Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

W dniu 28.12.2023 o 12:11, Etranger napisał:

Wystarczy podłączyć drugi monitor do ostatniej serii Radeonow żeby pobór mocy w idle skoczył z 18W do 100W, w ostatnich sterownikach piszą ze to naprawili, ale chyba cos im nie wyszło.

I o ile przy graniu staram się bardzo zrozumieć blisko 400W dla karty, tak kiedy nic się nie dzieje na ekranie 100W to raczej lekka przesada, karta wykręca wtedy maksymalne taktowanie dla pamięci i tylko dla pamięci.

Od końca 2022 przeszedłem przez 1070, 1070SLI, 1080TI, 3070, 4070 i w zasadzie problemów nie było, czasami tylko po jakimś update cos się porobiło z sterownikami i trzeba było kombinować, a ze generalnie piec dla mnie to zabawka wiec instalowałem jedne sterowniki na drugich i w 99% działało bez problemu.

Być może były jakieś spadki mocy ale przy 60Hz to było pomijalne.

No i ja nie gram online gdzie potrzeba pincet klatek.

 

 

Problem dawno naprawiono. Mój głowny to 31,5' 4K 144Hz a drugi 27' 60Hz i jest git. No chyba że odpalę dwie różne tapety animowane na wallpaper engine, wtedy jest "funny". Single-monitor z VRR też działa prawidłowo. Większość problemów naprawiono w okolicach sezonu wakacyjnego. 

7900 XTX na optymalnych zegarach żre max 250-330W (somehow do 350W na BF 2042 - nie wiem czemu) zależnie od gry.


Przy pracy na jednym ekranie (drugi off) GPU normalnie żre <20W. Przy video playback'u (2160p) klasycznie 50W-60W jak na każdym Radeonie z 16-24GB VRAM.

 

Problemy zawsze były i będą w przypadku każdego producenta GPU. A przymykanie oka na jednych lub drugich to zawsze jedna z pierwszych oznak fanboystwa (niestety nie ma jeszcze na to terapii). 

Link to post
Share on other sites

Myślicie że po premierach styczniowych RTX super spadnie cena np RX7800XT ? Myślę o kupnie właśnie gdzieś pod koniec stycznia albo na początku lutego .

Budżet 2600zł .

Zmiana by była z RTX3060Ti . Nie gram w jakieś nowe gry AAA,  więc RT praktycznie nie wykorzystuję, jedynie w CP2077 ,Portal i F.I.ST..

Moje aktualne gry na screenie :

+ Apex Legend 

 

gry gog.png

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2023 o 13:31, Revenant napisał:

 

Problem dawno naprawiono. Mój głowny to 31,5' 4K 144Hz a drugi 27' 60Hz i jest git. No chyba że odpalę dwie różne tapety animowane na wallpaper engine, wtedy jest "funny". Single-monitor z VRR też działa prawidłowo. Większość problemów naprawiono w okolicach sezonu wakacyjnego. 

7900 XTX na optymalnych zegarach żre max 250-330W (somehow do 350W na BF 2042 - nie wiem czemu) zależnie od gry.


Przy pracy na jednym ekranie (drugi off) GPU normalnie żre <20W. Przy video playback'u (2160p) klasycznie 50W-60W jak na każdym Radeonie z 16-24GB VRAM.

 

Problemy zawsze były i będą w przypadku każdego producenta GPU. A przymykanie oka na jednych lub drugich to zawsze jedna z pierwszych oznak fanboystwa (niestety nie ma jeszcze na to terapii). 

No nie bardzo naprawili, do tej pory 27" 2K 144hz plus 2K 60Hz i 100W poboru mocy.

Ale modyfikując parametry pierwszego monitora, czyli tworząc mu profil wyświetlania, okazało się ze 120Hz dla tego pierwszego monitora "cudownie" obniża pobór do 40-50W. Oczywiście dla mnie nie ma różnicy pomiędzy 120 a 144 wiec nie było to jakimś wielkim problemem. Nie mam animowanych tapet.

