Skocz do zawartości

Światłowód zmiana operatora czy w ogóle jest sens?


Recommended Posts

Godzinę temu, Pawel7 napisał:

Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze chyba w zeszłym roku w TM była bardzo ograniczona możliwość posiadania zewnętrznego IP na światłowodzie, większość sieci była za NATem.

INEA za publiczne zmienne IP teraz chce 10 zł miesięcznie, a było po 5 zł. T-Mobile jak pisałem z nimi na czacie w listopadzie pisali, że w Grudniu ma być mozliwośc wykupienia publicznego IP, naj[prawdopodobniej pisal koleś tylko statyczne.

Tutaj i na innych forach pisałem o tym i wiekszośc mi pisze, ze jak nie potrzebuje robić serwera czy jakaś gra nie wymaga otwierania portó∑ czy tez usługa to bezpiueczniej jest byc za tym NATem operatora. Znowusz w internecie rozne sa opinie i artykupy o tym CG-NAT bo niby tak sie to fachowo nazywa. Raz czytałem, nie wazne na jakim forum, że CG-NAT potrafil kolesiowi chwilami blokowac dostęp do Netflixa u jakiegos operatora, w sensie, ze sie nawet nie cjciał uruchomić na żadnym urzadzeniu w domu, dopiero jak wykupil publiczne IP to wszystko działa super, wiec nie wiem jak to jest dokłądnie. Przeczytałem raz troche o NAT i IP i jako zwyczajny uzytkownik internetu nadal nie mogę dokonca zrozumiec skoro tyle lat temu wymyslono IPv6, którego rzekomo nigdy nie zabraknie i wiele domowych urzadzen juz to obsluguje to czemu operatorzy wolą inwestowac i bawic sie w CG-NAT na IPv4? Tym bardziej, że za CG-NAT, które sie czesto zmienia IP zmienia sie tez jego publiczne IP tak samo czesto. Co innego gdyby operator np na jednym statycznym IP przez CG-NAT dawał 1000 klientów przykładowo to by mialo sens jakis i logike, a tak dla mnie to takie utrudnianie troche życia sobie jako operatorowi i klientowi, który predzej czy pozniej wykupuje publiczne IP bo mimo tego, że ludzie pisza, że za CGF-NAT wszystko działą to rózne historie sa w internecie.

Link to post
Share on other sites

Ja mam dość starą ofertę i cały czas płacę 5 zł :)

W TM publiczne IP dla wszystkich obiecują od zeszłego roku, ale dalej nic się w tym temacie nie zmieniło. Najlepsze jest to, że niektórzy mogą już teraz mieć zewnętrzne IP i nikt nie potrafi powiedzieć, dlaczego jedni mogą mieć, a inni nie.

Link to post
Share on other sites
Teraz, Pawel7 napisał:

W TM publiczne IP dla wszystkich obiecują od zeszłego roku, ale dalej nic się w tym temacie nie zmieniło. Najlepsze jest to, że niektórzy mogą już teraz mieć zewnętrzne IP i nikt nie potrafi powiedzieć, dlaczego jedni mogą mieć, a inni nie.

Jak nie wiadomo o co chodzi najczęściej w yciu to chodzi o..... kasę :) T-M nie ma nic swojego wiec mysle, ze tutaj tkwi bol u samego operatora.

 

Jak mialem pierwsze LTE bez limitu w T-M to na firmę i bylo mozna wykupic publiczne IP, potrzebowalem wtedy postawic serwer wiec wzialem statyczne za "Dyche"  wszystkie strony My IP twierdzily, że mam internet, bylem w szoku, od Plusa :P

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zobaczcie jak wygląda to w NOWANET tej lokalnej w Lublinie. Nie pisze, ze cos doliczają, a cena jezeli nie trzeba wykupywać Publicznego IP jak w INEA 5 zł taniej od INEA, a teraz to nawet 11 zł taniej od INEA bo ja mam 84,90 bez IP publicznego z 2021 roku.

