Skocz do zawartości

Problem z włączeniem nowej grafiki na górnym pcie


Recommended Posts

Cześć! 

 

Mam problem z uruchomieniem grafiki na górnym pcie. 

Gdy wkładam grafikę, podpinam ją itd to widzę, że dochodzi do niej prąd (grafika się świeci, chyba nawet ją trochę słychać), ale nie ma żadnego obrazu na ekranie. 

Problem pojawił się gdy kupiłem używanego RX 6700XT, a sprzedający od razu urwał kontakt. Spodziewałem się, że to felerna grafika, natomiast widzę, że były wtedy takie same objawy jak teraz.

 

Po włożeniu karty do slota, przykręceniu jej, podłączeniu kablami i uruchomieniu komputera całość się odpala jednak na mobo świecą migają mi diody w kolejności: biała (BIOS), potem pomarańczowa (VRAM), potem czerwona (VGA, ewentualnie może być to CPU bo słabo widać na nagraniu) i tak jakby komputer uruchamia się ponownie. Diody znowu migają w tej samej kolejności etc.

 

Grafika jest nowa. Z resztą, gdy wpiąłem ją na dolny slot to wstała bez problemu. Pamiętam, że dokładnie taką samą sytuację miałem przy tamtym używanym RX 6700XT i teraz mam to samo przy RX 6750XT. 

 

Trochę nie wiem czego to może być wina. Moja stara karta graficzna (GTX 970) bez problemu działa na górnym pcie.

 

Mój setup:

Ryzen 5600 (kupowane nowe, pół roku temu)

Asus TUF Gaming B550-Plus (kupowane nowe, pół roku temu)

2x 8GB DDR4

Seasonic 650W Gold (kupowane nowe, pół roku temu)

512 GB pod M2

2x1TB pod SATA

 

Macie jakieś pomysły co mogę zrobić? Czy sądzicie, że to gniazdo pcie może być uszkodzone? Trochę w to wątpię, skoro stara karta bez problemu działa u góry...

 

Z góry dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Rebelmind napisał:

Wyjdź do biosa i ustaw tryb PCIe 4.0 i spróbuj jeszcze raz z 6750 XT. 

Na 6750 nawet mi nie wejdzie do biosa więc musiałbym to zrobić na 970tce, a wtedy boję się, że przestanie mi również działać ta 970tka.

Aktualnie mam ustawione wszystko na auto. Które z tych rzeczy powinienem ustawić, żeby zrobić to o czym piszesz?

18 minut temu, Rebelmind napisał:

Wyjdź do biosa i ustaw tryb PCIe 4.0

 

Zdjęcia z biosa:

 


9xPdeEg.png

 

U8QO91U.png
 

 

 

12 minut temu, janek20 napisał:

Pewnie nic

Nie ukrywam, że średnio pomocna odpowiedź... :( 

Edytowane przez maxxam97
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, maxxam97 napisał:

Nie ukrywam, że średnio pomocna odpowiedź... :( 

Zignoruj go, chyba zapomniał ostatnio wziąć swoich tabletek...

Godzinę temu, maxxam97 napisał:

Grafika jest nowa. Z resztą, gdy wpiąłem ją na dolny slot to wstała bez problemu. Pamiętam, że dokładnie taką samą sytuację miałem przy tamtym używanym RX 6700XT i teraz mam to samo przy RX 6750XT. 

 

Trochę nie wiem czego to może być wina. Moja stara karta graficzna (GTX 970) bez problemu działa na górnym pcie.

W jakim trybie masz zainstalowany system? Jak wstaje na 970 to co pokazuje w gpu-z w polu "bus interface" pod obciążeniem?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Teraz, zbiku90 napisał:

W jakim trybie masz zainstalowany system? Jak wstaje na 970 to co pokazuje w gpu-z w polu "bus interface" pod obciążeniem?

O jaki tryb dokładniej Ci chodzi? 10 Education 64 bity, ale strzelam, że to nie to chodzi.

