Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

To tak, jakby ktoś zarzucał HU, że są psychofanami AMD. 7900 XT zrównana z ziemią do tego poziomu, że aż Steve poprosił AiB, żeby nie przysyłali mu autorskich XT do testów, bo szkoda mu czasu :menda:

 

Zgadzam się również z jego sugerowaną wyceną, XTX za max 900$, bo inaczej zwyczaje jest zbyt blisko 4080; XT zaś nie więcej niż 750$ bo jest nieatrakcyjna na tle droższego rodzeństwa w tej cenie.

 

Moja szklana kula mówi, że są szanse iż zobaczymy takie ceny szybciej niż by się to mogło wydawać. Przypomnę tylko, że tragicznie wyceniony na premierę Zen4 rekordowo szybko dostał korektę cen. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

To tak, jakby ktoś zarzucał HU, że są psychofanami AMD. 7900 XT zrównana z ziemią do tego poziomu, że aż Steve poprosił AiB, żeby nie przysyłali mu autorskich XT do testów, bo szkoda mu czasu :menda:

 

Zgadzam się również z jego sugerowaną wyceną, XTX za max 900$, bo inaczej zwyczaje jest zbyt blisko 4080; XT zaś nie więcej niż 750$ bo jest nieatrakcyjna na tle droższego rodzeństwa w tej cenie.

 

Moja szklana kula mówi, że są szanse iż zobaczymy takie ceny szybciej niż by się to mogło wydawać. Przypomnę tylko, że tragicznie wyceniony na premierę Zen4 rekordowo szybko dostał korektę cen. 

 

Bo są, jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak bardzo wyników nie podkręcą żeby ta karta wypadła dobrze bo się nie da i nawet oni tego nie zrobią :) a tak przynajmniej sobie coś ugrają - Patrzcie nie jesteśmy fanbojami amd

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Myślę, że gdyby chcieli to dałoby radę pokazać RDNA3 w o wiele lepszym świetle! Np dopracowane po raz pierwszy na premierę sterowniki, ogromna dostępność i mnogość modeli różnych producentów, mega skok w temacie RT i lepsza od konkurencji sprawność energetyczna. 

 

A nie, czekaj... :co:

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Rebelmind napisał:

Myślę, że gdyby chcieli to dałoby radę pokazać RDNA3 w o wiele lepszym świetle! Np dopracowane po raz pierwszy na premierę sterowniki, ogromna dostępność i mnogość modeli różnych producentów, mega skok w temacie RT i lepsza od konkurencji sprawność energetyczna. 

 

A nie, czekaj... :co:

 

:D

 

Dobre ale spokojnie będzie korekta cen, to wyjdzie u nich najlepsza karta w danym segmencie* :D

 

 

*( jeżeli nie zależy CI na RT, sterownikach i poborze prądu )

Link to post
Share on other sites

Ze strony sterowników TeamRed zaciągnął u mnie gigantyczny dług zaufania i jak na razie to nie dość, że go nawet nie próbują spłacać, to jeszcze odsetki rosną szybciej niż inflacja w Turcji :>

 

Pobór mocy jest jednym z kluczowych powodów, który wstrzymuje mnie przed zakupem nowszej karty. Jasne, pewnie że mógłbym wziąć 4080 i ogarnąć p-limitem TBP do poziomu upragnionych ~250W, ale chciałbym kartę projektowaną docelowo pod taki TDP. 

 

I na koniec kwestia RT: o ile totalnie ziębi mnie ten bajer i nadal uważam, że praktycznie nie ma dopracowanych i ciekawych do ogrania gier, w których śledzenie promieni zrobiłoby robotę tak dla dobrze zrobionego W3 z RT (nie to, co zostało nam zaoferowane obecnie!) byłbym skłonny spojrzeć przyjaznym okiem na coś, co w mojej natywnej rozdzielczości ogarniałoby lepiej RT niż obecny 3080.

 

Tak więc na chwilę obecną w meczu na next geny Jensen wygrywa z SuLisą 3:0, a decydującym w meczu momentem może być wprowadzenie na boisko zawodnika z numerem 4070 Ti. 

 

 

Edytowane przez Rebelmind
Autokorekta
Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, Rebelmind napisał:

Ze strony sterowników TeamRed zaciągnął u mnie gigantyczny dług zaufania i jak na razie to nie dość, że go nawet nie próbują spłacać, to jeszcze odsetki rosną szybciej niż inflacja w Turcji :>

 

Pobór mocy jest jednym z kluczowych powodów, który wstrzymuje mnie przed zakupem nowszej karty. Jasne, pewnie że mógłbym wziąć 4080 i ogarnąć p-limitem TBP do poziomu upragnionych ~250W, ale chciałbym kartę projektowaną docelowo pod taki TDP. 

