Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

B650 - 700 zł
R5 7600X - 1500 zł
2x8 6000CL 40 - 700 zł

To około 900 zł więcej niż w 2018, gdy kupowałem R5 2600 (800 zł) + 2x8 GB 3000CL16 (750 zł) + Strix B450-F Gaming (450 zł). 

Edytowane przez WPRD700
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Artok napisał:

Żadna nowość, AMD zapowiedziało to kilka dni temu na konferencji. 

Umknęło mnie to, totalnie. Zaraz się okaże, że bundle X670 + 7600X, z jakimś cashback, wcale nie wyjdą kosmicznie drogo :o Ja jednak trzymam się mocno postanowienia, że żadnych Ryśków dopóki nie ogarną biosów. 

 

Takoż samo trzymam się 3080, ale już na rynku wtórnym pojawiają się okazje i kusi... (np taki 3090 Ti, 3-mce mający za 850$ - to raptem 200$ doplaty do tego co bym dostal za swojego Visiona...). 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Rebelmind napisał:

to raptem 200$ doplaty do tego co bym dostal za swojego Visiona...). 

Takie drobne dopłaty to można robić w nieskończoność. No dobra, aż osiągniesz top z current-genu, powiedzmy że na tą chwilę 12900ks, 3090ti i 128gb szybkich ddr5. Zasadne staje się pytanie czy jest ci to w danej chwili potrzebne i czy to wykorzystasz? ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Zasadne staje się pytanie czy jest ci to w danej chwili potrzebne i czy to wykorzystasz? ;)

A od kiedy to wydatki na hobby rozpatruje się w kryteriach "potrzebne czy nie"? :p

 

Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

Zapominał Wół jak w kraju kierowanym przez bydlęta żył.

;)

 

Staram się jak mogę Cię z tego PiSlamabadu wyciągnąć ale cinszko mi idzie... 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, pendzel_3 napisał:

Wyjechał za morze

 

55 minut temu, Artok napisał:

To Rebel uciekł ze Szwecji do USA?

Może i nie jestem ekspertem od geografii ale wydawało mi się że USA jest za oceanem :P Poprawcie mnie jak się mylę.

56 minut temu, Artok napisał:

Się właśnie zastanawiałem ostatnimi czasy na diabła przelicza korony szwedzkie na dolary

Hmm ciekawe dlaczego np. MSRP elektroniki, PKB danego kraju czy cenę baryłki ropy podaje się w USD? Gdyby tylko istniał jakiś racjonalny powód ;)

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

MSI rozpoczęło przedsprzedaż plyt serii 600 w USA. 

 

https://videocardz.com/newz/msi-confirms-amd-x670-motherboard-pricing-up-to-1300-for-meg-x670e-godlike

 

Takie najtańsze X670-P PRO Wifi za $289...

Przypomnę, że X570-P PRO był na premierę za $169, także ten :/ Zakladając nawet 10% inflację to i tak +100$ do ceny poprzednika tj rozbój... 

 

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

No, mnie w sumie ciekawi jedynie czy z B650 też odstawią taką manianę. 

 

B550 Tomahawk był na premierę za 185€ brutto, tyleż samo co za najbiedniejsze X570 od MSI (179€ kosztował X570 Plus). Wg informacji wczesniejszych Pcie 5.0 jest zauważalnie droższe w produkcji. Jesli trafia się mobo B650 tylko z 4.0 to MOŻE zobaczymy za tanszy chipset podobne ceny jak za X570 na start (~200€ za B650 Mortar)... 

 

Z ciekawszych rzeczy są już pierwsze testy iGpu z nowych Ryśków. 

 

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-7950x-z-pierwszym-testem-zintegrowanego-ukladu-graficznego-rdna-2-2-cu-mocniejsze-niz-uklad-vega-6

 

Przy bieda ramie DDR5 @ 3600MHz wypada lepiej od iVegi 6, jest zatem spora szansa, że przy Sweet-spot 6000 MHz będzie faktycznie zacnie (jak na iGpu z 2 CU). 

 

Moja szklana kula śmieje mi się jednak w twarz i mówi, że PCIe 4.0 to ja zobaczę w golasach A620 OEM - i to w układzie x4... :/

Link to post
Share on other sites

Zaporowe ceny, to jak wypada perf per € platformy (CPU+MOBO+RAM), dwa razy gorzej względem Zen3? Trzy razy gorzej? :D

Za 400€ dorwałem 5600X + B550 Aorus Elite V2 Wifi AX + 32GB 3600MHz. A tutaj nawet nie będzie CPU+MOBO i do tego zaporowe ceny RAM'u. Dojdzie kwestia dostępności i bugów/problemów technicznych. A jak jeszcze kupi ktos ASS'USa to poczeka na bios z rok. :->

 

Wątpię że w sklepie zobaczymy 7600X za 300€. Raczej 330€=360€ jak zawsze. Mobo? Rozsądna B650 pewnie 200-270€, X'y pomijam bo to będzie czysta abstrakcja. 

