Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Jak 4.0ghz to standard jakbyś miał więcej to wtedy by znaczyło że coś jest poprzestawianie,

Temperatura to pewnie dlatego, że masz na sztywno 900 obrotów, ale masz za to ciszę, a w trakcie grania w gry  pewnie będzie miał 50-60 stopni, tak z ciekawość możesz sprawdzić na auto jaka temperatura

 

Co do IHS to tu,a le raczej to były pierwsze sztuki:

https://www.purepc.pl/procesory-intel-core-i5-10400-maja-lutowany-lub-klejony-ihs

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

tak z ciekawość możesz sprawdzić na auto jaka temperatura

Wszystko jest na auto, jedyne co to w biosie jest (zresztą domyślnie) zdjęty limit PL1, tj. zamiast intelowskich 65W jest 255W ale podczas stres testu procek dostaje maksymalnie nieco ponad 70W.

Wentylator ma przewód z końcówką 3-pin i z tego co wiem, nie ma możliwości regulacji prędkości w zależności od temperatury wg. jakiejś krzywej. Mogę go tyko podpiąć z przejściówką redukującą napięcie zasilające i tym samym obroty albo bez. Bez przejściówki osiąga 1300 obr/min i niestety hałasuje, tzn. ze starości bo mam go jakieś 10 latek, więc podpiąłem go przez przejściówkę, bo wtedy pracuje chicho. Obadam właśnie temperaturę podczas grania. Ewentualnie wymienię wentyl na chłodzeniu na nowy i puszczę na 1300 albo na taki z PWM.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

ale jak na tych 900 obrotach jest w miarę i cicho to nie ma co zmieniać

Ano właśnie jest cicho i dlatego  jest przejściówka, w sumie mam jeszcze jedną na 1100 obr. Założę i sprawdzę, co to da. Po godzinie grania procek dobił do 60 stopni. Że boxowe chłodzenie nie grzeszy wydajnością to wiem, choć powiem ci, na poprzednim i5 7400 miałem boxowe chłodzenie przez kilka miesięcy i totalnie dawało radę, tj. nie pamiętam temperatur, ale było w miarę ciche, nawet zaskakująco ciche.

Link to post
Share on other sites
W dniu 9.12.2020 o 10:38, wrobel_krk napisał:

Co do IHS to tu,a le raczej to były pierwsze sztuki:

https://www.purepc.pl/procesory-intel-core-i5-10400-maja-lutowany-lub-klejony-ihs

Dzięki, sprawdzę stepping. Po zwiększeniu obrotów wentyla do 1100 temperatura o 1 stopień w dół,  czyli żadna różnica,  ale w grach jest w okolicach 60 stopniwięc, więc bez paniki,  tak to zostawię do czasu aż wentylator od Noctua nie wyzionie ducha,  wtedy kupię coś wydajniejszego z PWM. 

Link to post
Share on other sites

Podepnę się z pytaniem takim trochę procesorowo , pamięciowym
Czy z prockiem i5 10400F na płycie Z490 ustawienie ramu na np. 3800 czy 4000mhz przyniesie wymierne efekty w postaci zastrzyku wydajności?
Testy jakie znalazłem pokazują spora różnice pomiędzy 2666 mhz (taktowanie Ram) a 3200mhz. Więc teoretycznie przy tych 3800/ 4000mhz powinien byc taki sam spory wzrost? czy już mniejszy ale jednak nadal wzrostowy . (chodzi głównie o giereczki)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, MariuszB35PL napisał:

Podepnę się z pytaniem takim trochę procesorowo , pamięciowym emoji6.png
Czy z prockiem i5 10400F na płycie Z490 ustawienie ramu na np. 3800 czy 4000mhz przyniesie wymierne efekty w postaci zastrzyku wydajności?
Testy jakie znalazłem pokazują spora różnice pomiędzy 2666 mhz (taktowanie Ram) a 3200mhz. Więc teoretycznie przy tych 3800/ 4000mhz powinien byc taki sam spory wzrost? czy już mniejszy ale jednak nadal wzrostowy . (chodzi głównie o giereczki)

Nie będzie to aż tak duży przyrost ale nadal jakis

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo wiem gdzie napisać, ale tu chyba powinno być OK :)

Czy jest realny sens kupować Core i5 10400F z płytą na Z490, żeby móc podciągnąć wyżej pamięci? Czy faktycznie różnica między 2666MHz, a powiedzmy 3200MHz będzie odczuwalna?

