Skocz do zawartości

Liceum informatyczne.


Recommended Posts

Ja tam chodzę do technikum informatycznego, lekcję są w miarę ciekawe, dużo informatyki i dużo do nauki ale przynajmniej masz pojęcie na temat informatyki. Wiele rzeczy między przedmiotami się powtarza, bądź potem jest uzupełnieniem, ale można to potraktować jako powtórzenie. O ile dobrze pamiętam to teraz mam 10 godzin informatyki. Często nauczyciele każą mi naprawiać komputery, ale co poradzić jak się znam lepiej od nich na tym sprzęcie ;)

Link to post
Share on other sites

Ja tam chodzę do technikum informatycznego, lekcję są w miarę ciekawe, dużo informatyki i dużo do nauki ale przynajmniej masz pojęcie na temat informatyki. Wiele rzeczy między przedmiotami się powtarza, bądź potem jest uzupełnieniem, ale można to potraktować jako powtórzenie. O ile dobrze pamiętam to teraz mam 10 godzin informatyki. Często nauczyciele każą mi naprawiać komputery, ale co poradzić jak się znam lepiej od nich na tym sprzęcie ;)

Skoro znasz się na sprzęcie lepiej niż "nauczyciele" informatyki w technikum "informatycznym" to raczej bardzo żle świadczy o nauczycialach = niski poziom

 

( nie chcę nikogo obrażać - takie mam wnoiski )

Link to post
Share on other sites

Czasem nauczyciele tak zachęcają uczniów bo im samym się nie chce tego robić ;). Napali się taki jeden z drugim i będą naprawiać kompy :). Z resztą obowiązkiem nauczyciela nie jest naprawianie kompów. Nawet nie wolno im tego robić jeśli nie mają np podpisanej drugiej umowy gdzie są zatrudnieni przez szkołę jako serwisant sprzętu i sieci komputerowych.

Link to post
Share on other sites

1. Systemy operacyjne i sieci

komputerowe

2. Oprogramowanie biurowe

3. Programowanie strukturalne

i obiektowe

4. Urządzenia techniki komputerowej

5. Multimedia i grafika komputerowa

6. Język angielski zawodowy

7. Zajęcia specjalizacyjne*

 

dla bardziej ciekawych

http://wsiie.olsztyn.pl/~superadmin/program.pdf

Edytowane przez maden
Link to post
Share on other sites

Czasem nauczyciele tak zachęcają uczniów bo im samym się nie chce tego robić ;). Napali się taki jeden z drugim i będą naprawiać kompy :). Z resztą obowiązkiem nauczyciela nie jest naprawianie kompów. Nawet nie wolno im tego robić jeśli nie mają np podpisanej drugiej umowy gdzie są zatrudnieni przez szkołę jako serwisant sprzętu i sieci komputerowych.

Głównie to naprawiam komputery na pracowni lub jak jakiś nauczyciel przyniesie prywatny PC bądź z jakiejś sali ;)

Część nauczycieli nie ma pojęcia co do BIOS, a część tylko o nim słyszała więc wołają mnie, bo w większości działają według swojej specjalizacji, a nie w częściach komputerowych.

 

Jeśli chodzi o moje technikum to jest 4 na podkarpaciu. Jeśli chodzi o maturę to zdawalność ok. 90%

Link to post
Share on other sites

nie no jak ktos uczy informatyki a nie zna podstaw budowy i funkcjonowania komputera to bieda... oby Ci twoi nauczyciele nie prowadzili lekcji wg tutoriali w internecie ...

Link to post
Share on other sites

1. Systemy operacyjne i sieci komputerowe 2. Oprogramowanie biurowe 3. Programowanie strukturalne i obiektowe 4. Urządzenia techniki komputerowej 5. Multimedia i grafika komputerowa 6. Język angielski zawodowy 7. Zajęcia specjalizacyjne* dla bardziej ciekawych http://wsiie.olsztyn.pl/~superadmin/program.pdf

Inna kwestią jest to, że te przedmioty odpowiadają 1 semestrowi na studiach :P

 

nie no jak ktos uczy informatyki a nie zna podstaw budowy i funkcjonowania komputera to bieda...