 

Edit: iGPU faktycznie wypada dobrze. Imo best feature Zen4 atm. Jeszcze podłączyć Radeona ale przez iGPU i mamy bardzo oszczędny setup do pracy biurowej + grania (freesync dalej będzie działał przy tym setupie). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

R9 7950x, full load test i 5100 GHz all core w CCD#2, 5200 all core w CCD#1. 

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/amd_ryzen_9_7950x_przetestowany_w_cpu_z_poznalismy_zegary_i_temperature_pracy-23164.html

 

R7 7700x przetestowany w Cpu-z

 

1T 1% szybszy od 12600k

nT 1% szybszy od 12900k

 

5425 MHz boost 1T, Aorus X670E Master, 2x16 GB DDR5 6400 CL30 (prawdopodobnie pracującej z dzielenikiem 1:2, bo AMD zapowiedziało Sweet-spot @6000 MHz, a wątpię by przedpremierowy Bios ogarnął aż takie OC). 

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/ryzen_7_7700x_minimalnie_wyprzedza_core_i9_12900k_w_nowym_tescie-23179.html

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

rayzen 7600x podobno jest szybszy od r5 5600x o 50%, ale wolniejszy od intela 12600k.

edit:

 

Więcej https://www-hardwaretimes-com.translate.goog/amd-ryzen-5-7600x-over-50-faster-than-the-5600x-slower-than-the-intel-i5-12600k-in-leaked-benchmark-gb5/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Edytowane przez lukasz272015
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ceny Ryzenów 7000 zostały wypatrzone w hiszpańskim sklepie XtremeMedia.com

 

Ryzen 9 7950X: 852 EUR (699 USD)

Ryzen 9 7900X: 669 EUR (549 USD)

Ryzen 7 7700X: 491 EUR (399 USD)

Ryzen 5 7600X: 371 EUR (299 USD)

 

W zasadzie to cena w dolarach + VAT + marża sklepu. 

Edytowane przez Artok
Literówka
Link to post
Share on other sites

Intel zrobił całkiem spory krok naprzód przy Alderach, Raptor zaś też też zaoferuje wyraźnie przyrosty - tyle że odrobinę mniejsze. 

 

Jak na razie wychodzi na to, że Raphael nadrobi przewagę z Aldera i ZMNIEJSZY stratę do Intela przy Raptorach ale właściwe rękawice z 13. gen podejmie dopiero Zen4 z V-cache. 

Wygląda to tak, jakby tym razem AMD nie spodziewało się, że Intel będzie aż tyle w stanie poprawić w obrębie jednego Socketu (i stąd też plotki o przyspieszonej premierze 7000X3D)

 

#Edit: w świetle powyższego wysoce zasadnym wydaje się wydanie kolejnych CPU na AM4 np 5600X3D - i to nawet gdyby miałby kosztować 1500 PLN; jak i również późne wydanie takiej pseudo-hybrydowej platformy typy Zen4 na AM4 (kontroler DDR4 only, niższe limity energetyczne vs Ryzen 7000, tylko 6 i 8 rdzeniowe CPU / pojedynczy chiplet). 

 

Nie wyobrażam sobie innej możliwość realizacji wcześniejszych zapewnień o dalszym wsparciu AM4. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Intel zrobił całkiem spory krok naprzód przy Alderach, Raptor zaś też też zaoferuje wyraźnie przyrosty - tyle że odrobinę mniejsze. 

 

Jak na razie wychodzi na to, że Raphael nadrobi przewagę z Aldera i ZMNIEJSZY stratę do Intela przy Raptorach ale właściwe rękawice z 13. gen podejmie dopiero Zen4 z V-cache. 

Wygląda to tak, jakby tym razem AMD nie spodziewało się, że Intel będzie aż tyle w stanie poprawić w obrębie jednego Socketu (i stąd też plotki o przyspieszonej premierze 7000X3D)

 

#Edit: w świetle powyższego wysoce zasadnym wydaje się wydanie kolejnych CPU na AM4 np 5600X3D - i to nawet gdyby miałby kosztować 1500 PLN; jak i również późne wydanie takiej pseudo-hybrydowej platformy typy Zen4 na AM4 (kontroler DDR4 only, niższe limity energetyczne vs Ryzen 7000, tylko 6 i 8 rdzeniowe CPU / pojedynczy chiplet). 

 

Nie wyobrażam sobie innej możliwość realizacji wcześniejszych zapewnień o dalszym wsparciu AM4. 



sTRX4 też mieli supportować, a Threadripperów Zen3 nie-pro jak nie było tak nie ma... 

 

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...