Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

20 godzin temu, marko22 napisał:

Jest już aktywny backplate do Strixa 

 

4 godziny temu, EH_Gosu napisał:

Zgadza się, wczoraj pięć sztuk zamówiłem, będą kanapki 3090 STRIX :D

 

Nie opłaca się Pany brać te aktywne bloki od EKWB, praktycznie w 2x niższej cenie macie to samo od BYKSKI,

 

gościu na youtubie testował na TUFie i wychodziły świetnie wyniki temperaturowe ~54'C, 

o ile dobrze pamiętam pamięci miały +2000MHz z wydobyciem 129MH/s

 

za tydzień będę miał ten nowy blok dwu-stronny od BYKSKI na moim ZOTACu TRINITY, to się podzielę szczegółowymi informacjami :)

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, mutissj napisał:

 

 

 

Nie opłaca się Pany brać te aktywne bloki od EKWB, praktycznie w 2x niższej cenie macie to samo od BYKSKI,

 

gościu na youtubie testował na TUFie i wychodziły świetnie wyniki temperaturowe ~54'C, 

o ile dobrze pamiętam pamięci miały +1500MHz z wydobyciem 129MH/s

 

za tydzień będę miał ten nowy blok dwu-stronny od BYKSKI na moim ZOTACu TRINITY, to się podzielę szczegółowymi informacjami :)

 

 

 

 

 

Od razu Ci mówię, że mitem jest to, że nie ma różnic wydajnościowych pomiędzy danymi blokami EK, czy BYKSKI etc. Po prostu przeprowadzający testy nie kręcą mocno GPU, nie zmieniają termopadów z fabrycznych na konkretne (co pozwala na VRAM zbić chociażby 10-15C i owocuje natychmiastowym spadkiem temp po wyjściu z obciążeń 3D). Bardzo istotny jest również czas wygrzewania układu tak by dobić do temperatury maksymalnej dla danej platformy i chipu. Do tego pojemności cieplne układów LC których używają do testów również nie pozwalają na rzeczowe pomiary różnic. Analogicznie jest z testami bloków CPU. Tylko i wyłącznie najmocniejszy docisk obciążeniowy prądożernej i do tego wykręconej platformy ma sens w kontekście testowania komponentów LC.

 

I kiedy się testuje w warunkach które pozwalają realnie różnice dostrzec to te różnice wychodzą, mieć przykładowo 45C na GPU i 55C na VRAM, a mieć 52C na GPU i 67 na VRAM w perspektywie kilkugodzinnego obciążenia, to już różnica konkretna. Do tego im lepsze przewodnictwo cieplne bloku i mniejsza w nim restrykcja tym efektywniejsze odprowadzanie ciepła i mniejsze temperatury, nie tylko wartości termalne na GPU / VRM / VRAM / HOT Spot ulegają poprawie, ale również całe pcb karty co przekłada się sumarycznie na niższe temperatury, wyższą stabilność i agresywniejsze potencjalne OC. Więc wszystko rozchodzi się o to jakie wymagania wobec chłodzenia ma dany użytkownik oraz ile na ten cel planuje przeznaczyć. Po za tymi aspektami, to aktywny backplate musi być kompatybilny z blokiem głównym więc nie można mieszać tutaj różnych producentów.

32 minuty temu, marko22 napisał:

Już miałem w koszyku i płacić..... Ale na razie odpuszczam. Poczekam na jakieś testy. 

 

Konkretne testy na RTX 3090 STRIX w pętli D5 + 480/60 + 480/45 dla samego GPU i porównanie różnic termalnych na karcie z pasywnym backplate vs aktywny, będą na moim kanale. Niemniej dopiero w połowie Czerwca bloki przyjadą do mnie i pewnie na początku Lipca zacznę ulepszenie konfigu o aktywny backplate. No ale materiał na pewno będzie opublikowany.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, EH_Gosu napisał:

Od razu Ci mówię, że mitem jest to, że nie ma różnic wydajnościowych pomiędzy danymi blokami EK, czy BYKSKI etc. Po prostu przeprowadzający testy nie kręcą mocno GPU, nie zmieniają termopadów z fabrycznych na konkretne (co pozwala na VRAM zbić chociażby 10-15C i owocuje natychmiastowym spadkiem temp po wyjściu z obciążeń 3D). Bardzo istotny jest również czas wygrzewania układu tak by dobić do temperatury maksymalnej dla danej platformy i chipu. Do tego pojemności cieplne układów LC których używają do testów również nie pozwalają na rzeczowe pomiary różnic. Analogicznie jest z testami bloków CPU. Tylko i wyłącznie najmocniejszy docisk obciążeniowy prądożernej i do tego wykręconej platformy ma sens w kontekście testowania komponentów LC.

