Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Leci, zaraz wklejam na PW!

No i poszło PW. Jak będą zainteresowani to wkleję i tu. 10 cykli zajęło 28 min, 0 błędów.

te 10 cykli to bardzo orientacyjne, ja dalem 100 na noc i jak to przejdziesz to RACZEJ jestes stabilny ale nigdy nie w 100% tak czy siak

Link to post
Share on other sites

@Up

Widziałem test. Przeszedł wzorowo tylko coś jest nie halo bo miałeś nie obciazona całą pamięć dlatego tak szybko Ci test przeszedł ;)

Da się jakoś w konfigu ustawić, żeby całą dostępną pamięć wykorzystał?

Link to post
Share on other sites

@UP

Bardzo dobrze z tym, że na przyszłość wrzucaj cały screen z wynikiem testu gdzie są wszystkie dane: taktowanie procesora, ram, timingi. Nic nie sugeruje ale jestem na to uczulony bo wielokrotnie wrzucany był wynik testu przy niższych ustawieniach, których nie było widać. Wcześniej mi wrzuciłeś na PW wiec wiem jak to wygląda ale przynajmniej na forum masz 100% potwierdzenie. 

Druga sprawa to pomimo tych ustawień masz gorszy odczyt i zapewne, zapis i kopiowanie też gdzie ja miałem 200Mhz niższe taktowanie ram, IF 100Mhz mniejsze i procesor 500Mhz niżej a to wszystko wpływa na wyniki. 

Sprawdź moje ustawienia pamięci na 3800Mhz cl 16 17 16 32 1T z timingami drugo i trzeciorzędnymi jak na screenie. Jestem pewien, że będzie znacznie wydajniej niż to co masz obecnie ;)

 

Na konkurencyjnym forum jeden z użytkowników walczył o stabilne 4000Mhz z IF 1:1. Ma podobną platformę bo R7 5800X + MSI B550 Gaming Plus + Patriot Viper Steel 4400cl19 

 

 

 

Dobra, chyba udało się ograną stabilne 4000 MHz CL15 CR1 GDM OFF :D. Już nie wywala w BF-ie i w benchmarku AIDA64, kwestia odpowiedniego dobrania napięcia VDDG IOD i VSOC. Jeszcze muszę się upewnić na 100%, ale może będzie dobrze. W razie czego wiem jakie napięcia podnosić. Same pamięci na pewno są stabilne, już chyba piąty raz puszczałem TM5 i żadnego błędu, nawet na nie prawidłowych napięciach VDDG IOD i VSOC.

Napięcia:
DRAM 1.51v (Odczyt w HWiNFO 1.496v)
VSOC 1.125v (Na 1.1v były restarty podczas wykonywania benchmarku AIDA64, szczególnie podczas testu latency)
VDDP 0.9v (Standardowe napięcie)
VDDG CCD 0.9v (Standardowe napięcie)
VDDG IOD 0.975v (0.950v to minimum żeby nie było restartów w BF-ie i spadku wydajności, 0.975v to już lekki zapas)

 CAD_BUS-y standardowo jak w przypadku Zen'a 2, pod CR1 GDM OFF muszą być ustawione 0xFit6M.png

 

Tutaj są wszystkie ustawienia dla 4000Mhz, które możesz wykorzystać u siebie 

 

9fEqpEy.png

 

 

Ja u siebie notuje takie wyniki na 4000Mhz cl17 ;) 

Mxr0mw4.gif

 

Bez problemu można więcej ogarnąć bo pamięci puszczone na 1.4v 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Da się jakoś w konfigu ustawić, żeby całą dostępną pamięć wykorzystał?

W katalogu programu TM5 masz katalog bin a tam plik "*.cfg" który wykorzystujesz. Prawdopodobnie jest to "MT.cfg" zalecam zmianę na "extreme@anta777.cfg"

 

Idąc dalej w tym pliku 22 linijka ma "Testing Window Size (Mb)=" i tutaj należy wpisać wielkość interesującej cię pamięci do testów. Ale aby nie było tak łatwo trzeba zostawić troszkę dla systemu i softu. Dla kostek o łącznej pojemności ~16GB, wyjdź z wartości 1408, po czym możesz podskoczyć do 1536.