Typowy informatyk :)
Link to post
Share on other sites
Gość darkatraz

A nie lepiej zamiast do liceum isc do technikum informatycznego. Niby rok dluzej ale zawod sie ma juz wyrobiony.

 

 

Ja chodze do Technikum Informatycznego SCI (http://www.technikum.sci.edu.pl)

 

Nauczyciele znaja sie na rzeczy i to porzadnie + certyfikat Microsoftu otrzymala ta szkola, a funkcjonuje dopiero 4 rok. Kazdy uczen ktory ja ukonczy dostaje najnowszy system, office'a oraz visual'a :D :D :D

Link to post
Share on other sites

A nie lepiej zamiast do liceum isc do technikum informatycznego. Niby rok dluzej ale zawod sie ma juz wyrobiony.

Poczytaj wypowiedzi wyżej :) W każdym bądź razie ten rok dłużej gó**o daje bo wystarczy trochę chcieć i znacznie szybciej oraz zapewne lepiej osiągniesz to co Ci tam próbowali wpychać do głowy.

 

Kazdy uczen ktory ja ukonczy dostaje najnowszy system, office'a oraz visual'a :D :D :D

Każdy student uczelnii technicznej mającej podpisaną umowę dostaje windowsy, VS, office (bez worda i excel'a), ES, VB i wiele innych aplikacji (ogółem 160 pozycji).
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ja jestem w 2TI i jakiś miesiąc temu przyjechali do nas panowie z Microsoftu. Dostaliśmy klucze do strony Dreamspark.com. Jest tam wiele bajerów do ściągnięcia jak np: Windows Serwer, Visual Studio itp. Wszystko zależy od szkoły i nauczycieli czy są dobrzy w załatwianiu różnych spraw.

Link to post
Share on other sites

Według mnie pójście do technikum na zawód "informatyka" ta jakieś totalne nieporozumienie. Po pierwsze, jak wyżej zostało wspomniane tracisz rok, a po drugie niczego się ciekawego nie nauczysz. Wybaczcie, ale teoretyczny program nauczania w technikach trochę odbiega od rzeczywistości. Niektórzy twierdzą, że masz już wyrobiony zawód. No ale co z tego? Ta wiedza żadnej wartościowej pracy Ci nie przyniesie. Co innego są zawody typu technik elektronik gdzie żeby czegoś się nauczyć trzeba działać na urządzeniach kosztujących niekiedy bardzo dużo (i taki wybór rozumiem). A z resztą popatrz na laureatów wszystkich olimpiad technicznych, informatycznych, matematycznych i oblicz sobie procent laureatów z techników. Strzelam ze nawet nie będzie 5%.

A co do liceum wybierz sobie takie, które jest wysoko w rankingu perspektywy albo renomowane prywatne tak jak wcześniej napisałeś. To czego się nauczysz i jak zdasz maturę zależy w 90% od Ciebie, więc powodzenia. Od początku radzę Ci się uczyć C i szybko przejść na C++ i nie z jakiś książek czy kursów tylko z dokumentacji albo z gotowych programów (analizowanie jak działa, z czego korzysta itp.) I koniecznie przykładaj się do nauki matmy. Wbrew pozorom bardzo się jednak przydaje i uczy logicznego myślenia co jest niezbędne w branży IT.

Pozdrawiam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Według mnie pójście do technikum na zawód "informatyka" ta jakieś totalne nieporozumienie. Po pierwsze, jak wyżej zostało wspomniane tracisz rok, a po drugie niczego się ciekawego nie nauczysz. Wybaczcie, ale teoretyczny program nauczania w technikach trochę odbiega od rzeczywistości. Niektórzy twierdzą, że masz już wyrobiony zawód. No ale co z tego? Ta wiedza żadnej wartościowej pracy Ci nie przyniesie.

