Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Niby tak Ern, ale chyba każdy z nas (a przecież nie urodziliśmy się wczoraj) ma lekkie wrażenie, że inflacja inflacją, kursy kusami... ale ktoś tutaj próbuje wydrzeć ile się da...gdyby nie weszli aż tak agresywnie z marżą na chipsety to jakoś tą gulę mogliby wszyscy przełknąć... a teraz patrzymy na te ochłapy wszyscy i pytamy się wewnętrznie "serio?.... bo ja rozumiem gdyby przyrost wydajności był niebotyczny...ok nie mam pytań, bierzcie moje siano... no ale sorry, nie jest. Tu jest skok na kasę... i to w chwili kiedy ledwo dopłynęli do brzegu. Oligopol. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Taka ciekawostka. 1,5 roku temu jak wymieniałem płytę z B450 na B550 (głównie z powodu wyłączenia PCIe 4.0, dzięki AMD :/) to wystawiłem ją (450 TUF Pro) za 200zł i chętny się nie znalazł. W styczniu tego roku robiłem porządki w szafkach, rzuciła mi się w oczy, sprawdziłem na szybko ceny i wystawiłem za 250zł, myślałem że się ludzie o nią pozabijają :rotfl: Ostatecznie puściłem za 220 chyba, bo ponad rok przeleżała, a nie chciało mi się wszystkiego przepinać żeby sprawdzić czy wszystko działa. Reklamacji brak więc kupujący chyba zadowolony. A mówię tu o AM4, gdzie płyty pod AM5 to całkowicie inny wymiar zakrzywienia cenowej czasoprzestrzeni, to już B660 pod Intela są w "normalniejszych" cenach.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Oficjalna prezentacja A620. 

 

https://www.purepc.pl/znamy-specyfikacje-chipsetu-amd-a620-najtansze-plyty-glowne-ogranicza-wydajnosc-niektorych-procesorow-amd-ryzen-7000

 

Screenshot-2023-04-03-10-10-22-22-40deb4

 

Wszystkie płyty A620 mają bez problemu obsługiwać CPU z TDP 65W (golasy włącznie), 'lepsze' A620 mają mieć ciut mocniejsze i lepiej chłodzone VRM, pozwalające na ogarnięcie nawet nadchodzącego 7800X3D. To nadal będą kastraty, z zablokowanom możliwością OC CPU (nieistotne dla sporej liczby klientów) lecz z odblokowanym OC pamięci (bardzo istotne). 

 

Jeśli za 600-650 pln da się kupić A620 z tym lepszym VRM to może nowa platforma od AMD zacznie schodzić? 

Link to post
Share on other sites

Tanie płyty są super. 
 

Moja obecna płyta z 32 fazową sterowaną cyfrowo sekcją zasilania nie ogarnia 105W w temperaturze pokojowej. 
 

Popierdierdułka za 250 zł bez żadnej sekcji a tym bardziej chłodzenia dzielnie obsługuje 2600 4.1 ghz 1.45v wyciągając 115w w temperaturze 135C  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Jeśli da się kupić za 850-900 przyzwoitą płytę B650 (głównie VRM) to te lepsze A620 faktycznie nie będą mieć sensu. 

 

Jak na razie to widzę, że MSI B650m-A Pro i Asus TUF zbliżają się do 900 PLN. 

 

Z drugiej strony gdyby te lepsiejsze A620 faktycznie były za 600 PLN, miały dobrą sekcję (czyt. wystarczającą pod 7800X3D) to zaryzykowałbym stwierdzenie, że spokojnie można by zaoszczędzić te 300 PLN. Ale i tak gdybym miał sam takie coś kupować to dopiero po jakimś większym teście mobasów. 

Link to post
Share on other sites

CZtmztE.png

 

To było do przewidzenia, z resztą pisałem o tym jak tylko zobaczyłem ten bieda laminat.

