Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

2 godziny temu, WPRD700 napisał:

Si, czyli mniejszy rachunek wobec Ady. 

O perf/wat bym się nie martwił, przez ostatnich parę lat zrobili ogromny postęp z najgorszych grzałek do najbardziej oszczędnych CPU/GPU.

PS. Prąd raczej nie stanieje przy obecnych warunkach.

Link to post
Share on other sites

Videocardz miało już dostęp do slajdów. 8R/16W Zen4 z taktowaniem Boost 5.2GHz, 2x więcej cache niż 5800x, brak 3D-cache, +15% IPC. Imho nie powiedzą nic ciekawego, w najlepszym wypadku pokażą za szklaną szybą RDNA3 z MCM. 

 

#Update#

I po keynote... Pokazali 16R/32W Zen4 z taktowaniem all core boost 5250 i 1T boost 5500 MHz w Ghostwire:Tokyo oraz to był bodajże Blender vs 12900k (progress był jakiś 1.5x szybciej przyrastało kafelków, bo wyniku nie pokazali). 

 

Nic o RDNA3. 

Link to post
Share on other sites

Dla mnie to dobra wiadomość. Jednak wstrzymam się i poczekam do R5 7000. 

Gdy korzysta się z PC 85% biurowo do pracy to podłączenie monitora via iGPU będzie rozsądnym pomysłem. 
Z iGPU u AMD za specjalnie od kilku lat problemów nie widziałem, podczas gdy z Intelem i RTX'em nawet teraz z 11800H i 3060 (M) non stop mam cyrki...

 

R7 7600X + R7700XT to może być bardzo fajne kombo. Oczywiście na B650, bo Gen5 niech sobie w buty wsadzą. A z OC też niech bajerują, bo szanse że Ryzeny będą się dobrze kręcić (lepiej od boosta) są raczej mizerne. 

 

Niektóre B550 mają HDMI 2.1, mam nadzieję że przy B650 będzie to standardem. Ew. Displayport 1.4. 

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, zbiku90 napisał:

Jeśli nowe integry będą faktycznie tak mocne to byłoby to rozsądne wyjście.


Do excela, worda i maili wystarczą najsłabsze. Byleby miały dużo mniejszy pobór prądu w normalnych zadaniach niż dGPU. 

Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Revenant napisał:

Do excela, worda i maili wystarczą najsłabsze.

Do takich zastosowań dGPU to lekka przesada ;) W pracy mam 11-letniego Thinkpada z i5 2gen i intelem HD 3000, spokojnie daje sobie jeszcze radę.

Link to post
Share on other sites

AMD twierdzi, że te "bazowe" integry co są w każdym Zen4 to do testowania sprzętu, a nie do grania, więc raczej jakieś najbazowsze RDNA2 tam włożą.
AMD nadal planuje wydawać APU, w które włożą poważne iGPU.

Co nie zmienia faktu, że do użytku biurowego wystarczą.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, zbiku90 napisał:

Do takich zastosowań dGPU to lekka przesada ;) W pracy mam 11-letniego Thinkpada z i5 2gen i intelem HD 3000, spokojnie daje sobie jeszcze radę.

 

Na iGPU nie odpalę sobie TW:WH3 czy World of Warships w 4K :-> Wiesz, niektórym komputer służy do pracy oraz do rozrywki. :D 


Ciekawe czy iGPU Zen4 wystarczy do komfortowego pykania w 1080p. iGPU z 4600h niezbyt dawało sobie momentami radę w... Hearts of Iron 4... yup, GPU bottleneckowało CPU w tej grze... co jest rzadkością... 

Link to post
Share on other sites

Z tego co mówili, podobno, to integra w nich ma być na poziomie RX570/GTX1060, czyli pykanie na nisko-średnich w 1080p powinno być możliwe.
No chyba że ktoś jak zwykle źle przetłumaczył i te układy trafią do APU, a Ryzeny dostaną raczej poziom RX 550.

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, Revenant napisał:

Na iGPU nie odpalę sobie TW:WH3 czy World of Warships w 4K :-> Wiesz, niektórym komputer służy do pracy oraz do rozrywki. :D 

No to się zdecyduj czy sprzęt ma być do Offica czy do grania w 4K :D Bo to trochę różne zastosowania

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, zbiku90 napisał:

No to się zdecyduj czy sprzęt ma być do Offica czy do grania w 4K :D Bo to trochę różne zastosowania

 

Ale można pogodzić oba, jeżeli ma sie iGPU. Wtedy po prostu obraz do monitora wychodzi przez iGPU. A gry renderujesz normalnie dGPU (różnicy żadnej nie zauważysz przy obecnych IO). 

Wtedy zużycie prądu jest jak w bdb maszynie biurowej. :) Ofc. zakładając ciągle że CPU to "Gruzen" a nie Intel. Bo Intel to raczej piekarnik (jak ironicznie role się odwróciły). W laptopie też gdybym wtedy miał wybór wybrałbym Ryzena zamiast 11800H... Straszna qpa która słabo się skaluje z TDP. 

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, Revenant napisał:

W laptopie też gdybym wtedy miał wybór wybrałbym Ryzena zamiast 11800H

Kto ci pistolet do głowy przystawił że musiał być intel? ;)

21 minut temu, Revenant napisał:

Wtedy po prostu obraz do monitora wychodzi przez iGPU. A gry renderujesz normalnie dGPU (różnicy żadnej nie zauważysz przy obecnych IO). 

