Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. W internecie można napotkać wiele wersji systemów z rodziny Windows. Można znaleźć m.in. windy ze zintegrowanymi  aktualizacjami, począwszy od ostatniego Service Packa. Cytuję:

 

"4. Można użyć własnego, zakupionego klucza. W ten sposób otrzymamy w pełni legalny system."

 

Czy to jest prawda? Czy posiadając legalnie zdobyty klucz (jestem w programie MSDNAA jako uczeń) mogę użyć tejże znalezionej w internecie windy? Z tego co rozumiem kupując system operacyjny płacę nie tyle za system jako kopię na płycie, lecz za klucz. Z drugiej strony własnoręcznie integrowanie poprawek czy innych takich wydaje się być nie zgodne z postanowieniami licencji.

 

Co Wy na to?

Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie polecam ściągać systemu z innych źródeł niż msdaa lub oryginalnych płytek lub nieoryginalnych płytek co do których masz pewność, że zostały z oryginalnych :)

Radzę tak dlatego, że ściągając z różnych niepewnych źródeł narażasz się na to, że ktoś w systemie kopał i coś do niego nawrzucał.

 

Co do samej legalności to ważny jest klucz do konkretnej wersji systemu, którą możesz nim aktywować.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie można ściągnąć obraz płyt od Digital River, oficjalnego dystrybutora Microsoftu.

Co prawda nie mają polskiej wersji językowej, ale można je spolszczyć za pomocą Vistalizatora.

Wersje oznaczone literą U posiadają sporo zintegrowanych poprawek, które wyszły po SP1.

http://heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/14-windows-7-direct-download-links

Link to post
Share on other sites

Przeciez plyte mozna w roznych okolicznosciach stracic/uszkodzic. Wazna jest tez ta paskudna naklejka.

 

 

Klient powinien uzyc nosnika do instalacji zakupionego w komplecie. Jest mozliwosc pozyczenia nosnika i nie lamie to w zaden sposób zapisów licencji lecz nie gwarantujemy, ze uzywajac nosnika innego niz z zakupionego kompletu bedzie mozliwa poprawna instalacja oraz aktywacja systemu. Spowodowane jest to wieloma ilosciami partii produkcyjnych, które moga nie byc ze soba kompatybilne. Klucz produktu moze byc niekompatybilny z danym nosnikiem instalacyjnym.

Czyli mozna. Zreszta tak juz robilem i sie aktywowal. Malo tego, instalowalem czystego windowsa na notebooku ktory przeciez posiadal windowsa zmodyfikowanego o sterowniki do tego notebooka (ale wersja systemu identyczna).

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

 

 

Przeciez plyte mozna w roznych okolicznosciach stracic/uszkodzic. Wazna jest tez ta paskudna naklejka.

Sama paskudna naklejka - co wykazałem wyżej - nie wystarcza. A płytę możesz dostać od M$ za parę zł albo pobrać jej obraz z MSDN - jeśli masz to, co wykazałem to nie podpadasz pod piractwo w tym drugim przypadku.

Link to post
Share on other sites

Sama paskudna naklejka - co wykazałem wyżej - nie wystarcza. A płytę możesz dostać od M$ za parę zł albo pobrać jej obraz z MSDN - jeśli masz to, co wykazałem to nie podpadasz pod piractwo w tym drugim przypadku.

 

Ściąganie Windowsów z sieci to ryzyko ściągnięcia ładnie zainfekowanej wersji.

 

Natomiast w świetle prawa UE do posiadania legalnego Windowsa wystarczy tylko i wyłącznie posiadanie 

klucza, aczkolwiek dobrze jest posiadać coś co uwiarygodni jego nabycie: faktura, naklejka itp..

 

Wszelkie dodatkowe zapisy licencyjne, które wymagają czegoś więcej są niezgodne z prawem UE i nas nie obowiązują, aczkolwiek MS robi co może by PR-owo oszukać użytkowników, że jest inaczej.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

 

 

Natomiast w świetle prawa UE do posiadania legalnego Windowsa wystarczy tylko i wyłącznie posiadanie klucza

Poproszę o źródło, podanie podstawy prawnej. Inaczej... inaczej na podstawie czego mam uznać, że jest inaczej niż M$ podaje do wiadomości?