 

I na koniec kwestia RT: o ile totalnie ziębi mnie ten bajer i nadal uważam, że praktycznie nie ma dopracowanych i ciekawych do ogrania gier, w których śledzenie promieni zrobiłoby robotę tak dla dobrze zrobionego W3 z RT (nie to, co zostało nam zaoferowane obecnie!) byłbym skłonny spojrzeć przyjaznym okiem na coś, co w mojej natywnej rozdzielczości ogarniałoby lepiej RT niż obecny 3080.

 

Tak więc na chwilę obecną w meczu na next geny Jensen wygrywa z SuLisą 3:0, a decydującym w meczu momentem może być wprowadzenie na boisko zawodnika z numerem 4070 Ti

 

 

Chyba  4080 12gb miałeś na myśli.:P

Link to post
Share on other sites

Nowy RX 7900 XTX niespodziewanie dobrze wypada w odświeżonym Wiedźminie:
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/wiedzmin-3-4-0-rt-test-kart-i-procesorow.html

Jak Redzi (jedni albo drudzy :P) naprawią stuttering to realnie można cieszyć się grą w 1440p w najwyższych ustawieniach (czyli z RT) wspierając się tylko odrobinę FSR nowym (2.1 - wygląda całkiem nieźle, choć osobiście nadal preferuję obraz z DLSS). Biorąc pod uwagę że to gra jednak optymalizowana pod NV na etapie produkcji, i oferuje praktycznie każdą stosowaną formę śledzenia promieni (poza Path Tracingiem), to jestem pod wrażeniem że udało sie pokonać RTX 3090 Ti. 

Link to post
Share on other sites

Pany kupił ktoś z Was któregoś z nowych Radeonów? Poznikały ze sklepów, więc gdzieś to się podziać musiało. Jeśli tak to napiszcie jakie wrażenia. I czy ktoś upolował Merca za 6850 zł, bo z tego co czytałem to chyba jakaś wersja torowa jeśli chodzi o kulturę pracy. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Artok napisał:

Chodziło mi rzecz jasna o XTXa, bo ten ma cenę referenta 7900XTX, więc trzeba być mocno nie w temacie, żeby kupić XT w tej cenie ;)

2 minuty temu, r1023 napisał:

ta gen AMD jest dla absolutnych fanów marki ;) nie widze innego sensu kupowania tego czegoś.

Produkty nie są złe, ale nie w tej cenie. Gdyby puścili 7900XTX w cenie poniżej 5k to byłby hit sprzedaży, przynajmniej do czasu obniżki 4080.

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Silver Arrow napisał:

Produkty nie są złe, ale nie w tej cenie. Gdyby puścili 7900XTX w cenie poniżej 5k to byłby hit sprzedaży, przynajmniej do czasu obniżki 4080.

Dokładnie. Jak ktoś nie potrafi zaoferować dobrego produktu musi walczyć ceną. A Lisa najwyraźniej tego nie rozumie. 

 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Silver Arrow napisał:

Chodziło mi rzecz jasna o XTXa, bo ten ma cenę referenta 7900XTX, więc trzeba być mocno nie w temacie, żeby kupić XT w tej cenie ;)

Produkty nie są złe, ale nie w tej cenie. Gdyby puścili 7900XTX w cenie poniżej 5k to byłby hit sprzedaży, przynajmniej do czasu obniżki 4080.

 

odniosłem sie do aktualnej sytuacji, jakby było w innej cenie to byłaby inna rozmowa

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, r1023 napisał:

odniosłem sie do aktualnej sytuacji, jakby było w innej cenie to byłaby inna rozmowa

Miejmy nadzieję, że powtórzy się sytuacja jak z procesorami 7000. Pytanie brzmi jaka marża jest na tych kartach, bo coś czuję, że 7900XTX wcale nie jest sporo tańszy w produkcji od 4080...

Edytowane przez Silver Arrow
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Silver Arrow napisał:

Miejmy nadzieję, że powtórzy się sytuacja jak z procesorami 7000. Pytanie brzmi jaka marża jest na tych kartach, bo coś czuję, że 7900XTX wcale nie są sporo tańszy w produkcji od 4080...

 

Inny proces i podobno NV cos tam specjalnie dopłaca do lepszej wersji tego procesu, trudno ocenić ale myślę że jedni i drudzy zrobili skok na kasę i spokojnie mogli by te ceny obniżyć.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Silver Arrow napisał:

Miejmy nadzieję, że powtórzy się sytuacja jak z procesorami 7000. Pytanie brzmi jaka marża jest na tych kartach, bo coś czuję, że 7900XTX wcale nie jest sporo tańszy w produkcji od 4080...

