Skocz do zawartości

Aorus RTX 3060Ti , hot spot 102c


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kawabonga,

Recommended Posts

Witam

Zaniepokoiła mnie trochę temperatura mojej karty.

W niektórych grach hot spot jest 102c-106c, temperatura gpu wydaję się ok od 58c-78c zależy od gry.

Przy takiej temperaturze wentylatory już są dość głośne.  

Gram w 1440p , na karcie zrobiony jest uv . GPU ustawiłem na 1960Mhz i napięcie na 0.887mV.

W Warzone temperatury wydają się ok max 62c i hot spot 78c. Ale np w WorldWar 3 już GPU ma 76c i hot spot 102c.

Gdzie właściwie znajduje się ten hot spot ?

Czy wymiana pasty coś poprawi ?

Na backplate nie widzę plomby , to możliwe że Gigabyte nie daje plomb i można bez utraty gwarancji zmienić pastę ?

Karta to ten model :

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N306TAORUS-M-8GD/sp#sp

aorus 3060ti hot spot.jpg

Link to post
Share on other sites

Karty graficzne mają po kilka sensorów i hotspot jest wartością tego najbardziej gorącego, ale którego to niewiadomo.

Jeżeli taki duży radiator i 3 wentylki przy 212W osiągają 76 i 102hs to jest coś nie tak (moje MSI przy 240W osiąga max 70 i 85hs przy 22 w pomieszczeniu i wentylatorach na 1800). Ja bym sprawdził paste i termopady, ale najpierw zobacz czy karta się nie wygieła i czy chłodzenie dobrze przylega.

Jeżeli karta ma gwarancje to najlepiej z niej skorzystać jeżeli serwis uzna, że temperatury są jednak za wysokie.

Edytowane przez LordAnpu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kawabonga napisał:

Na backplate nie widzę plomby , to możliwe że Gigabyte nie daje plomb i można bez utraty gwarancji zmienić pastę ?

Gigabajt zaczął plombować karty od jesieni 2021. Więc jeżeli ta została wyprodukowana np. w wakacje 2021 to naturalnie nie będzie mieć plomby. 

1 godzinę temu, Kawabonga napisał:

Gdzie właściwie znajduje się ten hot spot ?

Wszędzie i nigdzie. Mogą to być pamięci, może to być skraj rdzenia. Najcieplejsze miejsce na karcie, które jest w stanie złapać czujnik. 

1 godzinę temu, Kawabonga napisał:

Czy wymiana pasty coś poprawi ?

Praktyka pokazuje, że pasta może czasem spłynąć z rdzenia, czego skutkiem jest 105°C raportowane przez hot spot. W takim przypadku ponowne nałożenie pasty załatwi sprawę. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Kartę kupiłem jakoś na premierę , chyba w grudniu 2020 , wiec dlatego plomby nie ma :) . Karta ma 4 lata gwarancji .

Mam jeszcze drugą kartę Palita 3060Ti GamingPro OC z bardzo dobrym chłodzeniem i tam hotspot w WorldWar3 to 96c przy podobnych nastawach.

Więc sam nie wiem czy ta różnica 6c-10c w hotspocie oznacza że coś z tą Aourus jest nie tak :/ 

Może wyślę zapytanie do supportu o te temperatury , ale obawiam się że powiedzą że jak nic z kartą się nie dzieje to jest ok.

Jeśli ten hotspot jest np gdzieś przy pamięciach to wymiana pasty może nic nie dać .

Nie rozkręcałem nigdy karty gfx, ta ma wyświetlaczem LCD i dość duże chłodzenie, trochę mam obawy to rozkręcić 8-)

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Jeżeli będą chcieli olać temat to powiedzą, że rdzień ma temperature ok, ale 102 hotspot nie jest raczej ok. Teraz jest jeszcze 102 bo jest chłodno ale jak wrócą temperatury i w pomieszczeniu zrobi się ciepło to ze 102 może zrobic się 110 - nie są to najzdrowsze temperatury dla elektroniki.

Na reddicie ktoś też miał podobnie i po wymianie termopadów temperatura hotspota spadła na 85.

Gwarancja, a jak to nic nie da a strach przed rozkręcaniem przejdzie to:

a jak nie przejdzie to zawsze można poszukać serwisu który się tym zajmuje.

Edytowane przez LordAnpu
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Tu dla przykładu temperatury w CoD Warzone 

Są całkiem przyjemnie . Na zielono średnia podczas grania , żółto zarejestrowany max.

Czy ten WorldWar3 tak poprostu wyciska ostanie soki z kompa że takie temperatury ? :D

aorus 3060ti hot spot warzone.jpg

9 minut temu, LordAnpu napisał:

Jeżeli będą chcieli olać temat to powiedzą, że rdzień ma temperature ok, ale 102 hotspot nie jest raczej ok. Teraz jest jeszcze ok bo jest chłodno ale jak wrócą temperatury i w pomieszczeniu zrobi się ciepło to ze 102 może zrobic się 110.

