Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia GF serii 9xx


Recommended Posts

ma 3,5 gb + 0,5gb jakiegoś wolnego ramu to podobno szyna nie jest 256bit tylko 208bit.

Serio ?

 

O ile to nie jakiś błąd, to kompletnie nie widzę sensu takiego posunięcia. Przecież równie dobrze karta mogła mieć 3,5GB i korzystać z normalnego ramu w PC tak jak zresztą to robi jeśli wielkość "plików" przekroczy dostępną pamięć graficzną.

Chyba, że r9-290 ma 4GB to nie mogli być gorsi, w końcu 4>3,5, jak by to wyglądało GTX 970 3,5GB %-)

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Niby nVidia wyjaśniła.. Teraz jestem ciekawy czy ten GTX 960 4 GB (podobno premiera w marcu) tez będzie miał 3.5 GB VRAM czy jednak 4 GB? ;)

 

960 to pełny układ, więc nie powinno być żadnych zgzrzytów. NV tłumaczyło to tak, że po odcięciu jednostek wykonawczych chip nie był się w stanie poprawnie komunikować z pamiecią, więc podzielili pamięć na dwa segmenty: 3.5GB i 0.5GB. Ten drugi jest na szczęście wykorzystywany tylko jeśli zabraknie miejsca w tym szybszym. To co kolega poniżej pisał o szynie 208-bit jest poniekąd prawdą (z wyliczeń mi wychodzą 224-bity), bo w takim wypadku prawie nie wykorzystujemy jednego kanału z szyny (32-bity).

Serio ?

 

O ile to nie jakiś błąd, to kompletnie nie widzę sensu takiego posunięcia. Przecież równie dobrze karta mogła mieć 3,5GB i korzystać z normalnego ramu w PC tak jak zresztą to robi jeśli wielkość "plików" przekroczy dostępną pamięć graficzną.

Chyba, że r9-290 ma 4GB to nie mogli być gorsi, w końcu 4>3,5, jak by to wyglądało GTX 970 3,5GB %-)

 

Użycie pamięci z karty jest trochę sensowniejsze. Pamięć jest mimo wszystko bliżej, nie obciąża się dodatkowo PCI-E itd.

Link to post
Share on other sites

Wszystko wyjaśnione. Na guru3d jest update artykułu. Celowe działanie nVidii. Że niby musieli tak zrobić przez ilość bloków SMM i 3.5 GB jest na 208-bit szynie, a pozostałe 0.5 GB musiało być na 48-bit.

 

Już daliby za 1150 zł grafę z 3 GB vRAM, ale bez żadnych ograniczeń pamięci i byłoby dobrze.

Ech, zaczynam powoli żałować, że sprzedałem 780 Ti, bo tak właściwie zmiana na 970 przyniesie więcej problemów niż frajdy.

 

SLI z 760-tek mnie czeka ?

Edytowane przez Prophet41
Link to post
Share on other sites

Teraz to nie problem, ale za dwa lata 3 gb vram moze byc rozsadnym minimum i wtedy bedzie problem jak karta zacznie uzywac calej pamieci

Za 2 lata to będzie 8 gb jak nic :)

Już teraz są  gry co wykorzystują prawie 3,7 gb w full hd, np shadow of mordor

 

http://www.hardwarepal.com/shadow-mordor-benchmark/

 

Dziwne, że przy nvidii jest 200mb mniej jak przy amd w wykorzystaniu pamięci.

Link to post
Share on other sites

Dziwne, że przy nvidii jest 200mb mniej jak przy amd w wykorzystaniu pamięci.

To naturalne, że dwie różne architektury nieco inaczej przetrzymują dane w pamięci. Pewnie coś tu do gadania ma jakość kompresji, ale pewnie nie tylko.

Nie chodzi mi ze ramu bedzie malo, tylko ze jak zacznie kozystac z tej wolnej to zamuli calosc co spowoduje naly spadek wydajnosci

Wszystko zależy ile tej pamięci wycieknie i w jaki sposób gra ją wykorzystuje. Gość z ET zamierza przeprowadzić dokładniejsze testy, wtedy się zobaczy jak to wygląda w praktyce.

 

Znalazłem takie coś:

 

Chociaż ciężko powiązać jakim cudem korzystanie z wolniejszej pamięci może powodować takie glitche. Miałem parę gier, które nie mieściły się we VRAM i nigdy to się nie kończyło błędami w wyświetlaniu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...