Tak na szybko licząc wychodzi mi, że Core i5 10400F+Z490+16GB DDR3200 będzie kosztować jakieś 1650 zł (dopłata ok. 250 zł do pamięci DDR2666).

Dla porównania Core i5 10600 (który podobno lepiej zarządza mnożnikami turbo)+B460+16GB DDR2666 wyjdzie ok. 1700 zł.

Wymówki typu weź lepszą płytę, bo później wymienisz procesor na lepszy nie biorę pod uwagę, bo raczej robi się wymianę całej platformy, a nie wymianę procesora (z 3570 na 3770 też się nie opłacało przechodzić, ze względu na ceny tych procków). Rozważam sytuację typu tu i teraz.

Kusi jeszcze rozwiązanie Core i7 10700F+B460+16GB DDR3000, bo da się taki zestaw wyrwać za ok. 1950 zł, ale to już duże naciąganie budżetu.

Ryzena nie biorę pod uwagę, bo kogoś chyba ostro pogięło z cenami (chyba, że R7 2700X, ale jakoś nie jestem do niego przekonany).

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Pawel7 napisał:

Czy jest realny sens kupować Core i5 10400F z płytą na Z490, żeby móc podciągnąć wyżej pamięci?

Raczej nie, według testów ok 5% wzrost wydajności. Lepiej te 250 zł przeznaczyć na co innego.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Pawel7 napisał:

Wymówki typu weź lepszą płytę, bo później wymienisz procesor na lepszy nie biorę pod uwagę, bo raczej robi się wymianę całej platformy, a nie wymianę procesora (z 3570 na 3770 też się nie opłacało przechodzić, ze względu na ceny tych procków)

Ale już na 2600K chyba miało sens :P Sam zrobiłem taką przesiadkę (z 2500K) i nie żałuję ani jednej złotówki wydanej bo efekt był dokładnie taki jaki oczekiwałem. Dlatego właśnie skupiłbym się na dobrej płycie przede wszystkim, obecne intele chyba nie będą tak trzymać ceny jak stare bo konkurencja na zupełnie innym poziomie. Chyba że wymieniasz co roku wszystko to bierz 10400f, z490 i ramy jak najszybsze, płytę odsprzedaż z małą stratą pewnie i chociaż pamiątki się nadadzą do przełożenia do nowego zestawu (ddr5 narazie nie widać na horyzoncie).

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, zbiku90 napisał:

Chyba że wymieniasz co roku wszystko to bierz 10400f, z490 i ramy jak najszybsze, płytę odsprzedaż z małą stratą pewnie i chociaż pamiątki się nadadzą do przełożenia do nowego zestawu (ddr5 narazie nie widać na horyzoncie).

Mam 3570 odkąd weszło do produkcji jako nowość :)

Link to post
Share on other sites
W dniu 10.12.2020 o 20:07, Artok napisał:

Weź sobie sprawdź napięcie na tym cepie. Jemu to 1.1V będzie będzie nadto. 

No więc podczas stres testu narzędziem wbudowanym w CPU-Z napięcie wynosi 1.260 V, HW Monitor pokazuje nieco mniej, bo 1,245 V. Co do steppingu to nie wiem, musiałbym zdejmować chłodzenie, a nie chce mi się.... Sugerujesz ustawić mu na sztywno niższe napięcie w biosie?

Link to post
Share on other sites

Popieram przedmówców - większość płyt głównych daje napięcia z kosmosu. Taki 10400F do ilu boostuje - 4,2 GHz na wszystkich rdzeniach? Wątpię by więcej niż 1,15V potrzebował do stabilnej pracy w takich warunkach. A jak widać płyty główne dają mu niekiedy ponad 1,25.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Na naklejce na pudełku wszystek jest napisane :)

O dzięki, sprawdzę.