 

Zastanawiam sie czy nie przejsc do tej NOWANET bo lokalny operator, moze mają w standardzie publiczne IP, cięzko coś o tym znaleźć na ich stronie.

 

 

Zrzut ekranu 2023-01-2 o 10.50.06.png

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Arnold napisał:

moze mają w standardzie publiczne IP, cięzko coś o tym znaleźć na ich stronie

Pewnie w standardzie mają wiele opcji, gdzie u innych się płaci za nie sporą kasę. Jednak nie chwalą się tym, bo są skromni...

Ale nie... w ofercie dla biznesu nie są skromni:

- Publiczna adresacja IP

 

Być może dla użytkowników domowych robią niespodziankę - nic nie piszą, a dają.:menda:

 

A do czego chcesz używać publiczne IP?

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wodego napisał:

A do czego chcesz używać publiczne IP?

Chrześniak wpada grać. Jak miałem CG-NAT od INEA to nawet Need For Speed żaden czy Fifa 22-23 nie chciały działąć online bo krzyczały, że chcą publiczne IP UPNP lub podawały jakie porty maja byc otwarte.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, wodego napisał:

To dziwne. Przecież miliony osób gra online, a tylko garstka ma publiczne IP. Nie gram online, nie znam się.

 

Będąc za NAT operatora masz IP wewnętrzne i publiczne. Publiczne IP dzielone jest na X klientó∑ po IP wewnetrznym. Co jak dane IP zewnętrzne na NAT operatora zostanie z banowane, albo zablokowane gdzies tam?

 

Poza tym W CG-NAT IP wewnetrzne zmienia sie za kazdym razem raz z IP publicznym, wiec ja oszczednosci IP publicznego tu w ogóle nie widze i nie rozumiem. Druga kwestia w NAT operatora ma byc bezpieczniej ale w czym? Czy NAT opperatora uchroni w klikniecie w jakis link i kradziez z konta? NIE!! wiec to dla mnie jest kompletnie nie zrozumiala zabawa i inwestycja operatoró∑. W internecie mobilnym moge jakos zrozumiec, ale przy światłowodzie nie.

 

Czy IP publiczne jest tylko dla wybranych i specyficznych usług, które bez tego nie ruszą? NIE. Ile lat jest już IPv6? Mozna łatwo wyGooglowac. Ile operatorów internetu w Polsce oferuje IPv6 zarówno duzi jak i lokalni? Chyba żaden  Wiec za mojego zycia tego nie wdrożą jako standard. Moze Ty bedziesz mial wiecej szczescia  :P

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Arnold napisał:

Poza tym W CG-NAT IP wewnetrzne zmienia sie za kazdym razem raz z IP publicznym, wiec ja oszczednosci IP publicznego tu w ogóle nie widze i nie rozumiem. Druga kwestia w NAT operatora ma byc bezpieczniej ale w czym? Czy NAT opperatora uchroni w klikniecie w jakis link i kradziez z konta? NIE!! wiec to dla mnie jest kompletnie nie zrozumiala zabawa i inwestycja operatoró∑. W internecie mobilnym moge jakos zrozumiec, ale przy światłowodzie nie.

Co to za bzdury?

- IP wewnętrzne które dostajesz od ISP za CGNAT wcale nie musi się zmieniać

- nawet jeśli by się zmieniało za każdym razem, to też nie musi iść w parze ze zmianą IP NATa za którym jesteś

- adresów IP publicznych używanych dla NATów jest nieporównywalnie mniej niż IP wewnętrznych CGNAT, na przykład kilka IP zewnętrznych może obsługiwać kilka tysięcy IP wewn za CGNATem

- NAT nie chroni przed klikaniem w byle jakie linki, tylko choćby na przykład przed włamem od WAN na router, którego tak się boisz ciągle, patrząc po twoich postach

- co za różnica czy światłowód, mobilny, radiówka czy kablówka?

Link to post
Share on other sites

Ja nie napisałem chyba nigdzie, że to IP wewnętrzne czy zewnetrzne musi sie zmieniac tylko z mopich obserwacji sie zmienia jedno i drugie IP za kazdym razem.