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze - masz już w innym wątku, że możesz odsprzedać licencję OEM i że jest to niezgodne z licencją MS, ale licencja MS jest niezgodna z prawem UE, więc nie obowiązuje cię w całości, a jedynie w części (co też jest sporne).

Skoro możesz odsprzedać licencję OEM, to do uznania jej legalności wystarczy posiadać tylko te elementy, które zostały dostarczone podczas zakupu komputera, czyli kod z naklejką + fakturę. Nic więcej MS nie może wymagać, skoro sam tego nie dostarczył.

 

Fakturę trzeba zresztą posiadać zawsze, nawet jeśli kupujemy / sprzedajemy lodówkę czy toster (chociażby w przypadku kradzieży). Zresztą w przypadku w/w sprzętów też warto zachować jakiś dokument z numerami seryjnymi sprzętu, np. gwarancję z wpisanymi numerami.

  

Dodatkowo nie ma żadnego problemu, by kupić komputer z wersją OEM Windowsa i odzyskać za nią pieniądze - wystarczy nie zgodzić się na licencję i odesłać do sprzedającego (lub w drugiej kolejności do MS) odpowiednie oświadczenie wraz z nalepką licencyjną i dowodem zakupu (tutaj niektóre firmy żądają odesłania także sprzętu, ale to bezprawne żądanie). I to w Polsce się dzieją takie rzeczy, żeby nie było, że znowu to wyroki z Niemiec. Skoro do uznania kupującego za legalnego posiadacza licencji oraz uznania legalności tego egzemplarza Windows wystarczą tylko te dwa elementy, to znów, MS nie może wymagać czegoś innego w stosunku do innych klientów.

 

 

Nie wiadomo nawet tak naprawdę, czy tak doręczona EULA jest w PL w całości ważna, gdyż EULA jest "ustalonym przez jedną stronę wzorcem umowy" w rozumieniu art. 384 kc. Co za tym idzie, musi zostać konsumentowi doręczona przed zawarciem umowy. Nie przy zawarciu i nie po zawarciu, a przed.

 

Art. 384. § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.

 

A kiedy następuje zawarcie umowy? W momencie zapłacenia ceny i wydania towaru. Co za tym można uznać, że umowa została zawarta jedynie na zasadach ogólnych i EULA jest w całości nieważna (skoro nie dostaliśmy jej wcześniej), zatem nie musimy się w ogóle stosować do licencji MS ani licencji innych dostawców oprogramowania (w przypadku firm jest trochę inna sytuacja), jeśli nie dostaliśmy jej wcześniej i nie zaakceptowaliśmy przed zakupem.

 

 

A skoro już jesteśmy przy zasadach ogólnych, to nawet potraktowanie crackiem legalnie nabytej gry może zatem zostać uznane za legalne, gdyż Art. 75. "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" mówi:

 

"1. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, czynności wymienione w art. 74 ust. 4 pkt 1 i 2 nie wymagają zgody uprawnionego, jeżeli są niezbędne do korzystania z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym do poprawiania błędów przez osobę, która legalnie weszła w jego posiadanie.".

 

 A skoro EULA jest nieważna, a nasz crack - i to autentyczny przypadek - umożliwia podniesienie "fps" oraz naprawia inne błędy graficzne (poprzez usunięcie niektórych elementów gry - no tak, to były DRM), to można uznać, że jest to dozwolone poprawianie błędów przez osobę, która legalnie weszła w posiadanie programu. Ale wyroku w tej sprawie nie ma, gdyż w tym konkretnym przypadku producent oprogramowania nie odważył się wnieść sprawy do sądu. Oczywiście crack to nieadekwatne słowo, gdyż w tym wypadku można go nazwać raczej patchem.

Edytowane przez xyz13
  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Panowie jak to w końcu jest z tymi kluczami dostępnymi na allegro. Chodzi mi dokładnie o tą aukcję: http://allegro.pl/windows-8-1-pro-32-64-bit-100-legalnosci-faktura-i4652923550.html

 

Czy po zakupie tego klucza, mając fakturę, mogę być spokojny o legalność windowsa? Tyle o tym naczytałem, że już w końcu zgłupiałem. Jedni piszą tak, drudzy tak, może ktoś tutaj mi to wyjaśni.

