Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Pisałem, piszę i do premiery pisał będę: zobaczysz @Revenantceny zarówno 7700 XT jak i RTX 4070 to wyskoczysz z kapci. Poza tym, R5 7600x to będzie zagrycha przed refreshem, bo dopiero Zen4+ z 3D-cache będzie soczystym (i godnym!) kawałkiem krzemu.

 

Tak samo nie spodziewam się niczego wybitnego po Raptor Lake-S. Niech próbują mnie (pozytywnie) zaskoczyć. 

 

A jeśli na premierę Ady stanie się cUd nad Jangcy (~RTX 4070 dostępny na premierę w dużych ilościach, z faktyczną ceną poniżej 4000 pln) to uroczyście zjem te kapcie, co to wyżej pisałem że z nich wyskoczysz :majty:

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Pisałem, piszę i do premiery pisał będę: zobaczysz @Revenantceny zarówno 7700 XT jak i RTX 4070 to wyskoczysz z kapci. Poza tym, R5 7600x to będzie zagrycha przed refreshem, bo dopiero Zen4+ z 3D-cache będzie soczystym (i godnym!) kawałkiem krzemu.

 

Tak samo nie spodziewam się niczego wybitnego po Raptor Lake-S. Niech próbują mnie (pozytywnie) zaskoczyć. 

 

A jeśli na premierę Ady stanie się cUd nad Jangcy (~RTX 4070 dostępny na premierę w dużych ilościach, z faktyczną ceną poniżej 4000 pln) to uroczyście zjem te kapcie, co to wyżej pisałem że z nich wyskoczysz :majty:


Zrobiłem screena co do tych kapci :P

 

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z AMD cieknie dalej: Robert Hillock potwierdził, że pokazany na Cumputex Rysiu 7000, co robił 5500 MHz to wczesny ES z "bardzo konserwatyzm p-limitem" :o (przypomnę, że było 170W).

 

Podobnież kolejny sztuki mają robić pod 5.85 GHz... :peace:

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/procesory_ryzen_7000_maja_osiagac_zawrotne_predkosci_przecieki_wspominaja_o_blisko_6_ghz-21483.html

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Z AMD cieknie dalej: Robert Hillock potwierdził, że pokazany na Cumputex Rysiu 7000, co robił 5500 MHz to wczesny ES z "bardzo konserwatyzm p-limitem" :o (przypomnę, że było 170W).

 

Podobnież kolejny sztuki mają robić pod 5.85 GHz... :peace:

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/procesory_ryzen_7000_maja_osiagac_zawrotne_predkosci_przecieki_wspominaja_o_blisko_6_ghz-21483.html


MLID w wideo powyżej z tego co pamiętam twierdzi, że ten Ryś to był ES wyprodukowany w 2021 roku. 

AMD nie pokazuje wszystkiego, bo nie chce, żeby Intel wiedział zanim wypuszczą swoje proce.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

ES z kwietnia 2022 miał być, z resztą się zgadzam totalnie. Moim zdaniem ostro mogą na premierę dołożyć do pieca. 


EDIT: Znalazłem, 23:50, ale to nie o tym co na pokazie, tylko o ES z przed miesięcy, może nawet z zeszłego roku, co na single thread robił grubo ponad 5.6ghz (co nie znaczy, że będzie takie SKU, ale że silokon jakiegoś ES potrafił)


Ale jeszcze jedna rzecz, to 5,52 to nie było single-core, tylko wszystkie rdzenie które gra używała (czyli też nie all-core).

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, zbiku90 napisał:

 Wynalazki typu 3-D cache są o wiele ciekawsze IMHO.

