Skocz do zawartości

Solomon

Bloger
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Komentarze pod blogami dodane przez Solomon

  1. Nie lubę nowomowy. Wentylator nie ma kultury, bo to maszyna.

     

    W przytaczanym zdaniu chodzi o to, że wyższa sprawność -> mniejsza emisja ciepła -> niższe temperatury elementów -> mniejsza presja na zwiększanie prędkości obrotowej wentylatora w tych samych warunkach zewnętrznych.

     

    W pierwszym wpisie o zasilaczach było "Zbliżenie się do 85% pozwoli obniżyć straty do 30-45 W, a przy 90% do zaledwie 20-30 W, dzięki czemu układ chłodzenia będzie miał mniej pracy i (jeżeli producent nie poczynił na nim oszczędności) powinien pracować zdecydowanie ciszej, a o to przecież chodzi.".

    Nie będę w każdym wpisie tłumaczył tego od początku.

  2. Przeczytałem sam początek i mam kilka uwag :)

     

    Czemu używasz słowa schładzacz? Na domiar bardzo często. Są inne, często trafniejsze określenia jak: cooler, chłodzenie. 

     

    10-15 stopni wyższe? Uuu mocno się zagalopowałeś. Będą wyższe, ale nie sądzę żebyś mógł wytrzymać w pokoju w którym temperatura przekracza 30 stopni. 

     

    Piszesz, że tło pomiarów wynosiło 30 dbA, a zaraz przytaczasz wyniki cooler'ów na poziomie 18 dbA. O co chodzi? Możesz mi wyjaśnić? Piszesz, że w rzeczywistych warunkach bq może osiągnąć pułap 18 dbA. Tylko niech podniesie rękę ten, którego tło spadło choćby do 25 dbA. To jest nierealne u 99% użytkowników. Rozpatrujesz wartości podane przez producentów?

     

    To dobry cooler. Posiadam go od kilku miesięcy i mogę z czystym sercem polecić. Ciekawa alternatywa dla Fortisa. 

     

    Oj, nie dobry Lipton, nie dobry.

     

    Z racji zawodu często mam do czynienia z językiem angielskim i mam go już dość. Chcę używać polskich określeń. Jeśli trzeba skorzystam z fantazji i sobie będę je wymyślał. Schładzacz mi się podoba.

     

    Z tymi temperaturami to nie wiem jak będzie dokładnie, ale w samej obudowie latem może być chyba więcej. Jeśli są wątpliwości to podejdźmy do tego z rezerwą.

     

    Pomiary głośności są wykonywane w dźwiękoszczelnym stanowisku. To w mojej ocenie poprawna metoda opisana tak:

    "We also measure amount of noise produced. We do this in a sound-proof box, measuring the noise at a distance of 10 centimeters. Any sound above 17 dB(A) is detected, and normal ambient noise levels are about 30 dB(A). Anything below 30 dB(A) can't be heard, anything below 35 dB(A) is very silent. Above that you will begin to notice the sound, and 40 dB(A) or higher is clearly audible."

     

    Nie korzystam z pomiarów producentów, ponieważ każdy z nich może wykonywać je inaczej. Tutaj mamy jedną metodologię dla wszystkich modeli.

  3. Zabrakło informacji o odpowiedniej obudowie i jej wentylacji, o wielkości schładzacza, który do każdej obudowy nie wejdzie oraz o paście termoprzewodzącej.

    No i, co wiążę się z głośnością, nie ma informacji o fakcie, że niektóre obudowy zmniejszają hałas wentylatora poprzez fakt, że są pełne - mało siatki typu mesch a inne takiego hałasu nie niwelują.

    Poza tym w miarę ok ;)

     

    Obudowom będzie trzeba poświęcić inne wpisy. Pastom tempoprzewodzącym zresztą chyba też. Odnośnie wielkości schładzacza na razie było krótko pod koniec pierwszego akapitu (tzn., że ma mieć lepsze parametry ale spełniać wymagania podstawowe, czyli np. się mieścić). Można to uwypuklić, bo w sumie to istotne.

     

    Dzięki za komentarz. Uwagi się przydadzą, szczególnie jeśli dojdziemy kiedyś do momentu scalenia bloga w przewodnik.

  4. Wiem, ale nie jest łatwo uzyskać takie dane. Możliwe, że uda się do tego wrócić w przyszłych wpisach (chciałbym).

     

    W teście omawianym w poprzednim wpisie rezultaty procesorów po przetaktowaniu są odniesione względem procesora i5-2500K po przetaktowaniu, a nie przed przetaktowaniem, co nie pozwala nam sprawdzić jak wygląda stosunek wzrostu mocy obliczeniowej do wzrostu mocy elektrycznej (przed i po) dla wyników zbiorczych. Bardzo nad tym ubolewam, bo wtedy mielibyśmy odpowiedź na tacy.