Na reddicie ktoś też miał podobnie i po wymianie termopadów temperatura hotspota spadła na 85.

Gwarancja, a jak to nic nie da a strach przed rozkręcaniem przejdzie to:

a jak nie przejdzie to zawsze można poszukać serwisu który się tym zajmuje.

Wygląda na dość prostą sprawę :> , ta wersja na filmiku jest bez wyświetlacza LCD ale chyba powinno wszystko wyglądać podobnie .

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, Artok napisał:

Pobierz benchmark Furmark, ustaw odpowiednią rozdzielczość i jazda burn testem. Ile wtedy osiągnie hotspot? 

Po włochatym pączku wygląda to tak :

hot spot 105c :/

 :evil:

 

furmark aourus hot spot.jpg

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz , nie wiem czy to ma wpływ na temperatury. Ale karta jest lekko zabrudzona chyba od oleju z termopadów , obudowa przy łopatkach wentylatorów jest tłusta.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Artok napisał:

Spocone termopady to nic niezwykłego. 

 

Tak patrzę na te wyniki z Furmarka i muszę przyznać, że miałem identyczne na swojej 3070-tce z koparki kryptowalut. Hotspot 105°C i do 30°C różnicy na rdzeniu. 

Znalazłem film z wymiany termopadów z tą samą wersją tylko 3070 i gościu w komentarzach pisze że po zmianie temeratury spadły z 90c na 50c . Tylko że to w koparce i nie wiem czy hot spot czy gpu tyle miał .

 

Link to post
Share on other sites
41 minut temu, Kawabonga napisał:

Tylko że to w koparce i nie wiem czy hot spot czy gpu tyle miał .

Na pewno nie GPU, ponieważ podczas kopania rdzeń karty graficznej ma maksymalnie obniżone zegary i napięcie, aby pobierał jak najmniej prądu. 

 

W tym przypadku zapewne chodziło o pamięci. Generalnie problem z Gigabyte REV 1.0 (przed LHR) jest taki, że oni do RTX 3000 dawali bardzo nędzne termopady. Ludzie ich słusznie za to krytykowali, więc od momentu wprowadzenia kart rev. 2.0 z blokadą kopania, Gigabyte zaczął nawet umieszczać termopady w dodatkowych miejscach. 

Link to post
Share on other sites

Możesz napisać, że na karcie są widoczne okazjonalnie artefakty podczas grania i że karta osiąga wysokie temperatury. Serwis zwyczajowo wymienia termopady + pastę, tylko po prostu technik musi mieć podstawę do rozebrania karty. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawe, że Aurus ma takie temperatury, mam MSI RTX 3060Ti Gaming Z Trio (podobnej klasy sprzęt), ta karta osiąga zwykle 65°C na GPU i 85°C HotSpot. Tutaj jest wyraźnie za wysoko, jak na tę klasę sprzętu. 

 

Tak jak wspomniano powyżej, jeżeli karta jest na gwarancji i nie chcesz w niej grzebać, to polecam wysłać do serwisu (gwaranta - gigabyte). Sama znacząco podwyższona temperatura, przy tym modelu i wielkości coolera, powinna być podstawą do uznania. Zwykle polecam reklamować towar u sprzedawcy, ale tutaj sprzedający niewiele zapewne poradzi, bo dowodzenie wady towaru na podstawie samej temperatury w momencie kiedy brak specyfikacji i innych problemów, to może być trudne. NVidia ani Gigabyte nie udostępniają informacji dot. dopuszczalnej / normatywnej temperatury HotSpot, więc ciężko tak jasno ustalić, czarno na białym, co oznacza ponadnormatywna temperatura pracy (która mogłaby być podstawą do uznania reklamacji). Zobacz na procki AMD z serii 7xxx, dla tych normalna temperatura pracy to 95°C.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.11.2022 o 21:46, Joymaxx napisał:

Hmm... Mam RTXa 3080 od AORUSA. Ogólnie te karty z tej serii cechują się ciszą i bardzo dobrym chłodzeniem. W wykorzystaniu na 95% mam max 65-74C. Karta nowiutka na 4 letniej gwarancji :) Jaką masz obudowę, chłodzenie CPU i jaki przewiew?

Cały mój sprzęt jest po wejściu w mój profil ;) 

I raczej obudowa tu nie jest winna , 4 wentylatory w budzie ;)

A jaki u ciebie jest hotspot ? 

Napisałem do suportu .

Nagrałem też film bo chcieli .