Odesłałem monitor ze względu na koszmarna matryce VA i jutro przyjdzie podobny ale z matryca IPS i odświeżaniem 75Hz, tyle mi w zupełności wystarcza.

W tej chwili mam dwunastoletni monitor 27" 2K 60Hz plus roczny 21.5" FHD 60Hz@75Hz i te 30W jest a 75Hz dla mnie jest zupelnie wystarczające.

 

Wiec wychodzi na to ze cos jest do bani, a znalazłem gdzieś opinie ze może być tu problem sprzętowy, którego sterowniki już do końca nie poprawia. 

Pobór mocy na jednym ekranie kiedy to pisze to pomiędzy 30W a 35W

Co do gier u mnie przy CP2077 to tak średnio 360W wiec kiedy pisałem ze te 400W prawie do grania to nie wiele się pomyliłem. Oczywiście kiedy podniosę limity o te 15% i zrobię lekki UV to robi się wtedy 400 z lekkim narzutem.

 

Ostatni akapit jaki napisałeś, o co z tym fanboystwem chodziło ? 

Nie kupisz następnej karty? Na Facebooku sobie napiszesz ze jesteś obrażony ? Czy jak?

No bo realnie co możesz zrobić? 

Generalnie można odsunąć w czasie wymianę sprzętu, ale tak naprawdę kiedy nie jest potrzebna wymiana to nie ma tez sensu wywalać pieniędzy.

 

 

 

@KawabongaAle już teraz 7800xt chodzi  poniżej twojego limitu, niewiele ale poniżej.

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Etranger napisał:

 

@KawabongaAle już teraz 7800xt chodzi  poniżej twojego limitu, niewiele ale poniżej.

Praktycznie tak :) 

Zastanawiam się nad RX 7800 XT Phantom Gaming od Asrocka , i można już kupić za 2599zł. Dobre i ciche chłodzenie .

Ale tak myślę że może jednak warto poczekać do premiery rtx super , może jeszcze trochę cena spadnie. A może taki RTX4070super był by w podobnych cenach ?

Jeśli chodzi o pobór to mój rtx3060ti na pulpicie pobiera około 25W-29W , z odpaloną przeglądarką Opera GX ~45W,  oglądając YT 1080P  45W -56W

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Kawabonga napisał:

A może taki RTX4070super był by w podobnych cenach ?

Zamień sobie 599$ na złotówki i następnie pomnóż przez 1,23 (podatek VAT). Wyjdzie Ci plus minus polska cena 4070 Super. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Artok napisał:

Zamień sobie 599$ na złotówki i następnie pomnóż przez 1,23 (podatek VAT). Wyjdzie Ci plus minus polska cena 4070 Super. 

Czyli jakaś bieda wersja , to około 3000zł . Jakaś normalna , chłodna i cicha 3400zł :/ 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Kawabonga napisał:

Praktycznie tak :) 

Zastanawiam się nad RX 7800 XT Phantom Gaming od Asrocka , i można już kupić za 2599zł. Dobre i ciche chłodzenie .

Ale tak myślę że może jednak warto poczekać do premiery rtx super , może jeszcze trochę cena spadnie. A może taki RTX4070super był by w podobnych cenach ?

Jeśli chodzi o pobór to mój rtx3060ti na pulpicie pobiera około 25W-29W , z odpaloną przeglądarką Opera GX ~45W,  oglądając YT 1080P  45W -56W

No tak ten model jest ździebko droższy, ale ceny powolutku spadają, np. model Chalenger od tego samego producenta zanotował spore spadki, niestety na szybko nie znalazłem żadnego testu.