W sensie że monitor masz podpięty do płyty, a grafikę przełącza system w zależności od obciążenia jak w laptopach? Coś słyszałem o takim rozwiązaniu ale nigdy nie testowałem w praktyce. No i sensu zbytnio nie ma bo nowoczesne dGPU biorą jakieś śmieszne waty w idle.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Kto ci pistolet do głowy przystawił że musiał być intel? ;)

 

Dostępność w sklepach (początek czerwca 2021). Nie było ani jednego laptopa z Ryzenem w PL i DE z 3060, a pierwsza partia lenovo (oryginalnie chciałem Lenovo z Ryzenem i 3060 High-TGP) utknęła na pewnym statku, który stanął bokiem w kanale sueskim. A ze potrzebowałem laptopa na teraz (musiałem na czyms pracować) to były tylko GF66 (w PL pojawiły się dopiero grudzień-styczeń... i bez 3060...).

Godzinę temu, zbiku90 napisał:

W sensie że monitor masz podpięty do płyty, a grafikę przełącza system w zależności od obciążenia jak w laptopach? Coś słyszałem o takim rozwiązaniu ale nigdy nie testowałem w praktyce. No i sensu zbytnio nie ma bo nowoczesne dGPU biorą jakieś śmieszne waty w idle.

Używałem tego przy kartach nvidii wielokrotnie, działa git. Można nawet w panelu nvidii ustawić. Nie wiem jak z Radeonami (w sensie ustawienia), ale tez się da.

Tbh działa nawet lepiej niż na laptopach... bo nie ma durnych rozwiązań i głupot wymyślanych przez vendorów... 

 

Jest chyba tylko 1 wada - nie wiem jak wygląda wtedy sytuacja z G-Sync / FreeSync... Ale FreeSync (AMD CPU iGPU + AMD GPU) powinno (chyba) śmigać. 

 

Co do dGPU w idle się nie zgodzę. 2070S FTW3 brał... 25-35W w idle. 1W a 35W to sporo, gdy cała platforma bierze (+-) 30 albo 60 watt (x2). 

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Revenant napisał:

utknęła na pewnym statku, który stanął bokiem w kanale sueskim

Znam ten ból :(

1 godzinę temu, Revenant napisał:

2070S FTW3 brał... 25-35W w idle.

Trochę się pozmieniało w tej kwestii, przynajmniej jeśli chodzi o czerwoną stronę mocy.

 

Zrzut ekranu 2022-05-24 215946.png

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.05.2022 o 22:01, zbiku90 napisał:

Znam ten ból :(

Trochę się pozmieniało w tej kwestii, przynajmniej jeśli chodzi o czerwoną stronę mocy.


Wygląda spoko, oby 7700 XT też miały taki pobór prądu. Chociaż i tak raczej będę celował w Gruzena, Intel to żart obecnie pod niektórymi* względami. 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Revenant napisał:

Intel to żart obecnie pod niektórymi* względami. 

W przypadku gier na przykład efektywność wychodzi im lepsza minimalnie. Jakby ogarnęli jeszcze kilka spraw to by nie było dyskusji ale AMD depcze po piętach. Konkurencja na rynku zarówno CPU i GPU wyszła świetnie jeśli chodzi o konsumentów, bo wymusza konkurencyjne ceny i innowacyjność co obserwujemy ostatnimi czasy. Grafiki pomału schodzą do MSRP i niżej nawet, rynek ogólnie zmierza do poziomu równowagi jak w 2005-2010, a przynajmniej taką mam nadzieję ;)

7 minut temu, zbiku90 napisał:

Jakby ogarnęli jeszcze kilka spraw to by nie było dyskusji ale AMD depcze po piętach.

Kolejna generacja może być decydująca dla trendów na kolejne lata. R5 3600 startował z 700-800zł jak dobrze pamiętam, dopiero za popularnością i opłacalnością całej platformy poszła podwyżka ceny. Zen3 - gen11 = jak dla mnie remis, vs gen12 już lekkie plecy widać tu i tam.

Edytowane przez zbiku90
sorry już nie będę edytował ;)
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, zbiku90 napisał:

W przypadku gier na przykład efektywność wychodzi im lepsza minimalnie. Jakby ogarnęli jeszcze kilka spraw to by nie było dyskusji ale AMD depcze po piętach. Konkurencja na rynku zarówno CPU i GPU wyszła świetnie jeśli chodzi o konsumentów, bo wymusza konkurencyjne ceny i innowacyjność co obserwujemy ostatnimi czasy. Grafiki pomału schodzą do MSRP i niżej nawet, rynek ogólnie zmierza do poziomu równowagi jak w 2005-2010, a przynajmniej taką mam nadzieję ;)

Kolejna generacja może być decydująca dla trendów na kolejne lata. R5 3600 startował z 700-800zł jak dobrze pamiętam, dopiero za popularnością i opłacalnością całej platformy poszła podwyżka ceny. Zen3 - gen11 = jak dla mnie remis, vs gen12 już lekkie plecy widać tu i tam.

 

Niby tak ale różnica nie jest warta zawracania sobie pupy, przynajmniej po zabawach z 12700K taki jest mój wniosek. Podobny z 11800H (po zdjęciu kagańca i OC). 
Za każdym razem wolałbym np. Ryzena R5/R7. Chłodniejszy, lepsza energooszczędność i de-facto taniej. 

 

Kusi mnie build segmentu średniego. Nie wyzwaniem jest wywalic 15k-20k pln. Wyzwaniem jest zrobić tani a fajny komputer. 
R5 7600X + RX 7700 może być mega sweet spotem. W dodatku w ramach jednej platformy + zapasowo jest iGPU awaryjnie. Imho dobrze że Intel rok wcześniej przeszedł na DDR5 niż AMD, nie będzie takiej złej sytuacji z DDR5 przy premierze Zen4. Chociaż ceny ciągle według mnie są irracjonalne... szczególnie, że wydajność tych kości nie jest cudowna. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...