To teraz zastanówmy się nad odwrotną kwestią: co da, że pójdzie do liceum o profilu informatycznym ? Do szkoły się chodzi aby uzyskać "papiery" , poznać nowych ludzi, żyć "szkolnym" życiem. To jest szkoła zycia. Młody człowiek się uczy jak zachowywać w wielu sytuacjach, jak funkcjonować w społeczeństwie, jak nauczyć się dojść do rozwiązywania problemów. Ja jestem akurat absolwentem technikum informatycznego. I jesli chodzi o umiejętności zawodowe to szkoła ta ani mi nie pomogła ani nie zaszkodziła. Jak się chce dojść do czegoś więcej w życiu np. w branzy IT to lepiej już teraz kup odpowiednią literaturę. Żyj swoją pasją. Poszukaj w internecie osób, które tak jak Ty żyją swoją pasją. Myślisz że pójdziesz do technikum albo do liceum i w klasie znajdą się sami specjaliści ? Może być nawet tak że z większością osób nawet nie pogadasz o swojej pasji, bo przyszli tutaj z tego powodu "że informatyka to dobry zawód, dlatego jestem tutaj" albo gadkę w stylu "ja lubię facebook'a i nasza-klasa, dlatego wybrałem Liceum/technikum informatyczne". Obecny system nauczania jest przestarzały i nie jest dostosowany do obecnego kapitalistycznego modelu rynku.

Będziesz musiał samemu działać albo tak jak mówiłem znajdź osoby do współpracy. I nie mieszaj szkoły ze swoimi ambicjami. Szkoła to szkoła, a rzeczywistość do rzeczywistość. A motywację do działania musisz samemu znależć. Przywiąż uwagę do rozwiązywania praktycznych problemów. Na początek, postaraj się np. samemu zrobić stronę albo forum podobne do www.benchmark.pl. Na początek nie dasz rady, ale po trochu, wertując przykłady w Internecie i logicznie myśląc po jakimś czasie dasz radę. Najpierw stawiasz cel, a później myślisz jak problem rozwiązać. Ja ostatnio np. po zabawie z PHP musiałem trochę poczytać o JavaScipt, mimo że moje obecne studia nie mają nic wspólnego z programowaniem. Pomyśl, czy chciałbys w przyszłości pracować jak to się mówi na własny rachunek, otworzyc działalnośc czy wolisz byc pracownikiem w firmie ?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

To może ja wrzucę swoje 5 groszy. Zdecydowanie, jeżeli chcerz iść na studia, to wybierz liceum. Jakie ? Nieważne, jeżeli masz pasję i chęci to w szkole będziesz się po prostu nudził. Jestem w pierwszej klasie liceum. Poziom jest żenujący. 2 osoby na 20 w klasie miało kiedyś do czynienia z programowaniem. Jedyny kontakt kumpli z klasy z informatyką to, tak jak ktoś już wspomniał, Facebook ! Do tej pory (a mamy już maj) opracowaliśmy: Worda, Excela, PowerPointa oraz Corela. Czyli poziom gimnazjum... A niby nie jest to złe liceum. Ma bardzo dobrą renomę w rejonie, uczniowie mają wysokie osiągnięcia i w ogóle. Dobrzy nauczyciele. Nie wierz w to !!! Prawda jest inna. Na studia informatyczne nie jest trudno się dostać, pod warunkiem, że masz chęci oraz pasję. Poucz się C++ oraz algorytmów. Jak zaczniesz "myśleć jak komputer" to choć na wszystkie konkursy, zajęcia pozalekcyjne jakie tylko się da. Załóż portfolio, dziel się swoimi wynikami, działaniami. W przyszłości może to zaowocować. Wiem to sam po sobie ;)

 

Do nauki "myślenia" dobry jest SPOJ. Polecam: http://pl.spoj.pl/

Link to post
Share on other sites

Nawet w tym roku nie było tak źle:

Urządzenia Techniki Komputerowej: 6

Oprogramowanie Biurowe: 6

Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe:6

Programowanie: 5

 

Do tego 24 miejsce na konkursie z SQL + SOLARIS organizowany przez Politechnikę wraz z Oraclem + wykład ich architektów