Resztę zarezerwowanych cyferek w innych linijkach zostaw domyślnie.

Link to post
Share on other sites

@Up thx wielkie, będę zatem dalej walczył.

Jak się okazuje 2000Mhz na IF jest stabilne ale spadają wyniki 

 

 

 

Ustawiłem swój stary profil z Zen'a 2, 3800 MHz CL15 na nowym BIOS-ie i wydajność w końcu jest lepsza niż na 3200 MHz CL12 :banan:, więc chyba naprawili BIOS ;). Błędy WHEA też jak dotąd się nie pojawiły, tylko IF wstaje max 1900 MHz :/.

Teraz w Geekbench'u na procesorze 4.60 GHz, na pamięciach 3800 MHz CL15 mam ~11700pkt, a na 3200 MHz CL12 ~11300pkt. Na starym BIOS-ie 3800 MHz CL15 miało poniżej 11000pkt, a 4000 MHz CL15 które teraz nie wstaje ~9500pkt

Link to post
Share on other sites

Panowie, trochę poczytałem i zdarzają się problemy z płytami X570 Tomahawk. Osobiście co bym nie ustawił bardzo krucho z napięciem na 5950x. Automatyczne ustawienia zapodają napięcie ponad 1.46 GHz... Bardzo ciężko ustabilizować procesor. Coś z tymi nowymi biosami jest chyba nie tak. Procesor również nie boostuje. 3.4 GHz przez cały czas - chyba, że manualnie zmienię. 

Jakieś pomysły czy to faktycznie bios ? 

Windows wgrywany na nowo + wszystkie najnowsze stery. 

5950x
X570 Tomahawk
G.Skill 3600 MHz CL 16
Seasonic 750w gold
Windows - najnowszy. 


 

Link to post
Share on other sites

 

 

miałeś 3950x więc raczej powinieneś wiedzieć co i jak.

Nie miałem. Skąd ten pomysł ? Chyba mnie z kimś pomyliłeś. Chyba, że to nie do mnie. 

Procesor puszczony na auto daje stałe napięcie 1.46 V bez żadnych skoków. Taktowanie procesora bazowe 3.4 GHz. Po parunastu sekundach w systemie nic nie robienia komputer samoistnie się resetuje. Ustawienie niższego napięcia manualnie naprawia ten problem.

 

Ustawiłem tryb Precision Boost i procesor zachowuje się w miarę normalnie - boost na wszystkich rdzeniach do 4.4 GHz oraz napięcie 1.344 V.   

Będzie trzeba pobawić się w manualne OC i może się coś z tego wykluje. W ostateczności zostawię ten tryb i poczekam na nowszy BIOS. Wzorując się na filmach innych ludzi - paru opcji brakuje w tym biosie. Np. manualnie nie idzie ustawić napięcia. Mogę zapodać tylko tryb Overdrive bodajże i ustawić stałe napięcie z +-.

Link to post
Share on other sites

@up

Nowy bios do MSI obcina stabilność IF i jak wcześniej system działał na 2000Mhz tak po aktualizacji system na takim IF nie wstaję.

 

 

@Rebelmind

1 błąd może być spowodowany temperaturą.

Mam prośbę. Możesz wykonać test w Aida na tych ustawieniach co wyżej tylko z taktowaniem ram 3800Mhz i IF na 1900Mhz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@rebelmind 

 

No takie wyniki są już dużo lepsze. Co do błędu po kwadransie. Stabilność jest bardzo bliska, normalnie wywala masę błędów po niecałej minucie jeśli jest coś na rzeczy. Pewnie poluźnienie pojedynczego timingu prawdopodobnie to załatwi.

 

Co do latency... to widać jest bardziej skomplikowane niż zwykły wynik w aidzie, gdzie intel prowadzi 10ns nad amd.

 

https://youtu.be/OoqnI9jLT9k?t=541

Edytowane przez dragzor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...