Na cale szczęście dla mnie, nie musze się przejmować głośnością GPU, wiatraki na ma mojej chłodnicy od Arctic chodzą z maksymalna prędkością a oprócz tego dwa z trzech wydmuchujących wiatraków to NF-A14 iPPC-3000 a one nawet przy 800 obrotach sa głośne jak inne przy 3K :)

Na 4070 przy dwóch monitorach miałem podobnie. Za pare godzin przyjedzie AOC to zobaczę jak to będzie na trzech monitorach :)

Co do modelu Chalenger to znalazlem kilka opini mowiacych ze dwa wiatraki do tej katy w zupelnosci wystarcza a oprocz tego to 

 

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Adames napisał:

Co wy macie z tym poborem mocy na radeonach?

Przy wyświetlaniu pulpitu:
image.png.2dd4669095b36a293f458a90dd4d8933.png

No co może być, chłopaki się spieszyli z odpowiedzią na 4090 wiec wydali na świat cos spapranego , w moim przypadku 7900 xtx. 

Szczerze mówiąc to nie mam bladego pojęcia jak się projektuje GPU, nie mam generalnie pojęcia jak się projektuje układy scalone, ale wychodzi na to ze ze albo słabo płaca w AMD albo ich headhunter to ofiara losu i nie potrafi znaleźć prawdziwych talentów.

Oczywiście pozostaje jeszcze sprawa managementu który może być upośledzony umysłowo. Choc w CPU poczynają sobie naprawdę bardzo dobrze.

Na koniec, dostarczają przecież układy do konsol wiec mogą sobie troche odpuścić runek detaliczny.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Etranger napisał:

 :)

Co do modelu Chalenger to znalazlem kilka opini mowiacych ze dwa wiatraki do tej katy w zupelnosci wystarcza a oprocz tego to 

 

72c przy 1800 obrotów, szału nie ma 8-)

Link to post
Share on other sites

Na święta u krewnego będąc testowałem RX 7600 Sapphire Pulse. Testy w CS2 niestety nie okazały się miarodajne (maszyna wirtualna z Win10 :/) ale w kilku tytułach i wypalarkach udało się kartę docisnąć.

 

W Heaven 4K ultra (pomijam kompletnie, że to nie jest karta do 4K) tempy były następujące:

 

* rdzeń 72

* junction 92

* memki 84

 

I to wszystko przy 40% max rpm (~1600 RPM) karta pozostawala niesłyszała. Buda BQ Dark Base Pro 901, 3x in 120mm, 2x out 120.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kawabonga napisał:

72c przy 1800 obrotów, szału nie ma 8-)

No ale go wygrzewał 3 godziny w CP2077, a ta gra wyciska wszystkie soki z AMD. 

Musiałbyś po prostu sprawdzić organoleptycznie jak to w twojej obudowie śmiga.

 

Bajdelej, podłączyłem trzeci monitor, jest jako główny, i zegar pamięci GPU dobił do oporu a zużycie skoczyło sobie na te 100W.

Wyłączenie któregokolwiek z tych trzech powoduje spadek do 30W i minimalny zegar pamięci.

Tak ze ten, no, lipa ze tak powiem.

 

Link to post
Share on other sites

 

W ostatniej edycji sterowników jest tylko wspomnienie o dwóch monitorach. Ciekawe jak działa to na rtx, mógł bym to sprawdzić u siebie ale nie chce mi się kombinować bo i tak nigdy nie będę używał nawet dwóch.

Fixed Issues

  • Improvements to high idle power when using select dual monitor display setups with mixed resolutions and high refresh rate displays (such as 1440p @ 120/144Hz + 1080p @ 120/144Hz or 2160p @ 120/144Hz + 1080p @ 120/144Hz) on Radeon™ RX 7000 series GPUs.
2 godziny temu, Etranger napisał:

No ale go wygrzewał 3 godziny w CP2077, a ta gra wyciska wszystkie soki z AMD. 

Musiałbyś po prostu sprawdzić organoleptycznie jak to w twojej obudowie śmiga.

