Skocz do zawartości

Wymiana procka i płyty


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Hej. Obecnie posiadam:
- i7 6700k
- G.Skill Ripjaws V DDR4 16 Gb 3000 Mhz CL 16 (2x8)
- MSI Z170a Gaming Pro
- Gtx MSI 1660 Super Gaming x

Od kilku dni chodzi mi po głowie chęć wymiany procka i płyty , a wszystko z powodu ciągle wysokich cen używanych i7 6700k na allegro. Pomyślałem wiec że grzech nie skorzystać. Z mojego PC jestem zadowolony ale co nowe części to nowe. Nie chciałbym wydawać dużo kasy wiec zastanawiam sie nad takimi opcjami :

1.Ryzen 3600 + tania płyta na b550 (Gigabyte B550 DS3H) 

2.Ryzen 3600 + tania płyta na b450 (np.MSI B450M Pro-VDH MAX)

 

Dodam tylko ze nie mam ciśnienia na wymianę. Po prostu człowiek siedzi i wymyśla z nudów :)

 
Link to post
Share on other sites

Jeżeli budżet pozwala to tak - pewne wsparcie dla Ryzen serii 4, pciex 4 które kiedyś tam może zacząć być przydatne...

 

W Twojej sytuacji do zmiany najprawdopodobniej będzie również pamięć, chyba że obecną uda ci się podkręcić na nowej platformie.

 

Zostaje jeszcze opcja niebieska - I5 10400F + tańsza płyta na B460 i zostawic obecne pamięci (bo i tak będą latać na 2666).

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

 

 

Mój błąd mogłem dokładniej sprecyzować o co mi chodzi.

spokojnie, żartowałem...

 

 

 

Pamięci 3000 mhz to mało dla ryzena ?? Na początek pewnie spróbuję podkręcić.

ciut maławo, j/w ... no ale spróbujesz i zobaczysz może coś się uda szarpnąć te g.skille

Na EBAY DE jest b550-a pro do wyhaczenia za ~120Eur.

Link to post
Share on other sites

Mam intela juz 4 rok i jestem zadowolony ale śledząc forum częściej polecacie platformę AMD , wiec tym się sugerowałem.

 

Kostki mam 3000 Mzh CL 15. Mój błąd w 1 poście, chodź pewnie niewiele to zmienia.

Edytowane przez Verus
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem lepiej iść w platformę AMD ponieważ w późniejszym czasie łatwiej będzie Ci zrobić przeskok na coś wydajniejszego.

B550M DS3H bez problemu uciągnie nawet R9 3900X w dodatku nie masz zablokowanej możliwości OC pamięci ram więc kolejny spory zastrzyk wydajności.

Wybierając teraz i5 10400F co prawda będziesz miał dobrą wydajność, czasem lepszą, czasem gorszą od R5 3600 ale później zostaniesz z płytą H410/B460 i nawet jeśli wrzucisz i7 10700 to nadal będziesz miał pamięć 2666Mhz, która bardzo mocno ogranicza wydajność więc znowu zostaje Ci wymiana płyty na Z490.

Wybierając B550 masz problem z głowy przy późniejszym update

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ceny MOBO B450 co chwile w fajnej cenie się pojawiają :) także można wyłapać w cenie 400zł a czasem i mniej jakiego A pro maxa czy gaming plusa od MSI. Więc można miec dobrą podstawkę- ale to zależy od budżetu.

 

np: msi b450 tomahawk max za 439 zł można złapać.

 

A ta która wymieniłeś (punkt 2) jest na promocji w x-komie i z kodem "szkola" wychodzi 299 ziko :)

Link to post
Share on other sites

Pod R5 3600 nie ma znaczenia którą weźmiesz, będzie chodzić tak samo dobrze. Przyszłościowość B450 Tomahawk MAX oraz takiego B550 DS3H jest na tym samym poziomie dlatego też te płyty kosztują podobnie.

 

od 14:55

 

Dopóki nie posadzisz na takiej płycie Ryzena 9 wszystko będzie ok. Tomahawk Max za ~400 pln na niższe temperatury niż DS3H za takie same pieniądze - najtańsza "lepsza" B550 to msi A-Pro, ok 570 pln

 

https://www.net-s.pl/produkt/msi-b550-a-pro-atx-mb-4xddr4-up-to-128gb-1xpcie-40-30-x16-slot-6xsata-6gb-s-ports-2xm2-slots-1112904;20-c-10

Link to post
Share on other sites
Dopóki nie posadzisz na takiej płycie Ryzena 9 wszystko będzie ok. Tomahawk Max za ~400 pln na niższe temperatury niż DS3H za takie same pieniądze - najtańsza "lepsza" B550 to msi A-Pro, ok 570 pln

 

dokładnie, całe sedno tematu.... tylko pytanie czy kiedykolwiek będziesz tego R9 tam wsadzał, zen3 nie przyniesie żadnej rewolucji jeśli chodzi do TDP, to będą niewielkie różnice.

 

Tutaj masz b550m ds3h z kodem rabatowym za newsletter 379pln z darmową przesyłką.

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/gigabyte-plyta-glowna-b550m-ds3h-am4-4ddr4-hdmi-dvi-m-2-usb3-2-matx

 

Z drugiej strony "max-y" zaiste też dostaną obsługę zen3, wiec decyzję musisz podjąć sam.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Stary procek sprzedany. Biorę się teraz za zakupy. Procek wiadomo Ryzen 3600, lecz co do płyty to się waham bo wpadł w oko mi jeszcze Asrock b550m pro 4. Z testów na Hardware Unboxed wynika ze lepsza niż ds3h a tylko 70 zł do dopłaty.

Link to post
Share on other sites

B550m Bazooka-550 zeta

B550m mortar mag -570

B550m aorus pro- 560

AsroxkB550m pro 4 -460

 

Dzisiaj muszę coś wybrać aby do wtorku paczka dotarła. Serce podpowiada mortar mag. A rozum aby zaoszczędzić i kupic asrocka.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Kwestia przyzwyczajenia, przy czym moim zdaniem Asus i MSI mają najbardziej czytelne uefi (moim zdaniem).

 

Co zaś się tyczy konfliktu serca i rozumu: jeżeli te 100 pln różnicy to nie jest kwota istotna np z punktu widzenia miesięcznego budżetu Twojego to myślę, że w przyszłości prędzej będziesz marudził, że nie wybrałeś Mortara niż będziesz żałować tej wydanej stówy ;)

 

No i ten Mortar to nie jest jeszcze "przesadyzm" na poziomie B550 Aorus Master.

Link to post
Share on other sites

Płytka zakupiona. Wybór padł na MSI Mortar b550m. Wiem ze na początku miało być budżetowo, ale kupuje sprzęt na 3-4 latka to dopłata 100 zł nie zabije mojego portfela. Dzięki za porady i pomoc. Jak sprzęt dojedzie to podzielę się wrażeniami. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...