 

W dniu 29.03.2023 o 15:02, pendzel_3 napisał:

Płyto-paździerz to będzie niestety i o ile ktoś nie będzie chciał tam montować niczego mocniejszego jak 7600 to pewnie obleci... ehhh

 

Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Ale i tak gdybym miał sam takie coś kupować to dopiero po jakimś większym teście mobasów. 

 

Nie jestem wymagający, ale 4x usb, gotujący się szrotowy VRM to jednak dla mnie trochę "za dużo". Odblokowane OC ramu jest tylko dlatego, że przegięli pałkę z wyceną chipsetów B650/X670 i dobrze o tym wiedzą, sprzedaż im poleciała i teraz rakiem próbują zrobić z takich paździerzy reperaturkę sprzedaży całej platformy AM5, ale tak delikatnie żeby nie wylać dziecka z kąpielą i nie dawać jasnego sygnału tym którzy nie tak dawno kupili w/w chipsety że przepłacili za nie srogo.

B650 powinno latać w tym momencie 150 USD bo tam jest jego miejsce, zaś miejsce A620 jest w mega budżetowych setach/z APU tak jak to było do tej pory i nikt by nie miał wtedy problemów, że sekcja to jakiś żart, że mało portów że brak nowego PCI-E.

 

 

 

A tutaj tylko dowód na to że nikomu do AM5 nie śpieszno.

 

j3pu7PO.png

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lipton w swoim materiale wspomniał że w kwietniu NIE ZOBACZYMY 7800X3d w polskich sklepach.

 

Bym się zaczekał na amen chyba ze zmianą platformy.

 

Miała czerwona swołocz dostać moje pieniądze - nie chcieli - no problem. Zagrywka z przesunięciem premiery i teraz jak sie okazuje dostepności 7800X3d okazała się mistrzowska - wszyscy którzy potrzebowali komputera poszli do Intela :D

 

Ładnie się bawią - 7950x3d kosztuje w jedynym sklepie gdzie jest dostępny 4444zł :D 7800X3d jeszcze miesiąc nie będzie... Od ręki można sobie tylko kupić zlepek odpadów produkcyjnych  7900X3d :D

 

Co do samego 7800X3D to procek bajka - godny następca swojego trójwymiarowego poprzednika z generacji Zen 3. Odpadła główna wada 5800X3d - temperatura. Przecież to się spokojnie schłodzi jakimś Spartanem czy Ferą :oDoszła do tego jeszcze rewelacyjna sprawność energetyczna. Idealny procek dla graczy. Ci co DOŻYJĄ momentu w którym będzie można go nabyć, wyłożą 2400zł i będą bardzo zadowoleni :D

 

Edytowane przez joker5513
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, joker5513 napisał:

Ładnie się bawią - 7950x3d kosztuje w jedynym sklepie gdzie jest dostępny 4444zł :D 7800X3d jeszcze miesiąc nie będzie... Od ręki można sobie tylko kupić zlepek odpadów produkcyjnych  7900X3d :D

Jakby wyszły jednocześnie to 7950x3d cz 7900x3d prawie nikt by nie kupił. Swoją drogą ciekawe jak się w ogóle sprzedają, szału chyba nie ma.

23 minuty temu, joker5513 napisał:

wszyscy którzy potrzebowali komputera poszli do Intela :D

I wcale mnie to nie dziwi. Jednak jak ktoś nie potrzebuje sprzętu na już to chyba warto się wstrzymać i zaczekać. Może B650 stanieją do tego czasu :rotfl:

29 minut temu, kingisdead napisał:

pobór to jest szok

Niskie taktowania robią różnicę.

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, zbiku90 napisał:

Niskie taktowania robią różnicę.

I mimo niskiego taktowania robi helikopter z konkurencji :) Naprawdę fajny produkt. Szkoda tylko że jego producent po latach grania dobrego wujka i przyjaciela swoich konsumentów wycina takie numery jak ostatnio.

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, joker5513 napisał:

Co do samego 7800X3D to procek bajka - godny następca swojego trójwymiarowego poprzednika z generacji Zen 3. 

