Skocz do zawartości

Światłowód zmiana operatora czy w ogóle jest sens?


Recommended Posts

OD sierpnia 2023 będę mógł zmienić operatora światłowodu. Symetryka w pełni nie wykorzystuje, ale patrząc na ceny Asymetrycznego światłowodu to raczej bez sensu w ta stronę iść.

 

Obecnie mam INEA 600Mb/s symetryczny. Światłowód podpięty pod ONT Nokii i do ONT Ethernetem mogę podpinać jaki chce router bez jakiekolwiek konfiguracji bo idzie wszystko auto.

 

Są lokalni operatorzy z symetrykiem, ale znalezienie jakichś oni konkretnych o jakości usługi w sieci graniczy z cudem i tu moje pytanie warto myśleć nad zmianą kosztem 5-10 zł mniej na abonamencie skoro an INEA na razie żadnej awarii?

 

Mogę brać pod uwagę dwóch lokalnych operatorów

 

FiberMedia Lublin

 

NowaNet Lublin

 

Może jest ktoś na forum kto korzysta z tych operatorów∑ i przez rok podzieli się swoją opinią.

 

W internecie można znaleźć, ze tacy lokalni operatorzy jadą na współpracy z INEA i to INEA usuwa awarie itp, ale czy to prawda?

 

Moja lokalizacja to województwo Lubelskie, gmina głusk, miejscowość Kalinówka bez ulicy. Numeru domu tu nie podam.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz problemów, a obecny operator pozwala ci na dowolne działanie sieci poprzez jego konfigurację pod siebie + dostępy z zewnątrz (VPN, stały adres publiczny, odblokowanie portów) to nie ma sensu zmieniać. Lokalni na bank zablokują tą możliwość, bądź to właśnie w twoim wypadku jest tą różnicą w cenie.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, CrisPell napisał:

Jeżeli nie masz problemów, a obecny operator pozwala ci na dowolne działanie sieci poprzez jego konfigurację pod siebie + dostępy z zewnątrz (VPN, stały adres publiczny, odblokowanie portów) to nie ma sensu zmieniać. Lokalni na bank zablokują tą możliwość, bądź to właśnie w twoim wypadku jest tą różnicą w cenie.

Statycznego IP nie daje INEA tylko zmienne publiczne za dodatkowe 5 zł co miesiąc.

 

Właśnie myślałem, ze lokalny operator może w cenie abonamentu dawać statyczne IP bo nie obsługuje całej Polski.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, sebak3 napisał:

Mam jednego klienta biznesowego z NOVANET. I działa od ponad roku. Tylko to Radiówka.  Kontakt wbrew pozorom był ok. 

a pytam o jakość światłowodu u nich. Radiówka mnie kompletnie nie interesuje, nawet jak działa dobrze.

 

Przecież NovaNet czy Fiber-media nie przełączają się koło mojego domu w skrzynce tylko tam gdzie jest główne przyłącze światłowodów firmy FIBEE. Więc w zasadzie awaria może zdążyć się wszędzie. Ostatnio chciałem coś zapytać na czacie INEA i przez ich aplikacje mobilną wchodzę i wyskakuje mi, ze mojej okolicy jest jakaś awaria usług INEA, ale nie pisało czy światłowodu czy np TV, ale u mnie wszystko działało, może dlatego, ze nie korzystam z ich routera, albo, ze używam innych serwerów DNS, a nie od INEA, ciężko stwierdzić, ale większość awarii operatorów to właśnie ich serwery DNS bo zmienimy czy w systemie, czy an routerze chodźmy na Googlowe i internet działa.

 

NOVANET na swojej stronie nie pisze jakie jest w podstawowej wersji usługi IP i czy oferuje dodatkowo płatne zmienne lub statyczne. Dla firm pisze, ze dają statyczne. Mi tak naprawdę nie jest to publiczne IP niezbędne, ale skoro może być już w cenie abonamentu zmienne lub statyczne bo mniejszy znaczy lokalny operator, który nie świadczy usług na całą Polskę i nie musi wykupywać wewnętrznych IP. 