 

Na GTX 970 mam PCIe x 16 3.0 @ 16 3.0

 

 

 

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, zbiku90 napisał:

To nie mam pojęcia czemu Radki nie działają. Możesz jeszcze odinstalować sterowniki NV przez DDU w trybie awaryjnym, jeśli tego nie robiłeś.

Myślisz, że to sterowniki nvidii są tutaj problemem? Pamiętaj, że nawet nie jest mi w stanie wejść do biosa. Nic się nawet nie pojawia na ekranie, a na dolnym PCIe wstaje od kopa.

 

Mogę jeszcze ustawić w biosie w PCIe 4.0, ale nie wiem co dokładniej powinienem przełączyć (patrz screeny te u góry). PCIe x16 mode? czy to z 4-1x switch?

Edytowane przez maxxam97
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, maxxam97 napisał:

Myślisz, że to sterowniki nvidii są tutaj problemem? Pamiętaj, że nawet nie jest mi w stanie wejść do biosa. Nic się nawet nie pojawia na ekranie, a na dolnym PCIe wstaje od kopa.

Jesli wyciągnąłeś gtx 970 i wsadziłeś Radeona bez usuwania sterów od Nv przez DDU to moim mamy winnego. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. To o czym piszecie będę mógł zrobić dopiero w poniedziałek. Do tego czasu, możecie podrzucić jeszcze jakieś pomysły co mogę zrobić? Tak na wszelki wypadek gdyby to o czym piszecie nie zadziałało. 

Którą pozycję należy ustawić żeby wymusić tryb pcie4?

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, maxxam97 napisał:

Myślisz, że to sterowniki nvidii są tutaj problemem?

Oczywiście, że nie, bo:

 

"Pamiętaj, że nawet nie jest mi w stanie wejść do biosa"

 

Nie wiem czemu kilka osób ciągnie trop starych sterowników itp. Wyciągnij całkiem SSD - nie ma systemu - to ułatwi diagnostykę. Komputer bez systemu ma wyświetlić bios i tyle. Zaraz jeszcze ktoś napisze, że nie pokazuje biosu, bo nie masz sterowników do grafiki, bo dysk wyciągnąłeś...

 

Do zrobienia (bez systemu):

- reset biosu,

- sprawdzenie czy jest aktualizacja,

- kombinacja z kablem do monitora - zmiana portów na karcie.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wracam do Was po weekendzie. 

 

@Artok niestety, nie pomogło. Zrobiłem update biosa. Baterie wyciągnąłem na jakieś 20 minut i nic. 

Kable również różne sprawdzałem i różne monitory (mam trzy, na żadnym nie ruszyło)

 

Zauważyłem też dzisiaj, że te diody jednak się inaczej świecą niż na początku myślałem (pisałem, że byłem wtedy niepewny bo na nagraniu średnio było widać). Ogólnie, są cztery diody ustawione pionowo. Obok nich są nazwy. Najpierw świeci się na biało ta przy VGA. Potem na pomarańczowo DRAM, a na końcu na czerwono CPU... Ale to wychodziło by na to, że to jakoś wina CPU? 

Link to post
Share on other sites

Ja tu już kiedyś pisałem, że po zmianie 3060 Ti na 4070 Ti był cyrk z komputerem. Świeciła się dioda od CPU i myślałem, że coś uszkodziłem na płycie głównej. Okazało się, że nie. Musiałem włożyć pojedynczo kości RAM i włączać komputer, ponieważ w innym wypadku ekran pozostawał czarny. Jedna kość włożona - włącz i wyłącz. Druga włożona - włącz i wyłącz. I tak cztery razy. Co śmieszne - w komputerze też siedział Ryzen 5600 :rudolph:@mirai99

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Artok napisał:

Jedna kość włożona - włącz i wyłącz. Druga włożona - włącz i wyłącz. I tak cztery razy

Brzmi jak szamańska magia, ale nic innego nie pozostaje. Dopytam- cztery razy po to, żeby przejść pojedynczo przez wszystkie gniazda? Czy cztery razy na jednym gnieździe? :D

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, maxxam97 napisał:

Dopytam- cztery razy po to, żeby przejść pojedynczo przez wszystkie gniazda?