 

Nie boję się włamu na WAN routera mojego czy nie mojego tylko ogolnie ciągle coś gdzies sie o tym czyta.

 

Nie udowodniles mi, ze wszystkie uslugi poza udostepnianiem serwera na zewnątrz nie wymagają Publ;icznego IP, nie zaleznie czy cały czas z tych różnych usług w sieci korzystasz czy nie.

 

Co poza zabawą w pewnym sensie operatorów w oszczedzanie IPv4 daje to całe CG-NAT koncowemu klientowi/uzytkownikowi i to, ze ktos sie nie wlamie na jego router w domu czy ewentualnie komputer? Czy CG-NAT zwalnia z myslenia i robienia czego sie chce w sieci? MIE.

 

Dlaczego tyle lat trwa wdrażanie IPv6 chciał bym wiedziec? Czy naprawde tyle serwisów, usług i stron internetowych nie działa jeszcze na IPV6?

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites

CGNAT to nie zabawa tylko biznes. Nie da się każdemu dać publicznego IP bo ich na tyle nie ma. Co do IPv6 - przejście na ten protokół nie jest proste ani szybkie, a także tanie. Przez póki co niewielki zysk z tranzycji, a dość dużo problemów do rozwiązania operatorzy nie spieszą się z tym procesem, wpływ ma na to też to jak bardzo IPv4 udało się jeszcze "wycisnąć", choćby przez CGNATy. Temat jest dość skomplikowany do ogarnięcia przez osoby niezwiązane z telko.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, karpior napisał:

CGNAT to nie zabawa tylko biznes.

Ale zawsze czysto teoretycznie mozna zalozyc, ze 50% abonentów u danego operatora internetu wykupi lub wykupilo publiczne IP, najczęściej zmienne właśnie chodzby przez to, ze na PC lub konsopli przez CG-NAT nie mogą grać  Wiec skąś tą pule publicznych IP musza mieć. To tak samo jak lokalni operatorzy światłowodu czy radiowki często dają statyczne IP, nie zawsze informują o tym na stronie czy w ofercie, a nie wiadomo czy lokalny operator będzie miał 1000 abonentów czy nagle 10 000 bo obejmie np pol wojewodztwa. To tak jak z pakietami danych. Dlaczego robi sie kase na paczkach danych, a nie na limitowaniu prędkosci? Przeciez dzisiaj takie 10GB na komorce można w godzine na Youtube wykorzystać oglądając w full HD wszystko co sie da.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Arnold napisał:

Nie udowodniles mi, ze wszystkie uslugi poza udostepnianiem serwera na zewnątrz nie wymagają Publ;icznego IP

W dawnych czasach kolega nie mając publicznego IP udostępnił serwer postawiony na starym PC. Korzystał z no-ip.org (czy coś takiego) za free. Nie chce mi się sprawdzać czy dalej to jest dostępne za darmo.

 

Dlaczego robi sie kase na paczkach danych, a nie na limitowaniu prędkosci? - przecież często jest, że po przekroczeniu limitu masz obcinanie prędkości.

 

Dlaczego tyle lat trwa wdrażanie IPv6 chciał bym wiedziec? - z powodu braku kompatybilności, a co się z tym wiąże złożoności obsługi IPv6. Masz jakiś tam numer komórkowy 609 123 456 (sorry za podanie namiarów;)). Każdy chce mieć komórkę i brakuje już numerów. Wymyślają więc, że zwiększają ilość cyfr. Od nowego roku masz nowy numer w formacie 48 000 609 123 456. I jest super, nic nie trzeba robić, bo stare telefony z dawno porzuconą aktualizacją do identyfikacji numerów i tak używają 9-ciu ostatnich cyfr. Wszystko działa, możesz wybierać numer po nowemu, po staremu, wiele osób nawet nie wie, że coś się zmieniło.

