Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Morele w końcu łaskawie skompletowało zamówienie, tydzień czekania na beQuieta (a raczej Fortona)...

 

Zawsze najbardziej jarają mnie tanie buildy a teraz do tego jeszcze energooszczędny. Nie sztuką jest złożyć potwora za 20 kafli. Sztuką jest zrobić coś na miarę kosztem miski "ryziu". A niestety "ryziu" był za drogi to będzie Athlon.  :rotfl:

 

Athlon 3000G + 16gb dual channel 3200@16 + MSI B450 Pro M2 MAX + wentylator Arctic P12 PST + wentylator fabryczny 80mm z Armiski AR1 + Ironwolf 1TB 

 

Plan:

  1. Ustawienie cTDP na 25W (stock 35W)
  2. Dodatkowe uV Athlona 
  3. uV RAM'u jeżeli się uda (może 0.5W ugram  :rotfl:)
  4. Manualne ustawienia VRM w biosie (o ile mobo pozwoli)
  5. Wyłączenie wszystkiego co jest niepotrzebne

Backup oprócz drugiej partycji (bo to ciągle ten sam dysk) dodatkowo w chmurze. 

Największym ograniczeniem dla tej energooszczędnej platformy będzie Windows 10. Od dawna chce przejść na linuxa ale ogranicza mnie oprogramowanie (jego wsparcie)...

 

Szkoda że MSI nie wydaje serii "ECO" na A320/A520 a najlepiej B450/B550. 

 

Sporo literatury na temat Athlona jest na stronach poświęconych NAS i Linuxowi. Okazuje się że to dość popularny "eco" konfig i częściej wybierany niż np. Pentium. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Żeby 3080 był w niższej cenie na BF2020 to musiałby po pierwsze - być w dużej dostępności wcześniej; po drugie spotkać się z bardzo małym popytem.

 

TLDR: nie zapowiada się.

 

Jeżeli R4000 pojawi się w sklepach w przyzwoitej liczbie przed BF2020 to TYSZ będzie dobrze ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Alternatywnie można wykorzystać promo i przecenę (pozbywanie się) Zen2. ;)

Jeżeli cena będzie zaporowa, lub będą problemy z Zen3 na X470 to w rezerwie zostaje 3900XT oraz 3800XT.

Ceny XT już spadły do poziomu "X'ów". Gdyby tak dorwać 3900XT za 350-370 euro to bym nie marudził. 

Link to post
Share on other sites

Jak 4600 nie dogoni w IPC 10700K to przesiadam się na Intela, bo niestety Ryzeny 3xxx ograniczają w full hd dobre karty, a te zaczynają się już od 2070 Super/2080. Pomijam Ryzeny 2xxx i xxx które najlepiej parować z 1660 Super i dalej nie bardzo. Wszystko mam przetestowane, więc nie ma tu miejsca na błąd.

Edytowane przez korzychxp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś chce grać w full hd to tylko Intel. Wystarczy i5-10600k. Zobaczymy co pokażą Ryże 4600/4700, ale tylko w grach zwłaszcza w full hd rządzi na razie Intel 10th.

 

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3592-intel-i5-10600k-cpu-review-benchmarks-ryzen-5-3600-et-al

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Jak 4600 nie dogoni w IPC 10700K to przesiadam się na Intela, bo niestety Ryzeny 3xxx ograniczają w full hd dobre karty, a te zaczynają się już od 2070 Super/2080. Pomijam Ryzeny 2xxx i xxx które najlepiej parować z 1660 Super i dalej nie bardzo. Wszystko mam przetestowane, więc nie ma tu miejsca na błąd.

Wczoraj się o tym przekonałem, Miałem 5700XT , jakoś na spontanie go sprzedałem bo się trafił kupiec, więc stwierdziłem że są okazje teraz na RTX 2080/S to sobię kupie niewiele dokładając i w takie ACC pogram w końcu na 144Hz i FPS (monitor FHD) i jakież było moje zdziwienie jak karta wypluwa ten sam FPS jak RX 5700XT  :o . Więc dla testów włączyłem DSR i ustawiłem rozdzielczość 2k i tadam ten sam FPS  co w FHD a użycie karty poszło z około 60% na 90%. W grach jak Horizon Zero Dawn to już granie w FHD jest możliwe bo gra ma mega wymagania, ale granie w 2k również generuje podobny FPS . I teraz Się zastanawiam co zrobić. Sprzedać RTX 2080S (imo fajna wersja bo MSI X trio i ma jeszcze 2 lata gwary) sprzedać Monitor AOC C32G1 i kupić jakiś 2k i 75Hz

czy czekać na ryśki 4600 i liczyć że będzie lepiej w FHD z 2080S. :?:

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

@Mariusz 

 

To jak skomentujesz ten test? 

 

 

Max GPU usage, jakie zaobserwowałem to bodajże 69% (przy 9700k), na 8600k nawet do 65 nie dobija. 9700k @4800 MHz to przecież NIEMALŻE max, co można wycisną z intela. 

Link to post
Share on other sites

@Mariusz 

 

To jak skomentujesz ten test? 