 

I kiedy się testuje w warunkach które pozwalają realnie różnice dostrzec to te różnice wychodzą, mieć przykładowo 45C na GPU i 55C na VRAM, a mieć 52C na GPU i 67 na VRAM w perspektywie kilkugodzinnego obciążenia, to już różnica konkretna. Do tego im lepsze przewodnictwo cieplne bloku i mniejsza w nim restrykcja tym efektywniejsze odprowadzanie ciepła i mniejsze temperatury, nie tylko wartości termalne na GPU / VRM / VRAM / HOT Spot ulegają poprawie, ale również całe pcb karty co przekłada się sumarycznie na niższe temperatury, wyższą stabilność i agresywniejsze potencjalne OC. Więc wszystko rozchodzi się o to jakie wymagania wobec chłodzenia ma dany użytkownik oraz ile na ten cel planuje przeznaczyć. Po za tymi aspektami, to aktywny backplate musi być kompatybilny z blokiem głównym więc nie można mieszać tutaj różnych producentów.

 

rozumiem,

 

ale co do temperatur GDDR6X to dziwne bo w moim przypadku nie trzeba je kilka godzin obciążać aby uzyskać maksymalny wynik temperaturowy wystarczy 15 minut, i potem przez 100 godzin praktycznie to samo, jedynie temperatura się minimalnie zmienia w zależności od pogody na dworze (opady deszczu 88'C, upał 94'c), czy pory dnia (dzień - 90-92'C, noc 88-90'C), 

 

wydaję mi się że do szczegółowych testów wypadało by mieć klimatyzacje w pomieszczeniu i utrzymywać cały czas tą samą temperaturę

 

możesz też zerknąć sobie na filmik gościa o którym wspomniałem, użyl jakieś customowe termo-pady, ale nie wiem dokładnie jakie:

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Obadam materiał w wolniejszej chwili i podzielę się wnioskami z mojej strony. Co do testów chłodzeń, naturalnie jednym z kluczowych elementów jest stała temperatura otoczenia, identyczna dla procesu testowania każdego bloku etc. :) Klima robi robotę.

Link to post
Share on other sites

A czy ktoś mi powie, skąd jest brany pomiar temp. pamięci w RTX? Czy po stronie pasywnego backplate mają taką samą temp. jak po stronie bloku? Mi złapały max 77 stopni, o ile dobrze pamiętam. Ciekawi mnie teraz, o ile spadnie, jak dam aktywny backplate. Jeśli to ma być 5-10 stopni mniej, to na razie chyba dam sobie spokój. Zobaczymy, co się będzie działo, jak będę miał piekarnik w pokoju.....

Link to post
Share on other sites

Temp max GDDR6X to wartość najcieplejszego modułu, także w HWinfo64 czy też GPU-Z widzisz wartość najcieplejszej kości czyli którejś z tych pod pasywnym backplate od strony nie chłodzonej cieczą. U mnie przykładowo temp GPU najczęściej oscyluje w przedziale 44-50C, a GDDR6X w okolicach 60-72C, przy czym mam nawiew na backplate. Zastosowanie aktywnego backplate pozwoli zbić temperaturę pamięci o około 20C spokojnie, a co za tym idzie też ogólna temperatura pcb karty, VRM, samego rdzenia poleci w dół o kolejne kilka stopni.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, marko22 napisał:

5-10 stopni mniej

 

7 minut temu, EH_Gosu napisał:

o około 20C spokojnie

 

5-10-20'C ?! co tak mało xD

śledzę temat prawie że od początku odkąd HWinfo i GPU_Z dodało wykrywanie tych czujników na pamięciach

 

i powiem wam że  masa ludzi ma po 90-100'C czy 110'C na pamięciach,

także wierze że dodanie aktywnego bloku może zbić spokojnie temperaturę VRAM nawet o te 50'C

 

 

 

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, marko22 napisał:

No nie żartuj....przy obecnych 38 w idle będę miał -10 na vram? :D 

 

hahaha dobre :D 50'C to może zbijesz mając sztukę co robi około 100'C na pamięciach w obciążeniu

 

 

 

 

17 minut temu, marko22 napisał:

Dobra....raz kozie śmierć. Zamówiłem :D 

 

chwila poczekaj na mnie zaraz będę miał xD

 

VwmcyXj.png

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • Jutro 3-czerwca będzie następna papierowa premiera RTX3080Ti 
  • i potem 10-czerwca zapowiedziano RTX3070Ti 
-  RTX3060  RTX3060Ti  RTX3070  RTX3070Ti  RTX3080  RTX3080Ti  RTX3090
 GPU GA106-300-A1 GA104-200  GA104-300 GA104-400 GA102-200  GA102-225  GA102-300
 CUDA 3584 4864 5888 6144 8704 10240 10496
 RT 28 38 46 48 68 80 82
 Tensor: 112 152 184 192 272 320 328

 ROP

48 80 96 96 96 112 112
 Tranzystory 13 mld 17 mld 17 mld ? 28 mld ? 28 mld
 Rozmiar rdzenia  276 mm² 392 mm² 392 mm² ? 628 mm² ? 628 mm²