 

W INEA np ja mam 84,90 za 600 z IP zmiennym publicznym już jest zaokrąglając o 10 groszy 90 zł. Więc dla 10 zł i np 3 miesięcy za darmo od NOVANET na dzień dzisiejszy i jakby był publiczny IP wydaje mi się ze warto spróbować. Zaletą pozostania w INEA jest to, ze zostaje cena z promocji i umowa na czas nie określony.

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, Arnold napisał:

mniejszy znaczy lokalny operator, który nie świadczy usług na całą Polskę i nie musi wykupywać wewnętrznych IP. 

Rozwiń tę myśl bo nic nie rozumiem z tego...

 

Zmiana operatora nie zmieniając nic od strony domu może się odbyć w trybie BSA lub LLU, ale czasem można wręcz wejść z deszczu pod rynnę ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitstream_Access

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dostęp_do_lokalnej_pętli_abonenckiej

 

Jeśli łącze działa dobrze to dla oszczędności rzędu kilku zł/mc ja bym nic nie zmieniał.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, karpior napisał:

Rozwiń tę myśl bo nic nie rozumiem z tego...

Wycinasz fragment to nie rozumiesz. Czytaj całość.

 

Lokalny operator, który działa tylko w obrębie jednego województwa to nie operator, który działa na cały kraj. Szansa, że całe województwo skorzysta z usług lokalnego operatora jest nikła bo większość korzysta właśnie albo z tego operatora, który podpiął światłowód, albo innego znanego na całą Polskę.

 

Dzięki za linki, ale skąd pewność, że INEA to ten główny operator, a inni to właśnie BSA czy LLU?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wytłumaczcie mi jedną rzecz. Dla INEA światłowód kładła przy głównej drodze we wsi firma FIBEE, która ma oddział w Lublinie. Rzekomo dla INEA.

 

Wiec przy awarii światłowodu ja zgłaszam do INEA koło Poznania, a oni zgłaszają do FIBEE gdzies kolo siebie, a tamto FIBEE do FIBEE oddział Lublin. Wiec jak wezme od dostawcy lokalnego NOWANET to oni raczej zgłosza awarję bezpośrednio do FIBEE oddział Lublin, a oprocz tego obaj są z Lublina. Wiec na logikę tutaj zgłoszenie i ewentualna naprawa będzie szybciej.

 

Co ciekawe do domu przyłączało światłowód kolesie w ciuchac z logiem INEA i jak dzwonili gdzies, żeby odpalali usługę INEA to w Lublinie oddział Netii. Wiec jeszcze idzie to jakoś przez Netię.

 

Może być taka sytuacja, że lokalny NOWANET pominie Netię?

Link to post
Share on other sites

Przecież lokalni dostawcy dzierżawią łącza od większych operatorów. Więksi operatorzy szeroko korzystają z podwykonawców do fizycznego podłączania sieci. Nieważne więc jaki Zenek i w jakiej bluzie fizycznie zamontuje gniazdko w domu.

 

Wszystko, to kwestia umów pomiędzy operatorami i do tego nie masz wglądu. Bez sensu jest więc analiza co i kto naprawi, do kogo będzie dzwonił, bo to nie Twoja sprawa.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, wodego napisał:

Przecież lokalni dostawcy dzierżawią łącza od większych operatorów. Więksi operatorzy szeroko korzystają z podwykonawców do fizycznego podłączania sieci. Nieważne więc jaki Zenek i w jakiej bluzie fizycznie zamontuje gniazdko w domu.

 

Wszystko, to kwestia umów pomiędzy operatorami i do tego nie masz wglądu. Bez sensu jest więc analiza co i kto naprawi, do kogo będzie dzwonił, bo to nie Twoja sprawa.

 

Skoro to nie ważne to czemu lepszy jest operator usług działający na cały kraj od operatora działającego w danych województwie czy okręgu województwa?

Link to post
Share on other sites

Pisałem: nieważne jaki Zenek i w jakiej bluzie podłączy gniazdko w lokalu.

 

Nie wiem skąd wziąłeś, że operator ogólnokrajowy jest lepszy od lokalnego. W przeszłości wielu lokalnych operatorów było lepszych (dużo taniej i szybciej) od molocha typu dawnego TPSA choćby. Wszelkie kablówki zaczynały od rynku lokalnego i ich internet zjadał dawnego krajowego monopolistę.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dlatego dziwię się, że założyłeś temat.