Eee, Pentium 4 nie było takie złe, po prostu potrzebowało czasu żeby dojrzeć.  ;) 
A co do 3D cache to wyniki testu ewidentnie pokazują że raz moc jest a innym razem nie bardzo, czyli to takie rozwiązanie trochę na zasadzie desperacji, chcieli mieć najszybszego Ryzena do gier i wyszło im że tak będzie najłatwiej to osiągnąć. Tyle że przy tej cenie 5800X3D sensowniejszy jest 12700K moim zdaniem, jeżeli szukamy procesora głównie do gier.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Mst74 napisał:

Tyle że przy tej cenie 5800X3D sensowniejszy jest 12700K moim zdaniem

No właśnie - w tej cenie to jest pomyłka. Zwykłego 5800x można dostać prawie 2x taniej. Chodziło mi o samą technologię, to jest coś świeżego w opozycji do wincyj rdzeniów, wincyj herców, wincyj prądu.

 

Link to post
Share on other sites

No, dlatego klasycznie - bez wzrostu IPC wynikającego z nowej archi, duuużo wyższych zegarów oraz w końcu wsparcia DDR5 się nie obejdzie. Dlatego jeśli na coś już czekać to na Zen4+ z 3D-cache oraz jego pojedynek z Meteor Lake-S. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, zbiku90 napisał:

Chodziło mi o samą technologię, to jest coś świeżego w opozycji do wincyj rdzeniów, wincyj herców, wincyj prądu.

Trudno powiedzieć, na razie mamy coś w rodzaju dema technologicznego, a czy to zagości na dłużej to dowiemy się dopiero po premierze serii 7000 (swoją drogą znowu przeskok o jedną cyfrę).

Link to post
Share on other sites

Wiem że są, ale to bez sensu jednak, jak robisz układy mobilne czy APU to one powinny mieć takie samo oznaczenie jak, powiedzmy, mainstream.
Czyli mam układ mobilny oparty o Zen3, nazywam go jak mi się podoba ale z przodu powinna być cyfra 5, inaczej mamy niepotrzebne zamieszanie.
Była architektura Zen1, i pierwsza seria miała 1 na froncie, podobnie Threadrippery, w kolejnej generacji było tylko Zen+, ale z przodu była już 2.
Czyli był to Ryzen 2600, z Zen+ w środku, a kolejna to było już Zen2, ale Ryzen 3000, a później w ogóle zaczęli mieszać.
Ale może się czepiam bo jestem obsesyjno-kompulsywny.  :P 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Mst74 napisał:

coś w rodzaju dema technologicznego,

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-epyc-7773x-linux&num=1

 

Od marca siedzi 3d cache w procesorach serwerowych, to już nie demo tylko realne zastosowanie gdzie w konkretnych przypadkach jest od 19% do 78% lepiej za 18% więcej. Wiadomo są zastosowania gdzie milan-x jest słabszy tylko serwery się buduje pod konkretne zastosowania. W grach tak samo czasem ma to sens czasem nie.

image.php?id=amd-milanx-hbv3&image=hbv3_

Ja pewnie za rok zmienię 5800x i b550 torpedo na 7800x i b650 od msi jakieś, chyba że intel z 14 generacją odskoczy w kosmos:)

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, wrobel_krk napisał:

W grach tak samo czasem ma to sens czasem nie.

No i właśnie o to chodzi, wszystko rozbija się o cenę i o sensowność, skoro o minimum 300 zł taniej możesz kupić 12700K to odpada argument tańszych płyt pod AM4, a za to zyskujesz nie tylko bardziej stabilną ale ogólnie wyższą wydajność.

 

 

Link to post
Share on other sites

Jak ktoś siedzi na x370/b450/x470/b550/x570 już i ma jakiegoś 3700x/3900x lub słabszy to wtedy kupuje tylko proca i ma wydajność na poziomie Intela 12 generacji. Jako nowy to zestaw to ma to bardzo mały sens, taki 12600k na b660 to optimum

Link to post
Share on other sites

Nie zgodzę się, w wielu przypadkach w grach przegrywa on nawet z 10 gen Intela, a w zastosowaniach pro często przegrywa z 5800X, moim zdaniem ten procek jest kompletnie bez sensu i zakup 12600K będzie o wiele lepszym wyborem, nawet jak mamy płytę X370/X470.
Tym bardziej że na to gniazdo Intel jeszcze wyda jedną generację, a AMD na Am4 już nie, może jakieś budżety wlecą ale raczej nic poza tym (nie śledzę tematu aż tak).