Właśnie nowe Radeony są znacznie tańsze - nie tylko korzystają z tańszej fabryki TSMC, ale jeszcze produkują układy znacznie mniejsze (300 mm2 GCD + ~38 mm2 każdy MCD) - to daje znacznie lepszy uzysk z wafla co oznacza niższy koszt produkcji. Mają też znacznie tańszą pamięć GDDR6...  Realnie jestem zdania że szybko powtórzy się sytuacja z poprzedniej generacji i Radki stanieją tak aby konkurować cenowo z RTX na podstawie wydajności średniej z każdej gry, a nie tylko "na średnich ustawieniach, czyli bez RT".  Pamiętajcie że RX 6900 XT też startował z $999 a od bardzo dawna chodzi znacznie taniej, koło $650 :)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wojciech spychała napisał:

Właśnie nowe Radeony są znacznie tańsze - nie tylko korzystają z tańszej fabryki TSMC, ale jeszcze produkują układy znacznie mniejsze (300 mm2 GCD + ~38 mm2 każdy MCD) - to daje znacznie lepszy uzysk z wafla co oznacza niższy koszt produkcji. Mają też znacznie tańszą pamięć GDDR6...  Realnie jestem zdania że szybko powtórzy się sytuacja z poprzedniej generacji i Radki stanieją tak aby konkurować cenowo z RTX na podstawie wydajności średniej z każdej gry, a nie tylko "na średnich ustawieniach, czyli bez RT".  Pamiętajcie że RX 6900 XT też startował z $999 a od bardzo dawna chodzi znacznie taniej, koło $650 :)

Tymi słowami niszczysz kult "dobrego" AMD. W sumie jeśli to prawda to znaczy, że mają śmiesznie małe ilości wyprodukowanych nowych kart. 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, wojciech spychała napisał:

Radki stanieją tak aby konkurować cenowo z RTX na podstawie wydajności średniej z każdej gry, a nie tylko "na średnich ustawieniach, czyli bez RT".

Prawdziwie opozycyjny pogląd na sprawę. W internecie można głównie natknąć się na komentarze, że RayTracing nikomu jest niepotrzebny, tylko rasteryzacja :D

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Artok napisał:

Prawdziwie opozycyjny pogląd na sprawę. W internecie można głównie natknąć się na komentarze, że RayTracing nikomu jest niepotrzebny, tylko rasteryzacja :D

Ja od zawsze byłem zdania że jak grać to z wszystkim na ultra #PCMasterRace :P

 

Ala tak patrząc to można również uznać że ustawienia tekstur powyżej low to fanaberia i nagle karty z 2-4 GB vRAM (albo na obciętym PCI-E...) dostają skrzydeł ;) RT to opcja jak każda inna w grze - kiedyś była teselacja, która obecnie też jest w każdej grze, a jeszcze wcześniej wprowadzili sprzętowe shadery i też do dziś się ostało. Nie ma co negować rozwoju tylko dla tego że jeden z 3 producentów GPU średnio pod to zrobił swoją architekturę. 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Artok napisał:

Prawdziwie opozycyjny pogląd na sprawę. W internecie można głównie natknąć się na komentarze, że RayTracing nikomu jest niepotrzebny, tylko rasteryzacja :D

Uważam, że musimy patrzeć na całokształt. Równie dobrze można wyprodukować karty, które będą najlepsze w fhd i 1440p, a leżą w wyższych rozdzielczościach i mówić, że przecież 4k to nisza. 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Artok napisał:

Prawdziwie opozycyjny pogląd na sprawę. W internecie można głównie natknąć się na komentarze, że RayTracing nikomu jest niepotrzebny, tylko rasteryzacja :D

 

Jakoś nie mogę uwierzyć, że są ludzie, którzy wydają na kartę 6-7 tys. zł i nie chcą włączyć wszystkich wodotrysków :co:

 

Jest to jakaś forma protestu, czy może głos zabierają ludzie, którzy takowymi kartami nie dysponują i chcą sobie w ten sposób poprawić humor :facepalm:

Link to post
Share on other sites

Mam 3080, miałem 3070 od grudnia 2020. Włączyłem RT RAZ, w Cyberbugu only - i to na chwilę tylko. Wyglądało może i fajnie, ale nie na tyle bym był skłonny posiłkować się DLSS / FG (gdyby miało być wspierane na Amper). Już prędzej zjadę z ustawieniami na mix high/med. 

 

Premiera RDNA3 tj 100% powtórka z premiery RDNA2. Problemy z driverami, słaba dostępność. Z tą różnicą tym razem, że marżę AMD dostosowało do Nv i wyłożyli się na deklaracjach o sprawności energetycznej (chyba, bo wątpię że Sw fix obniży średnie zużycie w grach o 50W).

Godzinę temu, r1023 napisał:

ta gen AMD jest dla absolutnych fanów marki ;) nie widze innego sensu kupowania tego czegoś.

Jestem absolutnym fanem marki Radeon. Do RDNA2 robiłem w ciągu ostatnich dwóch lat aż 5 podejść i najdłużej wytrwałem na najtańszym z tej stawki, referencie 6700 XT (którego dodatkowo zwodowałem) - jednakże i tak powróciłem finalnie do Ampera (pierwej 3060 Ti, potem ponownie 3070 i wreszcie obecny 3080). I nawet jako fan marki nie kupiłbym teraz 7900 XT nawet jakby wyszedł za $699.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...