We are sorry to hear about the situation. About temperature / fan issue, please see if you can provide us the following information for reference so we can have a first look to see how to assist further:

1. Record a video to show the noise (you may highlight the time frame so we can notice the issue)

2. The graphics card serial number 

3. Use AORUS ENGINE and provide us the log file when problem happens so that we can get more information about the situation to look into this problem. Please record the log file at least for 10 minutes.

Feel free to contact us again anytime if you have any feedback or need any support from us. Cases without updates in 7 days will be closed until further information is received.

 

 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jestem po korespondencji z suportem Gigashitem . Olali temat , twierdzą że wszystko jest ok a programy przekłamują pokazywaną temperaturę  :rotfl:

From the log file, it seems to normal. Since most of the 3rd party software does not know our hardware design and somehow it is impossible to optimize all with our products; therefore, we are sorry to say that we cannot guarantee whether the 3rd party software can report information correctly. 

If you are concern about the temperature issue, please contact the supplier to arrange further help.

Feel free to contact us again anytime if you have any feedback or need any support from us. Cases without updates in 7 days will be closed until further information is received.

 

Więc rozkręciłem kartę, i zmieniłem tylko pastę bo pady wyglądały wporządku.

I co ??

I jest rewelacja!, a pasta jest jeszcze niedogrzana ! Pasta Arctic MX-4

Stara oryginalna pasta była bardzo sucha i twarda.

Hot spot jest jednak mierzony na rdzeniu na tej karcie.

Ze 105c-107c hot spot spadł na 75c !!!

:banan:

Wyniki po furmarku w 1440p:

 

po wymianie pasty furmark.jpg

 

Edytowane przez Kawabonga
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Kawabonga napisał:

pasta jest jeszcze niedogrzana ! Pasta Arctic MX-4

W przypadku Arctica MX-4 "niedogrzanie", czyli świeża aplikacja to zaleta. Po jakimś czasie rzadkie pasty, jak właśnie MX-4 ulegają tzw. pump-out effect, a mówiąc po polsku: wypływają na boki. Z miesiąca na miesiąc temperatury bedą pnąć się ku górze :]

 

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Artok napisał:

W przypadku Arctica MX-4 "niedogrzanie", czyli świeża aplikacja to zaleta. Po jakimś czasie rzadkie pasty, jak właśnie MX-4 ulegają tzw. pump-out effect, a mówiąc po polsku: wypływają na boki. Z miesiąca na miesiąc temperatury bedą pnąć się ku górze :]

 

 

Może masz rację , karta nie ma plomb, więc żaden problem rozkręcić i dać nową pastę za rok ;)

Link to post
Share on other sites

Temperatury super no i wentylki kręcą 2000 wiec jest napewno dużo ciszej. MX-4 nie jest wcale taka rzadka, ja nie miałem problemów z MX-5 i Kryonautem które są rzadsze więc i z MX-4 nie powinno być.

 

Dzięki, że podzieliłeś się zakończeniem sprawy bo wiele osób tego nie robi a to strasznie irytuje.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Też tego nie lubię jak ktoś zaczyna temat i nie napisze czy udało się coś zmienić czy nie ;)

Karta zrobiła się o wiele cichsza . Np w takim WorldWar3 średnio kręciły się 2440 a maksymalnie 2634 to teraz, średnio 1700 a max 2100. 

Temperatura spadła z max 76,1c i hot spot 103,3c na 62c i hot spot 75,1c :)

Nawet takim Warzone gdzie akurat były niskie temperatury hot spot obniżył się z 80c na 62c :)

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, LordAnpu napisał:

MX-4 nie jest wcale taka rzadka, ja nie miałem problemów z MX-5 i Kryonautem które są rzadsze więc i z MX-4 nie powinno być.

Gęstość Kyronauta: 3.7 g/cm3. 

Gęstość MX-5: 3.2 g/cm3. 

Gęstość MX-4: 2.5 g/cm3. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Po jakimś czasie rzadkie pasty, jak właśnie MX-4 ulegają tzw. pump-out effect, a mówiąc po polsku: wypływają na boki. Z miesiąca na miesiąc temperatury bedą pnąć się ku górze :]

Używam MX-4 od paru lat i nigdy takiego czegoś nie zauważyłem. Powiem więcej, temperatury po kilku latach są identyczne jak w miesiąc po aplikacji. Bardzo użyteczne przy np. laptopach, bo w niektórych jest ciężki dostęp do chłodzenia.

PS. Nie, Arctic mi nie płaci złamanego grosza. Po prostu jestem psychofanem ich past i wentylatorów :D

Link to post
Share on other sites

I od razu wpadł rekord świata w 3Dmarku Time Spy , i5 13600K + RTX 3060Ti :D

Wyniki nie zatwierdzony przez najnowsze sterowniki , ale pewnie za kilka dni wpadnie na listę ;)

https://www.3dmark.com/spy/32420898

 

3dmark po wymianie pasty.jpg

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...