     

    W wynikach cząstkowych gdzieś widziałem, że w zastosowaniach maksymalnie wykorzystujących wielowątkowość stosunek mocy obliczeniowej do mocy elektrycznej spadł zauważalnie (co sugerowałoby słuszność tezy). Prawdopodobnie wiele zależy od samej aplikacji.

     

    Generalnie jednak nawet przy podobnym stosunku pobór energii jest wyższy po przetaktowaniu i ogólne założenia, że chłodzenie będzie miało więcej pracy jest słuszne.

    Katowanie CPU cd.

    Czyli testy pokazują niezależny wpływ jednego i drugiego parametru. A jeszcze jedno pytanie, czy schładzacz pracował na stałej prędkości, bo to też mogłoby zaburzyć pomiar?

     

    Zastanawia mnie, czy jest powód aby podnosić napięcie skoro działał bez podnoszenia na 4,5 GHz?

  5. Ale w Polsce, jak i w całej UE, obowiązuje 230V - a w tej grupie Titanium jest. Mógłbyś zatem nam to wytłumaczyć?

     

    Również mnie to zdziwiło, kiedy się z tym zapoznawałem. Nie potrafię odpowiedzieć dlaczego tak jest, ale tak jak już mówiłem wszystkie zasilacze dla przeciętnych PC są certyfikowane pod klasę 115V Internal ("115V lists power supplies certified for desktop, workstation and non-redundant server applications") podczas gdy 230V Internal opisana jest jako do zastosowań profesjonalnych/serwerowych ("230V lists power supplies certified for redundant, data center applications").

     

    Nie ma tam Titanium, a co więcej poziomy sprawności różnią się dla tych samych ocen np. GOLD 115V Internal i 230V Internal, stąd pokazywanie tej tabeli dla 230V Internal byłoby moim zdaniem błędem merytorycznym, który dużo różnych serwisów popełnia.

     

    Myślę, że te zasilacze pewnie poradzą sobie z każdym poziomem napięcia, a przy 230 V mogą mieć nawet wyższą sprawność, niż wynikałoby z certyfikatu na 115V. W każdym bądź razie możemy jedynie odnosić się do tych warunków w jakich zasilacze były badane.

  6. Z tabelek wynika, że HD7770 ma mniejszy pobór energii od GTX650Ti, a gdy kupowałem kartę graficzną to sprawdziłem kilka testów i przeważnie to GTX650Ti miał niższy pobór energii i temperatury. Czy AMD zaniża te wartości czy po prostu testy są niemiarodajne? 

     

    Słuszna uwaga. Podobnie jak w przypadku procesorów dane jednego producenta mogą nie być odpowiednikami danych drugiego producenta, czyli nie możemy ich porównywać między sobą. Sprawa ta może mieć zresztą dwojaką naturę, bo dane dotyczą wersji referencyjnych, a konkretne modele kart są już często w różny sposób przetaktowane, a więc mają inną wydajność i zapotrzebowanie na energię. Generalnie trzeba patrzeć zawsze na testy i pewnie zajmiemy się takim porównaniem w przyszłości.

    Ten wpis należy do kilku podstawowych, żeby na razie ogólnie zbadać temat.

  7. Średnia przy przeciętnym użytkowaniu jest jednak sporo poniżej deklarowanego TDP. Warto zwykle zakładać najgorszy możliwy przypadek, bo wtedy jest pewność, że nic się nie usmaży. Poza tym karty graficzne też mają parę stopni swobody, np. moja przy lekkim obciążeniu z 200 MHz podskakuje do 400.

     

    Dziękuję za uświadomienie. Fajnie, że grafika dopasowuje się trochę do sytuacji.

     

    Wbrew pozorom te źródła nie są jedyne. Z CPU, GPU, PSU ciepłe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. A co z ramem, dyskiem i chipsetem gdzie ciepło z tych elementów pozostaje niejednokrotnie nierozproszone w obudowie. 

     

    No tak, ale ja wcale nie twierdzę, że jest inaczej =). Po prostu wpis był o największych źródłach ciepła. Zresztą w pierwszym zdaniu zaznaczam, że ciepło emituje każdy zasilany element.

     

    Na temat RAMu i dysków chciałbym zrobić osobne wpisy, ale nie sądzę, aby ich emisja była teraz wysoka (współcześnie kilka watów?). Jeśli natomiast chodzi o płytę główną, pewnie są to wyższe wartości, ale czy da się je wydzielić i rozpatrywać osobno? Nie wiem. Raczej oceny będziemy dokonywać po testach procesorów na bazie zużycia energii dla całej platformy.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...