MI też ten procesor bardzo się podoba. Solidny wzrost wydajności względem 5800X3D, atrakcyjny pobór mocy. Aczkolwiek ja się już łapałem za głowę wydając pół roku temu 1660 zł na 13600K. Na wywalenie 2400 zł na sam procesor bym się nie odważył ;)

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja tam nie miałbym takiego problemu :)Teraz to już klamka zapadła - najwyżej sobie wymienię 13600k na jego refreshowaną wersję - ale gdybym wytrwał w czekaniu do maja...

56 minut temu, r1023 napisał:

Jak patrze na wyniki zastosowaniach profesjonalnych to się zastanawiam po co ludzie kupują takie procki pokroju 78003d jak mogli by sobie konsolke kupić bo to tylko do grania sie nadaje.

Wbrew pozorom takich ludzi jest dużo - wliczając w to mnie i wielu moich znajomych. Konsol nie lubię, a PC oprócz netu, multimediów i okazjonalnie pakietu office itp. służy mi wyłącznie do grania.

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Teraz, Nuratar napisał:

No cóż, 4670k trochę jeszcze poczeka na emeryturę.

4670K jest już od dawna na emeryturze, w sockecie trzyma go tylko zapinka słowo honoru. 

32 minuty temu, joker5513 napisał:

Ja tam nie miałbym takiego problemu :)Teraz to już klamka zapadła

W rozdzielczości bliskiej 4K różnice między 13600K i 7800X3D się zacierają. Potencjalne zaoszczędzone 800 zł możesz dołożyć do 4080. 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, joker5513 napisał:

Ci co DOŻYJĄ momentu w którym będzie można go nabyć, wyłożą 2400zł i będą bardzo zadowoleni :D

Pisałem Ci od razu Dżokiero: nie czekaj, bierz Intela. Na szwedzkim forum jeden z użytkowników pisał, że na całą Skandynawię jest przewidziana 2-cyfrowa liczba sztuk :/Co więcej, największe sklepy praktycznie zawsze DZIEŃ przed premierą sklepową wrzucają w Se placeholdery, żeby ludzie mogli już zgłaszać zamówienia lub wykazywać zainteresowanie czy tam budować hajp -> a tymczasem tutaj..... ciiiiszaaaaaa.... 

 

Mnie najbardziej zaskakuje pobór mocy w grach, bo JAK im sie udało zejść poniżej poziomu 7600 non-X to ja nie ogarniam :o

 

Dodam jeszcze tylko jedno na koniec: pamiętajcie, że tj takie 1.5 podejście do kompletnie nowej architektury, nowego socketu, nowych pamięci itp. 7800X3D jest w 2023 niczym Zen/Zen+ 2017/2018 - tyle, że wtedy AMD przyj****ło z piąchy w zastosowaniach wielowątkowych, a teraz skupiło się stricte na grach. Zauważcie, że z każdą kolejną generacją Zen czerwoni idą do góry z zegarami, IPC, wsparciem pamięci więc czekam zniecierpliwiony na APU Phoenix oraz przyszłoroczne ZEN5. Raptor Lake Refresh będzie miał wysoko postawioną poprzeczkę, ale tj to co tygryski lubią najbardziej: kiedy Czerwoni zaczynają lać po pysku Niebieskich (patrz pojedynek Zen3 vs Rocket Lake-S) to Ci potrafią spiąć rowa i powrócić z serio dobrym produktem (Alder Lake-S) - trzymajmy zatem kciuki za zdrową konkurencję. 

 

I jeszcze słowo na niedzielę: gdyby taki 7600X3D przypadkiem wyszedł to mocno bym się musiał powstrzymywać przed upgradem wcale nie tak starego sprzętu (głównie ciekawość, ale też niespełnione marzenia za dzieciaka -> @joker5513 będzie wiedział dokładnie o co mi chodzi) - na szczęście taki Trójwymiarowy Zen4 "dla mas" nie zostanie zapowiedziany. 

 

Tymczasem wracam klepać w Betę CS2...

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...