teorii. 

 

Wiele zależy od aplikacji i całego układu audio, bo do takiego kodeka wystarczy dorzucić jeszcze dedykowany wzmacniacz słuchawkowy choćby jakiś TPA czy LME i już mamy zupełnie coś innego o znacznie wyższej mocy.

 

Edit:

 

Większość zintegrowanych układów cierpi głównie na brak mocy, ALC1200 daje bodajże 30mW/32Ohm na kanał. Dla porównania często polecany FX-Audio DAC-X3 to 150mW/32Ohm, a X6 to 910mW/32Ohm.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

A ja tam wpinam sobie dragonfly i nie przejmuje się tym co siedzi na mobasie a przy ewentualnej zmianie platformy kodek na płycie nie robi mi większej różnicy bo jeśli potrzebuję dodatkowego wyjścia, np. optyka pod wzmacniacz to jest jeszcze xonar DGX.... polecam  ^^

 

870d98223fc424f3med.jpg

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

To już druga próba dyskredytacji Gaming Plusa w obliczu Tomahawka %-)

 

Jaka druga? Ja źle doczytałem i byłem przekonany, że to porównanie A-Pro do Tomahawk. 

 

@FeX

Dokładnie. Na jednej płycie możesz mieć czysty układ dźwiękowy np. ALC1200 a na drugie masz ALC1200 + dedykowany wzmacniacz słuchawkowy z DAC i takie połączenie potrafi już zrobić niezłą robotę. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

a na drugie masz ALC1200 + dedykowany wzmacniacz słuchawkowy z DAC i takie połączenie potrafi już zrobić niezłą robotę. 

 

ALC1200 to zintegrowany DAC + wzmacniacz, więc dorzucenie wzmacniacza dedykowanego z DAC to już dokładanie osobnego kompletnego układu  :menda:

 

Najpierw DAC przetwarza sygnał cyfrowy na analog, a potem sygnał wzmacniasz, a czym? No wzmacniaczem :D Nie ma problemu, żeby dalej taki analogowy i wzmocniony sygnał wzmocnić ponownie.

 

Kodeki są wykorzystywane na mobo, bo są tanie i wbrew pozorom sporo oferują względem tego, jak prosta jest jego aplikacja i jak niewiele potrzeba, żeby to zagrało. Zastosowanie dedykowanych rozwiązań jest problematyczne na płycie, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na umiejscowienie wszystkich komponentów.

 

Kiedyś byłem przeciwnikiem zintegrowanych, ale roczek posiedziałem na ALC1150 i nie zauważyłem, żeby mi krew z uszu wypływała :D

Link to post
Share on other sites

 

Druga :D Pierwsza była jak @@soda stwierdził, że Gaming Plus ma mniej złącz na dyski.

Na jego obronę powiem, że wczoraj montując ta płytę w myślach sobie gadałem że czemu ta płyta ma tylko 4 złącza sata. Dopiero jak podłączałem choinkę to zobaczyłem te 2 pozostałe porty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A patrz, nawet i się człowiek czegoś dowie :D Rzeczywiście takie rozwiązania występują, ale jak mówię to osobne układy i zapewne ALC1220 odpowiada za dźwięk 5.1, bo to kodek wielokanałowy, a SABRE9018Q2C typowo stereo dla słuchawek.

 

Matko jedyna ile mobasy z takimi układami kosztują  :o 


A ja tam wpinam sobie dragonfly i nie przejmuje się tym co siedzi na mobasie a przy ewentualnej zmianie platformy kodek na płycie nie robi mi większej różnicy bo jeśli potrzebuję dodatkowego wyjścia, np. optyka pod wzmacniacz to jest jeszcze xonar DGX.... polecam  ^^

 

Kiedyś popełniłem takie porównanie https://forum.mp3store.pl/topic/133597-audioquest-df-12-vs-geek-out-450-w-otoczeniu-innych-sprz%C4%99t%C3%B3w/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

To w skrócie - warto dopłacać tę stówkę do tomahawka? :D

Druga kwestia, jak wygląda tam sprawa z M.2? Są dwa złącza, czy to robi jakąś różnice pod które podepnę dysk? Widziałem, że montaż dysku pod m.2 wyłącza niektóre porty, ale nigdzie nie doczytałem o kolejności montowania. Czy jak zamontuje sobie 1 dysk na tym dolnym złączu to coś się stanie? Przy okazji myślę jaki by sobie tutaj dysk kupić... Na razie nvme mi nie jest zbytnio potrzebne, więc wybór jest prosty, bo MX 500, ale.. Z drugiej strony, nieco droższy jest kingston na m.2 i tu się zastanawiam... Jak z awaryjnością tego kingstona a200? Mx to montowałem w sporej ilości kompów i jego znam na wylot..

Docelowo później zamierzam kupić S11/SX8200 1 TB, ale na razie 500 gb ssd i 1TB HDD musi styknąć.

Edytowane przez porcelanowy_janusz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...