 

Ale co zrobić, żeby nie było tak prosto? Wymyślić zupełnie inną numerację całkiem niekompatybilną, wymagającą jak najwięcej zmian programowych i sprzętowych. I to jest IPv6:D

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Dlaczego robi sie kase na paczkach danych, a nie na limitowaniu prędkosci? - przecież często jest, że po przekroczeniu limitu masz obcinanie prędkości.

A widzisz nie o to mi chodzi. 
 

masz Bp w abonamencie za 64 zł 200GB z pełną prędkością ile w danej chwili wyciągnie. Płacisz za te 200 GB. 
 

Co gdybym miał bez limitu dane z preskoscią do 30 Mb/s? I płacił za limit prędkości?

Co fajniejsze i wydaje się bardziej opłacalne dla klienta? 200 GB z pełną prędkością czy brak limitu danych z limitem prędkości?

 

1 godzinę temu, wodego napisał:

W dawnych czasach kolega nie mając publicznego IP udostępnił serwer postawiony na starym PC. Korzystał z no-ip.org (czy coś takiego) za free. Nie chce mi się sprawdzać czy dalej to jest dostępne za darmo.

W dawnych czasach mp3 się ściągało ile wlezie i nikt nie marzył o streamingu muzyki i to w bezstratnej jakości. Jak widać człowiek na wszystkim zrobi kasę. 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Arnold napisał:

Co fajniejsze i wydaje się bardziej opłacalne dla klienta?

 

Każda firma w swoich działaniach kieruje się SWOIM zyskiem, a nie dobrem klienta. Niezależnie od kreatywności jej marketingu ;)

Wielokrotnie słyszałem już pytania typu "dlaczego ISP nie oferują tanich łącz np. za 20zł miesięcznie choćby 2Mb/s np. bo ktoś tylko do maili potrzebuje."

Otóż dlatego że tanich taryf nie opłaca się sprzedawać.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, karpior napisał:

Otóż dlatego że tanich taryf nie opłaca się sprzedawać.

Trochę dziwne bo co wiecej ludzi kupi? Tanią czy droższą usługę? Ale rozumiem, praw firm, które licza tylko na zysk nie wiele ludzi tak naprawde zrozumie.

 

NOWA NET odpisała w końcu mi na maila, wiec chyba zdecydowanie zostaje w INEA bo mi sie nie opłaca, nawet gdybym chciał dac zarobić lokalnemu dostawcy, a nie temu na cała Polske :)


 

Cytat

 

Czy u was Publiczne IP trzeba dokupić czy z racji lokalnego operatora jest w
cenie? Prosze o odpowiedź bo jeśli IP publiczne trzeba wykupić to nie opłaca
mi się zmiana z INEA.

Ad 2.
Tak, Opłata za adres IP wynosi 15 zł/msc

Proszę mi powiedzieć czy u Was będę mógł używać własny router Ubiquiti Unii
Dream Router, czy wymagane jest klonowanie MAC adresu i konfiguracja VLAN +
PPPoE?

Ad 3. Nasi klienci w ramach Umowy otrzymują router w dzierżawę.
Niemniej jednak jak najbardziej istnieje możliwość podłączenia własnego
routera.

W INEA podłączam router do ONT i on Automatycznie ustawia sobie IP.

Ad 4.

Zasada działania jest taka sama.

Z poważaniem

 

 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Arnold napisał:

Czy u was Publiczne IP trzeba dokupić czy z racji lokalnego operatora jest w
cenie?

Co to za pokrętne rozumowanie... Dlaczego lokalny miałby dawać w cenie coś takiego?

Pule adresów /24 jeszcze jakiś czas temu chodziły po ok. 10 tyś USD netto, tak gdybyś nie wiedział jaka jest ich wartość. Teraz podejrzewam jest dużo drożej.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, karpior napisał:

Co to za pokrętne rozumowanie... Dlaczego lokalny miałby dawać w cenie coś takiego?

