Skocz do zawartości

Recommended Posts

26 minut temu, Revenant napisał:

Ponownie 8GB RAM daje o sobie znać... dotkliwie.

koniecznie dokup, do takiej grafy to sytuacja, że nijak to skomentować. 

Ja używam 1060;) a do kompa pierwszą rzecz jaką zawsze must have jest szybkie dyski i min. 32 gigasy ramu. Polecam zdecydowanie. Sprawdza się w praktyce.

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Artok napisał:

Teraz to jest tzw. miodowy miesiąc, gdzie przeważa ekscytacja nowym zakupem. Ale jak emocje opadną, to zacznie się dostrzeganie wad.

 

Zbyt wiele laptopów miałem (ten jest najtańszym gamingiem jaki u mnie wylądował). Wiedziałem co kupuje. Po prostu założyłem że będzie zdecydowanie gorzej niż jest.

Miodowe miesiąca od lat na mnie nie działają, zazwyczaj jest rozczarowujący miesiąc albo meh miesiąc. 

 

Z wad? Bez umiejętności dostosowania napięć (CPU Core, Cache, iGPU), krzywej wentylatorów oraz limitów PL1 i PL2 byłaby tragedia (perma 90*c-95*c na CPU i GPU i throttling). Dochodzi także gorąca obudowa (u mnie nie problem, praca na zewn. monitorze i klawiaturze). Boli także że (typowo dla laptopów) HDMI pracuje tylko na dGPU, nie potrafi na iGPU lub dGPU wg. preferencji (w Clevo się dało ustawić to w biosie, brak optimusa - albo był na iGPU albo dGPU). Wspomniałem także o hałasie bez uV/ręcznie ustawionego boosta? Po Clevo P870DM i podkręconym 6700K w lapku nic mnie nie rusza. %-)

 

21 minut temu, hexgde napisał:

koniecznie dokup, do takiej grafy to sytuacja, że nijak to skomentować. 

Ja używam 1060;) a do kompa pierwszą rzecz jaką zawsze must have jest szybkie dyski i min. 32 gigasy ramu. Polecam zdecydowanie. Sprawdza się w praktyce.

 

Yup, wiadome. Dual channel musi być. Akurat nie mam teraz zbytnio czasu i w domu nie siedzę za dużo (paczkomat daleko więc nie chce mi się w nie bawić). Za tydzień-dwa sobie na spokojnie zamówię drugą kość Hynixa lub set 32GB (ciągle się zast. czy mi trzeba do resolve'a, do tej pory 16GB stykało, w P870DM miałem 32GB). 

Bawiłem się też krzywą napięć/taktowania 3060'tki. Na razie tylko wymyśliłem profil osiągający maksymalnie ok. 50-60W (+- 1150Mhz). Ale performance wise nie widzę za bardzo sensu korzystania z tego poza utworzeniem profilu low-tdp (np. dla ciszy) dla starszych/lajtowych gier. 

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście przejechalem sie na laptopie jako maszynce do grania.
Dwa lata temu kupilem Della z 1660ti max-q i oddalem go zonie na jej biurowe tematy.
Granie na nim to tragedia. Obudowa goraca, wiatraki wyją tak, ze trzeba zakładac słuchawki.
Oczywiście lapek naleśnik wiec...


  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, k0zik napisał:

Ja osobiście przejechalem sie na laptopie jako maszynce do grania.
Dwa lata temu kupilem Della z 1660ti max-q i oddalem go zonie na jej biurowe tematy.
Granie na nim to tragedia. Obudowa goraca, wiatraki wyją tak, ze trzeba zakładac słuchawki.
Oczywiście lapek naleśnik wiec...

 

 

Bądźmy szczerzy, bez ogromnego budżetu ciężko o coś fajnego. Dla mnie prawdziwe laptopy do grania zaczynają się przy ok. 2,5K € (a taki GF66 za 1,3k € to co najwyżej open beta albo demo). 


Najlepszymi gamingami (z akceptowalną kulturą pracy) i dobrą wydajnością były zazwyczaj lapki MSI z serii GT, np. GT72, GT73. Do tego dobre audio i klawiatury (najgorsze klawiatury przynajmniej kiedyś miały imo Clevo... wiem co mówię, w każdym lapku je reklamowałem przynajmniej raz...). A Alienware zszedł na psy. 

 

Gdybym miał większy budżet to pewnie czekałbym na MSI GT76 w wersji z 3070/3080 i jakimś Tiger Lake pod maską. To jest prawdziwy laptop do grania. Ciche i wydajne chłodzenie (serio, to co niegdyś taki GT73VR potrafił schłodzić w ciszy to było coś). Ofc. szedłbym w wersję 4K (pewnie ta sama matryca AHVA AUO co miałem w Clevo P870DM lata temu) zamiast 300Hz FHD. Taki behemot bez problemu schłodzi mocne GPU podczas grania. 

