Skocz do zawartości

Budujesz,remontujesz?


Recommended Posts

W dniu 15.09.2021 o 10:06, leto87 napisał:

Temat rzeka.. ale czy myślicie że za pół bańki da się wybudować parterowy dom [pomorskie] 150m^2 strop karton-gips, żadnych wodotrysków, blacha trapezowa-piec drewno.
Działka jest uzbrojona+kanalizacja, ogrodzenie. Robocizna na zasadzie ekip kontraktowych-liczę że mój znajomy większość porobi, inny znajomy ma murować. Co do tych osób jestem pewny jeżeli chodzi o to jak pracują. [Materiały może się uda 5% taniej, okna też 5% taniej] 

 

 

Nie chcę  cię dołować ,ani mieszać  w głowie ,ale powinieneś sobie postawić  pytanie ile sam jesteś w stanie zrobić  ,a na ile potrzebujesz  firmę/podwykonawcę .

 

Robiąc coś samodzielnie ,na pewno wydłuży czas budowy ,ale nie mały grosz zaoszczędzisz .  Wiadomo ze do wielu prac  będą potrzebne firmy  (wylewki ,dach ... )

Jak już ktoś pisał   daruj sobie blachodachówkę     stal jest obecnie droga  i będzie drożeć .

 

Jeśli chcesz  wszystko zlecić  komuś do wykonania  i przyjść "na  gotowe"  to możesz się   niemiło zaskoczyć  ile to $$$ pociągnie .

 

Z tej pół bański  to   lekko 50% wydasz na robociznę  i nie czarujmy się ze nagle materiały budowlane  zaczną tanieć bo nie   zaczną ,ceny będą szły w górę  ..ale nie  wiem czy od windujących  cen  nie jest gorszy  brak towaru u producenta/hurtownika .Takie bloczki betonowe  ... na towar czeka się  po 2 miesiące   zamawiając u producenta ,bo hurtownia  potrafi zrobić tak ze jak dostają  towar to sprzedają  temu kto da więcej w danym dniu  ( taki myk jak z gpu w niektórych sklepach )

 

Ogólnie to nie zazdroszczę  budowy domu w tym czasie .

Edytowane przez raiders
Link to post
Share on other sites

To, czy można zaoszczędzić, robiąc samemu, to jest dla mnie mocno wątpliwa sprawa. Po pierwsze płaci się wtedy własnym czasem, który wg mnie jest warty najwięcej. Po drugie samodzielnie ogarnianie ekip, gdy się na tym nie zna to szansa na popełnienie wielu błędów, a te to wykorzystają, co również pociągnie koszty. Robota przy własnym domu bez doświadczenia w budowlance to kolejne pole do popisu na spartaczenie i wydanie nieco kasy na kogoś do poprawek. Po czwarte będzie to wszystko trwało dłużej, czyli więcej inflacji. Po piąte budowa z firmą to niższy VAT. IMO kasę się robi na tym, na czym się zna, a buli za to, na czym się nie zna. Nie wyobrażam sobie wygłupiania się w sposób gospodarczy kosztem własnego zdrowia i domu. Prędzej wziąłbym nadgodziny, robił to, co umiem i z tych pieniędzy płacił za czyjąś robociznę. Znam kilka takich złotych rączek, co nie zapłacą, bo przecież mogą samemu. Zaoszczędzili 20k, a framugi odpadają od ścian.

Edytowane przez Karister
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, raiders napisał:

stal jest obecnie droga  i będzie drożeć

 

Chwilowo jest tendencja spadkowa od tygodnia dwóch . W skupie cena stali spadła o około 20% w ciągu ostatniego tygodnia . Ale i tak jest dalej droga ,a może się zaraz odbić z powrotem  .

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, jakub1t napisał:

cena stali spadła o około 20%

Nie znam się, ale może jesienią i zimą jest mniejszy popyt stąd te spadki.. Część analityków sygnalizuje symptomy przegrzania rynku.. ale jak będzie nikt naprawdę nie wie.

Swoją drogą ten projekt ustawy domów bez pozwolenia do 70m jest ciekawy.. nie powiem że idealny, bo nie jest. Jednak najgorsze jest to że myśli się o nim o 20-30 lat za późno. Fajniej gdyby uprościli procedury i złagodzili warunki zabudowy..  Projekt domu ze stropo dachem nie jest tradycyjny polski, za to bliźniak, czy nawet "bidulok" w stylu 4 apartamenty w jednym domu, na mikro działce jest..

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Projektuje ostatnio wnętrza dla klienta. Taka refleksja na temat skosów na poddaszach mnie naszła.. Jest to rozwiązanie przestarzałe i skazywanie ludzi na nie jest samym złem- mam na myśli warunki zabudowy. Nic interesującego nie zaprojektujesz, jest to nieergonomiczne, nieefektywne i niepotrzebne. Za dzieciaka to się podobało, bo w komunie nie było to popularne [przynajmniej nie u nas na wsi] ale teraz świat już mógłby od tego odejść. Jedynie rozmiary działki i prawo mogą nadać ekonomiczny sens takiego rozwiązania.

