Skocz do zawartości

wymiana starej i5-4460 na starą i7-4790k?;D


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Overclock666G,

Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się nad małą zmianą ,a mianowicie chciałbym wymienić i5-4460 na i7-4790k(najlepszy możliwy do mojej płyty głównej), tylko pytanie czy wzrost wydajności pod aktualne podzespoły jakie posiadam ma sens?

Załóżmy ze zmiana procesora będzie miała to sens to dodatkowo będzie trzeba dokupić chłodzenie(podobno ta i7 4790k mocno się grzeje), pytanie brzmi jakie sensownie najlepiej?

 

Aktualne podzespoły:

 

Monitor: Samsung S24D390HL 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1060 Aorus Xtreme Edition 6GB

Procesor: Intel i5-4460 3.20GHz 6MB BOX

Płyta główna: MSI B85-G43 (B85 2xPCI-E DDR3)

Zasilacz: Corsair VS450 450W 80PLUS BOX

Pamięć RAM:  HyperX 16GB (4x4GB) 1600MHz CL10 

Dysk: SSD ADATA Ultimate SU800 512 GB 2.5" SATA III (ASU800SS-512GT-C)

Obudowa: Zalman Z3 PLUS USB 3.0

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Mirinda napisał:

Jaki masz budżet na ulepszenie komputera?

i7 4790k miałaby jedynie sens w niskiej cenie.

Z tego co widzę to i7 4790k chodzą w granicach 500zł, więc wydaję się drogo, ale też jedynie najsensowniejszą opcją upgradu. Może się uda go wyrwać w jakieś korzystniej cenie, jeżeli nie to odpuszczę temat.

Link to post
Share on other sites

Bez zmiany ramów, płyty głównej na Z97 upgrade nie ma sensu większego. Ale różnice w wydajności i tak odczujesz, i to sporą. Lepiej wydać 500zł na sztukę nigdy nie kręconą. Za 250 zł możesz kupić po delidzie skatowaną do 5GHz stary.

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, tokacz napisał:

i7 4790k jedynie jest sens brać w cenie 200-250 max, u nas zawsze ceny z czterech liter na intelowskie używki.

Tutaj masz licytację (pewnie guzik z tego będzie bo dużo licytujących i pomocnych kolegów)  https://allegrolokalnie.pl/oferta/intel-i7-4790k-lga1150-4ghz-fvat

 Spróbuję z tą licytacją:) Wydajnościowo, ale nie finansowo najlepiej wychodzi właśnie i7 4790k.

Jak się uda z licytacją to dorzucę chłodzenie SilentiumPC Fera 5 120mm i na jakieś 3 lata zestaw zostawiam bez zmian, później to już całkowicie nowa platforma;)

Link to post
Share on other sites

Miałem 4790K kilka lat tyle że z mocniejszą kartą (1080ti) 

Płynnie było w FHD wystarczająco.

Po zmianie wyświetlacza na 4k już sie zaczął dusić.

 

Chociaż ja bym sprzedał to i kupił coś nowego a nie siedział w gratach.

Na allegro PAY można na raty wziąć (100zł) odsetek z 1000zł 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Miałem 4790K kilka lat tyle że z mocniejszą kartą (1080ti) 

Płynnie było w FHD wystarczająco.

Po zmianie wyświetlacza na 4k już sie zaczął dusić.

 

Chociaż ja bym sprzedał to i kupił coś nowego a nie siedział w gratach.

Na allegro PAY można na raty wziąć (100zł) odsetek z 1000zł 

Jakie miałeś temperatury tego 4790k?

Link to post
Share on other sites

A pytanie z inne beczki:

 

Podczas grania i normalnego użytkowania temperatury procesora i7 4790k może gwałtownie wysoko nie skaczą, ale za to w jednej sekundzie temperatura potrafi zmienić się z trzy razy np. jest 55 stopni i w jednej sekundzie zmiana na np. 58,60,57 i tak jest w sumie cały czas podczas grania czy normalnego użytkowania.

System się nie wiesza, przeszedł testy obciążeniowe. Być może z tym procesorem tak jest? Pytam, bo wcześniejsze procesory raczej tak nie miały i temp. była stabilniejsza.

Temperatury procesora w stanie spoczynku wahają się w granicy 28-35 stopni Celsjusza, a przy obciążeniu np. w grach w granicach 55-65 stopni Celsjusza. W testach OCCT temp. w granicach 70-75.

Dodam, że procesor nie był kręcony, chłodzenie SilentiumPC Fera 5 120mm, sprawdzone-dociśnięte, dokręcone, pasta Thermal Grizzly Kryonaut-położona na 99% dobrze.

Wcześniejsza pasta która była nałożona to Pactum PT-3 - skoki procka były takie same. Po wymianie na "miśka" temp. ogólna zmalała o 5-10 stopni, a skoki zostały.

 

Dodaje linki do filmików, można zobaczyć jak zachowuje się procesor podczas grania, oraz nic nie robienia - HWMonitor.

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

U mnie Specyfikacja Peceta jest następująca : 

CPU : Intel Core i5-4460 3,20 GHz. Turbo : 3,40 GHz. 