Link to post
Share on other sites

Mam dla Ciebie propozycję.Jak sprzedający jest partnerem Microsoft to powinni o nim wiedzieć.Zadzwoń do nich w Polsce i podpytaj.Większość propozycji w tej cenie nie są legalne ale Microsoft niewiele może z tym zrobić.Wiem to z obszernego artykułu na ten temat ze strony twórcy tego systemu.Czyli teoretycznie masz system nielegalny a w prktyce mogą Ci naskoczyć.Wybór należy do Ciebie....:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, chodzi mi głównie o to, czy posiadanie takiego systemu będzie zgodne z polskim prawem. Kiedyś przyszli do mnie smutni panowie i miałem problemy związane z brakiem licencji na oprogramowanie min. Windows. Jeżeli sytuacja by się powtórzyła, czy posiadanie klucza i faktury sprawi, że się odczepią;]

Link to post
Share on other sites

Jeżeli facet Ci wystawia fakturę to jesteś w porządku.W razie czego niech on się tłumaczy skąd ma.Odnośnie nalepek.Ponieważ kilka ostatnich systemów nabyłem w Microsoft więc jestem u nich zarejestrowany jako użytkownik więc jak ktoś /policja/ chce sprawdzić to niech sprawdza w Microsoft.Naklejka /do win7/ mi się starła a pozostałe kupowane drogą elektroniczną....

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podepnę się do wątku dot. Legalności. Otóż natrafiłem na aukcję http://allegro.pl/windows-8-1-pro-32-64-bit-pl-cd-key-automat-dvd-i4668949891.html i moje pytanie, czy to faktycznie legalne, cena kusząca. Pamiętam że podobne oferty były kiedyś na G2A.com i ludziom kody Microsoft przyjmował jako legalne, ale czy licencja nie wygasa ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Śmierdzi na kilometr, jak widać kilkudziesięciu się już nacieło :)

 

W sumie to sam juz nie wiem. Cena atrakcyjna- ponoć na infolinii MS wszystko  OK. Gdzieś jest jakiś haczyk? 

http://forum.dobreprogramy.pl/windows-881-legalność-kluczy-z-allegro-t482945/page-3

 

 

A tu chyba owy "haczyk"

 

http://forum.pcformat.pl/Windows-8-za-grosze-t

Edytowane przez neo292
Link to post
Share on other sites

@up  kto Ci powiedział,że na linii Microsoft wszystko ok? Dzwoniłem do nich dwa razy i przeprowadziłem długie,sympatyczne i pouczające rozmowy.Dowiedziałem się,że w 99,9 procentach to oszustwo.Nikt nikogo za to nie ściga ale kupujący może mieć potem kłopoty z aktywacją,wygaśnięciem itd.Sprzedający numery aktywacyjne za małe pieniądze to zwykli oszuści i złodzieje.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Mam pytanie. Posiadam system win7 32 bit i dowiedziałem się, że mogę zainstalować 64bitową wersję i wklepać klucz z 32bity. Jednak miałem wątpliwości więc zapytałem się tutaj na forum.

Zrobiłem wszystko, przeprowadziłem aktywację telefoniczną wszystko ładnie pięknie, aż pewnego dnia wyskoczyło mi, że mam nielegalny system, a tapeta przybrała kolor czarny. Więc co może być przyczyną skoro to "legalny" zabieg. Posiadam wersje OEM może to jest przyczyną. Istnieje jakiś sposób zmiany z 32 bit na 64 bit w 100% legalny? 

 

Link do tematu:  http://forum.benchmark.pl/topic/164003-win7-3264bit/ 

Edytowane przez Fugens
Link to post
Share on other sites

Przekręt.Tyle razy temat takich cen był tu już poruszany.Nie wierzę,że jest to system kupiony kiedyś jako OEM za ok.500 a teraz jest sprzedawany za 175.....I jeszcze do tego nigdzie nie instalowany do tej pory....

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...