 

 

 No słabo ;) jak na Ryzenie . To już nie wiem jak na to patrzeć. Ale jedno jest pewne że w FHD i 2k jest ten sam FPS więc Ryzen w FHD jest kagańcem, Tak samo jak i5 ;). Ja tnę delikatnie detale (np wyłączam lusterka , cienie na high, roślinność i odbicia ) i podczas ładnej pogody FPS mi dobijał do 130 FPS z RX 5700XT z 24 SI i jak się rozjechały trochę boty, na starcie miałem około 85/90 FPS startując z końca stawki na takim SPA dzięki takim delikatnym cięciom jakości grafiki. I taki sam mam teraz z RTX 2080 S. Na 100 % jest lepiej w Horizon Zero Dawn z płynnością w maks detalach,w CONTROL. Z tym że na RX 5700 XT też było dobrze i się teraz zastanawiam po cholerę wydałem ekstra 3 stówki ;) , jak targetem jest Simracing i w nim nie ma żadnych zmian na + ;) inne gry sa dla mnie drugorzędne i tam mi 60 FPS wystarcza więc i RX 5700xt był i tak za dobry ;)

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

A to nie jest czasem tak, że silnik gry nie jest pisany pod granie w wysokimi FPS? Bo to trochę bez sensu, że do grania z stabilnym 100+ fps potrzeba i9 wykręconego dobrze ponad 5GHz... i to nawet w 1080p. 

 

Ja wieki całe nie grałem w dobrą ścigałkę (bodajże Colin McRae 2 ostatnio, czyli z 10+ lat temu), a już na monitorze z wysokim odświeżaniem to już wcale. Jest duża różnica ("czucie" gry) 60/75 FPS vs 144 FPS? Bo jak na razie to tylko w CSGo widzę potrzebę "wyższych Hz" - wszystko inne co grałem (z Doomem nowym włącznie) praktycznie NIE jest "bardziej responsywne" ponad 75Hz.    

 

EDIT: słowo mi wcięło (NIE)

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie no akurat DOOM jest dużo bardziej responsywny przy 120-165Hz niż 60Hz. Na nim testowałem monitory 120Hz i 165Hz. O ile sam engine jest super płynny przy 60Hz (jeden z najlepszych) to przry 120-165Hz frame-render time robi robotę przy monitorach z niskim input-lagiem.

 

Pamiętam jak i7 7700HQ się topił pod DOOM'em w 120Hz.  :D 6700K też nie miał lepiej. 

Link to post
Share on other sites

Podstawą dla wydajnego zestawu czy to z Intelem czy z AMD jest wydajny podsystemu pamięci czytaj wydajny ram.

Często sama zmiana pamięci czy oc pamięci daje więcej niż zmiana procesora.

Przykładowo jak ktoś ma ryska 5 3600z sparoeanego z pamięcią b-die i po oc na 3800Mhz cl16 z dobrze ustawionymi timingami drugiego i trzeciego rzędu to względem 3200mhz cl16 xmp potrafi zyskać od 16 do nawet 25% wydajność w miejscach gdzie procesor trzyma wydajność.

To zmiana procesora nie da więcej. To samo jest z Intelem.

Link to post
Share on other sites

A to nie jest czasem tak, że silnik gry nie jest pisany pod granie w wysokimi FPS? Bo to trochę bez sensu, że do grania z stabilnym 100+ fps potrzeba i9 wykręconego dobrze ponad 5GHz... i to nawet w 1080p. 

 

ACC ma limit na 200 FPS . Jak grałem wcześniej na monitorze 60Hz to było spoko i było płynnie itd, jak się przesiadłem na monitor 144Hz to naprawdę czuć różnice pomiędzy 100FPS+ a tym co jest Poniżej , a granie w 60 FPS to jakaś masakra ;). tak że ja już teraz w ACC muszę mieć te 100+ FPS. w Dirta 2.0 np 144FPS na 144Hz to jest bajka. Auto jest jak by bardziej responsywne , tu w simracingu też walczymy o jak najniższy imput lag ;) . Dla tego się zastanawiam czy np przesiadka na monitor 2k i 75Hz czy by mnie nie wkurzała za bardzo, ale teraz wiem że karta się nudzi. Ale jak Ryzen 4600 da kopa te 20FPS + w FHD to bym czekał i zmieniał Procka. ;)

Podstawą dla wydajnego zestawu czy to z Intelem czy z AMD jest wydajny podsystemu pamięci czytaj wydajny ram.

Często sama zmiana pamięci czy oc pamięci daje więcej niż zmiana procesora.

Przykładowo jak ktoś ma ryska 5 3600z sparoeanego z pamięcią b-die i po oc na 3800Mhz cl16 z dobrze ustawionymi timingami drugiego i trzeciego rzędu to względem 3200mhz cl16 xmp potrafi zyskać od 16 do nawet 25% wydajność w miejscach gdzie procesor trzyma wydajność.

To zmiana procesora nie da więcej. To samo jest z Intelem.

No raczej cała reszta jest chyba dobra u mnie . OC ryska na 4.2 Ghz ALL Core, ram 3800 Mhz CL 17 , na co prawda domyślnych timingach ale myślę ze i tak nie jest źle no i IF też synchronicznie na 1900Mhz więc powinno to banglać dobrze i tak działa. wczesniej miałem memorki 3600 mhz i przyrost zaobserwowałem na + w liczbie FPS bo około 5/10 więcej zależy od gry. Wiadomo że jak bym się zajął timingami drugorzędnymi to by się dało jeszcze coś ugrać. Ale nie mam cierpliwości  i za bardzo czasu do OC ramu i zabawy w to. (3 dzieci które nie są wyrozumiałe tak samo jak żona ;) )

Edytowane przez MariuszB35PL
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...