Link to post
Share on other sites

Ale co rozmiar działki ma do skosów? Obszar zabudowy jest taki sam ze skosami i bez. Jedynie metry powierzchni użytkowej się marnują. Skosy są zazwyczaj tylko i wyłącznie dlatego, że mamy wszędzie debilne MPZP i nie da się postawić normalnego domu piętrowego z dachem o małym spadku. Jest jak jest, więc ja podnoszę w projekcie ściany kolankowe do 190cm i po temacie. Przy dachu dwuspadowym jest wtedy tych skosów niewiele i nie ma problemu z umeblowaniem pomieszczeń. Jak ktoś ma 60cm, to jest to dramat.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U klienta są ściany kolankowe od 60 do 80 cm. dach wielospadowy i wykusze. 4 sypialnie na poddaszu. Teraz wydaje mi się to strasznie archaicznym rozwiązaniem funkcjonalnym.
Ja lubię prostotę, nasz dom będzie parterowy, z dachem 25 stopni, wiązary prefabrykowane. Nie będę nawet robić skośnego sufitu, chociaż to bardzo modne teraz.
Najtaniej, najprościej, po najmniejszej linii oporu. Jedyna ekstrawagancja to garaż w podpiwniczeniu, dom na skarpie. Jestem ciekaw jak to będzie wyglądać, architekt jeszcze projektuje.

Link to post
Share on other sites

Parterówka jest na pewno wygodniejsza, bo nie dymasz do usranej śmierci po schodach. Ale ja w domu robię pokój audio, który chcę mieć odizolowany od reszty domowników. Będzie do niego wejście tylko z mojej sypialni, a od reszty będzie odizolowany garażem, łazienkami i garderobą, żeby muzyka nie dudniła na cały dom. Schody zamierzam docelowo ograć windą. Koszt około 80k brutto. Póki co zostawiam dziurę w stropie. Jest fajny model Stiltz Duo - mała i nie ma problemu z montażem na gotowym. Działka w sumie nieforemna (20.5m x 53.1m), więc dom parterowy ciężko by było upchać. Co do ścian kolankowych lekko skłamałem - w projekcie mam 140 i 170cm zależnie od pomieszczenia.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

IMO jest nieco rzeczy do ponownego rozważenia. Z tarasu nie rezygnuj. To jest jedna z głównych zalet domu. Nie chcesz móc podczas grillowania wejść w papciach do domu z tarasu? Będziesz, idąc po musztardę, widelce, talerze, podpałkę i inne, zdejmował buty za każdym razem? To jest duży błąd użytkowy. Nie warto też umieszczać go w projekcie, bo znacznie sobie utrudnisz formalności. Taras się robi na koniec bez uwzględniania w projekcie, więc w zasadzie zrobisz, jak uznasz za stosowne na samym końcu. Wszędzie masz wysokie okna - pociągną koszty, zwłaszcza jeśli mają jakiś niestandardowy wymiar -sprawdziłbym to. Czemu garaż poniżej poziomu gruntu? Skazujesz się na odprowadzanie znacznie większej ilości wody, co utrudnia projekt i zwiększa szansę na złe wykonanie. Do tego prace ziemne kosztują.

 

Jeśli miałbym z czegoś rezygnować, byłby to kominek. Za dwa miesiące zmieniają się przepisy. W Krk już od jakiegoś czasu jest zakaz palenia w kominku i pewnie za kilka lat rozprzestrzeni się na resztę kraju. 20k do przodu plus mocniejsza konstrukcja dachu.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Z tyłu domu jest spory kawałek działki, przy lesie. Taras jest od strony drogi-słabo. Wielkim fanem grillowania już nie jestem.
Trochę się faktycznie architekt rozpędził z oknami..
Garaż pod salonem, akurat tam najdogodniej, działka jest na skarpie, małej bo małej ale jednak. Kominka nie ma, jest piec kocioł.

Screen Shot 10-28-21 at 06.51 PM.JPG

Edytowane przez leto87
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...
20 godzin temu, leto87 napisał:

Inwestycja stan na wczoraj:

dom_01.jpg

TRZYMAJ SIĘ JAKOŚ CHŁOPIE Z TĄ BUDOWĄ BO TO PASKUDNE CZASY I PASKUDNY TEMAT!!!

 

U mnie hydraulicy kończą rozkładanie podłogówki, po majówce miksokret. Ale ile ja przeszedłem do tej pory...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
W dniu 28.04.2022 o 09:10, leto87 napisał:

czas i miejsce.. Dobrze że mam dobrego murarza, który mieszka zaraz obok. Kierownik budowy też wszystko załatwia, materiały.. 

Mordeczko, jak byś miał jakieś pytania to pisz PW. Ja przy mojej budowie odwaliłem masę roboty i wiem, że dzisiaj "nie wiadomo kogo słuchać" dlatego jak ktokolwiek ma pytania to odpowiem bo wiedza "świeża" :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

QO2xEPb.jpg

IYqjhcM.jpg

7 godzin temu, leto87 napisał:

Poproszę o zdjęcie domu, zobaczyłbym jak masz dach zrobiony. Zastanawiam się nad rynnami u siebie..

Dla mnie najważniejszy był okap. Prostopadle jest 115cm do ściany. Dojdzie 15 cm styro i zostaje 100cm. Rynny podziemnie połączyłem i woda wpada do stawu :)

ILyGpJR.jpg

U Ciebie @leto87 najbardziej będzie pasować rynna ukryta w okapie ;)

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, bonuz napisał:

rynna ukryta

Tak właśnie, będzie to chyba istotne przy konstrukcji dachu i chyba musiałaby to wszystko jedna firma wykonać.
Fajne te wąskie okno doświetlające masz, chciałem u siebie coś takiego, ale zrezygnowałem bo musiałbym ze dwa takie albo i trzy wstawić, żeby na naszym domu dobrze wyglądało, a to już komplikowanie projektu i koszty z wykonaniem. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...