Pule adresów /24 jeszcze jakiś czas temu chodziły po ok. 10 tyś USD netto, tak gdybyś nie wiedział jaka jest ich wartość. Teraz podejrzewam jest dużo drożej.

https://swidman.pl/internet/#ftth

 

Zobacz to miasto Świdnik, a ja mieszkam między tym, a Lublinem. Świdman mi nie podłaczy bo odpisali, że nie wspolpracują z FIBEE tylko swoje światłowody kładą. Ale mi chodiz o IP. Podejrzewam, że większośc Świdnika z ich usług korzysta bo drugi operator maks 150 Mb/s download oferuje. Można dawać stały IP w cenie abonamentu? Można, a skoro podłączają okoliczne wioski tez to chyba licza się z tym, ze nie z tym IP nie mają puszki bez dna.

Ile ludzi mieszka w Świdniku mozesz wyGooglowac :P

 

Ja nadal nie rozumiem tego "bezpieczeństwa" za CG-NAT? Ile razy slyszaleś, żeby ktoś komus w domu z publicznym IP włamał się na cokolwiek, moze jak ty się tym zajmujesz to slyszales, ale, zeby to bylo rozdmuchiwane jako News w serwisach WWW iT to moze raz czytałem z 10 lat temu cos.

Link to post
Share on other sites

Tu nie chodzi o to, że "przyjdzie haker i włamie się na router, komputer itd", tylko chociażby o botnety skanujące publiczne IPki i szukające słabych punktów. Wiele już miałem przypadków "zawirusowanych" przez to DVRów i NVRów, nawet infekowane były same kamery IP. Urządzenia od Mikrotika czy Ubiquiti też padały ofiarą ataków i to kilkukrotnie (bardziej podatne były akurat UBNT). Nie wspominając o dość sławnej ostatnio wpadce QNAPa, gdzie pomimo zgłoszeń producent nie załatał softu i ransomware opanowało wiele NASów.

 

Poczytaj czasem np. portal niebezpiecznik.pl

Nie będę nawet wspominał jak często na moich routerach z publikami na WAN logowane były próby wejścia przez pptp, telnet czy ssh z obcych adresów IP.

Będąc za NATem operatora wiele z tych niebezpieczeństw do ciebie po prostu nie dotrze, bo jesteś niewidoczny z zewnątrz.

 

Co do oferowania publ.IP przez ISP w cenie łącza - kto komu zabroni? :) Jak mogą sobie na to pozwolić to dają. Nie jest to jednak żadna reguła odnosząca się do zasięgu/wielkości operatora a po prostu indywidualna sprawa, ewentualnie element konkurowania na rynku w walce o klienta

Link to post
Share on other sites

IP prywatne, czyli te za NAT, nie skończą się, bo są prywatne i każdy ich może używać w swojej sieci.

 

IPv6 generalnie jest coraz szerzej stosowane... google nawet prowadzi statystyki https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html

To, że operatorzy przejdą na IPv6 w ruchu publicznym nie oznacza też że IPv6 wejdzie wtedy jednocześnie do sieci "domowej".

Są też "narzędzia" typu NAT46, NAT64, DualStack i cała masa innych rozwiązań na czas przejścia.

Sam IPv6 za NATem, czy to CG czy za domowym routerem też nie jest tak naprawdę potrzebny (jeśli chodzi o podstawową bolączkę v4 czyli marną jak na nasze czasy pulę adresów IP publicznych), ale z czasem może się zadomowić z prostej przyczyny - unifikacja stosowanych protokołów.

 

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie (jako istota ludzka) operować w życiu codziennym na adresach IPv6 typu 1235:467A:8BBC:D1FF:0000:0000:8AAB:A336 zamiast np. IPv4 10.0.10.51

Link to post
Share on other sites

Dobra, więc temat rozwiązany. Zmiana operatora będzie tylko jak kiedyś będzie tanszy jeden z nich. Na chwile obecna i przez półtora roku w INEA nie opłaca się zmiana, a nie ma tez powodów pod względem jakości światłowodu w INEA.

 

Temat mozna zamknąć. Dziekuje wszystkim za dyskusje. :):)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...