 

mogę podpinać jaki chce router bez jakiekolwiek konfiguracji - a inni operatorzy blokują dostęp do konfiguracji routera. Takie życie bez problemów jest nudne, a chciałbyś powalczyć z jakimiś usterkami, popisać reklamacje do operatora, dzwonić na infolinię, powisieć na telefonie słuchając muzyczki.

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Dlatego dziwię się, że założyłeś temat.

 

mogę podpinać jaki chce router bez jakiekolwiek konfiguracji - a inni operatorzy blokują dostęp do konfiguracji routera. Takie życie bez problemów jest nudne, a chciałbyś powalczyć z jakimiś usterkami, popisać reklamacje do operatora, dzwonić na infolinię, powisieć na telefonie słuchając muzyczki.

 

Coraz czesciej mam wrazenie, ze fora dyskusyjne nie są do dyskusji tylko do tego, żeby komuś pisac, po co tu coś piszesz.

 

Jak bym tak na wszystkim sie znał jak większośc tu sie wypowiadająca to dopiero jest nudne życie.

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Arnold napisał:

po co tu coś piszesz

Żebyś dowiedział się, że lokalni dostawcy dzierżawią łącza od dużych operatorów, a instalatorami często są podwykonawcy.

 

Dyskusja na forach polega właśnie na pisaniu. Naprawdę nie wiem czego oczekiwałeś, wymiany myśli telepatycznie?

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, wodego napisał:

Dyskusja na forach polega właśnie na pisaniu. Naprawdę nie wiem czego oczekiwałeś, wymiany myśli telepatycznie?

Pewnie :D 21 wiek i nie można :D

 

Dobra to teraz pytanie czy jest ktoś tutaj co ma światłowód sam od T-Mobile oraz czy próbował bądź używał go własnym routerem bo według filmiku z YT można?

 

Nie wykorzystuje Symetrycznego łącza, a łącząc światłowód z komórkami w T-M wyjdzie mnie 15 zł taniej od INEA.

 

Mam tam komórki więc jest to kolejna opcja do zmiany i jak jakościowa ta usługa ogólnie?

 

Czy w T-M przy 600-tce upload jest do 100Mb/s?

 

 

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o internet w Inea, to jak na razie nie spotkałem się, żeby oferowali internet na czyichś łączach. Jeśli masz internet od Inea, to w 90% będzie to ich łącze, lub łącze ich spółki córki Fiberhost. Pozostali operatorzy pewnie korzystają właśnie z sieci Fiberhost, zanim podpiszesz umowę, to się zapytaj, czy czasem nie doliczają dodatkowej opłaty na obcej infrastrukturze.

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Pawel7 napisał:

zanim podpiszesz umowę, to się zapytaj, czy czasem nie doliczają dodatkowej opłaty na obcej infrastrukturze.

Plus dolicza 30 zł, Orange 15 zł, Vectra 40 zł na infolinii powiedziała. T-Mobile twierdzi, że tak jak na stronie dla abonentów komórkowych 70 zł za 600Mb/s na 100Mb/s. Na skrzynkach przy drodze pisze firma FIBEE, na skrzynkach od światlowodu, ma ta firma oddział w Lublinie, a ja tak około 15-18 km od centrum Lublina w strone Piask lub Świdnika tego co chelikoptery robia :P

 

Ja sie zastanawiam jeszcze nad tym, ze skoro nie potrzebuje w T-Mobile niczego dokupywać ponad to co mam w abonamencie na swoim numerze i dwóch, rodziców, to moze lepiej komorki p[rzeniesc do INEA. Nie zmieniając oferty światłowodu mimo, ze dla nowych podniesci ceny o 6 zł to mi zostaje od sierpnia 2023 cena z umowy czyli 84,90 plus komórki za 24,90 z paczką 20GB danych to też nie jest żle przy T-Mobile gdzie jedna komorka 30 zł 40GB i druga 45 zł 50GB, a rodzice poza domem praktycznie nie korzystają z tych paczek danych. Ja mam do sierpnia 2023 w T-M nielimitowane w telefonie ale raczej nie bedzie mi to dluzej potrzebne.