RAM : Kingston HyperX DDR3 1600 MHz CL9 (4x4GB) 16 GB RAM-u. 

GPU : ASUS GeForce GTX 1650 SUPER Phoenix OC 4GB GDDR6. 

Płyta Główna : Gigabyte B85M-D3H (R.E.V. 2.0) 

Zasilacz : Corsair VS450 450W 80PLUS BOX 

Dysk Systemowy SSD : Crucial BX500 960 GB 2'5"

OS : Windows 10 Home. 

Hybrydowy Dysk Rozruchowy Jednostki Centralnej SSHD (Również do gier) : Seagate FireCuda 2TB 3'5" 

Ekran Gamingowy : ASUS TUF Gaming VG279QL1A 27" 

Klawiatura Gamingowa : Adrenaline Cold Steel. 

Mysz Gamingowa : Mad Dog GM100. 

Głośniki Stereo : Edifier R1600TIII. 

Jak ten komputer by działał na tej Specyfikacji gdyby do niego włożyć Procka i7-4790? 

 

Edytowane przez Barti30
Link to post
Share on other sites

Targuj sie. Za 200 spoko opcja.

Niech puści za 200 albo niech mu leży tam i zgnije w pudełku xD

19 godzin temu, Barti30 napisał:

Oprócz zmiany Procesora jeszcze rozważam zmianę tej Karty Graficznej czyli przesiadkę z 1650-tki SUPER OC 4GB GDDR6 na 1660-tkę SUPER OC 6GB GDDR6. 

Ta wymiana jest bez sensu. Lepiej jakąś 2080

Link to post
Share on other sites

Jeśli ta 2080 to jakaś karta z serii RTX to jak na mój portfel zdecydowanie jest to za drogie cholerstwo. A co mi wpadnie w oko kupuję przez stronę "Allegrolokalnie" a w normalnym Allegro bez lokalnie taka karta kosztuje od 2000 PLN aż do 8000 PLN! xD Jeszcze raz : Za drogie cholerstwo. 
 

Edytowane przez Barti30
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Lepiej jakąś 2080

6650 XT jest wydajniejsze, a nowe kosztuje mniej jak 2080 używka :D 

 

@Barti30 Ceny kart na rynku wtórnym obecnie to jakaś paranoja, nie daj się złapać, bo ludzie są odklejeni mocno, wciąż myślą że jest 2021 i koparkowy szał.

Link to post
Share on other sites

A poza tym patrząc jakie te RTX-y to za przeproszeniem "Ogromne Potwory" mam obawy, że taki Potwór by mi do mojej Obudowy Jednostki Centralnej po prostu by się zwyczajnie nie zmieścił, a moja Obudowa Jednostki Centralnej to - Jak to ktoś określił na stronie PurePC "Aluminiowym Maluchem" czyli Lian Li PC-A01 (Czarny Kolor)

A zmieniać tej Obudowy nie chcę, bo taka Minimalistyczna jaką mam, mi się aż do teraz podoba. 

Już faktycznie wolałbym takiego ASUS-a GeForce'a GTX-a 1660 SUPER Phoenixa OC 6GB GDDR6 który ponoć jest mimo wszystko o dużo, dużo, o wiele lepszy od tego mojego Phoenixa 1650 SUPER OC 4GB GDDR6 i byłby idealnie skomparowany z moim Ekranem Gamingowym : ASUS-em TUF Gaming VG279QL1A 27" i z Maksymalną Mocą mojego Zasilacza którego Maksymalna Moc osiąga 450W. 

 

Edytowane przez Barti30
Link to post
Share on other sites
W dniu 5.06.2023 o 14:34, Mirinda napisał:

Będzie na pewno lepiej, ale cudów nie oczekuj w końcu to zmiana z 4/4 na 4/8.

W niektórych (nieco starszych) tytułach będą cudy.+30-60fps i znacznie mniej dropów.

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.06.2023 o 10:01, Lord_Krecitsqa napisał:

Targuj sie. Za 200 spoko opcja.

Niech puści za 200 albo niech mu leży tam i zgnije w pudełku xD

Ta wymiana jest bez sensu. Lepiej jakąś 2080

Ponoć ta 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 technicznie jest prawie na równi z RTX-em 2060 OC 6GB GDDR6 choć wiem, że są o wiele o poteżniejsze RTX-y np 4090 ale ja nie celuję w te najwyższe TOP-y kart Graficznych które ku moim wielkim oczom są nawet za 10 000 PLN. Różnica jest taka, że taką 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 można kupić na Allegrolokalnie znaczniej taniej, a te RTX-y są po prostu dużo droższe.

10 000PLN za RTX-a 4090 24GB - na serio posrało ich wszystkich z tymi cenami! 

Edytowane przez Barti30
Link to post
Share on other sites

Miałem 1080ti i puściłem dość tanio.

Trzeba było brać. Za 900zł poszedł. 

Lepszy jak te całe 1660 i inne gnioty.

A to najmocniejsza wersja była.

Miałem 4790K z tą kartą i do 1440p spokojnie wystarczy.

Chłop co kupił jeszcze jej UV zrobił i śmiga z Ryszardem jak złoto.

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...