Cztery razy po to, gdyż akurat w komputerze siedzą cztery kości po 16 GB.

Nie wyciągasz kości po pierwszym wyłączeniu tylko dokładasz kolejną. 

Link to post
Share on other sites

Pomyślałem o tym, że mogę w sumie wyciągnąć jedną kość i odpalać go tylko na jednej z 8GB. Ale nie widzę jakiejkolwiek różnicy... :(

W sumie nadal nie wiem co może być problemem. Włożyłem starą kartę i tak jak wcześniej - wstała od kopa. 

Dodam jeszcze, że biosa na pewno poprawnie zrestartowałem. Po włożeniu starej karty, gdy pojawił się znaczek płyty głównej otrzymałem standardowy monit o tym, że wykryło dyski, myszkę, klawiaturę etc. Żadna z prób uruchomienia komputera z nową grafiką nie uruchomiła tego ekranu.

 

Spytam może w inny sposób. Przez lekko ponad tydzień nie będę miał dostępu do komputera. Mam dwie opcje- albo zwrócić tę grafikę (wszak jest jeszcze na 14-to dniowym okresie, kiedy mogę zwrócić sprzęt) lub zostawić i zabrać się za to jak wrócę z urlopu (tylko wtedy muszę mieć pewność, że grafika wstanie, bo nie będę mógł jej już zwrócić...). Co o tym sądzicie? 1750 zł za Radeona 6750XT ze Starfieldem w wersji Gigabyte OC. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 25.07.2023 o 07:52, maxxam97 napisał:

Co o tym sądzicie? 1750 zł za Radeona 6750XT ze Starfieldem w wersji Gigabyte OC. 

Kartę zwróć i Starfielda zostaw. Ciekawi mnie, czy taki sam problem byłby z np. RTX 4060 Ti, czyli karcie o identycznej wydajności, ale od konkurencji. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Kartę zwróć i Starfielda zostaw

Tak się nie da. Tzn. da się ale pewnie zwrócą 1250, bo Starfield Premium w preorderze 500zł kosztuje. Mam nadzieję że kod jeszcze nie zarejestrowany...

Godzinę temu, Artok napisał:

Ciekawi mnie, czy taki sam problem byłby z np. RTX 4060 Ti, czyli karcie o identycznej wydajności, ale od konkurencji. 

Mnie też. Tym bardziej że w PCIe x4 działa. Mam tą samą płytę i z 6800 współpracuje bezproblemowo.

Link to post
Share on other sites

Niezbyt mam już czas na zwrot bo będę dzisiaj wyjeżdżał więc prawdopodobnie karta zostanie u mnie na dłużej. Liczę na to, że uda mi się ją odpalić, bo dlaczego by nie?

PCIe górne działa, nowa karta na dolnym PCIe też. Ktoś pisał o wyłączeniu secure boota i CMS. Spróbuję jeszcze dzisiaj to zrobić i zobaczymy czy cokolwiek to pomoże...

Link to post
Share on other sites

Przerabiałem to trzy razy przy przejściu z Nvidii na Radeona (dwa u siebie, raz u klienta do którego poszedł 6800 XT). Jeśli po prostu wyciągasz Gtx 970, wkładasz RX 6750 i podczas startu nowa karta przechodzi POST (dioda przy VGA przez chwilę świeci ale gaśnie a test przechodzi na kolejny komponent) to karta jest sprawna. Z tego co czytałem to Windows ma zapamiętane z jakiego urządzenia ostatnio odpalał obraz (Device_ID), czego po zmianie karty nie może odnaleźć gdyż nowa karta ma inne ID. Jeśli wsadzisz gtx 970, odinstalujesz sterownik przez DDU to wyzerujesz ten record, czyli po starcie systemu powinieneś zobaczyć obraz niezależnie którą kartę wsadzisz. 

 

https://linustechtips.com/topic/1160840-no-signal-after-switching-from-amd-to-nvidia/#comment-13338439

 

 

 

https://forums.tomshardware.com/threads/no-signal-after-installing-new-gpu.3528897/#post-21319414

 

Spróbuj @maxxam97

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...