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Arnold napisał:

Na skrzynkach przy drodze pisze firma FIBEE, na skrzynkach od światlowodu, ma ta firma oddział w Lublinie, a ja tak około 15-18 km od centrum Lublina w strone Piask lub Świdnika tego co chelikoptery robia :P

Fibee też jest spółką córką Inea (chociaż KRS jest tutaj trochę zatarty, bo INEA S.A. przejęła Odin, od niego zależne są Fiberhost, Easyhost i Fibee, a w międzyczasie jeszcze doszedł fundusz MEIF5, który też od nich zależy) :)

Zresztą siedziba firm Inea oraz Fibee, to Wierzbowa 84 w Wysogotowie, a Fiberhost (dawna INEA S.A., przed przejęciem Odin) i Easyhost, to biurowiec na Klaudyny Potockiej 25 w Poznaniu, ale korespondencję kierują do Wysogotowa.

Więc jak już wcześniej wspominałem, to nie kojarzę, żeby Inea oferowała swoje usługi na obcej infrastrukturze i w tym przypadku też robią to na "własnych" światłowodach.

 

7 godzin temu, Arnold napisał:

T-Mobile twierdzi, że tak jak na stronie dla abonentów komórkowych 70 zł za 600Mb/s na 100Mb/s.

Tu się musisz upewnić, bo kiedyś doliczali chyba 20 zł przy ofercie na obcych łączach, ale wszystko się wyjaśni, jak dostaniesz umowę do ręki.

7 godzin temu, Arnold napisał:

Ja sie zastanawiam jeszcze nad tym, ze skoro nie potrzebuje w T-Mobile niczego dokupywać ponad to co mam w abonamencie na swoim numerze i dwóch, rodziców, to moze lepiej komorki p[rzeniesc do INEA.

Sprawdź jaki masz zasięg Play, bo Inea korzysta z ich usług.

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Pawel7 napisał:

Sprawdź jaki masz zasięg Play, bo Inea korzysta z ich usług.

Miałem jakies 8 lat temu Play, który chyba wtedy dopiero raczkował na polskim rynku i jesli chodzi o sam telefon i rozmowy oraz smsy to zadnych zarzutów nie miałem, a internet wszedzie działa raz lepiej raz gorzej. T-M jakiejs mega stabilnosci nie ma raz w 5G w Lublinie, centrum, w nocy mam ponad 400Mb/s na IP 13 mini, a raz ledwo 200Mb/s

 

19 godzin temu, Pawel7 napisał:

Fibee też jest spółką córką Inea (chociaż KRS jest tutaj trochę zatarty, bo INEA S.A. przejęła Odin, od niego zależne są Fiberhost, Easyhost i Fibee, a w międzyczasie jeszcze doszedł fundusz MEIF5, który też od nich zależy) :)

Zresztą siedziba firm Inea oraz Fibee, to Wierzbowa 84 w Wysogotowie, a Fiberhost (dawna INEA S.A., przed przejęciem Odin) i Easyhost, to biurowiec na Klaudyny Potockiej 25 w Poznaniu, ale korespondencję kierują do Wysogotowa.

Więc jak już wcześniej wspominałem, to nie kojarzę, żeby Inea oferowała swoje usługi na obcej infrastrukturze i w tym przypadku też robią to na "własnych" światłowodach.

Dzieki za takie szczegóły, ciekawe w sumie :)

 

Natomiast ciężko znaleźć info jak działa światłowód na innym sprzecie, routerze, niż tym co daje T-M, poza tym, ze mozna to ustawic :) W INEA działą to super akurat.

 

Wszystko zalezy troche jak się życie ułozy do sierpnia 2023 bo jak bede potrzebnował na swoim nr telefonu internet bez limitu danych to trzeba zostać w T-M, jak nie to chyba mimo wszystko większy sens ma przeniesienie numerów komórkowych niż zmiana światłowodu w ogole z symetryka na asymetryczny, a jak wiadomo Asymetryczny internet zawsze jest nieco tanszy od symetrycznego, a tutaj kazdej porze dnia jak robie z ciekawosci speedtesta bardziej to jest 620/620 Mb/s, oczewiscie zdarza sie, ze upload serwera z którego robie speedtest nie wyrabia to jest mniej :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...