27 minut temu, joker5513 napisał:

Popieram przedmówców - większość płyt głównych daje napięcia z kosmosu. Taki 10400F do ilu boostuje - 4,2 GHz na wszystkich rdzeniach? Wątpię by więcej niż 1,15V potrzebował do stabilnej pracy w takich warunkach. A jak widać płyty główne dają mu niekiedy ponad 1,25.

Wiesz, ja wychodzę z założenia, że inżynierowie odpowiedzialni za projekt płyty głównej wiedzieli, co robią i z pewnością znają się na tym lepiej niż ja... Z drugiej strony spróbować ustawić niższe napięcie nie zaszkodzi, ale jak to zrobić, żeby to nie było sztywne 1,15 V tylko zmienne zależne od obciążenia ale nie wyższe niż 1,15 V?

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Player1 napisał:

Wiesz, ja wychodzę z założenia, że inżynierowie odpowiedzialni za projekt płyty głównej wiedzieli, co robią

Dlatego zachowawczo ustawiają wyższe napięcia na wypadek jakby komuś się trafił procek ulepiony z krzemu pozamiatanego z podłogi fabryki. W większości przypadków można je spokojnie obniżyć, o ile dokładnie to już zależy od konkretnej sztuki.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites
51 minut temu, joker5513 napisał:

Taki 10400F do ilu boostuje - 4,2 GHz na wszystkich rdzeniach?

4.0 Ghz.

 

22 minuty temu, Player1 napisał:

ale jak to zrobić, żeby to nie było sztywne 1,15 V tylko zmienne zależne od obciążenia ale nie wyższe niż 1,15 V?

Ustaw sobie minusowy offset. Na początek dajmy na to -0.05V. Wtedy zjedzie z 1.25 na 1.20.

Edytowane przez Artok
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.12.2020 o 16:36, Pawel7 napisał:

Nie bardzo wiem gdzie napisać, ale tu chyba powinno być OK :)

Czy jest realny sens kupować Core i5 10400F z płytą na Z490, żeby móc podciągnąć wyżej pamięci? Czy faktycznie różnica między 2666MHz, a powiedzmy 3200MHz będzie odczuwalna?

 

Ja zrobiłem taką przesiadkę z ryzena 3600 (miałem swoje powody ;) ) i kupiłem płytę Z490 + i5 10400f ram mi został z poprzedniego sprzętu Patriot Viper Steel 3733Mhz Cl17 i powiem Ci że przyrost nawet jest w porównaniu do ryzena na + w większości gier jakie gram (simracing) ale np w takim Cyberpunk to jest ogromna różnica do tego co było na ryzenie. Na ryśku (jeszcze patch 1.04) nie dało się grać praktycznie z RT bo spadki FPS były do 35 klatek tak z Intelem na tym samym patchu średni FPS z RT na Ultra utrzymywał się w okolicy 70 FPS średnio ze sporadycznymi spadkami do 50 FPS ale baaardzo rzadko . Tak że ja tam polecam takiego 10400F bo serio daje spokojnie radę zwłaszcza z szybkim ramem i płytą Z490 (różnica między 2666mhz ram a 3800mhz to koło 20 FPS na plus ;) więc imo warto kupić Zetkę) . Ramy polecam Vipery 3733mhz bo kupisz je za około 350 zł, cena na taką szybkość jest sztosik .

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, MariuszB35PL napisał:

Na ryśku (jeszcze patch 1.04) nie dało się grać praktycznie z RT bo spadki FPS były do 35 klatek tak z Intelem na tym samym patchu średni FPS z RT na Ultra utrzymywał się w okolicy 70 FPS średnio ze sporadycznymi spadkami do 50 FPS ale baaardzo rzadko

Problem z prockami AMD został załatany oficjalnie w patchu 1.05 a nieoficjalnie modem zaraz po premierze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...