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

heh, wszyscy piszą idź do liceum bo się nauczysz matmy i fizy - tylko ze ta licealna matma i fiza to naprawdę sporo odbiega od tej na studiach :) i choć byś był prze asem w liceum, to i tak będziesz musiał ryć jak osioł żeby ogarnąć analizę matematyczną i zdać fizykę (no dobra, na laborkach z fizy powtarza się tematy te co w liceum , a po super liceum może będziesz miał szanse wiedzieć ze istnieje coś takiego jak pochodna czy całka - aczkolwiek to są najprostsze rzeczy od których się zaczyna matmę na studiach - takie banaliki w porównaniu z późniejszym materiałem :) )

 

ja poszedłem na informatykę stosowaną po liceum o profilu język niemiecki :) i spokojnie dałem rade z matmą , tak że nie demonizujmy tej matmy w liceum ze da Wam jakieś super plusy w porównaniu do gości po technikum :) i tak każdy z Was będzie musiał rozwalić setki zadań z Krysickiego-Włodarskiego żeby zaliczyć analizę :)

 

zaletą pójścia do technikum inf jest to ze przez te 4 lata masz :

 

*sporo programowania (program zaczyna się od algorytmiki, to tak mniej więcej jedno półrocze, potem pascal, potem c/c++ - tego jest najwięcej i na koniec w teorii jeszcze można się załapać na Jave )

w sumie tego jest 2h w tygodniu przez całe 4 lata

 

*przez dwa lata są Urządzenia techniki komputerowej - czyli jak to wszystko wygląda od strony sprzętu, jak działa komputer, po kolei omówienie wszystkiego - tego jest 2h w tygodniu przez dwa lata

 

* przez dwa lata są systemy i sieci komputerowe - wtedy jest tego przedmiotu 4h w tygodniu - najogólniej mówiąc - system windows i linux plus gruntownie sieci (może bez super zagłębiania się typu nauka dokładna algorytmów wyznaczania metryk przez protokoły routingu dynamicznego, ale naprawdę solidne podstawy )

 

*przez dwa lata są systemy bazodanowe - tez po 2h w tygodniu - oczywiście zaczyna sie od accessa, ale później sie jedzie z SQLem normalnie i to nie tylko takie prościutkie kwerendy - pod koniec jeszcze na tym przedmiocie jest użycie tego z PHP

 

*przez dwa lata po 2h w tygodniu są aplikacje internetowe - przeważnie HTML/PHP/JS, Ajax

 

*dodatkowo są jeszcze : multimedia i grafika komputerowa (Corel/PS w zależności co ma szkoła kupione, Flash oraz jeszcze takie pierdoły jak montaż wideo i audio), oprogramowanie biurowe - tłuczecie całego Offica dosyć dogłębnie - naprawdę się przydaje :) no i chyba w pierwszej klasie technologia informacyjna, czyli takie pierdółki żeby wyrównać taka najogólniejsza wiedzę informatyczną wyniesioną z gimbazy

 

Problemy są dwa - jest maaaasa nauki jeżeli chcecie to wszystko ogarnąć - w drugiej i trzeciej klasie ilość godzin zbliża się do 40 w tygodniu :) drugi problem to chęci - większość uczniów zadowala się bardzo pobieżnym przyswojeniem materiału :) no niestety , jest tego sporo, naprawdę sporo - oprócz tego przedmioty jak w każdym liceum :)

 

trzeci problem - trzeba znaleźć szkole w której nauczyciele maja wiedzę i chęci żeby ją przekazać (chociaż czasami to jak rzucanie grochem o ściane :) ) - ale nawet jak na takich traficie to i tak masakrycznie dużo pracy musicie włożyć żeby sie tego wszystkiego nauczyć (po prostu jest tego bardzo dużo)

 

jakie są główne zalety? jeżeli ktoś ma ambicje i chęci i ogarnia to wszystko to przez pierwsze 3 semestry na studiach nic go nie zaskoczy :) i będzie miał dużo lepsza pozycje startową i sporo więcej czasu dla siebie, na własne projekty czy na spokojną naukę fizy i analizy ewentualnie elektroniki (bo zdarza się na informatyce , szczególnie stosowanej ):)

 