 

Tu w teście te topowe karty ledwo osiągają 60c przy niecałych 1000 obrotów , i w takie mnie raczej interesują , chłodne i ciche ;)  

https://fpsguru.pl/recenzje/asus-radeon-rx-7800-xt-tuf-recenzja-test/#temperatury

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kawabonga napisał:

 

W ostatniej edycji sterowników jest tylko wspomnienie o dwóch monitorach. Ciekawe jak działa to na rtx, mógł bym to sprawdzić u siebie ale nie chce mi się kombinować bo i tak nigdy nie będę używał nawet dwóch.

Fixed Issues

  • Improvements to high idle power when using select dual monitor display setups with mixed resolutions and high refresh rate displays (such as 1440p @ 120/144Hz + 1080p @ 120/144Hz or 2160p @ 120/144Hz + 1080p @ 120/144Hz) on Radeon™ RX 7000 series GPUs.

Tu w teście te topowe karty ledwo osiągają 60c przy niecałych 1000 obrotów , i w takie mnie raczej interesują , chłodne i ciche ;)  

https://fpsguru.pl/recenzje/asus-radeon-rx-7800-xt-tuf-recenzja-test/#temperatury

No to nie ma porównania nawet

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Etranger napisał:

Bajdelej, podłączyłem trzeci monitor, jest jako główny, i zegar pamięci GPU dobił do oporu a zużycie skoczyło sobie na te 100W.

Wyłączenie któregokolwiek z tych trzech powoduje spadek do 30W i minimalny zegar pamięci.

Tak ze ten, no, lipa ze tak powiem.

 

Możesz spróbować mojego sposobu , na jednym monitorze to działa, nie wiem jak na kilku teraz na nowych sterownikach . Film robiłem jeszcze na RX580 ;)

 

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Kawabonga napisał:

Możesz spróbować mojego sposobu , na jednym monitorze to działa, nie wiem jak na kilku teraz na nowych sterownikach . Film robiłem jeszcze na RX580 ;)

 

 

To robiłem z poprzednim monitorem, z tym ze musiałem zjechać do 120Hz, ten model nie trawił przeskoków o jeden czy dwa Hz. Wiec najwięcej co mogłem wycisnąć to właśnie 120Hz na pierwszym monitorze a na drugim 60Hz, ten drugi pracuje tylko przy 60Hz.

Ale ze to była matryca VA to go odesłałem, tego się nie dalo używać, niestety nie był to Samsung a cos wyjątków taniego.

Wiec odesłałem i dzisiaj przyszedł AOC, typowo biurowy monitor IPS o odświeżaniu 75Hz.

Tu nie mam ghosting, na poprzednim nawet przy 60Hz i w Diablo IV była katastrofa, regulacja nic nie zmieniała.

Wiec, mamy 27" 2K75Hz DP, 27" 2K60Hz HDMI i 21.5" FHD60Hz@75Hz DP, każda możliwa konfiguracja oparta na dwóch ekranach daje normalne zużycie prądu i normalne taktowanie pamięci, kiedy podłączam trzeci monitor robi się 100W i zegar pamięci na max , nawet jeśli ustawie dla wszystkich 60Hz.

 

 

Capture d'écran 2024-01-05 202734.jpg

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites

Tak jeszcze z innej beczki , widzę że w Proshopie do każdego Radka 7xxx dodawana jest gra Avatar , w Polsce w żadnym sklepie nie ma tej promki czy źle patrzę :D  ?

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Kawabonga napisał:

Tak jeszcze z innej beczki , widzę że w Proshopie do każdego Radka 7xxx dodawana jest gra Avatar , w Polsce w żadnym sklepie nie ma tej promki czy źle patrzę :D  ?

A to zależy czy dany sklep podpisał umowę z AMD, to nie jest za darmo i prawdopodobnie sklep musi partycypować w kosztach tego prezentu :)

Taki Amazon ma na przykład ma to daleko z tylu.  

