Skocz do zawartości

Problem z włączeniem nowej grafiki na górnym pcie


Recommended Posts

2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Co tam wpadło, Artoku? Pulse? 

Nie nie, od tygodnia leży w pudełku Eagle 6700 XT wzięty z xkoma. Będzie ostateczna odpowiedź na temat prawdziwości powstałych teorii o sterownikach. 

Link to post
Share on other sites

Czekam™ i przegryzam paznokcie, bo popcorn się skończył. Nie sądzę żeby Eagle był lepszy w czymkolwiek od Gejming OC, który sam był baaardzo średni (minimalnie niższe temperatury niż modele lepszego sortu przy zauważalnie wyższym poziomie hałasu @stock, rzędu +3dB. Z drugiej strony mój dwu-śmigłowy referent po lekkim UV i z custom fan curve zaczął się już zachowywać całkiem przyzwoicie. 

 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Minął miesiąc i dopiero wracam do tematu. Dzwoniłem do serwisu zasięgnąć jeszcze porady czy może oni mieli taką sytuację to wspominali, że może być problem z płytą główną, że górne PCIe przy starcie daje za mało napięcia. Że może być tam coś popalone zaraz przy PCIe i przez to takie cyrki są. Pan wspominał, że mieli coś takiego kiedyś z kompami od della gdzie nie mogli dawać "zbyt mocnych kart" bo nie wstawały na tej płycie (pomimo odpowiedniego zasilacza). 

 

Z drugiej - brzmi to trochę jakby miał jakieś stare płyty główne. Ja mam nówkę sztukę ASUS TUF Gaming - ta płyta należy raczej do średniej półki niż budżetowych rozwiązań.

 

Wszystko mam oczywiście na gwarancji- natomiast czy według Was powinienem odesłać płytę na gwarancję? Kartę graficzną?

Iść najpierw do niezależnego serwisu i poprosić o diagnozę tj. 50zł? 

Link to post
Share on other sites

Pierwszy slot to pcie 4.0 x16 z procesora, drugi to pcie 3.0 x4 z chipsetu, wcześniej coś pisałeś że świeciła Ci się dioda przy CPU, sprawdź czy masz proste piny w gnieździe procesora, ewentualnie spróbuj w biosie przestawić PCIEX16_1 Mode GEN 2 i GEN 3 i posprawdzaj czy odpali. Generalnie jak się tam bawisz i przekładasz rzeczy to coś się zmienia na tych 4 diodach POST?

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.08.2023 o 01:04, xardas228 napisał:

Pierwszy slot to pcie 4.0 x16 z procesora, drugi to pcie 3.0 x4 z chipsetu

Wiesz, tylko na górnym gnieździe działa mi bez problemu GTX 970. Może być tak, że np. taką słabą kartę uciągnie, a już z mocniejszą (RX 6700 XT) ma problem?

Pamiętam, że na górnym gnieździe odpalił mi bez problemu RTX 3070, natomiast działał niebotycznie wolno (10fpsów w God of War, gdzie na GTX 970 miałem 50-60). Forumowicze wskazywali na zdecydowanie zbyt niski pobór energii przez kartę.

 

Tutaj link do tego tematu. Grafikę odesłałem bo finalnie i tak sprzedawca wysłał inną wersję niż powinien.

Wspominam o tym bo mam obawy, że to może być jakoś powiązane...

 

W dniu 23.08.2023 o 01:04, xardas228 napisał:

sprawdź czy masz proste piny w gnieździe procesora

Głupie pytanie, ale jestem w stanie to inaczej zrobić niż rozmontowując chłodzenie, wyciągając procesor itd? Nie wiem, puszczając jakiś test obciążeniowy procesora czy cokolwiek, który pokaże czy z prockiem wszystko jest w porzadku?

Pamiętam, że długo męczyłem się z założeniem chłodzenia Fortis 5 i chciałbym sobie tego oszczędzić...

 

W dniu 23.08.2023 o 01:04, xardas228 napisał:

biosie przestawić PCIEX16_1 Mode GEN 2 i GEN 3

Postaram się to znaleźć. Będę musiał to ustawić na starej karcie, zmienić kartę i uruchomić ponownie. Mam nadzieję, że nic nie zepsuję do tego stopnia, żebym na starej karcie tez nie miał obrazu ;) 

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, maxxam97 napisał:

Głupie pytanie, ale jestem w stanie to inaczej zrobić niż rozmontowując chłodzenie, wyciągając procesor itd? Nie wiem, puszczając jakiś test obciążeniowy procesora czy cokolwiek, który pokaże czy z prockiem wszystko jest w porzadku?

Pamiętam, że długo męczyłem się z założeniem chłodzenia Fortis 5 i chciałbym sobie tego oszczędzić...

Niestety nie bardzo, możesz wrzucić różne stability testy w programach typu OCCT, LinX, Prime95 i sprawdzić czy komputer się nie zrestartuje, ale jeśli zagięty jest pin odpowiedzialny za kontroler PCIe to w testach procesora może nic nie pokazać.

6 minut temu, maxxam97 napisał:

Postaram się to znaleźć. Będę musiał to ustawić na starej karcie, zmienić kartę i uruchomić ponownie. Mam nadzieję, że nic nie zepsuję do tego stopnia, żebym na starej karcie tez nie miał obrazu ;)

W sumie nawet tego nie musisz robić bo nie da to odpowiedzi na pytanie co jest uszkodzone, przestawienie pierwszego gniazda na Gen1x16 dałoby tą samą przepustowość złącza co Gen3x4, ale nie da żadnych odpowiedzi.

6 minut temu, maxxam97 napisał:

Wiesz, tylko na górnym gnieździe działa mi bez problemu GTX 970. Może być tak, że np. taką słabą kartę uciągnie, a już z mocniejszą (RX 6700 XT) ma problem?

Pamiętam, że na górnym gnieździe odpalił mi bez problemu RTX 3070, natomiast działał niebotycznie wolno (10fpsów w God of War, gdzie na GTX 970 miałem 50-60). Forumowicze wskazywali na zdecydowanie zbyt niski pobór energii przez kartę.

Tutaj niestety nie można wykluczyć ani procesora(pogięte piny) ani płyty głównej(uszkodzone górne gniazdo/problem z przekazaniem prądu przez górne gniazdo) ani karty graficznej, obawiam się że bez wizyty w serwisie który będzie miał części na podmiankę się nie obędzie. Jeśli masz jakiegoś znajomego z w miarę współczesnym komputerem (PCIe 3.0 lub 4.0) i przyzwoitym zasilaczem to możesz u niego przetestować kartę graficzną.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...