 

Od biedy można by też nazwać MSI GE "do grania" (chociaz nie jestem fanem tej serii). Bo takiego GF Katane (to co ja mam teraz) można nazwać co najwyżej multimedialnym. Chyba że ktoś gra w LoLa czy inne lajtowe gierki, to wtedy mu styknie jak najbardziej - ale do AAA to tak... słabo. Szczególnie jeżeli gra nie obsługuje DLSS. 

 

3060 non-115W ciężko nazwać maszyną dedykowaną do grania (stricte). A tym bardziej coś z 1660 Ti (pomijając już dopisek max-q, czyli wersje low-TGP). 
Ot naleśnik do pracy i multimediów na którym można okazjonalnie popykać. A jak się zrobi odpowiednie tweaki to będzie można pykać bez problemu w większość gier. :)

 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, hexgde napisał:

Jak tak sprzęt drożeje, to może powinniśmy podnieść ceny usług np. informatycznych (paranoja).

 

Programista nie potrzebuje Amperasa do programowania. :)

Jak dla mnie już ta kasta nierobów zarabia 3 razy za dużo. Nic nie potrafią zrobić porządnie a łapy po FV/pinionżki wyciągają, ba żaden cwaniak nie chce nawet umowy podpisać. Programiści to patologia, którą należy tępić i obcinać im pensje - bo na nią zazwyczaj nie zasługują. Albo wprowadzić jakiś system weryfikacji pracy bo większość to po prostu oszuści. I piszę to z własnego doświadczenia. 

 

Ja czekam aż rządy postanowią srogo opodatkować kryptowaluty i wprowadzić jakiś nadzór finansowy nad tym przestępczym procederem. Idealne rozwiązanie do prania brudnych pieniędzy, zużywania chorej ilości potrzebnego prądu (głównie w krajach gdzie energie jest z takiego śmieciowego "wungla"). Powinni na to wprowadzić jakieś licencje, żeby bitcoinowcy zakładali normalny firmy i jeszcze jakieś normy narzucić (wspominałem o podatkach dla tych darmozjadów?). 

 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, k0zik napisał:

Ja osobiście przejechalem sie na laptopie jako maszynce do grania.

Oprócz tego co zaznaczyłeś, to jeszcze awaryjność. Siostrzeńcowi Asus gamingowy, który był chwalony w recenzjach, padł chyba miesiąc po gwarancji. Na płycie głównej poszło jakieś przepięcie (nawet nie podczas grania, tylko podczas przeglądania internetu), które sfajczyło procka i kartę graficzną. Do wykorzystania został tylko SSD, HDD i RAM. Młody mówił, że gość z serwisu nawet nie był mocno zdziwiony, tylko mu pokazał, że na półce leżały jeszcze dwa takie same z tą samą usterką.

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, Pawel7 napisał:

Oprócz tego co zaznaczyłeś, to jeszcze awaryjność. Siostrzeńcowi Asus gamingowy, który był chwalony w recenzjach, padł chyba miesiąc po gwarancji. Na płycie głównej poszło jakieś przepięcie (nawet nie podczas grania, tylko podczas przeglądania internetu), które sfajczyło procka i kartę graficzną. Do wykorzystania został tylko SSD, HDD i RAM. Młody mówił, że gość z serwisu nawet nie był mocno zdziwiony, tylko mu pokazał, że na półce leżały jeszcze dwa takie same z tą samą usterką.

 

No ale to jest raczej zdecydowanie wina użytkowników. Primo pewnie mieszkanie z beznadziejną instalacją a po drugie - gdzie lista antyprzepięciowa (jakaś porządna)? Takie przepiącia nie robią się same z ciebie - nigdy. :)

Tak samo znajomemu parę mc temu spaliło zasilacz w PS4 Pro oraz telewizor. Wszystko jest na to narażone - desktop ma zaletę dużego PSU z wieloma zabezpieczeniami (mowa o ATX, mniejsze standardy też nie mają wszystkiego). 


Z laptopów i awaryjnością mogę wskazać na GTX'y 980M od Clevo, producent przyjanuszował na mosfetach (w MSI i Alienie tego problemu nie było). No i stare klawiatury clevo (odpadające/łamiące się klawisze - przerabiałem to).


A reszta elektroniki to tak samo jak w PC. Ten sam worek. Ale i tam może się trafić wadliwa partia/słaby design.  