  • Że co, proszę? 2
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Mst74 napisał:

Nie zgodzę się, w wielu przypadkach w grach przegrywa on nawet z 10 gen Intela,

No chyba coś Ci się pomyliło, gdzie w wielu przypadkach przegrywa z gen10? Jakieś źródło tych rewelacji?

Poza grami ma zerowy sens ten proc przy 5900x, czy Intel 12600k i wyżej

Link to post
Share on other sites

Widziałem kilka testów gdzie wypadał mocno średnio, jeden to ten Pure, generalnie przy dobrych wiatrach w grach udaje mu się dogonić 12600K, a to słabo jak na proc za prawie 2.5 koła.
Oczywiście są tytuły gdzie wypada dobrze, ale ten procesor za takie pieniądze powinien dominować na całej planszy i o pół długości minimum.
A tak to tylko ciekawostka dla maniaków AMD, tylko tyle i aż tyle.

Oczywiście przegrana ze starszymi Intelami jest rzadka, ale można też powiedzieć że jest równie rzadka jak wygrana z najnowszymi.  ;) 

Link to post
Share on other sites

To masz inne wnioski niż na pure, cytat z testu:

Cytat

Testowana jednostka potrafi dogonić Intel Core i9-12900K, zyskując nawet kilkadziesiąt (!) klatek na sekundę względem AMD Ryzen 7 5800X, chociaż zdarzają się scenariusze gdzie korzyści z dodatkowego cache są żadne albo symboliczne (Civilization VI, Hitman 3, Total War: Three Kingdoms). Dominują jednak ogromne wzrosty w Asetto Corsa: Competizione, Cyberpunk 2077, Death Stranding, Shadow of the Tomb Raider, Watch Dogs: Legion i Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wyniki naprawdę robią wrażenie, bo takich różnic próżno szukać między generacjami! Podsumowując - jeśli potrzebujesz typowo roboczego procesora, lepszym i tańszym wyborem będzie Intel Core i7 11/12 GEN, ewentualnie standardowy Ryzen 7/9 serii 5000. Natomiast kiedy priorytetem jest wydajność w grach komputerowych, wówczas AMD Ryzen 7 5800X3D stanowi łakomy kąsek i alternatywę dla topowych układów Alder Lake. Zgodnie z zapowiedziami AMD faktycznie dokonało rewolucji w ramach architektury Zen 3, fundując jej ostatnie tchnienie i piękne pożegnanie.

Ten procek albo jest na równi z 5800x albo dużo lepszy:)

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ten procek albo jest na równi z 5800x albo dużo lepszy:)

W grach, tak, z zastosowaniach pro niekoniecznie, szczególnie po oc.  :P 
Natomiast jeżeli chodzi o Intela to wydajność ma nierówną, i to wychodzi generalnie we wszystkich testach jakie widziałem, a pamiętać trzeba też o tym że z testowaniem procków różnie bywa i niektóre "redakcje" potrafią robić testy całkowicie z du*y.  ;) 

Ale umówmy się że każdy kupuje co chce i za swoje, i jak ma ochotę to niech bierze tego cepa, ale moim zdaniem to bez sensu.  :)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Mst74 napisał:

Wiem że są, ale to bez sensu jednak, jak robisz układy mobilne czy APU to one powinny mieć takie samo oznaczenie jak, powiedzmy, mainstream.

No to wychodzi na to że przespałeś zmiany w nazewnictwie u AMD (chronologicznie):

 

Ryzen 1000 - Zen1, bez iGpu

Ryzen 2000G - Zen1, iVega 

Ryzen 2000 - Zen1+, bez iGpu 

Ryzen 3000G - Zen1+, iVega

Ryzen 3000 - Zen2, bez iGpu 

/zmiana/

Ryzen 4000 - Zen2, iVega 

Ryzen 5000 - Zen3, bez iGpu 

Ryzen 5000G - Zen3, iVega 

Ryzen 6000 - Zen3, mRDNA2 

Ryzen 7000 - Zen4, iRDNA2 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...