 

no i jest jeszcze jeden problem - od września wchodzi nowy porąbany pomysł naszego ministerstwa - nowa podstawa programowa - czego sie bezie uczyć, jakie mają być zakresy materiału itd - tego nikt nie wie :) bo takimi szczegółami ministerstwo się już nie zajmowało - tak ze przez rok , dwa zanim się wykrystalizują nowe przedmioty (te mogą być teraz dowolnie różne w różnych szkołach) może być lekki chaos :)

Edytowane przez blackdog
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Hmmm

Jako uczeń 3. klasy najlepszego technikum informatycznego w woj. lubelskim, powiem, że decyzji wyboru szkoły nie żałuję w najmniejszym stopniu. Świetny wybór dla ludzi, którzy CHCĄ się uczyć, ale może nie wiedzą jak się do tego zabrać. U mnie w klasie na ~25 osób, z 15 się orientuje w temacie. reszta przyszła, bo... lubią grać. no ale whatever. Pierwszy rok: luz na informatycznych - systemy - co to jest windows; oprogramowanie biurowe - word od podszewki; technologia informacyjna - co to jest internet; programowanie - składnia turbo pascala. Za to, w odczuciu wszystkich - zapier...ol z matmy. I tu już pole do popisu pozostaje dla nauczyciela. Miałem takie szczęście, że już w pierwszej klasie zorganizowano dwie dodatkowe godziny fakultetów i już w pierwszej klasie zaczęliśmy rozpracowywać granice ciągów. Na początku czarna magia, po roku jednak okazało się, że z rozdziały o 10 tematach, poruszyliśmy ze 2, realizując program. Z fizyką - nie wiem jak jest u was - u mnie przez 2 lata po 2h w stopniu rozszerzonym. przynajmniej tak nam mówili. żałuję że tylko dwa lata, bo w 4 klasie trzeba będzie dodatkowo latać przed maturą się szkolić.

W drugiej klasie dochodzi UTK - czyli budowa komputera, kod binarny, bhp i inne pierdoły, które każdy siedząc na tym forum zaliczy na 6. dochodzą też 2 dodatkowe godziny programowania -> pojawia się C. Jak ktoś na początku nie załapie o co chodzi, to 2 kolejne lata ma przerąbane (mówię o tych, którzy się nie interesują tematem). z oprogramowania biurowego jest powerpoint i Excel, ze wszelkimi możliwymi formułami, budowaniem makr, bla bla bla. Jak ktoś jest ogarnięty to i na 5. zaliczy. Na systemach lwią część czasu rozwiązujemy testy zawodowe z zeszłych lat i trochę się bawimy wirtualami, uprawnieniami itd. Trzecia klasa - odpada fizyka i chemia (chemia - nareszcie :P), dochodzą grafika i multimedia, specjalizacja (5h w tygodniu), angielski zawodowy. I co w tej trzeciej klasie ciekawego, nie napiszę, bo mnie tam nie było.

 

Mam natomiast znajomego, który parę lat temu chciał się dostać na studia informatyczne. Jako że tłum był spory, to zrobili testy wstępne. I wyszło szydło z worka - zdecydowana większość która się dostała, to ludzie po technikach, którzy ogarniali budowę komputera. Bo kazali im popodłączać kabelki i jeszcze cośtam napisać o podzespołach. I się kumpel po lubelskiej "Unii" nie dostał...

Link to post
Share on other sites

Tylko że teraz jest nowa matura i nie ma egzaminów wstępnych... liczy się matura z matmy lub fizyki oraz angielski, oczywiście żeby się dostać, trzeba zdawać rozszerzenie :P

Link to post
Share on other sites

Czytam czytam i w sumie sam nie wiem ^^.

Praktycznie cały temat każdy post przeczytałem.

Osobiście wybrałem się do Liceum na mat-inf (liceum jakoś 12 w Polsce), w tym orku wszyscy zdali maturę z tej szkoły i najniższy wynik był to 68% chyba.

Właśnie programowanie, to mnie najbardziej martwi, bo samemu do c++ nie umiałem podejść, niby czytałem coś teges ale dalej nie tak jak trzeba.

Niby rendering tam proste efekty,grafika - to na własną rękę tak samo.

Generalnie poszedłem do tego Liceum bo ponoć jest tam najlepszy nauczyciel z Opola czy z woj. Opolskiego z informatyki.