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

 

Programista nie potrzebuje Amperasa do programowania. :)

dobrze, że nie jestem programistą ;-) ale ... wiesz, do wielu pokrewnych tematów karta przydałaby się takim osobom bez wątpliwości. Mogą wykorzystać w celach niezarobkowych. Mam dobrego kumpla, który jest ekspertem baz danych, również programistą, ale przy okazji administracji systemami operacyjnymi, i hobbystycznie w ramach relaksu pyka projekty w blenderze.. ;)

Edytowane przez hexgde
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Pawel7 napisał:

No właśnie najlepsze jest to, że wyłączył się przy pracy na akumulatorze.

akumulator akumulatorem, ale wielu używa ups-y. Nie wiem czy ma to zastosowanie do laptopów, ale do pc, tv, konsol, serwerów, hifi etc jak najbardziej tak. 

swoją drogą, słabo jak sprzętu psuje się zaraz po upłynięciu gwarancji..

Link to post
Share on other sites
Teraz, hexgde napisał:

dobrze, że nie jestem programistą ;-) ale ... wiesz, do wielu pokrewnych tematów karta przydałaby się takim osobom bez wątpliwości. Mogą wykorzystać w celach niezarobkowych. Mam dobrego kumpla, który jest ekspertem baz danych, również programistą, ale przy okazji administracji systemami operacyjnymi, i hobbystycznie w ramach relaksu pyka projekty w blenderze.. ;)


Hobbystycznie to nie zawodowo. :p 

Co innego obróbka wideo, rendering (deweloper 3D, FX itp). 

 

1 minutę temu, Pawel7 napisał:

No właśnie najlepsze jest to, że wyłączył się przy pracy na akumulatorze.

Nie ma reguły. Mi np. siadł GTX 660 od tak o'. Podobnie było z 4870x2 czy kilkoma płytami głównymi na P45 (w tym jedna po nocy nie działała, a listwa była wyjęta z gniazdka - więc fizycznie odpięta od instalacji). Nie ma reguły czy laptop czy PC. Odsetek jest taki sam. Podobnie np. miałem z EK AIO (walnięte RGB wentylatora, wymiana RMA), jeden silentwings 3 (też wymieniony na RMA - łożysko) czy zasilacz seasonica (wymiana RMA). Typowa elektronika. 

Teraz, hexgde napisał:

akumulator akumulatorem, ale wielu używa ups-y. Nie wiem czy ma to zastosowanie do laptopów, ale do pc, tv, konsol, serwerów, hifi etc jak najbardziej tak. 

swoją drogą, słabo jak sprzętu psuje się zaraz po upłynięciu gwarancji..

 

UPC nie jest listwą antyprzepięciową i jego ochrona sprzętu jest równa 0. Niestety wiele osób o tym nie wie. Plus UPS UPSowi nie równy. 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Revenant napisał:


Hobbystycznie to nie zawodowo. :p 

Co innego obróbka wideo, rendering (deweloper 3D, FX itp). 

a powiem Ci, że zależy od optyki - u mnie zaczęło się od hobby, a skończyło na zawodowstwie. 

jako hobbysta bawię się CS6 i pokrewnych tematach, choć nie zarabiam na tym, Grafa przydałaby się do chociażby do akceleracji sprzętowej PS6Ext

5 minut temu, Revenant napisał:

Nie ma reguły. Mi np. siadł GTX 660 od tak o'. Podobnie było z 4870x2 czy kilkoma płytami głównymi na P45 (w tym jedna po nocy nie działała, a listwa była wyjęta z gniazdka - więc fizycznie odpięta od instalacji). Nie ma reguły czy laptop czy PC. Odsetek jest taki sam. Podobnie np. miałem z EK AIO (walnięte RGB wentylatora, wymiana RMA), jeden silentwings 3 (też wymieniony na RMA - łożysko) czy zasilacz seasonica (wymiana RMA). Typowa elektronika. 

brzmi sensownie. statystykę ciężko zamaskować

5 minut temu, Revenant napisał:

UPC nie jest listwą antyprzepięciową i jego ochrona sprzętu jest równa 0. Niestety wiele osób o tym nie wie. Plus UPS UPSowi nie równy. 

pomimo sympatii, ale nie zgodzę się w kwestii stopnia ochrony

update: wychwyciłem sens, "jego sprzetu: czyli lapa, tak przypuszczałem. 