 Taktowanie

 bazowe

1320 MHz 1410 MHz 1500 MHz 1580 MHz 1440 MHz
     1365 MHz
1395 MHz

 Taktowanie

 Boost

1777 MHz 1665 MHz 1725 MHz
          1770 MHz
1710 MHz
     1665 MHz
1695 MHz
 Pamięć 12GB GDDR6 8GB GDDR6 8GB GDDR6
      8GB GDDR6X
10GB GDDR6X 12GB GDDR6X 24GB GDDR6X
 Magistrala 192-bit 256-bit 256-bit 256-bit 320-bit 384-bit 384-bit
 Przepustowość 15 Gbps 16 Gbps 16 Gbps 19 Gbps 19 Gbps 19 Gbps 19,5 Gbps
 TDP 200 W 200 W 220 W 290 W 320 W 350 W 350 W
 Cena MSRP 329 $ 399 $ 499 $ 599 $ 699 $ 1199 $ 1499 $
 Data Premiery Luty 2021 Grudzień 2020 Październik 2020 Czerwiec 2021 Wrzesień 2020 Czerwiec 2020 Wrzesień 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pewnie sklepy na godzinę 15:00 wrzucą ofertę kupna i sekunda później (czy max 5 sekund) wszystko zostanie wykupione przez boty :P

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Na Allegro pojawiła się oferta przedsprzedażowa 3080Ti - jedynie 12 199,00 zł. Nie będę dawał linka, aby patologii nie nabijać wyświetleń.

Już to widzę, jak byś sprzedawał po MSRP, będą handlarzem i mogąc więcej zarobić. Jeśli zgodnie z zapowiedziami 3080Ti będzie niemal tak samo wydajna jak 3090, to jest to sensowna cena jak na obecne realia. Zwłaszcza, że masz u tej "patologii" zakup na FV, nie resell od Kowalskiego z "dowodem zakupu". Zawsze można czekać nie wiadomo ile, jak ktoś chce po cenach sygerowanych.

 

3 minuty temu, zbiku90 napisał:

No i jakoś wisi dłużej niż te 5 sekund i żodyn bot nie wykupił :D Biorąc pod uwagę MSRP to przebitka prawie 3-krotna, po co oni w ogóle podają te sugerowane ceny wyssane z palca?

Bo na ETH ma być kaganiec. Jak ktoś go obejdzie albo będzie dobrze kopać inną krypto, zejdą szybciutko. Jeśli nie - może i potanieją z czasem. W hurtowni za tyle kupują. Na bestbuy jest przedsprzedaż z gwarantowaną MSRP. Co ma NV do tego, że sklepy czy handlarze sobie biorą 100 czy 200% marży?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Przed chwilą kolega dzwonił do polskiego oddziału proshopa w sprawie jutrzejszej premiery grafik

 

powiedzieli że mają 15x ASUSów RTX3080Ti i że nie wyślą ponieważ polska zbanowana jest, z uwagi na jakiś "skalping" :D

 

 

  • Haha 3
Link to post
Share on other sites

Nie klei mi się to. Mają 15 3080Ti i ich nie sprzedadzą, bo jako sklep nie chcą się utrzymać na rynku? Chyba że nie będzie wysyłki do Polski? Ale jeśli będzie wysyłka innych towarów (a będzie), to podpada to pod kodeks wykroczeń IMHO.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
Teraz, mutissj napisał:

powiedzieli że mają 15x ASUSów RTX3080Ti i że nie wyślą ponieważ polska zbanowana jest, z uwagi na jakiś "skalping" 

Za swoje praktyki podwyższania cen na polskiej wersji sklepu to mogą się wypchać.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie jest tak, jeśli nie są zarejestrowani jako podmiot w Polsce. A chyba nie są, bo ich NIPu nie znajduje w KRS. Choć i tego nie jestem pewien. Jeśli kierują swoją działalność na rynek polski, to muszą przestrzegać jego prawa. Nie mogą powiedzieć "nie sprzedam, bo bo nie".

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Kiedyś jak będziemy starzy, to sobie przypomnimy pandemie, która uciekła z laboratorium, celowo czy nie, ciężko ocenić  i te chore ceny kart graficznych po 10000zł. Kiedy wróci normalność gdy będzie 7-8 czy fala ?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, mutissj napisał:

Przed chwilą kolega dzwonił do polskiego oddziału proshopa w sprawie jutrzejszej premiery grafik

 

powiedzieli że mają 15x ASUSów RTX3080Ti i że nie wyślą ponieważ polska zbanowana jest, z uwagi na jakiś "skalping" :D

 

 

"W tradingu scalping oznacza kupno i sprzedaż pozycji kilka razy w tym samym dniu w celu generowania niewielkich zysków. Traderzy dostrzegają możliwości scalpingu, poszukując skrajnych cen na rynku. W ramach scalpingu można kupić aktywo po niższej cenie i sprzedać po wyższej lub odwrotnie"

 

hmm, skądś ja to znam ...:rotfl:

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...