A nie chcę iść znowu tak jak byłem we wcześniejszej szkole tak jak kolega opowiadał że wie więcej od nauczycieli, to jest paranoja i nie chcę takiego stanu sytuacji więcej bo chce się czegoś nauczyć.

 

A teraz tak z innej beczki, dostałem w sumie taki list zapraszający na projekt do Opolskiej Akademii Microsoft na udział

w "Diamenty ICT Województwa: W 80 dni od gimnazjalisty/licealisty do Informatyka specjalisty MCITP: Server Administratora"

z Międzynarodową Certyfikacją Microsoft. z udziałem Najlepszych trenerów w Polsce.

 

Co to tak właściwie jest ? Miałktoś z tym styczność ? Wygląda no nie powiem bardzo interesująco i z tego co patrzyłem to MCITP: Server Administratora jest też interesujące.

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Czytam czytam i w sumie sam nie wiem ^^.

Praktycznie cały temat każdy post przeczytałem.

Osobiście wybrałem się do Liceum na mat-inf (liceum jakoś 12 w Polsce), w tym orku wszyscy zdali maturę z tej szkoły i najniższy wynik był to 68% chyba.

Właśnie programowanie, to mnie najbardziej martwi, bo samemu do c++ nie umiałem podejść, niby czytałem coś teges ale dalej nie tak jak trzeba.

Niby rendering tam proste efekty,grafika - to na własną rękę tak samo.

Generalnie poszedłem do tego Liceum bo ponoć jest tam najlepszy nauczyciel z Opola czy z woj. Opolskiego z informatyki.

A nie chcę iść znowu tak jak byłem we wcześniejszej szkole tak jak kolega opowiadał że wie więcej od nauczycieli, to jest paranoja i nie chcę takiego stanu sytuacji więcej bo chce się czegoś nauczyć.

 

A teraz tak z innej beczki, dostałem w sumie taki list zapraszający na projekt do Opolskiej Akademii Microsoft na udział

w "Diamenty ICT Województwa: W 80 dni od gimnazjalisty/licealisty do Informatyka specjalisty MCITP: Server Administratora"

z Międzynarodową Certyfikacją Microsoft. z udziałem Najlepszych trenerów w Polsce.

 

Co to tak właściwie jest ? Miałktoś z tym styczność ? Wygląda no nie powiem bardzo interesująco i z tego co patrzyłem to MCITP: Server Administratora jest też interesujące.

 

Nie masz nic do stracenia. Trochę się obędziesz z profesjonalnymi narzędziami (te od Microsoft może nie są najlepsze, ale szeroko używane :) ). Poza tym taki certyfikat fajnie wygląda w CV, kiedy nie masz doświadczenia (nawet jak nie interesuje Cię praca jako administrator).

 

W skrócie: idź i baw się dobrze :)

Link to post
Share on other sites

jestem trochę w temacie z uwagi na młodzież w wieku świeżo-po-gimnazjalnym w rodzinie,

IMO dobre technikum to w tej chwili znacznie lepszy deal niż liceum, w Krakowie mamy (ponoć bardzo dobre) technikum łączności, jak zobaczyłem jak jest wyposażone i czym się tam dzieciaki zajmują to mi kopara opadła, na studiach nie mieliśmy takich pracowni, a czasami i zajęć na takim poziomie, no ale UJ zawsze był dobry w robieniu wrażenia zamiast w kształceniu, ale to inna historia, tak tylko przy okazji przestrzegam trzymać się z daleka

plus z rozmowy z dyrektorem jasno wynikało, że na topowych uczniów czekają miejsca na praktycznie dowolnym kierunku technicznym na AGH, pozostali też mają w czym wybierać

teraz droga młodzieży to macie jak pączki w maśle

Link to post
Share on other sites

ja od tego roku wybrałem technikum o profilu informatycznym i na razie w kwestii wyboru nie mogę nic doradzić ale jeśli ktoś jest naprawdę niezdecydowany nad swoją przeszłością to lepszym wyborem jest liceum bo w każdej chwili z większą szansą się można przenieść do innej szkoły a z technikum to ciężko się jest gdzieś przenieść

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...