Edytowane przez hexgde
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, hexgde napisał:

pomimo sympatii, ale nie zgodzę się w kwestii stopnia ochrony

 

Zwykły Kowalski nie kupi UPSa za 1500-2000zł do domu, czy to do telewizora, laptopa czy bazowego komputera. A tani UPS za 500zł jest nic nie wart (i tak potrzebna jest jakaś normalna listwa antyprzepięciowa za 60-150zł, byleby nie golas). 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

ważne, by miał avr lub by były online-owy ;) czyli ok 1k trzeba wydać, ale jest sens z wielu względów. Miałem kiedyś taką akcję, że elektrycy majstrowali przy głownym "węźle" i coś skićkali. I tutaj UPS ale też dobry zasilacz ochronił mobo. (zasilacz padł ostatecznie, nie pamiętam czy od razu czy w ciągu 1-2 dni)

ja kiedyś kupiłem apc pod niewielkie serwery i z czasem okazalo się, że dużo więcej może udzwignąć. I dodałem kilka urządzeń. 

Instalację mam ok. Poki co działa :) Polecam, szczególnie gdy karty są tak "tanie" ;)

 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, hexgde napisał:

ważne, by miał avr lub by były online-owy ;) czyli ok 1k trzeba wydać

 


Statystycznie biorąc już nikt tego nie kupi. Może parę osób. Dla zwykłego Polaka to jest zbyt duża cena i większość uważa że UPS to gimmick. Statystycznie jak już ktoś kupuje UPS (a Polacy kupują je obecnie dużo rzadziej niż kiedyś) to wydają max 300-400zł.

Mając nową instalację elektryczną, dobre zabezpieczenia sam olałem też UPS lata temu (jedynie do malutkiego serwera firmowego [Athlon 3000G] zakupiłem porządny UPS). Styka dobra listwa antyprzepięciowa (teraz chyba mam jakiegoś Lestara LF 2001A). I tak jak pójdzie nie wiadomo jaki armagedon po kablu to żaden UPS czy listwa nie pomoże. 

 

 

Edytowane przez Revenant
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, hexgde napisał:

to samo podejście, z tym że dodałem te UPSy (2 szt) kilka lat temu. Wymieniałem tylko akumulatory. 

paranoi nigdy nie za wiele, ale z drugiej strony cytując klasyka , "kiedy wybudowano akrę? przed deszczem" ;-)

 

A no wymiana akumulatora jest tania, z tego co pamiętam kiedyś płaciłem niecałe 100zł za nowy + styki. Ale sam zakup urządzenia jest drogi (elektronika). 

 

Swoją drogą, ogarniał ktoś z was może "uV" Ampere (dla mnie to wygląda po prostu nie jak uV tylko ograniczenie taktowania rdzenia...) krzywą w Afterburnerze? 

______________________________________________________________
Metro Exodus Enhanced (MSI GF66 11EU) i7 11800H & RTX 3060 (M) & 8GB RAM Single Channel 
CPU: -40mV Core, -60mV Cache, PL1 45W, PL2 50W (56s)

GPU: stock (85W TGP)

Fan1: max 65% (x2 pipes CPU + x2 pipes GPU Core) // większy wentylator

Fan2: max 70% (x1 pipe GPU Core + x1 pipe GPU VRAM&VRM) // mniejszy wentylator

 

Ustawienia gry:

https://ibb.co/zRzqh15

https://ibb.co/6tc9mL0
https://ibb.co/mDfPCr8

 

Screeny z RTSS (HWInfo64), najważniejsze sensory/dane (PEGI 18 - rating dla Metro Exodus :->):

 

 

Link to post
Share on other sites

@k0zik powiem Ci tak, że nigdy nie interesowałem się Stalkerem / Metro i podobnymi, ale gierka trzyma ciekawy klimat. Pobawiłem się z pół godziny, jest moc. Zrzutów chyba nie ma sensu wysyłać, bo wszędzie takie same. Spoilerować też nie będę. Jeśli dostaniesz w poniedziałek kopię a lubisz lekko mroczne i skradane klimaty, spodoba Ci się. 

Link to post
Share on other sites

Od razu powiem tak:
jak gracie w Metro wpierw ograjcie 2033 a potem Last Light. Książki też (3035 przed Exodusem to imo must have). Są luźno "powiązane" ale nie całkiem kanoniczne. 

 

Polecam tryb ranger [brak UI itp] (ale bez hardcore). Warto też przemyśleć swoje postępowanie w grze. :-> 

 

Ja rozpływam się nad tym jak duża różnica jest między zwykłą wersją a Enhanced na PC. DLSS 2.0 zmienia bardzo dużo, a Amperasy robią tutaj robotę. Dzięki temu nawet na budżetowej maszynie multimedialnej można pograć na sensownych ustawieniach. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...