Według Amd w Polsce  to Alsen, Zadowolenie (co to jest), Sferis, Euro, Media Expert, Komputronik i Morele wiec musisz tam kupić żeby dostać prezent.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Etranger napisał:

A to zależy czy dany sklep podpisał umowę z AMD, to nie jest za darmo i prawdopodobnie sklep musi partycypować w kosztach tego prezentu :)

Taki Amazon ma na przykład ma to daleko z tylu.  

Według Amd w Polsce  to Alsen, Zadowolenie (co to jest), Sferis, Euro, Media Expert, Komputronik i Morele wiec musisz tam kupić żeby dostać prezent.

https://www.alsen.pl/amd-avatar-frontiers-of-pandora

https://www.zadowolenie.pl/amd-avatar-frontiers-of-pandora

https://www.mediaexpert.pl/lp,18955-amd-zdobadz-gre-avatar-frontiers-of-pandora

https://newsletter.morele.net/Avatar-Game-AMD/

Te cztery maja to zalinkowane u AMD, reszta mimo ze występuje na liście, kiedy wchodzisz w linek dostajesz 404.

 

 

 

Edytowane przez Etranger
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Witam chciałem zasięgnąć info na temat kart 7900xtx Asus tuf oc, Asrock taichi i Sapphire nitro +(zawsze byłem na zielono ale teraz na stare lata coś wzięło mnie na czerwono), zegary są właściwie takie same,kultura pracy wentyli zbliżone, troszkę godzin poświeciłem na necie (strony nasze i zachodnie). Problemem jest piszczenie cewek ,czy ten problem podlega zwrotowi lub wymiany na inny model lub ten sam? Na yt przynajmniej w recenzjach po wcześniejszym zapytaniu o te dolegliwości wszyscy zgodnie mówią ze nie ma tego problemu, może dostają selecty ? Na stronach producentów nie ma nic na ten temat, na opakowaniu produktu też ,więc tego problemu nie powinno być w pudełku razem z produktem moim zdaniem. Wiem że zaraz będzie grono mówiące że cewki i ich pisk to normalne , może tak ale w momencie przyłożenia ucha do gpu a nie z 2 metrów tak że nie da się grać bez słuchawek wiele na necie o tym jest ,zieloni też nie ustępują w tej dziedzinie.. Jak wspomniałem wcześniej zawsze byłem na zielono i nigdy nie zaznałem tego efektu, (3080oc,1080ti,970,660ti i już nie pamiętam ale pierwsza to była gtx240) , Dużo też mówią o tym że problemem są też zasilacze i wielu przypadkach ten problem znikał lub się zmniejszał do akceptowalnego dźwięku i tu bym przyznał rację ponieważ o tym już było dawno mówione. Teraz stoję przed wyborem tych trzech kart takie sobie upatrzyłem, plus psu Seasonic Vertex Px 1000, i czy karta z piskiem cewki będzie w naszych sklepach internetowych podlegać wymianie ?

Dzięki za jakieś info lub sugestie.

Link to post
Share on other sites

Jeśli kupujesz przez neta to wiadomo że masz 14 dni na oddanie przez podania przyczyny. U mnie cweki piszczały na płycie głównej pod dużym obciążeniem cpu, ale ustąpiło po dłuższym czasie niż 14 dniNie oddałem i już jest spoko.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem  14 dni ale na używaną kartę? czyli ktoś inny ją kupi ? (outlet) nie wierzę, kto kupi kartę z piszczącą cewką ? wiem że opcja taka istnieje poprzez zakup przez neta , ale czy jest uwzględnione np. 10 dni używania ? , zaraz odpiszą i będzie ping-pong a dlaczego teraz itp..

Link to post
Share on other sites

Oddawałem dwa razy zasilacze bo były za głośne dla mnie ,oczywiście że musiałem je podłączyć i kilka dni używałem , nie było problemu ze zwrotem.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...